[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55
Print Friendly, PDF & Email

МИЛАНО INTER Milan vs GENOA

02.11.2018 (петок) СКОПЈЕ – МИЛАНО

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 11.30часот. Полетување  за Милано  во 13.20, слетување во 15.20 часот. Организиран трансфер од аеродромот до хотелот, со запознавање на елитниот град Милано, еден од најразвиените урбани центри во Европа, модната престолнина што стои рамо до рамо со Њујорк, Лондон и Париз. Сместување во хотелот. Можност за факултативен разглед на градот со јавен превоз  и водич од агенцијата.  Разглед на убавините на градот: Замокот Сфорцеско, пешачката улица Данте, Плоштадот Дуомо и Катедралата Дуомо, Миланската Скала, градската куќа на Милано. Прошетка по најмонденската улица Спига каде што свои бутици имаат речиси сите познати модни креатори. Почувствувајте ја највисоката мода во најпознатата модна икона Galleria Vittorio Emanuele, изградена во период 1865-1867 година, импресивна градба, фасада со царски лик, а, внатрешноста плени со многу луксуз и детали за восхит. Во средината на Галеријата е поставен плоштад – октагон чиј под е украсен со прекрасни мозаици, симболите на главните градови на обединета Италија – Рим, Фиренца, Милано и Торино (традицијата вели дека ако едно лице ја стави петата на гениталиите на бикот и се сврти во круг три пати, ова ќе му донесе среќа). Над октагонот е поставена стаклена купола висока 47 метри и околу неа се насликани мотиви кои ги претставуваат континентите Европа, Африка, Азија и Америка…..Ноќевање.

 

03.11.2018  (сабота ) МИЛАНО

Појадок.Слободно време за индивидуални активности. Во договореното време состанок на групата  и се упатуваме со јавен превоз  до стадион САН СИРО.  Почеток на натпреварот  ИНТЕР –ГЕНОВА во 15.00ч НАПОМЕНА: строго регулиран сообраќаен режим на денот на натпреварот. Слободно време за прошетка и за уживање во прекрасните ресторани, да се вкуси некој италијански специјалитет. Ноќевање.

 

04.11.2018 (недела ) МИЛАНО– ЛУГАНО – КОМО

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Лугано, гратче во Швајцарија, што лежи на брегот на езерото Лугано под Алпите. Поради добрите климатски услови, развиеното банкарство и понудата за богата забава, го нарекуваат “Швајцарско Монте Карло”. Посетата на Лугано дава можност за прошетка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza della Reforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк, еден од најубавите во Швајцарија Parco Civico… Прошетката продолжува со посета на живописното италијанско гратче Комо, кое се простира на брегот на истоименото езеро, едно од најпознатите и најдлабоките езера во Европа. Околу Езерото, светскиот џет сет има свои вили и го поминува својот одмор. Тука се снимени и некои од подобрите филмски остварувања, меѓу кои и Казино Ројал – Џејмс Бонд. Слободно време за шопинг во Милано и да се почувствува атмосферата на миланските кафулиња со “вистинскo” италијанско кафе. Ноќевање.

 

05.11.2018(понеделник ) МИЛАНО- СКОПЈЕ

Појадок. Трансфер до аеродромот околу 12.00ч.Авионот за Скопје полетува во 15.50, пристигнување во Скопје во 17.50 часот

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 370 ЕУР ( 23.000,00 денари)

 

Напомена

–   За реализација на програмата, потребно е минимум 25  лица

–  Цените се дадени по  лице

– краен рок за пријавување ВЕДНАШ  со уплата од 50%– За овој аранжман важат Општите услови за патување на ТА ПАПИЛОН и СКТМ

– Пасошот мора да биде валиден најмалку 120  дена по звршување на патувањето.

 

Важни информации

Цената вклучува:

Авионски превоз: Скопје – Милано – Скопје со WIZZAIR

Кабинска тоба со димензии 55х40х23 до 10кг

Трансфер аеродром – хотел – аеродром

Сместување во хотел  3* база 3 ноќевања со појадок

Влезница  за натпревартот Inter Milan vs Genoa 3ти ринг позади гол

Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

Цената не вклучува:

Туристичка такса –според локалните закони се плаќа исклучиво на рецепција3 еур по лице по ноќ

Патничко и здравствено осигурување

Факултативен разглед ( пешечка тура на Милано) без билети за јавен превоз -15 еур

Посета на Лугано и Комо – 60 евра ( минимум пријавени лица 25)

Влезници во локалитетите, карти за локален превоз