[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55

Мистичната Грузија- која е, каде е, и што се крие таму…

Зошто да се патува во Грузија?   1. Народот: Ние Балканците за себе нескромно тврдиме дека сме љубезни , топли и драги народи. Но народот во Грузија сето тоа го има подигнато на едно повисоко ниво. Онака сирови, крути, архаични и неспособни да се изразуваат на англиски јазик...

Канадска виза со Бугарски пасош

Electronic Travel Authorization (eTA) Патувајте во КАНАДА 🇨🇦️ кога САКАТЕ со БУГАРСКИ пасош     ✔️Имено сите кои поседуваат ЕУ пасош ќе можат да патуваат во Канада со помош на барање за електронска дозвола за патување📌, наместо да го прават тоа како до сега – ...

Туристичка виза за Англија

Аплицирање за Британска Виза во Македонија   📌Велика Британија има систем базиран на поени преку кој се одобруваат барањата за виза за одредени категории кандидати. 📌Како ќе се оценува Вашата апликација? Вашата апликација за виза ќе се оценува според одредени критериуми како...

Андите, Перу, Мачу Пикчу, Боливија

Андите, Перу и мртвиот пат во  Боливија Кога  во шеснаесеттиот век, шпанските освојувачи го освоиле континентот со небесна природа, необичната култура, мистериозните згради и кулинарски фантазии, па денес е препонлно  од туристите , патување кое ќе ве разоружа со својата  магија....

ГРУЗИЈА – საქართველო / Сакартвело

ГРУЗИЈА – საქართველო / Сакартвело Грузија (грузиски: საქართველო / Сакартвело) е држава во Источна Европа.На запад, Грузија излегува на Црното Море, на север граничи со Русија, на југ со Турција и на исток со Азербејџан. Вкупната површина на Грузија изнесува околу 69...

Котор – скриената убавина на Црна Гора

КОТОР – скриената убавина на Црна Гора Кога зборуваме за патувања на Балканот, постои еден град кој мора да го ставите на листата на задолжителни дестинации кои вредат барем еднаш во животот да се посетат. Тоа е црногорскиот Котор. Овој крајбрежен град на Црна Гора е познат...

Чудата на Острошкиот манастир

Чудата на Острошкиот манастир   Издлабен во карпа, чиниш лебди, издигнат над рајска шума, на надморска височина од 900 метри е домот на големиот чудотворец, Василиј Острошки, манастир кој секојдневно е прибежиште на илјадници верници кои тргаат по мир, здравје ...

Работа во Канада-што значи тоа?

  ВНИМАВАЈТЕ! Работата во Канада за која пишуваат порталите толку често, подразбира иселеничка виза која е за наши стандарди скапа, и НЕ се добива за кратко време. Канада е земја неколку пати поголема од Европа, а има 30-тина милиони жители. До 2030 година имаат намера...

Лажни посредници за канадски визи ги мамат граѓаните!

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ: Лажни посредници за канадски визи ги мамат граѓаните!   Иселенички визи за Канада им ветуваат лажни посредници на македонските граѓани – за однапред уплатен надомест овие лица или агенции тврдат дека можат за многу кратко време или со олеснета процедура, д...

Златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон

Златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон –   Микена (на старогрчки: Μυκῆναι, грчки: Μυκήνες) е археолошко наоѓалиште во Грција кое се наоѓа околу 90 km југозападно од Атина, во североисточниот дел на Пелопонез. Хомер ја нарекувал „об...

АТИНА – Градот на двете „завојувани“ божества

АТИНА – Градот на двете завојувани божества Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација… Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години… Додека за многумина Грција ја крие мистиката на митологијата проткаена во...

Работа во Нов Зеланд

Работа во Нов Зеланд                   И додека сите трчаат во Америка, Канада и Австралија, Нов Зеланд чезнее за странски работници, бидејќи оваа земја е во силен економски раст. На саемот за вработување во соседна Србија еден учесник...

Промоција Qatar Airways

Промоција Qatar Airways   Почитувани патници, Задоволство ни е да ви ја најавиме најновата промоција на Qatar Airways за Австралија и Кина. Промоцијата почнува 05-ти Ноември и ќе трае заклучно со 19-ти Ноември, а ги опфаќа Сиднеј, Мелбурн Перт, како и најпо...

Како во Канада со квалификација

How can I come to Canada as a skilled worker? The Federal Skilled Worker (FSW) program is for people who are selected to immigrate to Canada because of their work experience and skills. Important Note: Recently, there have been significant changes to this program. New caps for...

Типови на работни визи за Канада

Типови на работни визи за Канада Through many different Work Visas, Canada is looking to attract professionals from a wide range of occupations and industries to allow applicants the opportunity to obtain a work visa for Canada experience Canadian life in Canada at its best....

Австралиски работни визи

Иселенички визи за квалификувани работници во Австралија Целта на миграционата шема за квалификувани работници е да се привлечат високо квалификувани лица да мигрираат во Австралија.   Основни услови Години – морате да имате помалку од 45 години во мо...

Канадска виза – прашања и одговори

Често поставувани прашања за апликација за Канадска виза Често Поставувани Прашања – Центар за апликации за виза Што е Центарот за апликации за виза (ЦВАЦ)? Центрите за апликација за виза за Канада се воспоставени за да обезбедат административна поддршка за своите клиен...

Свети Василије Острошки

Свети Василије Острошки – Манастирот Острог во Црна Гора место на вербата и чудата Манастирот Острог е манастир кој се наоѓа на речиси вертикална карпа, високо на планината Острошка греда во Црна Гора. Овој манастир е посветен на Свети Василиј Чудотворец и се наоѓа во близина н...

Што се раскажува во Одисеја од Хомер

Што се раскажува во  „Одисеја“ од Хомер Одисеј и неговите кораби после Тројанската војна заминуваат за дома и  пловат кон Итака но патот постојано им го попречува Посејдон-богот на морињата, затоа го губат патот и стасуваат до островот Огига на нимфата Калипсо. Taa се вљубува в...

Кефалонија-бисерот на Јонско море

Како еден од најголемите острови во јонскиот архипелаг, Кефалонија воедно претставува и еден од најинтересните острови во јонското море. Главен град на островот е градот Аргостоли, во кој воедно живее и една третина од тамошното население. Тој е одлично поврзан со сите не...

Канадска виза најнови измени

Почитувани клиенти, повелете информација за најновите измени при аплицирање за Канадска виза. Новата услуга со која ќе се земаат биометриски податоци за секоја апликант ќе чини 75 канадски долари по лице, а ќе мора да се закажи термин во виза центарот во Скопје. Битни информаци...

Рим Maj 2018

            СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН РИМ…. ”Вечниот град“, ”Градот на седум ридови” или “Престолнината на светот” е всушност една од најатрактивните и најпосетени европски дестинации. Создавањето на Рим е обвиткано со магла од легенди, па без обзир на тоа колку ни ...

5 Причини Поради Кои Ќе Се Вљубите Во Лефкада

     Лефкада  претставува многу повеќе од прекрасен остров со светски познати плажи. Начинот на кој овој остров е тесно поврзан со копното преку насип и пловечки мост и дава огромна предност на Лефкада во однос на останатите острови во Јонското море како Кефа...

24-мај во Пирин Голф Спа 5*

24-мај во Пирин Голф Спа 5* 4 Дена/3 Ноќевања 24/05- 27/05 24мај (четврток)  БИТОЛА-БАНСКО Состанок на групата во 05.00 часот пред спортската сала Битола . Патот води преку Битола,Прилеп кон Банско со попатни застанувања поради одмор и царински формалности. Попатна посе...

9 тајни за авиокомпаниите кои ќе направат да патувате поевтино

Намалете на багажот, откажете се од директните летови и со тоа зголемете го бројот на километри што ќе можете да си овозможите да ги прелетате во животот. Голем дел од парите за патувања се трошат на летовите. Но, со добро планирање и внимателно носење на одлуки можете ...

Нови дестинации од македонските аеродроми во летната сезона

3 hrs · „На охридскиот аеродром очекуваме фрекфентна летна сезона. Ќе имаме 4 нови сезонски дестинации – Варшава, Талин, Ајндховен и Истанбул. На скопскиот аеродром ЛОТ Полиш ерлајнс ќе влезе на пазарот, со отворање на новата рута Варшава-Скопје-Варшава, почнувајќи ...

Топ 5 најубави надворешни, топли базени опкружени со планини

Опкружени со планински шуми и карпи, овие 5 базени се вистинско совршенство за оние кои сакаат топло-ладни контрасти во зима. Пливањето во надворешен топол базен за многумина е еден од омилените „зимски спортови“, па доколку и за вас ова преставува одлична релаксација, верува...

10 прекрасни локации во Македонија кои мора да ги посетите доколку си ја сакате земјата

Оние кои имаат желба постојано да патуваат најчесто бираат дестинации надвор од домашните граници. Но, понекогаш забораваме или пак не знаеме колку убавини крие нашата земја. Таа наша чудесна земја, каде што природата била особено дарежлива и ја покрила со раскошна убавина ко...

Виена го има најдобриот аеродром во Европа

Престижното признание на „Airport Council International (ACI)“ годинава го доби виенскиот аеродром „Швехат“ кој беше прогласен за најдобар во Европа. Благодарение на задоволството на патниците, одличните услуги кои годишно ги користат од 15 до 25 милиони патни...

Најевтините градови за живот во 2017 година

Веб-страницата „Експатистан“, која се занимава со анализа на цената на храната, пијалакот, облеката, предметите за домаќинство, трошоците, транспортот и другите дневни трошоци, направи список со најевтините места за живеење за 2017 година. Според нејзината анализа, ...

25 градови кои се поубави со снег

Снегот има моќ да го претвори секој град во бајка. Без оглед на тоа дали ја сакате или мразите зимата, вистината е – цел свет е поубав кога е покриен со снег. Посебно убави се овие 25 градови, кои вреди да ги видите во зима, излезени како од снежна бајка: Ротенбург Обдертаубе...

25 градови кои се поубави со снег

Снегот има моќ да го претвори секој град во бајка. Без оглед на тоа дали ја сакате или мразите зимата, вистината е – цел свет е поубав кога е покриен со снег. Посебно убави се овие 25 градови, кои вреди да ги видите во зима, излезени како од снежна бајка: Ротенбург Обдертаубе...

Ниту едно место не е толку убаво украсено за Божик – како ЛОНДОН !

Ако имате впечаток дека празничната опсесија започна порано оваа година, дефинитивно сте во право. Овојпат низ неколку фотки ја славиме Божиќната еуфорија низ Лондон. Дури и да преферирате селски зимски идили и прошетки низ мали снежни улички, грандиозната убавина на Лондон...

Грчка уметност и митологија

Минојска уметност и митологија Вовед Егејскиот басен се смета за лулка на европската цивилизација, во него е родена првата европска култура. Затоа и денес е една од најистражените територии со финансиска помош од помоќните европски држави. Минојската уметност почнал...

Тест по англиски за повеќе поени за австралиска виза

Повеќето работници и студенти кои заминуваат во Австралија без претходно најдена работа и работодавач кој гарантира за нив, мора да аплицираат за визи на основа на собирање поени. Поени се доделуваат првенствено за професијата, работното искуство, квалификациите и возраста. Н...

Дали некогаш сте посакувале да го посетите Партенон?

Дали некогаш сте посакувале да го посетите Партенон но никогаш не сте имале прилика да го остварите тоа патување? Нешто многу слично на посакуваното – виртуелна тура од 360˚ над и околу светиот камен е веќе достапна за сите! Рускиот тим AirPano.ru дизајнираше апликација...

Услови за патување во Канада со Бугарски пасош

Услови за патување во Канада со Бугарски пасош До 1 мај 2017 година, на сите државјани на Бугарија, Романија и Бразил им беше потребна виза за привремен престој (Temporary Resident Visa-TRV) доколку сакаа да отпатуваат во Канада. Меѓутоа, од 1 мај годинава, гр...

Прашалник за аплицирање за виза

Прашалник за аплицирање за виза   Пополнете го формуларот и очекувајте нашите консултанти да ве повикаат за повеќе детаљи околу потребни документи, исполнување на услови и целокупната понатамошна постапка. За повеќе информации јавете се на 047224155. Арие...

Ариес Виза Центар

Ариес Виза Центар Основана во 1999 година, туристичка агенција Ариес и Ариес Виза Центар како дел од целокупното работење  на агенцијата е приватна туристичка агенција  со партнерски тим од искусни имиграциски адвокати, консултанти  и специјалисти кои ги претставуваат н...

Поништени апликациите за зелена карта од 3-ти до 10-ти октомври

Поради технички проблем, лицата кои аплицирале за програмата Лотарија за зелена карта на САД, треба повторно да аплицираат, јави Стејт департментот ВАШИНГТОН — Апликациите за иселеничката визна програма на САД, позната како Лотарија за зелена карта, кои биле поднесени во периодот...

Македонците во светот

Македонска дијаспора Македонската дијаспора ја составуват Македонците кои живеат надвор од границите на Република Македонија. Првите иселувања на Македонците почнаа во 1900 година, поради политички и економски причини. По неуспешните востанија за ослободување на татковината...

Transport Reservation

Travel Agency Aries owns several types of vehicles for the needs of their clients. For all your trips, choose the type of vehicle that suits you as the fastest, most comfortable and safest to arrive from / to the requested destination. The vehicles are new, with all the comforts...

ПЕФКОХОРИ

Вила Таласа – Пефкохори ааа  

Hanioti Melatron 4* Hanioti

HANIOTI MELATRON 4* Хотелот Hanioti Melatron 4* се наоѓа на 80 метри од плажа во близина на центарот на живото грчко селце Ханиоти, кое се наоѓа на 90 километри од Солун. На само 4 минути пешачење туристите можат да уживаат во многу бројните грчки продавници, таверни, бутиц...

Тест по англиски за повеќе поени за австралиска виза

Тест по англиски за повеќе поени за австралиска виза Повеќето работници и студенти кои заминуваат во Австралија без претходно најдена работа и работодавач кој гарантира за нив, мора да аплицираат за визи на основа на собирање поени. Поени се доделуваат првенствено за професијата,...

Типови визи за привремен престој во Австралија

    Програмата за привремен престој во Австралија е направена така што им овозможува на оние кои доаѓаат во Австралија заради одредени цели, да допринесат за добробит на државата. Програмата опфаќа три категории: 1. КАТЕГОРИЈА НА ВИЗИ ЗА КВАЛИФИКУВАНИ РАБОТНИЦИ – Бизнис...

На Атлантска Канада ѝ требаат работници

На странците им треба работа, на Атлантска Канада ѝ требаат работници Поради малите градови и пониската репутација, Атлантска Канада традиционално не привлече многу странци на својата територија ни во изминатата година. Емиграциските програми малку ги променија бројките, ...

UK Tourist Visitor Visa Basic Requirements

UK Tourist Visitor Visa Basic Requirements The Standard Visitor Visa has replaced the following visas: family visitor visa, general visitor visa, child visitor visa, business visitor visa, sports visitor visa, entertainer visitor visa, prospective entrepreneur visa, private...

Основни барања за Канадска партнер виза

Основни барања за Канадска партнер виза Спонзор мора да биде канадски граѓанин или постојан жител живее во Канада и да биде на возраст од најмалку 18 години. А спонзор исто така се бара да се согласи да обезбеди финансиска поддршка за нивниот брачен другар од 3 (три) годи...

Услови и постапка за добивање австралиско државјанство

Услови и постапка за добивање австралиско државјанство Related Post Тест по англиски за повеќе поени за австралиска виза Намалената миграција во Австралија е закана за нејзината економија Можност за Македонците да студираат и живеат во Австралија Типови визи за привремен престо...

Работа во Канада

Атлантскиот дел на Канада бара работна сила   Поради малите градови и пониската репутација, Атлантска Канада традиционално не привлече многу странци на својата територија ни во изминатата година. Емиграциските програми малку ги променија бројките, но и покрај тоа, стапкат...

10 Топ Дестинации за Јужна Америка

Top 10 South America Tourist Destinations South America is a patchwork of stunning landscapes with its snow capped mountains, treacherous jungles, surreal deserts and spectacular mountain ranges. It delights travelers, sweating their way through outdoor challenges or simply...

Како да се емигрира во Канада?

Како да се емигрира во Канада? Кои услови треба да ги исполните? Колку е тоа  сигурно и колку пари чини? Одговор на овие прашања, а и многу други, ќе најдете на официјалната страница на  Имиграционото биро на Канада… https://www.cic.gc.ca/english/immigrate/eligibility.asp...

Деветте најдобри хотели на светот

Деветте најдобри хотели на светот Специалисты показали 9 лучших отелей будущего, среди которых подводные отели, футуристические бутик-гостиницы и креативные проекты, претендующие на звание архитектурного шедевра. CNN показал, как будут выглядеть отели будущего, опубликовав топ-...

Водич – Миграција за развој на Западен Балкан

Водич е ажуриран како дел од Проектот – Миграција за развој на Западен Балкан (MIDWEB), финансиран од Европската Комисија IPA 200   ВОДИЧ  ДЕСТИНАЦИЈА  КАНАДА 1. Основни информации Главен град : Отава Население : 34,238,000 (Октомври 2010 1 ) Површина: вкупно : 9,984,670 km...

Најлошите аеродроми во светот за 2015 година

What are the world’s worst airports for 2015? Prevzimeno od   CNN (CNN)Traveling through Nigeria’s Port Harcourt International Airport any time soon? Sorry for your luck. The African terminal received the unfortunate distinction of being named “world’s...

Вашите права и обврски кога склучувате договор за закуп на стан

 Вашите права и обврски кога склучувате договор за закуп на стан Сопственик на стан може да го дава станот под закуп со склучување на договор за закуп. Освен целиот стан постои можност сопственикот да  даде под закуп дел од сопствениот стан во кој и живее, при што е долже...

Законски ограничувања во Албанија

Законски ограничувања при патување во Албанија При ваш премин или престој во Албанија за вас важат албанските закони кои сте обврзани да ги почитувате. Следат правилата и законите што треба да ги почитувате при посета на Албанија: Транспорт За влез во Албанија не е потребна виза....

Дали доволно ги знаете вашите права како патник?

Дали доволно ги знаете вашите права како патник? Со договор за превоз на патник превозникот се обврзува да го превезе патникот до одредено место, а патникот се обврзува да му плати соодветен паричен надоместок  на превозникот. Превозникот е должен да го прими на превоз секое лице...

ВАШИТЕ ПРАВА И ОБВРСКИ ПРИ ОРГАНИЗИРАНО ПАТУВАЊЕ

ВАШИТЕ ПРАВА И ОБВРСКИ ПРИ ОРГАНИЗИРАНО ПАТУВАЊЕ   Согласно Законот за облигационите односи со договорот за организирање на патување се обврзува организаторот на патувањето да му прибави на патникот збир на услуги кои се состојат од превоз, престој и други услуги ш...

Што покрива патничкото осигурување кога патувате во странство?

Што покрива патничкото осигурување кога патувате во странство? Со склучување договор за патничко осигурување, договарачот на осигурувањето, односно осигуреникот се заштитува од ризик кој може да настане на патување надвор од постојаното место на живеење на догов...
12