info@aries.com.mk + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55
Print Friendly, PDF & Email

***8ми Март***(Атина-Пелопонез-Сунион)

 


Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски25659438-first-minute-deals-grunge-rubber-stamp-on-white-vector-illustration градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

ath0

Програма на патувањето:

ath208.03.2018 (Четврток) Македонија-Атина Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

09.03.2018 (Петок) Атина Пристигнување во Атина во предпладневните часови.  Пристигање во хотел со можност за појадок по избор, освежување, како и можност за сместување доколку имаме на располагање слободни соби. Можност за мал одмор и освежување од патувањето. Заминување за панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…) Враќање во Атина и слободно време за индивидуални активности. Заминување за Пиреа – најголемото пристаниште на Балканот како и живописното гратче Пиреа. Враќање во хотелот. Вечерта посета на Велигденска литургија. Ноќевање1.

ath310.03.2018(Сабота) Атина – Пелопонез Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија до Пелопонез со стручен водич. Се поминува Коринтскиот канал, кој го соеднинува Саронскиот залив на Егејското море и Лахејскиот залив на Јонското море од каде се оди до островот Пелопонез. Ке имате можност да се направат преубави фотографии од мостот над самиот канал. Се посетува и Епидаурус – родното место на Асклепии, бог-лечител од митологијата. Тука се наоѓа и најубавиот запазен антички театар со неверојатна акустика. Се продложува кон Нафплио – првата столица на новата Грчка држава. Се посетува златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон, откриен од археологот Хајнрих Шлиман воедно претставува најважен археолошки објект во Грција. Ќе ја видите величестевната лавовска порта на влезот од микенската тврдина, руините од дворецот и царските гробници, како и гробницата на Агамемнон.. Враќање во Глифада. Можност за факултативна свечена вечера во прекрасниот амбиент на хотелот. Ноќевање2.

11.03.2018 (Недела) Атина – Сунион-Македонија
Појадок. Одјавување од хотел. Заминување за  Сунион најјужната точка Атика (Посејдоновиот храм, Аполоновата обала и Глифада) Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Цена на аранжманот: 119 Еур/ 7,354,00 МКД  /

109 Еур за уплата до 01/02/18

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 Еур/ 3700,00

Еднокреветна соба 155 Еур. Трето лице на додатен лежај 96 Еур.

 

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Превоз со високо туристички автобус

 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* www.londonhotel.gr

 • Организиран разглед на градот со локален водич

 • Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Свечена Вечера во хотелот со пригодно мени и музика 25 Еур

 • Целодневна екскурзија до Пелопонез (25 Еур со превоз и водич)

 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);

 • Микена (8 еур) и Епидаурус (6 еур)
 • Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

а2
а2
« 1 на 21 »