[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55

Остров од соништата: Најубавите плажи се во Барбадос

Остров од соништата: Најубавите плажи се во Барбадос Со својата неверојатна убавина Барбадос е остров од соништата и идеална дестинација за одмор на независните туристи, но и за оние кои сакаат ексклузивни сместувања. Со големина од 268 квадратни километри и околу 285.000 жители,...

Започна најдолгиот лет на патнички авион во светот

Започна најдолгиот лет на патнички авион во светот Авион од типот „Боинг 777“ на авиокомпанијата „Катар Ервејс“ денеска полета од аеродормот во Доха кон новозеландскиот град Оукленд, на досега најдолгиот лет на еден патнички авион во историјата. 5 февруари 2017 16:03 „Боинг...

Како да се преселите во Канада и да станете Канадски граѓанин

Како да се преселат во Канада и да стане канадски граѓанин Ако во  трката меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп има  разочарани од американската демократија, може да се најдат себе си како размислуваат  да се преселат  во Канада. Впрочем, тоа е земјата каде што здрав...

Луксузни хотели на Алпите

Луксузни хотели на Алпите Додека едни уште тагуваат по сонцето и летото, други на големо им се препуштаат на смегот, планините и скијањето. А Австрија е земја број еден за зимските спортови. Затоа Ви претставуваме најубавите 5 спа алпски хотели  каде што можете даразберете зошт...

Поминете ја зимата таму каде што сега е лето

Поминете ја зимата таму каде што сега е лето Доколку не сте љубител на температури под нулата, не скијате и врелиот песок ви е помил отколку мразот и снегот, побегнете во топлите краишта. 1. Куала Лумпур Во Малезија не знаат што е зима; инаку кај нив најниските температур...

Хонг Конг – Најпосетуваниот кинески град

Хонг Конг – Најпосетуваниот кинески град Хонг Конг е азиска метропола која како да е намерно создадена за да биде фотографирана… Од било која страна и да го посматрате, овој за многумина збунувачки град, самиот на себе си претставува најдобра реклама, најдобар...

Неверојатно: Висечки мост во Перу направен од трева

Во малото градче на обала на реката Амазон живее заедница на луѓе кои секоја година градат мост, нема да верувате, од трева. Традиционално, мештаните од двете обали се здружуваат за да ја изградат оваа неверојатна творба со техники што датираат уште од периодот на...

Запознавање со Индија од прва рака

Запознавање со Индија од прва рака Еден стар чичко ни раскажа за едно место во светот, во однос на кое Amsterdam изгледа како зградата на македонското собрание, конзервативно и досадно, па затоа решивме во првата прилика да отпатуваме таму и да…. па, да откриеме дали навист...

Нови правила за виза за студирање и работа во САД

Странските студенти сега ќе имаат можност да работат три години по завршувањето на своето образование во САД. Федералната влада на САД ги промени правилата за немигрантските студентски визи месецов, со што странските студенти ќе може да останат во земјата по дипломирање...

Законски измени во условите за добивање канадско државјанство

    Следејќи го своето ветување од пред изборите, се очекува дека новата влада на Канада каде мнозинство доби Либералната партија, наскоро ќе почне со воведување на нови измени во Законот за државјанство. Имено, како што изјави и самиот министер за миграција, прв чекор...

Париз центар на светот !!!

20 причини кои ќе ви откријат зошто Париз е центар на светот Градот на светлината минува низ турбулентен период во последно време. Но, ни терористите, ниту пак стравот нема да може да ја убијат убавината и духот на Париз. Градот на Сена е вечен и неуништлив, а ние ви прикажуваме...

CASA KARINA 3* Ски Пакет

СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА CASA KARINA 3* / СКИ ПАКЕТ ПАКЕТ БР.1 7 Полупансиони / 6 дена Ски Пакетот вклучува : 7 Полупансиона, 6 дена целосен ски пакет (опрема, lift pass, 4 часа ски обука + ски вечер) Цена по ЛИЦЕ во стандарна соба: 405 еур ПАКЕТ БР.2 4 Полупансионе / 3 дена ски Цена по...

Астешка Цивилизација

Historical Overview The Aztec state is actually the most well documented Mesoamerican civilization with sources including archaeology, native books (codices) and lengthy and detailed accounts from their Spanish conquerors – both by military men and Christian clergy. These...

Најдобрите плажи на Ситонија

Ситонија е мал полуостров во средината на Халкидики. На запад од Ситонија се наоѓа полуостровот Касандра, а на исток Света Гора или Атос; со коишто го формираат трозабецот по кој е препознатлив централниот дел на Грција. Доколку вашиот одмор е токму на Ситонија, треба да знае...

Ова се најубавите плажи во Шпанија

Прекрасни екстравагантни глетки, градби и историски места со децении ги воодушевуваат туристите со својата убавина. За време на летната сезона многу туристи и љубители на Пиринејскиот полуостров доаѓаат во оваа земја за да се одморат на сонцето, а ова се некои од најубавите плажи...

10 најнови туристички атракции

Секаде се гради по нешто ново и затоа секаде има по некоја нова туристичка атракција која привлекува посетители кои сакаат да ја видат. Овие десетина од најновите се отворени неодамна или се очекува да бидат отворени во секој момент. 1. Стаклениот под на Ајфеловата кула во Пари...

Мелбурн – културната и спортската престолнина на Австралија

Мелбурн е градот кој се издвојува од останатите особено со својот образовен систем, но не заостанува ни со туризмот и културата. Затоа не не чуди што редовно се наоѓа на врвот на листата за светски градови во кои најубаво се живее. Се наоѓа на југоистокот на Австрал...

Кој е најскапиот град на светот?

Верувале или не, Сингапур се уште го води на листата за најскап град во светот, а веднаш по него следуваат Париз, Осло, Цирих и Сиднеј, објави истражувачката агенција Economist Intelligent Unit. Истражувањето опфати 133 градови низ светот, а како основа за истражување е з...

Пат околу светот: Интересни факти за Европа кои не сте ги знаеле

Европјеците сметаат дека ова е одлично место за живеење, но, сепак, постојат толку многу работи за Европа кои не ги знаете. На пример, дали сте знаеле дека кроасанот е измислен во Австрија, дека британскиот музеј изложува само 1 % од целокупната колекција која ја поседува...

Фавињана – остров на контрастна убавина

Недалеку од крајбрежјето на Сицилија се наоѓа прекрасниот остров Фавињана, кој крие неверојатна убавина, кристална чиста вода и интересна историја. Познат е по карактеристичниот облик на крајбрежјето во вид на крилја на пеперутка и по тоа што е едно од најголемите италија...

Дали знаете колку убаво место е нашата планета?

Чудата на природата ја разубавуваат нашата планета, со што на туристите им овозможуваат неверојатни доживувања. Низ целиот свет може да се видат најразлични убави места, за кои фантазираме да ги посетиме. Сепак, чудата на природата често се наоѓаат на недостапни места или пак кај...

Дестинации за љубителите на вкусната храна

До сега сте ги посетиле најубавите, најскапите и местата во кои има многу знаменитости за посетување. Но, што е со местата во кои има одлична храна? Можеби мислите дека е убаво да се испие кафе во некое париско бистро или да јадете во мексикански кантини, ...

Патувајте евтино и исполнете го вашиот сон

  Нашите баби се познати по тоа што постојано ни делеле различни совети. Без разлика на тоа какви се нашите баби, секоја баба има универзални совети: Не зборувај со странци. Никогаш немој да влезеш во автомобил со странец. Никогаш немој да земеш што било од странец на улица....

Летање во прва класа со најдобриот авион во светот!

Авионите знаат да го пружат луксузот, кој што не може да се најде во повеќето хотели. Ако сакате да го почувствувате, се што е потребно е да платите околу 23.000 сингапурски долари (или 18.000 американски долари) и за овие пари ќе патувате во првата класа, односно во луксузниот...

Ѕирнете во синиот град на Мароко

Шефшауен е едно прибежиште во Мароко, кое се наоѓа околу планините Риф. Во себе крие палета од сини и бели нијанси, која е привлечна за туристите. Во вој град може да се најдат нешта за сечиј вкус. На почеток градот служел како тврдина за шпанските прогонувачи, а со тек на врем...

Тајните зад имињата на европските метрополи

Европските метрополи се градови кои сите ги посетуваме во некој период од животот. Фасцинирани од нивната убавина, сигурно никогаш не сме се запрашале од каде доаѓаат имињата, ниту пак кои тајни се кријат зад нив. Барселона го должи своето име на генералот Хамикар, та...

FlyDubai ги воведува БиХ и Хрватска како нови дестинации

  Авиокомпанијата FlyDubai со додавање на нови дестинации,  Сараево во Босна и Херцеговина и Загреб во Хрватска ја продолжи експанзијата на нејзината мрежа во Централна и Источна Европа. Новите дестинации, кои ќе станат оперативни од декември оваа година, го зголемија бројот...