[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55

ГРУЗИЈА – საქართველო / Сакартвело

Грузија (грузиски: საქართველო / Сакартвело) е држава во Источна Европа.На запад, Грузија излегува на Црното Море, на север граничи со Русија, на југ со Турција и на исток со Азербејџан. Вкупната површина на Грузија изнесува околу 69.000 километри квадратни со население од околу 4.385 милиони жители. Главен град на државата е Тбилиси, додека официјален јазик е грузискиот јазик.

 

Историјата на Грузија започнува уште со старите кралства Колчис и Кавкаска Иберија и таа е една од првите држави кои го прифатиле христијанството во 4 век. Својата најголема економска и политичка моќ Грузија ја стекнала под раководство на кралот Давид IV и кралицата Тамар во 11 и 12 век. На почетокот на 19 век Грузија била припоена кон Царска Русија.[6] По кратката самостојност како Демократска Република Грузија, државата била приклучена кон СССР во 1922, за да во 1991 година повторно стане независна и суверена држава.

Во ова мала но, прекрасна земја можете да ја најдете среќата во секое време од годината. Всушност можете да најдете сè во Грузија. За неколку часа можете да преминете од влажна суптропска клима до вечен снег на високите планински врвови.

Палмините дрвја кои се протегаат долж морскиот брег се оддалечени од скијачките ресорти со растојание кое сигурно би го префрлиле доколку во раката имате камен и замавнете со цела сила.

Во колоритниот и непредвидлив Тбилиси, црквите со потекло од шестиот век стојат рамо до рамо со модерните кафулиња, ноќни клубови и наргиле-пабовите на пријатните стари улици.

Грузија е земја во која секој може да најде нешто за својата душа. Љубителите на релаксиран одмор може да уживаат во прекрасната традиционална кујна, која по некоја случајност, се смета за една од најдобрите во светот.

Исто така, можете да шетате низ тесните улички и да ги истражувате пејзажите засекогаш, бидејќи зад секој агол се крие нова улична со фасцинантна историја.

Доколку сакате нешто подинамично можете да се обидете со нешто како скијање на вода, рафтинг, качување, јавање коњи или планинарење низ едно од најнерамните места на Кавкаските Планини.

КОТОР – скриената убавина на Црна Гора

Кога зборуваме за патувања на Балканот, постои еден град кој мора да го ставите на листата на задолжителни дестинации кои вредат барем еднаш во животот да се посетат. Тоа е црногорскиот Котор.

Овој крајбрежен град на Црна Гора е познат по својата средновековна архитектура и пејзажи кои го одземаат здивот.

Се наоѓа на работ на Которскот залив и се развил околу Стариот град, кој е ставен на листата на УНЕСКО на светско културно наследство.

Котор, за првпат бил населен уште во време на античките Римјани и бил познат под називот Acruvium. Двесте години пред нашата ера, овој град бил дел од римската провинција Даламција. Стариот дел од градот е создаден кога императорот Јустинијан Први наредил да се изградат тврдините на Котор за да се заштити овој преубав град од напади.

Па така, Котор е изграден како лавиринт од безбедносни причини и тоа некогаш предизвикува туристите да залутаат низ тесните улички и тврдините. Но, дури и по ненамерното лутање низ овој град имате можност за откривање на богатата историја која се крие во овој град. Задолжително би требало да се искачите на которските тврдини за да ја набљудувате панорамата на градот, да ја посетите катедралата на Свети Трифун од 12. век и црквата на Свети Никола.

Што се однесува до плажите, Морињ е една од најубавите камчести плажи, каде имате можност да уживате во едно од најубавите зајдисонца на светот. Друга позната плажа е Рисан, но дефинитивно најомилена помеѓу посетителите е Ораховац. Оваа камена плажа ја разубавуваат и прекрасните стари камени куќи, кои се наоѓаат во нејзината позадина.

Котор е дестинација која раскажува приказни и која вреди да ја посетите доколку сте вљубеник во патувањата, откривањето на историјата и секако, на одличните плажи.

Чудата на Острошкиот манастир

 

Издлабен во карпа, чиниш лебди, издигнат над рајска шума, на надморска височина од 900 метри е домот на големиот чудотворец, Василиј Острошки, манастир кој секојдневно е прибежиште на илјадници верници кои тргаат по мир, здравје и чуда. Верници од сите краишта, од сите вери, од деца до старци, сретнав додека го посетував овој манастир, посветен на еден од најголемите светци во православната вера.

 

За стотици верници овој манастир секојдневно е местото каде тие следејќи ја верата го пронаоѓаат лекот, мирот и спасението …се раскажуваат вистински приказни за инвалиди кои прооделе, за болни кои се излекувале, за жени кои по посетата станале мајка по долги години… секој за својата мака, велат, тука нашол лек.

Манастирот Свети Василиј Острошки датира од 17 век и е сместен во карпест крај во Црна Гора, помеѓу Никшиќ и Подгорица. Ова свето место во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гроб и Светата гора, ова е третото најпосетено светилиште во христијанскиот свет. Што уште повеќе говори дека чудата на овој светец се вистински.

Самиот пат до манастиот е предизвик. Ние стигнавме околу пладне. Со автобус може да се стигне само до Долниот манастир, а оттаму со автомобил или такси за кое плаќа едно евро. Но, верниците милуваат да одат пеш, како и самиот чудотоврец. Велат и ден-денеска тој чекори по таа тесна камена патека во срцето на шумата. Како и светецот, многумина тргаат пеш, но и боси. Постарите велат дека треба да се оди бос, во почит на светецот, но и за здравје и за спојување со природата и верата, бидејќи ова е света траса по која Василј одел секојдневно, како и целиот карпест крај е свето место. Одев пешки, но е и боса. По околу 40-минутно пешачење стигнавме на врвот. А таму оние кои одеа боси велат дека не почуствувале ни болка, ни студ, сепак е студен октомвриски ден.

А горе не’ пречекаат многу верници, полека се сместуваа да ја поминат ноќта во довор на манастирот…ќебиња, перници, јоргани, душеци, млади и стари, лица полни со надеж…

За чудата, за моќта, за верата

 

Но, она што го ги спои верниците, но и скептиците од целиот Балкан, но и пошироко се чудата кои секојдневно се случуваат во ова свето место. Додека патуваме накај манастирот слушанав многу приказни за чуда кои се случиле. Многу болни, толку болни што дури и докторите не им даваат повеќе надеж ја повратиле силата откако поминале ноќ под ведро небо во дворот на манастриот посветен на светецот. Речеси скојдневно стотици верници се одлучуваат да спијат во манастирот за здравје, за среќа, за спокој и мир на душата. Во склоп на манастирот има и конаци, но бидејќи тие  се доволни за многубројните верници, повеќете од нив спијат под ведро небо, чувани од чудотворецот Василиј.

Според обичаите, кога некој го посетува манастирот треба со себе да понесе нешто, најчесто оставаат дар машки чорапи и шеќер во коцки. Оној кој милува може да си освети нешто за во домот.  Најчесо се носат маички, пешкири и чорапи.

Стигнавме околу 14.30 часот, и речиси час и половина чекавме да влеземе во малата и стара црква каде се сместени моштите на светецот. Како што е ред, ги оставивме подароците, а со нас го понесовме она што требаше да се освети. Понесовме наши работи, но и работи за болни пријатели, кои ете по нас побараа здравје.  Мир, сонце, тишина, сите мирно чекаа да им дојде редот…а во тие час и половина ни жед ни болка во нозете, само некое спокојство кое ја спојува таа огромна бројка на луѓе дојдени за иста цел.

Црквата е навистина мала, а во неа еден отец кој ако побарате ќе ви прочита и молитва за Вашата мака. Ни рекоа да не се задржуваме многу бидејќи редот на посетители беше навистина долг. Се поклонивме пред моштите на светецот, се помоливме и го допревме тоа што требаше да се освети.

Лица искрени, намачени, Македонци, Срби, Бругари, Руси, дури и француски и англиски слушнав во дворот на манастриот преполн со луѓе дојдени со верба.

Раскажуваат како некој проодел откако неговата мајка секојдневно се молела на светецот, други кажуваат за болни кои станале од постелата, трети пак велат дека чудотворецот им помогнал да станат родители.

Мир и спокојство, чиниш душата ти се смирирува и се спплотува со небесната шир која го опкружува ова свето, ова чудотворно место.

„Животот ми тргна на подобро откако преспав во манастирот“

 

Една од сопатничките, скопјанката  Билјана отворено ми раскажа вербата во чудата на Василиј Острошки и за нејзинито искуство, за кое таа вели, „ми го промени животот“.

Таа раскажува дека честопати слушала за манастирот, но некако без многу верба игнорирала. Прв пат ја видела турата за посета на Фејсбук, но само одминала. Вториот пат кога повторно ја видела некако се заинтересирала, а веќе по трет пат вели таа, кога се појавила, нешто како да на натерало да тргне. Не можејќи да најде друштво, тргнала сама, решена да преспие.

„Стигнавме и имаше неколку стотици луѓе“, ја почнува таа својата приказна додека се враќаме од манастирот, сите поспокојни. Таа вели дека кога стигнала немало место во конаците, па решила да преспие во дворот, како и многумина други. Вели дека воопшто не била подготвена, ни ќебе, ни перница.

„Оттаму ми дадоа неколку ќебиња и перница, а и душеци за да постелиме. Нормално, никогаш не ми легнала на нешто неперно, а тогаш воопшто не почувствував ни гадење, ни грижа, вооптш не ни помислив колку луѓе ги користеле пред мене“, се потсетува Билјана.  Вели дека си легнала околу 20 часот.

„Толку луѓе на едно место, а толку беше мирно и спокојно“ – вели таа и додева дека највоодушевувачки момент и било кога влегла во одајата со моштите. „Бевме околу пет лица заедно. Молчевме и стоевме. Наеднаш сите во ист миг се свртевме и излеговме, без никој збор да каже. Беше тоа магичен миг, како на прочистување, на препородување“.

Додека раскажува се насмевнува, искрена е и вели дека на сите им кажува за своето посетување на манастирот и вели дека треба самите да ја почувствуваат неговата моќ.  Таа се сеќава дека до неа спиеле мајка и две дечиња, околу три и петгодишна возраст. Се сеќава колку биле тие мирни, послушни и воопшто не биле исплашени што спиеле надвор таа ноќ.

„Се разбудив околу 2 часот по полноќ, а се чувствува како да сум спиела повеќе од десетина часа. Рано утрото ја посетив литургијата и се чувствува толку убаво, смирено“.

Билјана раскажува дека секоја ноќ по неколку стотици луѓе преспиваат во манастирот и во конаците и дека никој никогаш не се пожалил на студ, на болка, на страв.

„Тоа е еден мир и енергија која мора да ги доживееш“ вели таа, која додава дека после преспивањето нејзиниот живот тргнал на подобро.

Додава дека ова и втор пат, и дека ќе го посети манасирот уште еднаш, бидејќи според обичаите, мора да е непарен број на посети.

По нејзина препорака и прекраснот искуство, нејзина пријателка која немала деца преспала во манастирот, и следната година родила детенце.

Чудна е вербата,  уште почудни се искуствата на верниците, но како што велат, за арно е…чудата секојдневно се случуваат, а многуброните реки посетители на овој манастир говорат дека таму чудата се вистински и дека моќта на овој светец е голема.

Она што е интересно, а воедно и уште чудо, е што секоја година му ги менуваат чевлите на светецот бидејќи ѓоновите се излитени. Верниците велат дека тој и ден-денеска шета меѓу народот одговарајќи на молитвите, помагајќи на болните и зајакнувајќи ја верата. Самиот предел околу манастирот и како да се стигне до него е стрмен и опасен, но велат ,тука никогаш не се случила сообраќајна незгода бидејќи светецот го чува овој крај.

Голема е моќта, вербата и чудата, а ако верувате посетете го ова свето место во карпата и самите почувствувајте ја таа моќ, тој мир и спокјство кое ви ја полни душата со нешто преубаво.

Златниот град Микена

– град на легендарниот цар Агамемнон –

 

Микена (на старогрчки: Μυκῆναι, грчки: Μυκήνες) е археолошко наоѓалиште во Грција кое се наоѓа околу 90 km југозападно од Атина, во североисточниот дел на Пелопонез. Хомер ја нарекувал „обилна со злато“.

Во вториот милениум п.н.е., Микена била еден од најважните центри на грчката цивилизација и воено утврдување кое доминирало на голем дел од јужна Грција. Периодот на грчката историја од 1600 п.н.е. до околу 1100 п.н.е. се нарекува микенски период.

Иако тврдината ја создале Грците, се смета дека името не е грчко, а веројатно предгрчко и наследено од претходните жители. Предгрчкиот јазик останал непознат, а нема силни докази дека припаѓал на индоевропските јазици.

Се верува дека акрополот или “високиот град” на Микена е утврден во раниот XV век п.н.е. на основата на еден пронајден гроб од тој период. Околу 1350 п.н.е., акрополот и околните ридови одново се соѕидани во “киклопски стил”, бидејќи блоковите од карпи биле толку големи што во подоцнежните векови се верувало дека ги граделе еднооки суштества познати како киклопи. Во внатрешноста на ѕидините се изградени монументални палати.

 

Местоположба

Микена се наоѓала на Пелопонез во Арголида. Планинските карпи во оваа област на неколку места ја пресекуваат ридската долина, која денес се смета за најнеплодна област на Пелопонез, кој и без друго е сиромашен со вода. Главна река во оваа област е Инах, чиј извор се наоѓа во планините, но најмногу вода добива од дождовите. Во лето сосема пресушува.

Овде се наоѓале најстарите градови: Аргос, Тиринт и Микена, оддалечени од морскиот брег на 18 км. Градот се наоѓал на надморска височина од 278 м, и бил сместен меѓу два рида. Од воено-стратешки поглед, положбата на градот Микена била многу поволна, затоа што градот доминирал на тоа подрачје.

 

Социјална структура

Глинени таблички најдени во Микена

Досегашните податоци укажуваат дека микенското општество имало класна поделба. На чело на државата се наоѓал крал, постоеле крупни земјопоседници, а земјата ја обработувале робови. Во некои натписи се споменуваат ситни закупци, како и занаетчии кои живееле во посебни населби: дрводелци, грнчари, пекари, кројачи, златари и други.

Во целина, социјално-политичкото уредување во Микена и во другите ахејски држави може да се окарактеризира како раноробовладетелско, кое имало многу сличности со робовладетелските држави на Исток.

 

Писменост

Долго време во науката владеело мислењето дека во Микена немало писменост, но потоа се најдени глинени плочи, пишувани со боја или остар предмет. Датираат од 15-12 век п.н.е. Во 1939 година, а потоа и во 1952 година, најдени се архиви: архивата во Пилос содржи над 900 глинени плочки, а таа во Микена 39 плочки. Овие плочки се пишувани со „линеарно писмо Б

 

Религија

На плочките пронајдени во Пилос напишани се имињата на боговите кои ни се добро познати од подоцнежните периоди на Грците: Зевс, Хера, Посејдон, Арес, Дионис. Ако овие имиња се точно прочитани од плочките, тогаш пантеонот на олимписките богови бил создаден уште во микенското доба. Без сомневање, во микенското општество се верувало во задгробен живот, а култот на мртвите бил нашироко распространет. Во некои од гробниците се најдени остатоци од лешевите, што укажува на фактот дека на Микенците им бил познат некој начин на балсамирање по углед на египетското мумифицирање.

 

Микенските гробници

Микенски мечеви и пехари

Откопувањата на Микена прв ги започнал Шлиман во 1874 година. Како резултат на тие откопувања и подоцнежните долгогодишни археолошки истражувања на копното, најдени се редица споменици од истата епоха и од ист тип како и микенските, па целата таа култура го добила името микенска култура.

Населбите на микенскиот брег изгледа дека потекнуваат од вториот милениум пред нашата ера. На ова подрачје никогаш не се најдени керамики од претходните периоди. Тешко може да се каже што претставувала таа прва населба, и дали одбранбените ѕидови постоеле во првите векови од постоењето на оваа населба. Тврдината и најстарите споменици потекнуваат од преминот меѓу 15 век п.н.е. и 14 век п.н.е. Шлиман открил шест гробници кои потекнуваат од крајот на 17 век п.н.е. и почеток на 16 век п.н.е. Тоа се правоаголни дупки исечени во карпите, кои долго време се сметале за најстари објекти на микенската епоха. Но, во периодот од 1951-1955 година, во Микена се пронајдени уште 24 гробници кои потекнуваат од тој период. Од горе, секоја гробница била покриена со прицврстена камена плоча, а потоа биле прекриени со земја. Овие гробови се користеле повеќепати, отворани се, остатоците од претходниот покојник се тргани на страна за да се направи место за новиот покојник, кој е спуштан внатре и повторно гробот е затворан со плочата и покриен со земја. Во некои од тие гробници се наоѓа само по еден костур, а во други дури до четири.

Инвентарот од гробниците е богат. Шлиман во една гробница открил дури 870 предмет и, повеќето од нив златни, а меѓу нив има дијадеми, ланчиња, златни и сребрени пехари богато украсени со релјефи, мечови и ножеви совршено изработени, прстени, предмети од слонова коска, стакло, фајанс, горски кристал, една вазна од алабастер, приврзоци и златни плочки во форма на листови, цвеќиња, пеперутки, сфинги и морски животни, скапоцени камења и друго. Според стилот и техниката како се изработени, најголемиот број од овие предмети се критски. Нема сомневање дека некои од тие предмети се донесени од Крит, посебно оние изработени од материјали кои ги немало во околината на Микена: слонова коска, скапоцени камења, ноеви јајца, како и предметите на кои се изгравирани имиња на египетските фараони од Новото Царство.

 

АТИНА – Градот на двете завојувани божества

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација…

Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години…

Додека за многумина Грција ја крие мистиката на митологијата проткаена во сета нејзина историја, нејзиниот главен град – Атина, најмногу придонесува вистински да ја почуствувате. Легендата вели дека Атина го добила името во “војна” помеѓу две божества. Посејдон – богот на морето и Атина – божицата на мудроста. Во таа борба на докажување, Посејдон му подарил на градот извори на вода кои потекле од камениот Акропол и коњ кој требал да го води градот во војна. Атина, тогаш му подарила на народот маслиново дрво (кое и денес живее на Акропол), а со тоа и сите благодети кои тоа дрво ги дава. Се подразбира, победила Атина па така и градот го добил нејзиното име. Неповторливо е искуството да се биде на Акропол од каде ја гледате Атина на дланка. Долу гледате во старата Плака, атинската Агора, Зевсовиот храм, Академијата… потаму низ улиците на Атина, ја живеете нејзината историја. Доколку посакате повеќе, заминувате да ја запознаете модерната Атина. Уживате во прошетките покрај Аполоновото ктајбрежје, низ Пиреа… каде Атина блеска сосема поинаку. Дозволете си вкусна риба со чаша вино и уживајте во зајдисонцето. Посетете ги и пазарите, уживајте во сочното јужно овошје и во зима, пред да завршите на познатата улица Ерму.

Вашиот престој секако ќе го збогатите и со посета на полуостровот Пелопонез. Покрај Атинското крајбрежје, прво го посетуваме Коринт и познатиот Коринтски канал кој ги поврзува Јонското и Егејското Море, а го разделува Пелопонез од Грчкото копно. Кратката пауза на стариот мост ке ви даде можност да се воодушевувате на височината под вас. Преку благите планински предели, продолжуваме кон археолошкиот локалитет Епидаурус, познат големиот амфитеатар – уникатен по својата акустичност. По посетата на театарот и тамошниот музеј, продолжуваме кон Нафплион – првиот главен град на модерна Грција. Името го добил по Нафплион, синот на богот Посејдон. По кратката прошетка низ тесните и разиграни улички низ градот, како и евентуалната посета на некој од многубројните рибни ресторани, продолжуваме кон Микена – “Градот на Златото”.Во древниот град на митскиот крал Агамемнон, ќе имате можност да ја погледнте познатата Лавовска порта, остатоците од гробот на Агамемнон и големите ѕидини… Ноќта во Атина најубаво се доживува на Плака, во некоја од многуте Грчки таверни. Една од најстарите таверни во Атина, е сместена во срцето на Плака – најстариот дел на градот, под самиот Акропол. Тука е  вистинското место да ја пробате  традиционалната грчка кујна и да уживајте во звуците на Бузуки и танцот Сиртаки… Обидете се да го почуствувате духот на Гркот Зорба!

Оваа, денес повеќемилионска метропола, во своето постоење доживеала подеми и падови како малку кој мегаполис во светот. За историјата на човештвото е посебно значајна затоа што во неа се поставени основите на парламентарната демократија и слободните избори. Модерна Атина е космополитски град кој што живее од славата на својата историја а старогрчката Атина била моќна држава и познат образовно филозофски центар. Ја нарекуваат и колевка на западната цивилизација, заради нејзиниот културен придонес во текот на 4ти и 5ти век…и денес во Атина постојат антички градби и уметнички дела од тој период, а секако најпознат е Акропол, признаен како еден од најдобрите примери на класичната грчка архитектура и уметност. Древна Атина владеела со светот и покажала како треба да се разберат цивилизациите, уметноста, културат, науката… Нејзината Академија ги дала најдобрите филозофи на Антиката, чии мисли и денес се цитираат и чии дела и денес се читаат… Нејзините уметници Фидије и Поликлет, и денес се слават како великани на скулптурата и уметноста… Политичката Атинска школа и денес е активна, исто како и името на Перикле, творецот на демократијата и владетел во периодот на Златното доба…

Филип Ивановски – Туристички агент и водич

Ариес Травел – Битола

 

Courtesy of www.AirPano.ru

Работа во Нов Зеланд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И додека сите трчаат во Америка, Канада и Австралија, Нов Зеланд чезнее за странски работници, бидејќи оваа земја е во силен економски раст. На саемот за вработување во соседна Србија еден учесник од Нов Зеланд претставил 1200 празни места, меѓутоа на оваа земја и се потребни минимум 50 000 работници. Градежништвото е професија за која е потребен најголем број на работници, а следат здравствените работници и информатичарите и инжиниерите. Судејќи по статистиките од минатата година, во оваа земја просечната плата е близу 3000 евра, а ако им се верува на достапните податоци, најмалку платена професија е фармацијата, додека најмногу се плаќа градежништвото. Кога е во прашање изнајмувањето на просторот за живот , цените обично се гладаат на неделно ниво, а во зависност од она што сакате да го изнајмите, е потребно да издвоите околу 100 до околу 530 евра. Од друга страна, за нов автомобил е потребно да издвоите од 10 .500 евра , кутија цигари е нешто поскапа од 8 евра, лебот е две евра, килограм шеќер 1,7 , додека литар млеко исто така околу 1,7 евра. Постојат неколку видови на виза кои може да се добијат за Нов Зеланд. Може да се добие работна дозвола за често, привремена работна дозвола и дозвола за работа на одмор. Освен тоа постои можност од добивање на туристичка виза, студентска виза, виза за живот , но и можност за добивање виза за инвеститори. Вадењето на виза за Нов Зеланд може да потрае од неколку недели до неколку месеци. За работна виза треба да имате добри квалификации, како и работно искуство, но важно е да имате и понуда за работа од страна на овластен работодавачм додека е можно да добиете виза и доколу сте посебно талентирани во некој спорт или уметност. Повеќе информации за постапката за добивање на виза за Нов Зеланд на 047 224155/072228155.

Ариес Виза Центар

Промоција Qatar Airways

 

Почитувани патници,

Задоволство ни е да ви ја најавиме најновата промоција на Qatar Airways за Австралија и Кина. Промоцијата почнува 05-ти Ноември и ќе трае заклучно со 19-ти Ноември, а ги опфаќа Сиднеј, Мелбурн Перт, како и најпопуларните дестинации во Кина: Пекинг, Шангај, Гуанзоу и Хонг Конг.

Цените се наведени во табелата подолу:

Австралија / Кина Промоција
# O&D Booking Class All-in Fare
1 SKP-MEL Q € 1,403
2 SKP-MEL T € 1,300  
3 SKP-PER Q € 1,156
4 SKP-SYD Q €  1,401
5 SKP-SYD T € 1,301
6 SKP-CAN Q € 773
6 SKP-CAN T € 688
7 SKP-PVG Q € 724  
8 SKP-PVG T € 648  
9 SKP-PEK Q € 677  
10 SKP-HKG Q € 606  

 

Во прилог подолу се и условите под кои се достапни авио картите од најновата промоција:

 

 • Времетраење на продажба: 05-ти Ноември до 19-ти Ноември
 • Период на патување: од 05-ти Ноември до 31-ви Март 2019
 • За време на висока сезона (15-ти Декември – 11-ти Јануари) се поставени цени кои се разликуваат од горенаведените
 • Седиштата се ограничени и тоа во Т– класа и Q-класа за економска кабина
 • Промоцијата важи само за повратни авионски карти
 • За останатите услови проверете ги тарифните правила за време на резервирање.

За подетални информации можете да се обратите во нашата канцеларија.

Формулар за Лотарија за

зелена карта за САД - DV2020

 
Пополнете го формуларот и очекувајте нашите консултанти да ве повикаат за повеќе детаљи околу потребни документи, исполнување на услови и целокупната понатамошна постапка. За повеќе информации јавете се на 047224155.
Ариес Виза Центар

Почитувани, Вашите податоци ќе бидат искористени само за потребите на апликацијата за виза и грижливо чувани од трети лица. Ви благодариме за довербата.

Иселенички визи за квалификувани работници во Австралија


Целта на миграционата шема за квалификувани работници е да се привлечат високо квалификувани лица да мигрираат во Австралија.

 

Основни услови

 • Години – морате да имате помалку од 45 години во моментот на аплицирањето за овие визи
 • Англиски јазик – треба да имате задоволителен ниво на познавање на англискиот јазик како би работеле во Австралија (положен ИЕЛТС тест најмалку со оцена 6)
 • Номинирана професија – мора да бидете квалификувани и да имате работно искуство во професијата која што се наоѓа на долгорочната или краткорочната листа на дефицитарни професии Medium and Long-Term Strategic Skills List (MLTSSL)
 • Процена на вештини – вашето образование и работно искуство мора да бидат позитивно проценети од страна на надлежната асоцијација за вашата номинирана професија.
 • Медицински преглед – мора да направите медицински преглед и да покажете дека сте во добра здравствена состојба.
 • Процена на карактерот – мора да бидете личност со добар карактер, воглавно тоа значи дека мора да поминете проверка на криминалната евиденција, односно да докажете дека не сте биле осудувани и дека не се води кривична постапка за вас.

 

Собирање на бодови/Бодовен тест

За да аплицирате за иселеничка виза врз основа на квалификации, мора да добиете покана од австралиската имиграциона служба за да аплицирате за оваа виза. За да добиете покана да аплицирате за виза, мора да поминете провера на вештините преку бодовниот тест. Бодови може да се соберат врз основа на различни фактори како што се:

 • Години
 • Работно искуство
 • Познавање на англискиот јазик
 • Образование
 • И уште неколку други фактори

Моментално, за да го положите бодовниот тест требате да имате 65 бодови. Сепак, имајте на ум дека дури и ако соберете 65 поени на тестот, тоа не гарантира дека ќе добиете повик да аплицирате за виза. Погледнете ја бодовната табела и бројот на бодови кои можете да ги добиете.

 

Skill Select

За да аплицирате за иселеничка виза, прво ќе треба да се регистрирате и да поднесете Израз на интерес (EOI) преку Select Skill. Само кога ќе поднесете EOI можете да добиете покана од австралиската влада, австралиските работодавци или државните органи да аплицирате за вашата иселеничка виза.

По добивањето на покана за аплицирање за виза од страна на австралиската служба за имиграција, кандидатите имаат 60 дена да аплицираат за виза. Ако не сте примиле покана, немате право да аплицирате за виза.

Подкласи на иселенички визи за квалификувани работници

Постојат повеќе подкласи на овие визи:

 

Skilled Independent Подкласа 189

Оваа виза има траен карактер и за оваа виза не е потребно спонзорство од страна на роднини, австралиски држави или територии

 

Skilled Nominated Подкласа 190

Skilled nominated (подкласа190) е трајна виза која има услов апликантот да биде номиниран од страна на некоја австралијска држава или територијална влада. Носителот на визата е номиниран да работи во професијата која се наоѓа на долгорочната или краткорочната листа на дефицитарни професии . Ако има дефицит на лица кои поседуваат вештини потребни за работа во одредени професии, австралиската држава или територија може да номинира носител на виза за да го пополни недостатокот на квалификувани работници во нивната земја/територија.

 

Skilled Regional Provisional Подкласа 489

Оваа виза им овозможува на квалификуваните лица кои имаат потребни вештини да живеат и работат во период од четири години во регионите на Австралија кои што се послаби развиени и се со низок пораст на населението.

Оваа виза може да води кон трајна Skilled Regional виза (подкласа 887).

Постојат три начина како да се добие оваа виза:

 • Начин на продолжен престој (the Extended stay pathway)
 • Начин на повикување (the Invited pathway)
 • Начин на покасно влегување (the Subsequent entry pathway)

Оваа виза може да води кон трајна Skilled Regional виза (подкласа 887).

Често поставувани прашања за апликација за Канадска виза

Често Поставувани Прашања – Центар за апликации за виза
 • Што е Центарот за апликации за виза (ЦВАЦ)?
  Центрите за апликација за виза за Канада се воспоставени за да обезбедат административна поддршка за своите клиенти за успешно поднесување на барања за сите категории за привремен престој (визи за посетители, студентски и работни дозволи) и барања за патни документи до канцелариите на Имиграција, Бегалци и Државјанство на Канада низ светот.
 • Кој е ЦВАЦ договорна страна во Македонија?
  ВФС Глобал е надворешен партнер на службата за Имиграција, Бегалци и Државјанство на Канада(ИРЦЦ и Центарот за апликација за визи за Канада во Скопје, Македонија Меѓународната Организација за Миграции (ИОМ) во партнерство со ВФС Глобал го раководи ЦВАЦ во Македонија.
Процес за Поднесување на Барање
 • Каде да го поднесам барањето за виза?
  Барањето можете да го поднесете во Центарот за апликации за виза за Канада. Барањата исто така може да се поднесат и во ЦИЦ со користење на Системот за Поднесување Барање на интернет (Е-Барања).
 • Може ли некој друг да го поднесе барањето во мое име?
  Да, Може да назначите претставник да го поднесе барањето во ваше име. За да го направите тоа ве молиме пополнете го формуларот Користење на Претставник [IMM 5476]. Како и ЦВАЦ Образецот за согласност : оддел Согласност за индиректно подигање со цел да овластите назначен претставник.
 • Дали треба да доставам биометрика за мојата апликација за виза?
  Од 31 јули 2018 година можеби ќе треба да ги дадете вашите отпечатоци од прсти и фотографии (биометрика) во Виза Центарот за апликација кога ќе аплицирате за Виза за Привремен Престој, ДОЗВОЛА ЗА СТУДИСКИ ПРЕСТОЈ, Дозвола за Работа или ПАТНА ИСПРАВА ЗА ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ако сте државјанин на земја или територија во Европа, Блискиот Исток или Африка, или ако сте државјанин на земја што е веќе потребна биометриска регистрација. Посетете ја Canada.gc.ca/biometrics за повеќе информации.
 • Дали е потребна средба за доставување на биометрика во Центарот за апликација за канадска виза?
  Закажување на термин за биометриско регистрирање не е задолжително, не најавените клиенти се секогаш добродојдени да направат биометриско регистрирање без претходно закажување. Имајте во предвид дека планираната посета со претпочитан временски интервал преку закажување во Виза Апликациониот Центар гарантира брза услуга, со што се елиминира долгото време на чекање што резултира со непријатности. Можете да закажете состанок во најблискиот Виза Апликационен Центар, преку веб-страницата или со повик на нашите телефонски броеви.
  • Ако поднесувате барање за виза за привремен престој, студентска или работна дозвола, треба да направите биометрика регистрација еднаш на секои 10 години.
  • Ако поднесувате апликација за постојан престој, ќе треба да направите биометриска регистрација на секое аплицирање.
 • Откако ќе се направи биометриска регистрација, колку долго ќе бидат зачувани отпечатоци од прсти во базата на податоци?
  Почнувајќи од 31 јули 2018 година, биометриката важи десет години. Доколку подносителот на пријавата ги регистрирал своите биометриски податоци во минатото, тие важат десет години од времето на уписот. Валидноста на визата или дозволата не може да ја надмине валидноста на биометриката. Кандидатите за постојан престој ќе треба да дадат биометрика со секоја апликација.
  Вашите отпечатоци ќе бидат трајно избришани ако имате добиено канадско државјанство во рамките на овој 10-годишен период.
 • Што ќе се случи, по мое поднесување на барањето за виза?
  Откако ќе го доставите барањето во Центарот за апликации за виза за Канада (ЦВАЦ), персоналот на ЦВАЦ ќе изврши проверка на комплетноста врз основа на барањата на ЦИЦ барањата и потоа ќе го достави вашето барање во текот на наредниот работен ден.
  Откако Канцеларијата за виза на Канада ќе го процени Вашето барање ќе донесе одлука, ќе ви се додели виза во пасошот или ќе Ви испратат писмо со објаснување зошто, не може да Ви се додели виза.
  Канцеларијата за визи на Канада потоа безбедно ќе го врати вашиот пасош во ЦВАЦ кој ќе ве информира преку методот за комуникација кој сте го одбрале. Исто така, ќе биде ажурирано во Системот за Следење на Вашата апликација, дека вашиот пасош е подготвен за превземање. Тогаш можете да дојдете до ЦВАК за да го подигнете вашиот пасош или да се договорите истиот да ви биде испратен по курир.
 • Кој вид на виза ми е потребен?
  Видот на виза кој ви е потребен зависи од целта на Вашето патување во Канада. За дополнителни информации за видовите на виза Ве молиме погледајте ги опширните информации содржани на веб-станицата на Државјанство и Имиграција на Канада.
 • Како можам да го следам статусот на моето барање за виза?
  Статусот на Вашето барање може лесно да се следи со кликнување на јазичето “Следи ја вашата апликација” од левата страна на оваа веб-страница.
 • Како може да го добијам назад мо јот пасош?
  За да го добиете назад вашиот пасош/и, го имате изборот меѓу;
  1. Подигнување на пасошот лично од ЦВАЦ, или преку овластено лице на Центарот за Виза Апликации;
  2. Испраќање на претходно платен повратен коверт заедно со вашето барање и барањето за пасош.
  Ве молиме имајте во предвид дека ќе се наплаќа за следниве услуги. Таму каде што е достапно услугите за курирска пошта ќе се наплаќаат одделно од услугите за пренесување на пасошот. Детали моќе да се добијат овде.
 • Кои документи ми се потребни за да го добијам назад мојот пасош?
  Доколку го преземате пасошот лично, моратсо Вас да понесете:
  1. Листата за проверка за поднесеното барање за виза, кое ви било дадено од ВФС Глобал кога сте го поднеле барањето за виза, во Канадскиот Центар за Виза Апликации.
  2. Вашата лична карта или друг официјален доказ за идентификација кој содржи фотографија.
  3. Копија од вашиот документ за идентификациј кој содржи слика.
 • Колку долго ќе трае процесот за барањето за виза?
  За времетраењето на процесот на последните барања, ве молиме да ја посетите веб-страницата на локалнате канцеларија за виза. Ве молиме да го погледнете јазичето “Корисни и Важни Линкови” кое се наоѓа од левата страна на оваа веб-страница.
 • Ќе биде ли побарано од мене да присуствувам на интервју во Канадската канцеларија за визи?
  Државјанство и Имиграција на Канада може да побара од Вас да присуствувате на интервју во Канадската канцеларија за визи. Канадскиот Центар за Виза Апликации ќе контактира со вас или ќе бидете контактирани директно од Канцелариите за виза  и ќе бидете известени со ажурирањето на Системот за Следење на Барањата на Интернет.
 • Со кого да стапам во контакт за дополнителни информации?
  Можете да се јавите во центарот за повици управуван од Канадскиот Центар за Виза Апликации (погледнете го јазичето Контактирајте не од левата страна од оваа веб-страница), или посетете ја веб-страницата на Имиграција, Бегалци и Државјанство на Канада .
 • Кои дополнителни услуги ми се достапни?
  Центарот за Виза Апликации на Канада нуди широк спектар на дополнителни услуги за полесно поднесување на барање како на пример фотокопирање, курирска пошта, помош при внесување на податоците, меѓу другото. За подетални информации и цени Ве молиме погледнете го јазичето “Услуги и Надоместоци” од левата страна на веб-страницата.
 • Планирам да одам во Канада за да студирам во период помал од шест месеци но може ќе сакам да ги продолжам студиите. Каков вид на барање треба да поднесам?
  Ве молиме погледнете го:
  https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/study-permit/eligibility.html
Документација
 • Кои документи ми се потребни за моето барање за виза?
  Потребните документи зависат од вашата цел за патувањето. Ве молиме погледнете го јазичето од лево на оваа веб-страница “Се За Вашата Виза” и следете ги линковите што се понудени таму, или посетете ја веб-страницата на Имиграција, Бегалци и Државјанство на Канада.
 • Може ли Канадската Канцеларија за Визи да ми побара дополнителни документи или информации?
  Да, Канадската Канцеларија за Визи може да побарат од Вас да доставите дополнителна документација. Ќе биде направено ажурирање на Системот за Следење на Барањата на Интернет проследено со Е-пошта за да се осигура дека сте ги добиле инструкциите. Тогаш ќе биде побарано да достави дополнителна документација до Центарот за Виза Апликации, кој потоа ќе ја достави до Канадската Виза Канцеларија во ваше име.
 • Би сакал да ја посетам Канада како студент. Кои се финансиските барања?
  Финансиските барања за студенти зависат, меѓу другото, од должината на Вашиот планиран престојот во Канада. Ние препорачуваме да се посоветувате на веб-станицата на Имиграција, Бегалци и Државјанство на Канада за најновите информации и да се осигурате дека Вашите документи ги задоволуваат овие критериуми при поднесувањето на Вашето барања во Центарот за Виза Апликации во Скопје. Ако сте студент со крајна дестинација,  во провинцијата Квебек, исто така треба да ги разгледате информациите на веб-страната на Имиграција-Квебек.

  ЗА СИТЕ ПОТРЕБНИ ИНФОРМАЦИИ МОЖЕТЕ ДА СЕ ОБРАТИТЕ ВО НАШИТЕ КАНЦЕЛАРИИ И БРЗО И ПРОФЕСИОНАЛНО ДА СЕ ИЗРАБОТИ ВАШАТА АПЛИКАЦИЈА

Свети Василије Острошки – Манастирот Острог во Црна Гора место на вербата и чудата

Манастирот Острог е манастир кој се наоѓа на речиси вертикална карпа, високо на планината Острошка греда во Црна Гора. Овој манастир е посветен на Свети Василиј Чудотворец и се наоѓа во близина на Никшиќ, со спектакуларен поглед на Бјелопавличи.

Манастирот Острог во текот на целата година е најпосетеното светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гроб и Светата гора, ова е третото најпосетено светилиште во светот од страна на христијаните. Го основал Херцеговачкиот митрополит Василиј (1610-1671) во 17. век.

Овој манастир е обновуван во периодот од 1923 до 1926 година, веднаш после пожарот кој се случил во манастирот при кој делумно биле поштедени пештерските цркви. Во Острошкиот манастир  доаѓаат и сиромашни и богати од целиот свет да најдат мир и лек за душата… Манастирот е вдлабнат во карпа, па така нуди величенствена и импресивна глетка.

ostrog (7)

На околу 3 до 3,5км. одалеченост, во долниот дел од Острог се наоѓа женскиот манастир во кој живеат неколку монахињи, а во горниот машки манастир, се наоѓа кивотот со моштите на св.Василиј Острошкиот-Чудотворец, а за посетителите, монасите како благослов даруваат по едно шише света вода и по едно шише свето масло.

ostrog (1)

Во манастирите се наоѓаат прекрасни конаци каде може да се престојува. Острошкиот манастир е место за оние кои бараат спокој и тишина, за оние кои бараат некаков лек, за оние кои имаат цврста вера, за оние кои веруваат во чуда…

ostrog (3)

За чудата и моќта на овој светец и самиот манастир се говори надалеку, па затоа и посетителите се од насекаде низ светот.

Едно од поголемите чуда, кои науката се уште не може да ги објасни и виновата лоза која расте во самиот манастир и излегува од средината на самата карпа. Се вели, оваа лоза се појавила на истото место и во истиот ден кога св. Василије Острошки починал.

Лозата излегува од карпата и расте над самото место кое е обележано како местото на кое тој починал. Нема вода или извор од каде таа се наводенува, едноставно таа сама живее.

Многу жени раскажуваат декаа токму плодовите на оваа лоза им помогнал да зачнат живот, отакако изгубиле надеж дека некогаш ќе бидат мајки.

Преданијата велат дека, после седум години од смртта на Светецот на тогашниот игуман на манастирот Свети Лука во Парохијата во близина на Никшиќ, често му се појавувал во сон, велејќи му да појде во манастирот и да го отвори неговиот гроб.

Кога тој одлучил да појде и да се отвори гробот на Св. Василије, неговото тело било пронајдено неоштетено, дури и се уште мирисало на восок.

Оттогаш, неговите мошти се изложени во ковчег во самиот манастир, каде стојат до ден денес. Покриени со ќебе, на кое има поставено икона, секој посетител може да се приближи до него и да ја каже својата молитва.

ostrog (2)  ostrog (6)

Што се раскажува во  „Одисеја“ од Хомер

Одисеј и неговите кораби после Тројанската војна заминуваат за дома и  пловат кон Итака но патот постојано им го попречува Посејдон-богот на морињата, затоа го губат патот и стасуваат до островот Огига на нимфата Калипсо. Taa се вљубува во Одисеј и го држи на островот 8 години;

Следува случката со киклопот Полифем во чија пештера ќе се засолнат Одисеј и неговите војници, но кога Полифем се враќа со своите овци во пештерата  ќе се  разбесни и ќе изеде двајца од нив.Одисеј ќе му го ископа окото и ќе успее со својата дружина да избегаат криејќи се под овците кои Полифем ги допирал кога излегувале од пештерата;

– коработ доаѓа до островот Еол на островот на богот на ветровите, тој ќе ги затвори сите ветрови во една мешина , само ќе го остави мирниот Ветер Зефир да му помогне на Одисеј да се врати  дома. Но морнарите не знаејќи ќе ги ослободат сите ветрови и патешествието продолжува;

– следуваат случките на местото на  средбата на морето со океанот.Таму  бил влезот во подземниот свет и Одисеј ќе се сретне со сите големи јунаци кои биле во Адот (подземниот свет), а потоа ќе продолжи кон Итака;

– следува минувањето крај островот на морските сирени кои со своите песни ги намамуваат морнарите со цел да ги насукаат нивните бродови, но и овојпат со мудроста на Одисеј (ги затнуваат ушите со восок)успеваат да се спасат;

– следува минувањето покрај две големи карпи на кои биле чудовиштата Сцила и Харибда кои ќе убијат неколку другари на Одисеј;

– поради немањето храна ќе заколат неколку говеда на богот Хелиос поради што ќе им биде уништен коработ, а ќе преживее само Одисеј;

– конечно стасува во Итака, но гледа дека во неговата палата владее хаос од додворувачи, кои се обидуваат да ја освојат  неговата жена Пенелопа.таа била принудена  со сила да се омажи за некој од нив.Верната сопруга долго го одложувала тоа.Одисеј ќе се преоблече како питач, ќе влезе во палатата и ќе и претскаже на Пенелопа (која не го препознала) дека нејзиниот маж е жив. Таа ќе нареди слугинката да му ги измие нозете и тогаш  ќе гопрепознае по белегот на ногата.

Утредента е натпреварот помеѓу додворувачите во фрлање стрела од лакот на Одисеј, но никој освен самиот тој не ќе може да го оптегне лакот.На тој начин тој ќе ги победи , а потоа и ќе ги  убие со неговиот син. Конечно  по 20 год. отсуство среќно ќе си живее во  своето кралство.

Доживејте дел од митологијата на јонските острови. Погледнете ја програмата за Лефкада-Кефалонија и Итака.

https://aries.mk/package/8miseptemvrikefalonia/

Како еден од најголемите острови во јонскиот архипелаг, Кефалонија воедно претставува и еден од најинтересните острови во јонското море. Главен град на островот е градот Аргостоли, во кој воедно живее и една третина од тамошното население. Тој е одлично поврзан со сите негови делови и туристички места кои ги има на сите страни од островот. Претпоставките за потеклото на името на островот, водат од истоименото митолошкото суштество “Кеафалус”, преку обликот на самиот остров, па се до самиот факт кој вели дека тоа од секогаш претставувал главен остров на оваа група на острови.
Неговата површина зафаќа 904 км2 на која денес живеат околу 40.000 жители. На исток од Кефалонија се наоѓа познатиот остров Итака кој е одделен од него со природен морски канал во должина од 9 км и широчина од 2 до 5 км, на југ е островот Закинтос, а на север веќе познатата Лефкада.
[​IMG]

Климата на островот е средоземна со долги и топли лета и благи и дождливи зини. Рељефот е воглавно карактеристичен со брдовит и стрмен предел и со не многу изобилна вегетација. Главна карактеристика се сепак убавите ували и заливи кои образуваат прекрасни и песокливи плажи. Плантажите со маслини, винова лоза, агруми и овошје се најубавите надополнувања на природно убавите предели. Археолошките локалитети сведочат за неговата богата историја која датира уште од античкото време – Микена, Римското царство, Византија, па се до Турција и владеењето на Венеција. Владеењето со островот во крајот на 18 век и припаѓало на Франција, а последни со него управувале Британците се до ослободувањето и припојувањето кон Грција во 1864 година. Меѓу најпознатите туристички места на Кефалонија, освен градот Аргостоли, на западната страна се издвојува и градот Ликсури, на Северната страна е градчето и пристаниште Фискардо, а на неговата југоисточна страна се можеби и најубавите места со песочни плажи Скала и Порос. Градот Порос е всушност и најблиската точка и поврзување со копното на Грција и со Пелопонез до кој директно се одвива траектната линија од пристаништето Килини.
[​IMG]

Мноштвото објекти за сместување центарлната поставеност која му дава непосредна близина до сите побитни места за посета и прошетки низ островото, гратчето Порос го карактеризираат како идеално место за престој и запознавање со островото. За време на престојот, задолжително, освен споменатите туристички места, би требало да се посетат и познатите локалитети како: големата пештера со прекрасните дела на природата исцртани во вековните фигури од сталагнити и сталактити, подземното езеро Мелесанина во Пановата пештера, плажата Миртос… а секако и блиските остови Итака и лефкада.

Пештерата Melissani На само два километри од местото Сами, се наоѓа далеку познатата пештера Мелисани, чие подземно езеро ги остава без здив илјадниците посетители – туристи. Позната и опишана во митологијата како “пановата пештера” и денес со својата мистичност ги плени нејзините посетители.
[​IMG]
Пловењето со изнајмените чамци на весла низ нејзината внатрешност, додека погледот постојано е упатен кон големиот отвор на нејзиниот свод, впечатокот за нејзината таинственост целосно го врежува во сеќавањата на истражувачите.

Пештерата Drogarati
Овој природен феномен е дотолку поголем и поспецифичен, кога ќе се земе в предвид дека се наоѓа на едно од најужните острови во Европа. Дури и надворешните горештини во летниот период не го менуваат чувството на студ и подземна свежина со која се карактеризира оваа пештера. Впрочем ни многубројните фигури на Сталагнити и Сталактити не би опстанале, доколку изолацијата и внатрешноста на земјата не ги сочувале низ илјадниците години.

Прошетката низ пештерата е секако незаменливо искуство.

Плажата Mirtos
Прекрасно дело на природата. Засечена низ високите брегови на западната страна од островото, тешко пристапна низ тесниот и со живописна панорама кон морскиот хоризонт извиткан асфалтен пат, плажата Миртос претставува вистиско откритие. Нејзиното тиркизно море, белиот песок и белите бранови, стануваат видливи уште при самото нејзино лоцирање гледајќи од висината на стрмните гребени. Чувството на стравопочит кон оваа игра на природата, станува издржливо со самата желба која се јавува за што поскоро стигнување до неа. Миговите кои се доживуваат во овој природен спој на морето и копното се едноставно речено нераскажливи.
[​IMG]

https://aries.mk/package/8miseptemvrikefalonia/

Почитувани клиенти,

повелете информација за најновите измени при аплицирање за Канадска виза.

Новата услуга со која ќе се земаат биометриски податоци за секоја апликант ќе чини 75 канадски долари по лице, а ќе мора да се закажи термин во виза центарот во Скопје.

Битни информации

 • Важно ажурирање на процесот за биометриска регистрирација, кој стапува на сила од 31 јули 2018 година. Од 31 јули 2018 година можеби ќе треба да ги дадете вашите отпечатоци од прсти и фотографии (биометрика) во Виза Центарот за апликација кога ќе аплицирате за Виза за Привремен Престој, ДОЗВОЛА ЗА СТУДИСКИ ПРЕСТОЈ, Дозвола за Работа или ПАТНА ИСПРАВА ЗА ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ако сте државјанин на земја или територија во Европа, Блискиот Исток или Африка, или ако сте државјанин на земја кадешто е веќе потребна биометрија.
  • Апликантите за Виза за Привремен Престој, ДОЗВОЛА ЗА СТУДИСКИ ПРЕСТОЈ, Дозвола за Работа треба да направат биометриска регистрација еднаш на секои 10 години; а оние кои веќе имаат обезбедено биометриска регистрација исто така имаат корист од оваа иницијатива.
  • Апликантите за ПАТНА ИСПРАВА ЗА ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ треба да направат биометриска регистрација со секоја апликација.
  • Од сите кандидати се бара да ја приложат најновата верзија на формуларите за апликација и соодветната листа за проверка која е достапна на интернет страната на ИРЦЦ.
  • Поднесете ја лично вашата апликација

   Забелешка: Ефикасно, на 31 јули 2018 година можеби ќе треба да ги дадете вашите отпечатоци од прсти и фотографии (биометрика) во Виза Центарот за апликација кога ќе аплицирате за виза за привремен престој студентска или работна дозвола или дозвола за постојан престој ако сте државјанин на земја или територија во Европа, Блискиот Исток или во Африка, или ако сте државјанин на земја која е веќе потребна биометрика.

   Апликантите за студентска дозвола и дозвола за привреме престој треба да направат биометриска регистрација еднаш на секои 10 години;

   • Сепак, апликантите за виза за постојан престој ќе треба да направат биометриска регистрацијасо секоја апликација.
   • Доколку сте аплицирале за студентска или работна виза во минатото и не сте сигурни дека биометриката е обезбедена, ве молиме погледнете ја веб-страницата на IRCC  и дознајте дали вашата биометрија сеуште важи.
   • Погледнете ја веб-страницата на IRCC за листа на земји што бараат виза за привремен престој
   • За целите на биометриското регистрирање, националноста е заснована на националноста што ја пријавивте во прашање број 6 (* државјанство) во образецот за пријавување на ИРЦЦ.
   • Апликантите кои поднеле апликација преку Интернет на ИРЦЦ мора да достават биометриско писмо за да направат биометриска регистрација на своите податоци. За да дознаете повеќе за биометриката посетете ја веб-страницата на IRCC
   • Кандидатите кои аплицираат лично во ВАЦ не треба да достават биометриско писмо за инструкции.
   • Државјани од Европа, Африка и на Блискиот Исток и оние кои се веќе биометриски потребни од Азија и Америка само треба да обезбедат биометрика еднаш на секои 10 години за привремени виза, студентска или работна дозвола. Сепак, овие кандидати за постојан престој ќе треба да направат биометриска регистрација без разлика дали во минатото дале биометрика.

   Чекор 1 :

   Прочитајте ги целосните барања за виза/дозволи на веб-страницата на одделот за Државјанство и Имиграција на Канада (ДИК) и превземете ги соодветните формулари и листи за проверка релевантни со целта на вашата посета.Ве молиме пребарувајте на страницата – Подгответе ја вашата апликација за да ги добиете деталите за визите/дозволите.

   Чекор 2 :

   Пополнете ги формуларите и другите релевантни документи. Формуларите ( вклучувајки ги и листовите со баркодовите) треба да се испринтаат на бела, со силен квалитет, несјајна хартија, и воедно да се кроисти ласерски принтер.

   Доколку не сте во можност да ги обезбедите сите пропратни документи наведени во официјалниот документ лист за проверка на Државјанство и Миграција на Канада, ќе ви биде побарано да пополните и потпишете формулар за ослободување од одговорност и да го приложите со вашата апликација

   Доколку не обезбедите потполнет и потпишан формулар за ослободување од одговорност тоа може да предизвика задоцнување или одбивање на вашата апликација за виза, дозвола или патен документ.

   Ако не сте во состојба да им обезбеди на сите придружни документи на како што е споменато во официјалниот документ КИЦ список, ќе се бара да ги пополните и потпишете формуларот на откажување и прикачете со вашата апликација форма

   Неуспехот да се обезбеди пополнет и потпишан формулар за откажување може да резултира со дополнителни одложувања или одбивање на вашето барање за виза, дозвола или патна исправа.

   Чекор 3 :

   Прочитајте ги правилата за заштита на приватност, пополнете го ЦВАК фомуларот за согласност и прикачете ги на вашата апликација.
   ВАЖНО: Доколку завршениот и потпишан формулар за согласност на ЦВАК не е вклучен во барањето, не би можеле да ви помогнеме, и би биле обврзани да ви го вратиме барањето.

   Чекор 4 :

   Платете ги надоместоците за услугите за виза и биометриски податоци, ако е потребно, врз основа на инструкциите на веб страницата на ДИК

   Ве молиме имајте во предвид дека при поднесувањето на апликацијата преку ЦВАК, лично или преку пошта, трошоците за виза мораат да бидат однапред платени на ЦВАК ( ИОМ)

   Чекор 5 :

   Посетете го локалниот Центар за Апликации за Виза за Канада, донесете го пасошот, фотографии, пополнети формулари и сите придружни документи кои се наведени во листата за проверка и ДИК инструментот и условите за плаќање. Ќе се наплатат предвидените трошоци. Ве молиме осигурајте се да го понесете прифатениот на начинот на плаќање.

   Важно: Ако треба да ги дадете вашите биометриски податоци, ЦВАК ќе ги земе вашите биометриски податоци во исто време кога ќе ја поднесете вашата апликација. Во овој случај НЕ ЈА ПОДНЕСУВАЈТЕ вашата апликација по пошта до ЦВАК.

   Чекор 6 :

   Во моментот кога сте во ЦВАК, платете ги надоместоците за услугите, поднесете целосно барање и земете сметка. Оваа сметка содржи уникатен идентификационен број за следење кој е потребен за следење на напредокот на вашето барање на интернет.

   Важно: Ако треба да обезбедите биометриски податоци, биометрискиот надоместок од 85 CAD (канадски долари) го покрива и ЦВАК надоместокот за апликациониот процес.

   Ако сакате да патувате во Канада за други цели освен бизнис или задоволство, од вас се бара да аплицирате за виза во вистинската категорија, како што се студијата или привремената работа.

   • Посета како туристичка
   • Посетете ги вашите деца или внуци
   • Посета на бизнис
   • Проширете го вашиот престој
   • Патувајте низ Канада без посета
   • Носете соодветна идентификација?
   • Треба помош?

         

 

СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН РИМ….

”Вечниот град“, ”Градот на седум ридови” или “Престолнината на светот” е всушност една од најатрактивните и најпосетени европски дестинации. Создавањето на Рим е обвиткано со магла од легенди, па без обзир на тоа колку ни делува нестварно, денеска најблиска ни е Легендата за Ромул и Рем и Волчицата која ги одгледала на Палатино, едно од седумте Римски брда. Според неа, Ромул откако го убил Рем, ги пронашол ѕидините на напуштениот град на брегот на реката Тибар и му дал име Рим. Ова се случило на 21 април 753 год, пред нашата ера, па со право градот го носи името Вечен град. Рим е културно-историски центар на Италија и Европа, а стариот дел на градот е вистински музеј на отворено исполнет со остатоци од древни згради, триумфални капии, плоштади со фонтани, Цркви и Катедрали и познатиот Колосеум кој е најголемиот амфитеатар воопшто изграден во Римското Царство. Овде е навистина премногу тешко да се одвои она што мора де го видите, но сепак ќе ги спомнеме најинтересните и најважни знаменитости. Не пропуштајте ја посетата на Ватикан, на Колосеумот, Црквата Св. Петар, Шпанските скали, Виа Венето и секако фрлете паричка во фонтаната Ди Треви со желба повторно да дојдете во овој град кој ќе ви остане во незаборавно сеќавање.

 

Програма на патување

25 Мај (петок)         СКОПЈЕ – РИМ
Состанок на групата на скопскиот аеродром во 11:40 часот. Лет за Рим (W6 7757) во 13:40ч. Пристигнување во Рим во 15:25 часот. Трансфер до хотелот со попатно панорамско разгледување на градот: Виа Венето, Шпанските скали, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот форум, Виа Дел Корсо, Колосеумот, мостовите на Тибар, црквата Св.Петар, Фонтаната Ди Треви… Сместување и слободно време за индивидуални активности.  Ноќевање.

26Мај (сабота)     РИМ – ВАТИКАН
Појадок. Факултативна посета на Ватикан. Разглед на Сикстинската капела, Ватиканските музеи, црквата Св.Петар… По разгледот, препорачуваме прошетка преку Мостот на Ангелите до плоштадот Навона, познат и како уметничка четврт на Рим. Можност за краток одмор со уживање во вкусот на италијанското кафе. Посета на Пантеон, храмот на сите богови – денес најпознатата римска црква. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Вечерта можност за вечера во национален ресторан со мени од италијанската кујна. Ноќевање.

 27 Мај (недела)     РИМ – ТИВОЛИ
Појадок. акултативна посета на местото Tиволи. Прекрасната Villa D’Este и нејзината градина се наоѓаат на листата на светското културно наследство под заштита на UNESCO. Со импресивните петстотини фонтани, во ликот на нимфи, пештери, игри со вода и музика, претставува копиран модел на најпознатите Европски градини во маниристички и барок стил. Враќање во Рим. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Можност за пријатна прошетка (со метро) низ Рим, со посета на катедралната црква посветена на Св.Павле, како и на црквите Сан Џовани Латерано, Санта Марија Маџоре, Сан Пјетро ин Винколи, црквата Сан Клементе со капелата и гробот на Св. Кирил… Слободно време за индивидуални прошетки.Ноќевање.

28 Мај (понеделник)         РИМ  – СКОПЈЕ
Појадок. Појадок. Напуштање на хотелот и слободно утро за индивидуални прошетки. Трансфер до аеродромот во Рим. Лет за Скопје (W6 7758) во 16:00ч. и пристигнување во 17:35 часот.Ноќевање.

Hotel 3* / 4*

Термин

25.05 – 28.05.2018 (Петок-Понеделник)

Услуги

BB (Ноќевање со појадок)

Денови / ноќевања

4д / 3н

Цена на Пакет Аранжман по Лице во 1/2 соба за рана резервација до 10.04:

399 € / 24.738 мкд

Цена на Пакет Аранжман по Лице во 1/2 соба

449 € / 27.838 мкд

Доплата за еднокреветна соба:

100 € / 6.200 мкд

ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1

Забелешки

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:         

 •  Авионски превоз: Скопје – Рим – Скопје (Wizz Air)
 •  Аеродромските такси во Скопје и Рим
 •  Oрганизирани трансфери во Рим: аеродром – хотел – аеродром
 •  Сместување во хотел 3*/4*, на база 3 ноќевања со појадок
 •  Организиран панорамски разглед на Рим со водич
 •  Голема кабинска торба (55x40x23), максимум 10кг.
 •  Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО

 •   Посета на Ватикан со вклучен водич, резервација, слушалки и влезница 45€
 •   Посета на Тиволи со вклучен трансфер, водич и влезница 55€
 •   Задолжително патничко осигурување
 •   Задолжителна такса , 4 Еур по лице на ден  во Хотел 3*; 6 Еур по лице на ден во Хотел 4* (се плаќа на рецепција во хотел)

 

 Забелешки:

 •    За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот;
 •    Целосна уплата, десет дена пред започнување на аранжманот;
 •    Организаторот на патувањето го задржува правото, да ја промени и цената на аранжманот;
 •    Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети;
 •   Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот;
 •   Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

 

   Лефкада  претставува многу повеќе од прекрасен остров со светски познати плажи. Начинот на кој овој остров е тесно поврзан со копното преку насип и пловечки мост и дава огромна предност на Лефкада во однос на останатите острови во Јонското море како Кефалонија и Закинтос кога станува збор за патување на овие острови.

Оваа тесна поврзаност имала огромно влијание врз животот, историјата и културата во Лефкада, а резултат на тоа е целокупниот спој на култури од соседните острови и регионалното копно.

За вас ги издвоивме следниве 5 причини кои сигурно ќе го исполнат и разубават вашиот престој во овој прекрасен остров на Јонското Море, и ќе ве натераат да се вљубите во Лефкада.

1. Уживање на плажите во Западниот брег

Нема доволно зборови со кои може да се опише колку е убав западниот брег на Лефкада. Плажи од речиси бел песок, спектакуларни карпи, тиркизно море и смирувачко зајдисонце.

За да стигнете до Порто Кацики и Егремни, двете најпознати плажи на Лефкада, ќе треба да се спуштите 100 чекори надоле за Кацики и 300 чекори за Егремни.

На западниот брег исто така се наоѓаат и Пефкулија, космополитенската Катшисма со бројните бич барови, Агиос Никитас која е разубавена со развиено но традиционално село. Овде се и изолираната Милос до која се стигнува за 20-тина минути, Гиалос, Каваликефта, лоцирана надвор од селото Каламици, и Мегали Петра заедно со Авали до кои е полесно да се стигне а се еднакво атрактивни како претходните.

2. Капење под Димосари водопадот

Димосари водопадот, чија висина е 15 метри, е едно од најубавите изненадувања на Лефкада. Лоциран е во клисурата која го носи истото име над крајбрежјето Нидри, а до него се стигнува со 15-минутно прошетка под чинари покрај реката која е зачинета со импресивни карпести форми одоколу.

Иако течението на водопадот не изгледа многу потентно во летниот период, сепак ладниот базен од вода кој се формира под водопадот е секогаш убаво искушение. А пак малото кафуле на почетокот на патеката е бонус.

3. Откривање на заливи и островчиња на Источниот брег

Богатото зеленило на патот надоле до морето, на заливите, и на островчињата е она што го краси источниот брег на Лефкада. Пристаништето во космополитскиот Нидри и големиот природен залив во блиското Влихо се најпопуларни почетни точки.

Директно спротивно од Влихо, комплексот Гени е добро чувана тајна на Лефкада. Овде се бројните таверни со маси поставени до столбовите, а местото е совршено за оние кои сакаат едрење.

Познатата група од острови ПригипонисиаМадури, Спарти, Скорпиос и Скорпиди – како и малите населени острови Меганиси, Каламос и Кастос кои фунционираат во општинска заедница заедно со Лефкада се создадени за убави екскурзии.

4. Посета на Панагија Фанеромени и останатите манастири

Панагија (Девица Марија) Фанеромени е единствениот потполно функционален манастир на Лефкада, а лоциран е над главниот град. Панагија е заштитникот на островот и многу од жителите на Лефкада го одбираат ова место за крштевање на нивните најмили.

Ако пак ве интересираат и останатите напуштени манастири, трите најсочувани примери кои треба да се погледнат се Кокини Еклисиа (Црвената Црква), блиску до Платистома, Асомато Арханџело Михаил во Вафкери, и Ал-Џианис Серникарис во Вурника. До сите три се стигнува по земјен пат.

5. Јадење на Мандолато и Салами и пиење на Розоли

Локалните салами и прочуеното мандолато (чоколатце со бадеми, мед и целуфки) се високо препорачани локални кулинарни ѕвезди на Лефкада. Влажната клима на островот е совршена за производство на салама, а италијанскиот метод на подготовка се вели дека овде е започнат од трговец кој дошол на Лефкада од Паксос, Буранели, остров во Венециската Лагуна.

Мандолато чоколатцето пак своето постоење им го должи на локалните бербери, за кои се вели дека во минатото ги произведувале зад нивните берберници за поубаво да си го исполнат слободното време меѓу муштерии.

Исто така, напијте се и од прочуеното локално розоли, ликер направен од цимет и портокал. Исто и за овој рецепт, се верува дека на островот е донесен од Венецијанците.

 

Дивиот и егзотичен карактер на Лефкада отсликан на нејзиниот западен брег е совршено избалансиран со спокојниот источен брег кој пак е исполнет со прекрасни заливи и мали острови.

Овде можете да уживате и во останатиот широк спектар од добра храна од свежа риба до фригадели (традиционално локално мезе), можете да уживате слушајќи кантати (традиционални серенади со италијански шмек) и грчка народна музика, да откривате клисури и напуштени манастири, да ги видете легендарните р’тови и светски познатите плажи, да се восхитувате на неконвенционалната употреба на железо во главниот град како екстериорен дел на горните катови од зградите, и да уживате во разни фестивали и културни настани враќајќи се со убави сувенири и прекрасни спомени.

 

24-мај во Пирин Голф Спа 5*

4 Дена/3 Ноќевања
24/05- 27/05

24мај (четврток)  БИТОЛА-БАНСКО

Состанок на групата во 05.00 часот пред спортската сала Битола . Патот води преку Битола,Прилеп кон Банско со попатни застанувања поради одмор и царински формалности. Попатна посета на комплексот ,, Рупите,, кој се наоѓа во југозападна Бугарија на 8 км од Петрич , каде Баба Ванѓа ги поминала последните години од животот. Тука се наоѓа и незјзиното вечно почивалиште и црквата Св.Петка.Посета и разглед на најмалиот и најживописниот град во Бугарија – Мелник, познат по виното и автентичен по архитектурата и мелнишките пирамиди, како и по Кордопуловата куќа најголемата автентично зачувана куќа на Балканот од 19 век.Посета на Роженскиот манастир 13 век посветен на раѓањето на Пресвета Богородица и гробот на Јане Сандански. Продолжуваме кон хотел Пирин Голф Спа 5 *. Сместување. Можност за релаксација во најголемиот Спа центар во Банско и пошироко, бесплатно користење на внатрешен базен, користење на надворешните базени, сауни, парни бањи, фитнес, лакониум, соба за релакс … расположен на 5500 квадратни метри.

Вечера. Ноќевање.

25 мај (петок) БАНСКО

Појадок. Слободно претпладне за индивидуални активности и прошетка низ улиците на атрактивното скијачко место Банско – со специфична традицонална архитектура и многу меани и дуќани за сувенири. Слободно време за одмор и прошетка низ комплексот, користење на СПА центарот, индивидуални активности.Вечера.Ноќевање.

26 мај ( сабота ) БАНСКО

Појадок. Уживање во комплексот. Слободно време. Можност за посета на Разлог. Вечера.Ноќевање.

27мај (недела) БАНСКО-БЛАГОЕВГРАД-ПРИЛЕП,БИТОЛА

Појадок , a пoтoa сe заминува во посета на старата црква половина под земја од 1614 год. ,, Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат,, во Добрско 20км од Банско. Потоа заминуваме на шопинг во МЕТРО во Благоевград. Слободно време за шопинг. Во попладневните часови поаѓање кон Mакедонија. Во Битола сe пристигнува вo вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ………… 7.800 денари

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

превоз на наведената релација;
сместување во хотел “Пирин Голф Спа” 5***** на база 3 ноќевања со појадок и вечера- шведска маса, користење на внатрешен, надворешни базени со топла вода, фитнес, џaкузи, сауни, парни бањи, лакониум, соба за релаксирање……
разглед на Банско, Мелник,Добрско, месноста Рупите и посета на Метро во Благоевград;
организација на аранжманот и придружник на патувањето;

ВО ЦЕНАТА НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

групно патничко осигурување = 150 ден.

*Калкулацијата е правена на база 40 патници.

*** ПРОМО ЦЕНА ЗА СОПСТВЕН ПРЕВОЗ :

по лице на ден на база полупансион во Спа студио 30€

по лице на ден на база полупансион во супериор соба со Џакузи 35 евра

т.т. 1 евро по лице на ден

Намалете на багажот, откажете се од директните летови и со тоа зголемете го бројот на километри што ќе можете да си овозможите да ги прелетате во животот.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-01.jpg

Голем дел од парите за патувања се трошат на летовите.

Но, со добро планирање и внимателно носење на одлуки можете да ги користите услугите на авиокомпаниите за навистина мали суми.

Неколку трикови за заштеда при патувањето со авион:

Пронаоѓање на совршените билети

Најлесниот начин на заштеда е да направите споредба на цените на повеќе авиокомпании до вашата дестинација и, се разбира, да го одберете најевтиниот билет.

Внимавајте одредени цени важат до точно определено време, па ако го преминете рокот, тогаш обидете се да ја посетите верзијата од сајтот за некоја друга земја, што е во друга временска зона. Променете го јазикот и искористете ја продажбата.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-02.jpg

Цена за патување со авион иста како цена за патување со автобус

Тарифите на обичните компании најчесто вклучуваат билети „all inclusive“, додека нискобуџетните компании ви нудат и опција само летање со рачен багаж по многу ниска цена. Секоја дополнителна опција се плаќа дополнително.

Цените во овие компании понекогаш се пониски дури и од цените за патување со автобус. Условите нормално се поскромни отколку во обичните авиокомпании.

Само внимавајте дополнителните трошоци може да бидат големи. Најдобро е сè што сакате дополнително, однапред да платите преку нивната веб страница.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-03.jpg

Посетете го веб сајтот на аеродромот на кој ќе слетате

Добро би било да го отворите веб сајтот на аеродромот на кој ќе слетате. Ќе откриете што може да добиете бесплатно.

На пример, аеродромот во Сингапур им нуди бесплатна тура на градот на патниците кои транзитираат тука. Аеродромот во Амстердам располага со огромна бесплатна книжарница со комфорни столчиња. На аеродромите често има и разни промоции и примамливи продажби.

Исто така, може да откриете некои нискобуџетни компании, кои не се многу популарни, па потоа да побарате на Google поконкретни информации за нив за во иднина.

На сајтот ќе најдете и мапи на летови.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-04.jpg

Изберете подолга рута, наместо директен лет

Изберете рута со трансфер. Тие најчесто се поевтини од директните лет. Проверете и дали има можност за бесплатен престој во земјата каде транзитирате.

Додека го чекате наредниот лет за вашата дестинација, можете да го истражите и градот каде слетавте, да појдете на пешачка тура, да се почестите со некој локален специјалитет итн.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-06.jpg

Чартер летовите нудат интересни дестинации и цени

Чартер летовите најчесто ги нудат туристичките агенции, но понекогаш тие не успеваат да ги продадат аранжманите, а во авионот има места, па ги продаваат по 20-50% пониски цени.

Чартер летовите понекогаш ќе ве однесат на интересни дестинации до кои нема обични летови. Негативна работа е само тоа што може да ви откажат во последен миг.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-07.jpg

Летовите може да бидат платени со бонус километри

Многу авиокомпании ви нудат собирање на километри со нивните летови, па по некое време да соберете доволно и да имате бесплатен лет.

Дури и некои сајтови за патување од типот на Tripadvisor ви нудат екстра километри за да ве охрабрат да напишете критика за патувањата.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-05.jpg

Враќање со поинаква рута

Враќањето по поинаква рута по правило е поевтино, а и позабавно.

Направете комбинација на поевтини летови, па ако треба направете и кусо патување со автобус притоа.

9-tajni-za-aviokompaniite-koi-kje-napravat-da-patuvate-poevtino-08.jpg

Уловете ги „грешките“

Се случува ќе наидете на цена на билети толку ниска, што ви изгледа дури како грешка. Тоа можеби и навистина е грешка, но нема време за медитација, купете го билетот веднаш.

Ако често прегледувате, ќе забележите дека вакви цени се појавуваат од време навреме.

Искористете го надоместокот за презакажан лет

Авиокомпаниите понекогаш продаваат билети повеќе од што авионот може да собере затоа што често се случуваат откажувања. Но, ако сите потврдат, тогаш компанијата бара волонтери кои би се повлекле од тоа патување.

Согласете се да бидете волонтер затоа што ќе летате без проблем со наредниот лет, плус ќе добиете ваучер за летање како компензација. Понекогаш ваучерот може да биде и за некој хотел и ресторан, но во секој случај не е лошо.

Ова особено се случува во време на празници и фестивали.

3 hrs

„На охридскиот аеродром очекуваме фрекфентна летна сезона. Ќе имаме 4 нови сезонски дестинации – Варшава, Талин, Ајндховен и Истанбул. На скопскиот аеродром ЛОТ Полиш ерлајнс ќе влезе на пазарот, со отворање на новата рута Варшава-Скопје-Варшава, почнувајќи од 1 јуни 2018 година. Ќе се опслужува 6 пати неделно во текот на летото и 4 пати неделно во текот на зимската сезона.“, вели за Македонската Информативна Агенција (МИА), Алпер Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.
https://mia.mk/mk/Inside/RenderSingleNews/404/134178801

Опкружени со планински шуми и карпи, овие 5 базени се вистинско совршенство за оние кои сакаат топло-ладни контрасти во зима.

top-5-najubavi-nadvoresni-topli-bazeni-opkruzeni-so-planinia-001.jpg

Пливањето во надворешен топол базен за многумина е еден од омилените „зимски спортови“, па доколку и за вас ова преставува одлична релаксација, веруваме дека ќе посакате да се најдете во некој од следниве ресорти низ светот:

Хотел 7132 – Швајцарија

top-5-najubavi-nadvoresni-topli-bazeni-opkruzeni-so-planinia-1.jpg

Aplin Panorama Hotel Hubertus – Италија

top-5-najubavi-nadvoresni-topli-bazeni-opkruzeni-so-planinia-2.jpg

Aqua Dome – Австрија

top-5-najubavi-nadvoresni-topli-bazeni-opkruzeni-so-planinia-3.jpg

Hotel Schwarzer Adler Kitzbühel – Австрија

top-5-najubavi-nadvoresni-topli-bazeni-opkruzeni-so-planinia-4.jpg

Hotel Villa Honegg – Швајцарија

top-5-najubavi-nadvoresni-topli-bazeni-opkruzeni-so-planinia-5.jpg

М. Д. | Црнобело

Оние кои имаат желба постојано да патуваат најчесто бираат дестинации надвор од домашните граници. Но, понекогаш забораваме или пак не знаеме колку убавини крие нашата земја.

10-lokacii-vo-MK-koi-mora-da-gi-posetite-01.jpg

Таа наша чудесна земја, каде што природата била особено дарежлива и ја покрила со раскошна убавина која го мати погледот и ни го исполнува срцето со гордост. Тоа се оние моменти кога може да почувствувате како земјата дише и се синхронизира со вашето издишување и се чувствувате убаво, топло и сакано.

Затоа што со еден збор, сте ДОМА.

Доколку сè уште не сте го сториле тоа, ви предлагаме да ги посетите овие 10 прекрасни локации низ Македонија кои се подеднакво убави во секој период од годината.

Ќе ви ја смират душата, ќе ви ги наполнат очите со убавина и ќе си ја засакате државата уште повеќе доколку отидете во:

Матка

Кањонот на Треска кој според карактеристиките претставува клисура-пробојница крие многубројни пештери, меѓу кои и Врело, најдлабоката подводна пештера на Балканот и втора по длабочина во Европа.

Поради големиот број манастири и цркви, Матка го носи и името Света Гора.

10-lokacii-vo-MK-koi-mora-da-gi-posetite (8).jpg

Канео

Охрид е комплетно убав и магичен, но ретко кое место може да се спореди со Канео

Свети Јован Богослов Канео, најпознатата црква во Охрид, е лоцирана на карпестиот рид над плажата Канео во стариот дел на градот.

Канео има зачувано добар дел од првобитните фрески кои датираат пред 1447 година. Иако се извршени одредени модификации бидејќи црквата долго време била напуштена, тоа не го изгубило својот првобитен шарм и магичност.

10-lokacii-vo-MK-koi-mora-da-gi-posetite (2).jpg

Јанче

Првата асоцијација за Јанче? Зелено, многу зелено. Епитетите кои следуваат се мирно, тивко, мелем за душата.

Ова мијачко село спаѓа во рамките на општината Маврово-Ростуше, а се наоѓа во непосредна близина на Радика и регионалниот пат Дебар-Маврово.

Во моментов се реставрираат повеќе селски куќи во автентичниот архитектонски стил на областа со цел да се развие еколошкиот туризам. А верувајте, навистина вреди.

10-lokacii-vo-MK-koi-mora-da-gi-posetite (15).jpg

Галичник

Што остана да се каже за Галичник што веќе не е кажано? Кој бил – знае, кој не бил – ќе се покае доколку не го стори тоа набрзо.

Галичник најубаво ќе го доживеете за време на Галичката свадба, но прекрасно е во секој период од годината.

Внимавајте само да сте топло облечени и подготвени да ја впиете суровата убавина на пределот, проткаени со легенди, мудрост и спокојство какво што нема да пронајдете никаде.

10-lokacii-vo-MK-koi-mora-da-gi-posetite (1).jpg

Кокино

На прашањето – како изгледа Кокино, одговорот би бил: Како надвор од овој свет.

На само 35 km од Куманово, на надморска висина од 1013 m, веднаш под врвот Татиќев камен, ќе ја пронајдете мегалитската опсерваторија Кокино.

Во 20005 година, НАСА го стави Кокино на 4-тото место на листата со најстари и најважни астрономски опсерватории на светот.

Како што велат – на оваа света планина сте во непосредна врска со бога.

10-lokacii-vo-MK-koi-mora-da-gi-posetite (5).jpg

Уште 5 места на следната страна…

Најдобрите дестинации за прослава на Божиќ

Веќе сме на почеток на месец Декември, а веќе можеме да ја почувстуваме празничната атмосфера што допрва следи. За разлика од некои места каде што Божиќ се пречекува на плус 20 степени, во Европа прославата на овој празник е синоним за снег и ниски температури. Повеќето од градовите во Европа кои го прославуваат Божиќ се претпознатливи по т.н. божиќни маркети. Погледнете ја листата на најдобрите градови во кои можете да го прославите Божиќ оваа година:

1. Виена, Австрија

Тешко е да се најде град кој го прославува Божиќ со толкава грациозност и елеганција како што тоа го прави Виена. Божиќните маркети мамат да поминете на секоја тезга и да пробате од сите слатки задоволства што се нудат, да се напиете греано вино и да се подновите со некој зимски аксесоар. Исто така, не сте биле во Виена доколку не ја пробате познатата Виенска шницла или прочуените колбаси кои се служат токму на овие празнични маркети.

 

 

 

 

 

 

2. Лондон, Англија

Каде и да се свртите, во Лондон сите улици се полни со празнични декорации. Накитени автобуси, шарени излози и светкави канделабри се синонимот за Божиќ во Лондон.
Доколку шопингот ви е голема опсесија, тогаш нема да погрешите доколку го одберете овој град како дестинација каде што ќе го поминете празникот.

3. Загреб, Хрватска

Доколку не сакате да потрошите многу пари на патување, а сепак сакате да побегнете некаде, Загреб е одлична идеја. За божиќната  атмосфера во овој град се вели дека е една од најдобрите во Европа. Слично како и во Виена, ќе имате можност да уживате во слатките задоволства кои ги нуди овој град. Магијата едноставно плени!

 

 

 

 

 

 

4. Нирнберг, Германија

Нема подобро време од годината за да го посетите Нирнберг од Божиќ, кога градот прераснува во вистинско место од бајките. Тука е навистина тешко да им се оддоле превкусните колачиња и на илјадниците декорации кои може да се најдат на божиќните маркети.

 

 

 

 

Престижното признание на „Airport Council International (ACI)“ годинава го доби виенскиот аеродром „Швехат“ кој беше прогласен за најдобар во Европа. Благодарение на задоволството на патниците, одличните услуги кои годишно ги користат од 15 до 25 милиони патници, како и коректниот однос кон своите 20.000 вработени, овој аеродром годинава се најде на првото место во конкуренција од 300 аеродроми во 84 земји во светот.

Директорка на асоцијацијата, Ангела Гитенс, ја врачи наградата на управата на виенскиот аеродром, а на доделувањето присуствуваа градоначалникот на Виена, Михаел Хаупл, и бројни претставници на деловните партнери, институции и авиокомпании.

Виенскиот аеродром спаѓа во 30-те најголеми аеродроми во светот. Минатата година овој аеродром ги пушти во употреба првите соларни системи кои со производство на еколошка енергија го намалуваат емитувањето на штетните CO2 гасови

evtini

Веб-страницата „Експатистан“, која се занимава со анализа на цената на храната, пијалакот, облеката, предметите за домаќинство, трошоците, транспортот и другите дневни трошоци, направи список со најевтините места за живеење за 2017 година.

Според нејзината анализа, Одеса е најевтиниот град за живот. Украинскиот поморски град ја доби оваа титула поради ниските цени на храната, домувањето и другите животни трошоци.

На пример, ручек во ресторан поединец ќе плати 3,70 евра, еден литар гориво за автомобил чини 0,80 евра, а половина литар домашно пиво во продавниците е 46 центи, додека половина литар точено пиво во кафуле е 93 центи.

Во Одеса два билета за кино ќе платите шест евра, додека за 8 километри поминати со такси треба да издвоите 2,50 евра. Месечната цена за изнајмување стан од 45 квадратни метри чини 194 евра, додека вашите трошоци ќе чинат дополнителни 26 евра.

Интересно е дека на скалата со најевтини места за живот за 2017 година, заедно со Одеса, се наоѓаат уште 7 индиски града и 2 африкански.

1. Одеса, Украина
2. Бубанешвар, Индија
3. Кочин, Индија
4. Џајпур, Индија
5. Ахмедабад, Индија
6. Коимбатор, Индија
7. Каиро, Египет
8. Калката, Индија
9. Хајдерабад, Индија
10. Тунис, Тунис

 

Снегот има моќ да го претвори секој град во бајка.

25-gradovi-koi-se-poubavi-so-sneg-001.jpg

Без оглед на тоа дали ја сакате или мразите зимата, вистината е – цел свет е поубав кога е покриен со снег.

Посебно убави се овие 25 градови, кои вреди да ги видите во зима, излезени како од снежна бајка:

Ротенбург Обдертаубер, Германија