info@aries.com.mk + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55
Траење: 31 Мар 2018 - 01 Апр 2018
Локација: Parga-Lefkada
Цена: 40 Eur
Резервирај сега!
Print Friendly, PDF & Email

Пролет на море (Парга-Лефкада-Мецово)

ноќи /Дена автобус

Јонско море и неговата прочуена убавина ќе ја видите во една програма од 2 дена. Парга пак е град чии корени се протегаат до античкиот период, но била и под силно влијание на западната цивилизација и култура. Опкружен со различни култури, на мал простор, на Епирскиот Полуостров на Јонско море, никна градче со свој единствен и својствен шарм. Посетителите на Парга ќе бидат импресионирани од зеленилото, околните планини и маслинки, нејзините преубави плажи и мирни заливи скриени во големите карпи. Приближувајќи се кон градот, се гледа дека Парга е мал, убав, бел град со црвени покриви, сместен во прегратките на околните планини. Парга е комплетно туристичко место и во неа секој може да најде нешто за себе: градското пристаниште, шеталиштето покрај морето, двете градски плажи, големата плажа Валтос во непосредна близина на градот, многубројните скриени плажи распрскани на малите островчиња во заливот, старата градска тврдина од XIV век, многубројните излети. Лефкада со причина ја нарекуваат островот на бојата: белата боја на карпите, школките и песокта по кои го добила и името; сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите,чемпресите,шаренилото на цвеќињата,маслиновите дрвја… Мецово е едно од најубавите планински места во Грција.

1 ден 31.03.2018 – Сабота ( Битола- Јанина – Парга)

Состанок на групата во 05,00 пред Спортска сала Битола . Поаѓање према Парга во 05:30 ч. преку граничен премин Меџитлија. Возење со попатни паузи за освежување. Попатна посета на хипермаркетите Џамбо и Икеа во Јанина со можност за шопинг. Пристигнување во Парга во пладневните часови. Сместување во објектите. Можност за разгледување на местенцето прошетка по нејзините тесни улички и амбиентални продавници и ресторани. Можност за гала вечера со музика 15 Еур- факултативо.Ноќевање 1.

2 ден 01.04,2018 Недела ( Парга – Лефкада – Битола )

Појадок. Организирано заминување за екскурзија Лефкада во 10,00 часот. Посета на градот Лефкас како и разглед на островот од неговите две страни , со прекрасната природа, надалеку прочуените плажи и крајбрежја. Можност за ручек во рибен ресторан-таверна.  Заминување за Битола. Пристигнување во Битола во вечерните часови.

Цена: 40 Еур/ 2,480 мкд во 1/2 , 1/3 и 1/4 студија

со можност за плаќање на 3 рати со кредитна картичка

Деца 2-12 години со 2 возрасни 1200 денари

Сопствен превоз – 900 денари од цената.

Цената на аранжманот вклучува:

  • Автобуски превоз на наведената релација
  • 2 ноќевања со појадок во апартмани Парга ( ТВ, интернет) во 1/2, 1/3 и ¼ студија
  • Водич на Парга, Лефкада и Мецово
  • Организација на патувањето

Цената на аранжманот не вклучува:

  • Патничко осигурување
  • Факултативни излети и влезници
  • Индивидуални трошоци на патниците

Важат Општите услови на патување на СКТМ