fbpx

Третиот крак на Халкидики, Атос, не е толку популарен и комерцијализиран како првите два, но сепак вреди да се посети. Сè повеќе семејства се одлучуваат летниот одмор да го поминат на третиот крак, во некое од прекрасните места на Атос. На третиот крак исто така има прекрасни плажи со чиста и кристална сина вода, а најубавите се сместени околу Неа Рода и на островот Амулијани. Независно каде ќе престојувате, со оглед на тоа што брегот на Атос, кој е слободен за туристи, е релативно мал, ќе може да ги посетите сите прекрасни плажи.

Villa Evangelia – Ierissos

Јерисос е едно од најголемите туристички места на полуостровот Халкидики. Градот во кој живеат повеќе од 3000 жители има долга, песочна плажа која има ‘сино знаме’ за чистота и шеталиште со таверни, кафетерии и атракции за најмладите. Од Јерисос секојдневно се организираат крстарења околу Света Гора и островот Амулиани. Вила “Евангелија” се наоѓа на одлична локација, на само 50 метри од песочната плажа, во мирна уличка, а многу блиску до главната улица во Јерисос. Во […]

Вила Лена – Неа Рода, Атос, Халкидики

Вилата „Lena“е лоцирана во мирниот дел на Неа Рода, веднаш пред апартхотелот „Lazaridis“ на околу 100 метри од плажата. Располага со двокреветни, четирикреветни и петкреветни студија и апартмани на приземје и на прв спрат. Дел од сместувачките капацитети имаат поглед на море, а останатите поглед на улица. Сите сместувачки капацитети имаат сопствено купатило и се опремени со кујни (електрично решо, фрижидери и основни садови за готвење и јадење), телевизор и клима уред чие користење е вклучено во цената. Студијата […]

Вила Мариа – Јерисос, Атос, Халкидики

Вила Мариа – Јерисос, Атос, Халкидики Јерисос е едно од најголемите туристички места на полуостровот Халкидики, на третиот крак Атос. Градот во кој живеат повеќе од 3000 жители се наоѓа покрај морето и има долга, песочна плажа која има Сино Знаме за чистота. Пред плажата е големо шеталиште со таверни, кафетерии и атракции за најмладите. На крајот од шеталиштето во Јерисос се наоѓа старата Ветерница во која е сместен Музејот на историја, а на самото […]