Царството на Инките

Print Friendly, PDF & Email

Царството на Инките Царство на Инките или Тавантинсују — најголемо царство во претколумбовска Америка. Административниот, политичкиот и воениот центар на царството бил градот Куско во денешната држава Перу. Царството се издигнало од високите планински предели на Андите во 13 век. Од 1438 до 1533 година користеле различни методи за проширување на царството, од освојувања со мирни соединувања. Таа се протегала на западниот дел од Јужна Америка, од Еквадор до Чиле. Официјален јазик во Тавантинсују бил […]

Read More

Перуанското овошје, едно од најнеобичните во светот

Print Friendly, PDF & Email

Перуанското овошје, едно од најнеобичните во светот Домашните плодови на Перу имаат егзотични вкусови што се многу пријатни за јадење. Може да се најдат во различни начини: свежи, преработени, десерти или ликери, или како додаток на диета богата со витамини и антиоксиданти. Агуамаманто, кам-каму, чиримоја и лукума, кои растат во Амазон и во подножјето на Андите, се некои примери за разновидност на овошје што има во Перу. АГУАМАНТО Основни информации: Агуаманто се смета за една […]

Read More

PORTO MONTENEGRO ⚓️

Print Friendly, PDF & Email

Место каде започнуваат нови авантури 🍾🍹🍸 Порто Монтенегро е сè во едно – уникатен спој на Монте Карло и Сен Тропе во едно. Сè што ви треба е малку слободно време, и уште неколку милиони долари за максимално уживање 💲💲💲 Сместено во заливот Бока во рамките на градот Тиват. 

Read More

Big Grill – Даблин, Ирска

Print Friendly, PDF & Email

BIG GRILL е најголемиот фестивал BBQ и Craft Beer во Европа кој се одржува секоја година во Даблин,Ирска!☘️🌎🤩🍻 Фестивалот ја слави уметноста на готвење со оган и чад,носејќи готвачи од Ирска,Велика Британија и понатаму заедно со над 20,000 посетители да вкусат и откријат учат за сите видови скара,месни јадења и пијалоци. За викенд се придружуваат над 20 ресторани од Даблин,со единствено правило тие мора да готват со жив оган со употреба на природен јаглен и […]

Read More

Mалта-музеј на отворено

Print Friendly, PDF & Email

Со убаво сончево време, привлечни плажи, ноќен живот и историја од 7,000 години, многу нешта може да видете и да направите во оваа островска држава, сместена во Средоземното Море. Малта е добар избор во секоја доба од годината Што треба да се доживее во Малта? Без разлика дали ќе дојдете во земјава на неколку дена, во есен, зима или напролет – Малта е секогаш добриот избор. Медитеранската клима е пријатна. Од јануари до април температурата […]

Read More

Истанбул-убавицата на два континенти

Print Friendly, PDF & Email

Истанбул-убавицата на два континенти Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеке од само име од историјата. Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од над 13 милиони жители . 

Read More

Фјордот на Јадранско море – Котор

Print Friendly, PDF & Email

Фјордот на Јадранско море – Котор Кога зборуваме за патувања на Балканот, постои еден град кој мора да го ставите на листата на задолжителни дестинации кои вредат барем еднаш во животот да се посетат. Тоа е црногорскиот Котор. Овој крајбрежен град на Црна Гора е познат по својата средновековна архитектура и пејзажи кои го одземаат здивот. Се наоѓа на работ на Которскот залив и се развил околу Стариот град, кој е ставен на листата на УНЕСКО […]

Read More

Авантура наречена Перу -втор ден Амазон

Print Friendly, PDF & Email

🌎 Day 2 – Дојдете со нас во Перу ☘️☘️ АМАЗОН (регион)☘️ е регион во северен Перу кој граничи со Еквадор.☘️ Познат е по своите густи шуми, грандиозен планински терен на Андите.☘️ Најзначајно археолошко наоѓалиште во Амазонас е Куелап, пред-Инканска населба која опфаќа стотици згради обиколени од огромен периметарски sид.☘️ На југ е регионалниот главен град Чачапојас, мал град на висорамнини со покриви со црвени плочки.☘️ Луѓето родени во Амазонас се познати по својата љубезност […]

Read More

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox