[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55

Андите, Перу, Мачу Пикчу, Боливија

Print Friendly, PDF & Email

Андите, Перу и мртвиот пат во  Боливија

Кога  во шеснаесеттиот век, шпанските освојувачи го освоиле континентот со небесна природа, необичната култура, мистериозните згради и кулинарски фантазии, па денес е препонлно  од туристите , патување кое ќе ве разоружа со својата  магија. Градот кој Франциско Писаро го открил во 1535 на брегот на Пацификот – Лима, последното засолниште на Инките  и светското чудо на современиот свет – Мачу Пикчу, Куско како археолошки капитал на американскиот континент со неверојатно значење, најголемото светско езеро Титикака на кое “без улично покајание Исла дел Сол, танго, фудбал и Буфало Буенос Аирес во пакетот, а потоа адреналин шок – возење велосипеди на најопасниот пат во светот.

Место каде што секој сака да биде, високо во облаците. Ние се наоѓаме во Ла Паз, највисокиот главен град на светот. Сепак, ние го оставаме настрана, бидејќи она што е важно во овој момент се згради и луѓе околу нас, егзотични и малку диви. Тие се опкружени со неверојатни ридови кои достигнуваат до 5300 метри додека сме на 4000 метри! Од оваа перспектива, тие се ридови, и од нулта точка на огромната планина. Истата енергија како и нивните планини ги имаат боливијците, потомците на Инките, различни племиња кои избрале за своето место на живеење врвови со редок воздух, чудна вегетација и лама. Луѓето кои ја оддалечуваат растојанието од модерниот свет, живеат извесно време, не чувствуваат МТВ, Холивуд, скапа облека, интернет, автомобили, медиуми, летаат на таа висина!

Ова не е само патување за да се види и слика за кој обележје, ова е сериозна приказна за малку повеќе активен тим. Пешачење, сурфање на ветер, пешачење, пловење, локални автобуски линии, клупи за барови. Ајде да бидеме будни рано. Денес е авантура на програмата. Екстремни приказна! Неверојатен ден! Влегуваме во автобусите и водичите насмевка, зборуваме шпански на англиски и се обидуваме да звучиме како Кипар Хил. По Инка облечена во традиционална облека и жени облечени во цилиндри, ова е навистина добро. Тие врескаат за овој ден, а потоа комбето оди нагорно во Ел Алто, една од најголемите гетови во светот. Речиси два милиони луѓе живеат во фавела на 4300 метри. Од таа надморска височина, малку се тресеме во нашите глави. Движењето е бавно и имаме желба да ја смениме брзината на животот.

Комбето ни остава на 4800 метри во транзит кој секогаш се наоѓа во облаците и дождот. Сообраќајот е густ за овие ридови, бидејќи се одвива патот од Ла Паз до џунглата. Ние сме во облакот, ние пробуваме велосипеди кои не однесоа од комбе, облекуваме рѓосан костум, се криеме од дождот и од ветрот. Водичите сега ни даваат инструкции на која страна од патот се движиме, кажувајќи ни дека не го превидиме водичот и не смееме да се држиме подалеку од рабовите. Ние се качуваме на велосипеди и ни се чини дека сме трансформери со сите можни лактобранови, шлемови, ракавици. Ќе ја спуштиме падината додека ветерот и дождот го освежуваат нашето лице. Ние сме управувани од автомобили и камиони, па водичот не застанува пред контролен пункт кој е поставен на средината на патот и служи за контрола на автобусите и транспортните возила за да се спречи трговијата со кокаин. Патот не води кон Короко, последна точка на цивилизацијата зад која е огромноста на територијата која не е контролирана од боливиската држава.

Со пократко задржување, полицијата ни дава надвор, бидејќи знае дека патуваме и продолжува со спуштање надолу. Ние возиме нов дел од патот, додека асфалтот продолжува лево и се движиме до камења и дупки. Познатиот “смртен пат”, патот што ги поврзува Короко и Ла Паз, се движи. До изградбата на модерен пат, тоа беше единствената патека меѓу овие места и буквалниот пат што требаше да се помине, што, поради неговата природа, воопшто не е привлечно. Се движиме по патеката со дупки, под водопади, на карпи и остри кривини. На десно од нас е карпа која се качува на неверојатна височина, речиси хоризонтална, а лево е продор на 500 метри, на кој не е видливо дното. Грешките при мал менаџмент чинат две лица годишно на сериозна повреда или дури и смрт. Затоа цените на изнајмените велосипеди се движат од 5 до 100 долари дневно. Ние ја избравме средната опција и групата се подели на две – еден од нив е адреналин момци, а во другата, лесна верзија на контролирано потекло не се толку искусни и искусни возачи. Водичи ги следат двете групи во нивните ритми.

Возењето под водопадот е феноменално, и моментот кога ветерот димни и го носи облакот во кој се спуштаме е фасцинантен, особено кога гледаме каде всушност се движиме. Брзините се огромни и скоро не седат додека се движат надолу. Ние отскокнуваме на колена и ги пуштаме нашите извици на среќа и ослободување. Музика по должината на водопадите, џунглите, облаците и педалите за вртење. На паузите ние цртаме и коментираме со длабока искреност дека тоа е она што им е потребно. Сериозна дисипација! Страв! Брзина! Феноменална природа! Добро пријателство! Моменти од кои застанува здивот!

Во џунглата брзо се спуштаме, бидејќи последниот дел од патот е супер-потекло без голема склоност, без многу кривини и потоци по патот. Целиот потера трае околу 3 часа и сега е време за релаксација. Многу е убаво да се соблече водоотпорен костум, мантил и да се кандидира во вашата мајка во последната фаза од патувањето, без ограничувања. Слобода! Почнуваме да размислуваме за некои убави идеи што ќе ни се случат во нашите животи. Одеднаш сме сигурни за нив и проблемите што нè придружуваат исчезнуваат далеку со нови искуства. Во ова уживаме додека конечно не стигнеме до хостел со базен на врвот на ридот. Од терасата и од базенот има поглед на џунглата. Тоа е феноменално! Имаме тушеви, ручек со тропско овошје и зеленчук, пливање во базенот, дремат, па се до враќањето во Ла Паз. Утрото ни носи нова возбуда – пешачење до врвот на Чакалтатија на 5450 метри над морето.

Наоружан со состојбата и насмевката, поминуваме низ конквистистот, но не да победиме, туку да се сретнеме со магичниот континент.

About the Author