• +389 47 224155 | +389 47 224156 | +389 72 228155 | +389 47 224151 |

Blog

Complete and professional travel service

Соопштение согласно условите со корона вирус

Соопштение во врска со пандемијата на вирусот Covid-19 Почитувани, заради неизвесноста од пандемијата со COVID-19 во однос на понатамошните патувања, Ве известуваме дека за веќе резервираните аранжмани Ви следува вредносен ваучер. Во продолжение Ви го пренесуваме соопштението за издавање ваучери. СООПШТЕНИЕ Почитувани патници, Имајќи ја предвид моменталната состојба на прогласена пандемија на светско ниво од страна на Светската здравствена организација, поради прогресивното ширење на коронавирусот (COVID – 19), како и препораките на Владите ширум светот […]

Read More
Complete and professional travel service

Титикака – највисокото езеро во светот

Титикака   Титикака (шпански: Lago Titicaca, кечуански: Titiqaqa Qucha) — најголемото езеро во Јужна Америка и се наоѓа на западниот дел од континентот. Тоа е воедно и највисокото езеро во светот (се наоѓа на 3.810 метри надморска височина). Долго е 196, а широко 56 километри во просек и се протега од југоисточниот дел на Перу па се до западна Боливија. Површината изнесува 8.300 км, а најдлабоката точка се наоѓа на 280 метри под површината. Вкупно 25 […]

Read More
Complete and professional travel service

Чудото од природата:Перуанска мака која мора да ја конзумирате

Чудото од природата:Перуанска мака Маката ( Lepidium meyenii ) е корен сличен на ротквица кој расте на високите планини во Перу, на надморска висина преку 4000 м. Првите записи за употребата на маката потекнуваат од пред 2000 години. Маката ја употребувале старите цивилизации не само за исхрана туку и за медицински цели. Била важна состојка во исхраната поради тоа што е богата со шеќери и протеини. Содржи 60 % јаглени хидрати, 10 % протеини, 8,5 […]

Read More
Complete and professional travel service

Култура и Религија на Перу

Култура Културата на Перу е воглавно под влијание на староседелската и европската култура. Традицијата и културата на Перу, како на пример литература и археолошки пронајдоци датираат уште од пред колонизаторската ера и пред периодот на Инките. Инките ја збогатиле културата на Перу преку архитектонските подвизи како на пример Мачу Пикчу. Колонијалната барок архитектура е доста застапена во Перу но со примеси на локланата традиција и култура. Повеќето уметнички дела се со религиозна тематика, како на […]

Read More
Complete and professional travel service

Фауната на Перу

„Перу“ има некои од најголемите биодиверзитети во светот. Таа се смета за втора земја со најголем биодиверзитет во светот според National Geographic. Таа е четврта земја со најмногу тропски шуми во светот и е 9-та земја на планетата земја со најголема шумска област.Еве некои од најуникатните животни во Перу… АНДИСКИОТ ПЕТЕЛ НА КАРПИТЕ Сметано на една од најдобрите светски дестинации за наблудување птици, Перу се рангира на второто место во однос на уникатните видови птици, […]

Read More
Complete and professional travel service

Арекипа (регион) – Перу

Арекипа (регион)-Перу   Арекипа е регион во југозападно Перу. Регионот се граничи со регионите Ика,Ајакучо,Апуримак и Куско на север, со регионот Пуно на исток, со регионот Мокегва на југ и на запад излегува на Тихи Океан. Главен град е Арекипа. Тој е вториот најнаселен град во Перу, по Лима, со градско население од 1.008.290 жители според националниот попис во  2017 година.Во зима е потопло отколку во лето.Неговиот прекарот е  „белиот град“ (la ciudad blanca, на […]

Read More
Complete and professional travel service

Откријте го националниот парк ТЕИДЕ во ТЕНЕРИФЕ

Националниот парк Теиде е најголемиот парк на Канарските острови. Патување што треба да биде на врвот на списокот што мора да се види од сите што го посетуваат Тенерифе. Уникатен пејзаж на кратери,вулкани и реки на скаменета лава,опкружувајќи ја импресивната силуета на вулканот Теид,која се наоѓа на 3.718 m надморска височина. Опсерваторијата Теиде е на планината Теиде со надморска височина од 2400м.Таа е најголемата светска сончева опсерваторија и има идеална локација за набљудување на сонцето […]

Read More
Complete and professional travel service

ПЕРУ – ПРЕКРАСНА ЗЕМЈА

ПЕРУ – ПРЕКРАСНА ЗЕМЈА Каде што се наоѓаат најмногу песочни дини на светот, каде ја чувствуваме мистичната енергија која ја испраќа Мачу Пикчу, шарените падини на “Планината-Виножито”, долината на Инките каде бушавите лами им се умилкуваат на посетителите, 🇵🇪 каде Кечуа Индијанците припремаат ајахуаска напитоци и пловечките острови во Пуно – таму се наоѓа неверојатната земја Перу.  Земја со која владееле легендарните Инки пружа еден од најголемите биодиверзитети на нашата планета: чаму чаму овошјето кое […]

Read More