[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55

Ова се 10- те најскапи градови во светот ова година

Print Friendly, PDF & Email

Ова се 10- те најскапи градови во светот ова година

Погледнете ги кои се најскапоте градиови во светит, според податоците на страната Expatistan која се бави со споредување на цените за живот во светските градови,

london 11. Лондон- просечен оброк: 9 $, пиво: 6 $, карта за кино: 35 $, кирија за стан од 90 метри квадратни : 4367 $

Лондон е град на различни кутури, националности и религии и подрачје на светот каде се говори повеќе од 300 јазика. Освен тоа, овој град е едно од најгоемите финансиски центри во кој седиште имаат најголемите британски компании. Атракција за туристите секако се Лондонската Кула, историското село Гринич, Вестминистерската палата.

 

oslo 12.Осло – просечен оброк: 16 $, две литри кока кола: 5,06 $, карта за кино: 37 $, кирија за стан од 90 метри квадратни: 2985 $

Осло е главен град на Норвешка, каде се сместени многу компании. Овој град е омилено туристичко место затоа што станува збор за град кој живее 24 саати на ден, така да туристите имаат на располагање имаат многу музеи, ресторани и настани.

 

 

Geneve3. Женева – просечен оброк: 14, 49 $, две литри кока кола: 3,81 $, карта за кино: 43 $, кирија за стан од 90 метри квадратни: 3897 $

Женева е седиште на многу радио и телевизиски мрежи. Во Женева се наоѓа и седипштето на Црвениот крст и канцелаијата на ОН. Секако тука има и збававни содржини како познатат фонтана која никако не смее да се заобиколи.

 

 

zurich 24. Цирих – просечен оброк: 14, 49 $, две литри кока кола: 2, 97 $, карта за кино: 41 $, кирија за стан од 90 метри квадратни: 3886 $

Најголемиот град во Швајцарија е дом на историски цркви и кралски палати. Овој град на културата има квалитет музеи, галерии, театри. Во Цирих е најголемиот и најпрометниот меѓународен аеродром во Швајцарија, кој игра голема улога во економскиот систем.

 

 

newyork5. Њујорк – просечен оброк: 8 $, две литри кока кола: 2, 34 $, карта за кино: 26 $, кирија за стан од 90 метри квадратни: 4103 $

Најверојано нема личност во светот која нема желба да го посети Големото јаболко, Ова истакнато место на забавата, филмовите и телевизиските серии, годишно во просек го посетуваат 40 милиони туристи. Central Park, Empire State Building, Times Square, Metropolitan Museum of Art, 5th Avenue се само дел од асоцијациите на Њујорк.

 

lozana6. Лозана – просечен оброк: 13, 37 $, две литри кока кола: 3, 53 $, карта за кино: 39 $, кирија за стан од 90 метри квадратни: 3276 $

Швајцарскиот град Лозана својата уникатност ја постигна во минатото. Градот е познат и по тоа што е музикален. Од овој град потекнуваат многу познати имиња на музиката и танцот.

 

 

singapore17 Сингапур- просечен оброк: 7 $, Два литра Кока-Кола: 2,22 $,Карта за кино: 17 $, кирија за стан од 90 м2: 3886 $

Едeн од десетте најскапи градови се наоѓа во далечната Азија. Сингапур, остров град-држава се наоѓа во југоисточниот дел на континентот, и е познат како азиски тигар. Градот е богат со разни трговски и пристаништни активности. Благодарение на светска класа архитекти создале згради кои привлекуваат туристи, посебна атракција се градините,музеи и аквариуми. Во центарот на градот се наоѓа статуа на национален симбол на главата на лавот и телото на риба, бидејќи Сингапур некогаш било рибарското село

Paris8 Париз- просечен оброк: 10,25 $, Два литра Кока-Кола: 2,86 $, Билет за кино: 27 $, кирија за стан од 90 м2: 3534 $

Париз е веројатно град со највисоки епитети. Тие го нарекуваат градот на светлината, градот на љубовта и романсата, град на одличната кујна, па тоа отсекогаш била омилена дестинација за туристите, и за многу Американци Франција и Париз е прва асоцијација на Европа. Ова донекаде екстравагантен градот стана центар со луксузни хотели, ресторани и продавници.

 

san ffff9 Сан Франциско- Просечен оброк:7 $ , Два литра Кока-Кола: 2,50 $, билет за кино: 24 $, Изнајмување стан од 90 м2: 3844 $

Речиси и да нема филм со снимки од Сан Франциско во која барем за момент се пoкажува познатиот црвен мост Голден Гејт. Но, тој е само една од карактеристиките кои го прават овој град посебен. Исто така, логично, предизвикува голем интерес на туристите и островот Алкатраз, кој се наоѓа во близина и е познат како озлогласениот поранешниот затвор. Сан Франциско е обично вториот по големина град во САД во однос на население.

com ok10 Копенхаген – Просечен оброк: 12 $ , Два литра Кока-Кола: 4,85 $, билет за кино: 35 $, изнајмат стан прибл. 90 м2 2613 долари

Историјата на овој град датира од десеттиот век, кога беше основан од страна на данскиот крал Свен I и неговиот син. Иако тоа е една од десетте најскапи градови во почетокот беше само мало рибарското село, кој на крајот се разви во епархијата. Најголемото данско пристаниште е поврзано со Шведска, Норвешка, Германија, Полска и Велика Британија, а туристите сакаат многу патувања со брод низ градот.

 

About the Author