[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55
Print Friendly, PDF & Email

НОВА ГОДИНА во МАДРИД

Мадрид е еден од најважните градови на Стариот континент, бил резиденција на неколку кралски династии. Ќе се потопите во една културна приказна, илустрирана со паркови, фонтани и палати.

Освен безбројните дворци и чуда на архитектурата, тука секојдневно има милиони туристи, кои сакаат да осетат во живо возбудата од спектаклите на корида и фламенго – двете карактеристични случувања за Шпанија .

 

4 дена / 3 ноќевања

Цените во табелата подолу се во ЕВРА за лице, во стандардна соба на база ноќевање со појадок, со вклучени аеродромски такси за резервации до 31.10.2018 г.

Дати Лице во двокреветна / Трокреветна соба Еднокреветна Соба Дете од 2 – 11.99 г.
30.12 – 02.01 436 655 423

 

Цената е во ЕВРА, на лице и вклучува:

 • Авио билет Софија – Мадрид – Софија;
 • Аеродромски такси;
 • рачен багаж до 10 кг (55/ 40 / 20 см);
 • 3 ноќевања со појадок во хотел Weare Chamartin 4* во Мадрид;
 • Панорамски разглед на Мадрид со водич на бугарски јазик;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • Патничко осигурување со покритие 10 000 евра;
 • Водич за време на престојот.

 

Во цената не е вклучено:

 • Новогодишна вечера – Очекувајте ги нашите предлози!
 • Полудневна екскурзија до Толедо со водич на бугарски јазик за лице – 37 еур за возрасен / 19 еур. за деца до 11.99 г.;
 • Посета на Музејот „Прадо“ со водич на бугарски јазик (со вклучена влезница

– 43 еур за возрасен / 22 еур за деца до 11.99 г.;

 • Целодневна екскурзија до Авила и Сеговија со водич на бугарски јазик – 48 еур за возрасен / 24 еур. за деца до 11.99 години;
 • Зголемување на аеродромските или такси за гориво – ако има такви се плаќа задoлжително. Се објавува до 21 ден пред датата на лет;
 • Општинска такса- се плаќа на рецепција од секој патник;
 • Влезници и билети за други музеи, објекти, настани, посета по желба;
 • Градски транспорт: 2.00 EUR (едно насочен билет); 11,20 EUR за лице (карта за 10 возења);
 • Лични трошоци.

 

Ред на летање (подлежи на препотврдување) :

30.12 Софија – Мадрид: Полетува во 07:00 ч. / Слетува во 09:50 ч.

02.01 Мадрид – Софија: Полетува во 06:15 ч. / Слетува во 10:45 ч.

 

Трансфер аеродром – хотел – аеродром:

околу 20 минути во правец со 3*/4* автобус.

 

Услови за резервации:

Пријава, резервација: 250 еур.

Краен рок за полно плаќање: 31 дена пред датата на патување.

 

Услови за откажување на договор:

ПАТНИКОТ има право да го откаже аранжманот пред започнувањето .

Кога ПАТНИКОТ ќе го откаже аранжманот , тој е должен да плати на ТУРОПЕРАТОРОТ такса за откажување.

ПАТНИКОТ  има право да го откаже аранжманот пред почетокот , без да плаќа никаква такса за откажување во исклучителни случаи, што се случуваат во местото на дестинацијата или во непосредна близина до него, кои го засегаат значително исполнувањето на аранжманот или превозот на патници до дестинацијата.

При откажување на договорот за туристички пакет согласно предходната точка,  ПАТНИКОТ има право на полно враќање на сите направени плаќања за туристички пакет, но нема право на дополнително обештетување.

 

 

ПАТНИКОТ  може да го откаже аранжманот во секое време пред почнувањето на аранжманот , откако ќе ги  плати стандардните трошоци за откажување.

ПАТНИКОТ  плаќа трошоци за пријава/ резервација ако го откаже аранжманот  до 30 дена пред започнување .

ПАТНИКОТ ја плаќа целата сума  ако откаже  во период  30-0 дена пред почетокот.

 

ВАЖНО:

 1. Минимум број за реализација – 40 лица.
 2. Минимум број за реализација на дополнителните екскурзии е 20 патника
 3. При направена резервација не е дозволена промена на име.
 4. Промена на име е ,можна со плаќање на пенали на авиокомпанијата.
 5. Можна е промена на редот на летање, патниците ќе бидат известени правовремено.
 6. Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата.
 7. Нема специјални медицински и здравствени услови сврзани со патувањето.
 8. Патувањето не е за лица со ограничена подвижност.

 

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРЗИИ

 

Претходно запишување и плаќање се препорачува за сите екскурзии. Екскурзиите се реализираат на бугарски јазик при минимум 20 патници. Сите екскурзии можат да се најават и платат на место при слободни места. Реализација на екскурзиите не се гарантира без минимум пријавени патници.

 

Панорамска обиколка на Мадрид со водич на бугарски јазик – вклучена во цената.

Музејот „Кралица Софија“, со експонати од шпанското современно искуство;  Аточа; булевар „Прадо“ познат со името  „Алеја на искуството“; музејот „Прадо“, еден од најпознатите музеи во светот, прочуен со колекциите  од Веласкес, Гоја и други шпански мајстори; музејот „Тисен-Борнемиса“, со богата колекција ; паркот „Ретиро“, нарекуван често „Зелениот дроб“ на шпанската престолнина“; плоштад „Сибелес“, еден од симболите на Мадрид, на кој привржаниците на Реал Мадрид го празнуваат секој успех на клубот; Шпанската национална банка; Дворецот каде денес е градското собрание на  Мадрид; булевард „Кастелана“ и кварталот „Саламанка“;  булевар „Гран Виа“, пулсирачкото срце на Мадрид;

Пешачење до плоштад „Шпанија“, со статуата на Мигел де Сервантес и неговите херои „Дон Кихот и Санчо Панса“; Кралскиот дворец и катедралата „Алмудена“; плоштадот „Вилја“; пазарот „Сан Мигел“, последниот пазар во шпанската престолнина со железна конструкција и плоштад „Пуерта дел Сол“, центар на социјалниот живот во XVII и XVIII век.

 

Екскурзија до Толедо (полудневна екскурзија)

Толедо е еден од најубавите историски градови во Шпанија. Прошетка во стариот дел на градот: плоштадот „Сокодовер“, музејот„Санта Круз“, кој се наоѓа во убава  ренесансна зграда; тврдината Алказар, користена како засолниште за време на граѓанската војна од Националистите, а денес е  Воен музеј; Катедралата, чија изградба започнува во XIII век – впечатлива и богато украсена; црквата „Санто Томе“, вo коja  се наоѓа сликата  на Ел Греко „ Погребот на гроф Оргас“; куќата  на големиот  Ел Греко.

 

Цената вклучува: трансфер, водич на бугарски јазик.

Цената не вклучува: трошоци од личен карактер, влез  за Катедралата во Толедо.

Можност за посета во слободното време и по желба, на Катедралата во Толедо. Влезница –  11 EUR

 

Посета на Музејот „Прадо“ со водич на бугарски јазик (со вклучена влезница)

42.50 еур. / 21 еур (деца 2 – 11,99 г.)

Прадо е една од најпопуларните музеи во светот, кој е отворен во 1819 година. Колекцијата на музејот вклучува: Рана шпанска уметност; Ран италијански живопис, шпански живопис од XV и XVI век, Германска уметност, Венецијанска школа, колекција со слики на Ел Греко, Гоја, Веласкес; Франциски живопис и др.

 

Цената вклучува: водич на бугарски јазик и влезница.

Цената не вклучува: трошоци од личен карактер, транспорт.

ВАЖНО: неопхоно е користење на градски транспорт

 

Екскурзија до Авила и Сеговија (целодневна екскурзија)

47 еур / 24 еур(деца 2 – 11,99 г.)

Посета на градот Авила, објавен за дел од Светското културно-историско наследство на УНЕСКО. Прошетка во градот: Крепосните стени, од крајот на XI век кој го заштитувале градот од постојаните напади на Маврите, со дебелина до 3 м и височина 12 м.; Катедралата, изградена во романско-готски стил и впечатлива со резбаните тронови на црковниот хор; Манастирoт „Санта Тереза“, изграден на местото каде е родена светицата покровител на градот. Заминување за Сеговија, еден од најживописните и важни градови во Кастилија. Прошетка во градот: Аквадуктот, изграден во I в. по Хр., кој до 60-те години на минатиот век доставувал вода од планината Гуадарама;  Каса де Пикосплоштадот „Мајор“, со кафеаната на отворено и сводестите згради; Катедралата, ; Алкасар, изграден од династијата Трастамара во XIII век и основен заштитен ѕид во одбраната на градот низ вековите.

 

Цената вклучува: водич на бугарски јазик и транспорт.

Цената не вклучува: трошоци од личен карактер.

 

ХОТЕЛ Weare Chamartin 4*, Мадрид 

http://en.weare-chamartin.com/

 

Местоположба

Weare Chamartin 4* се наоѓа во бизнис реонот на Мадрид, непосредно до ЖП станицата и метро станицата Chamartin, осигурува удобна врска со центарот на градот. Има директни возови и врски со метрото кон аеродромот Адолфо Суарес (Барахас), жп станицата Atocha AVE и плоштадот Пуерта дел Сол.

 

Хотелот се наоѓа во близина до Пасео де ла Кастелана – еден од најпознатите булевари на Мадрид, кој го пресекува градот од север на југ.

 

Хотел

Реновиран и елегантен хотел. На разполагање на гостите се:

 • Рецепција,
 • Сеф;
 • Сала за појадок;
 • Бар-кафе;
 • Бесплатен интернет во целиот хотел;
 • Интернет катче;
 • Перење (со доплата);
 • Коли под наем;
 • Голем и сосема опремен бизнис центар со неколку сали со капацитет 20-450 лица.

 

Соби

Хотелот предлага сместување во 378 простории и светли соби. Стандардните соби се со големина околу 25 кв.м. и се опремени  со:

 • Плазма телевизор;
 • Клима уред/затоплување;
 • Минибар;
 • Сеф;
 • Биро;
 • Пегла и даска за пеглање (на барање);
 • Бесплатен Wi-Fi;
 • Бања со туш или када;

 

ПРОГРАМА

ДЕН-1/

Мадрид – музејот „Прадо“

Состанок на аеродромот Софија за лет до Мадрид. Слетување во Мадрид.

 • Панорамска обиколка на Мадрид со водич на бугарски јазик.

Трансфер до хотел. Слободно време или можност за дополнителна екскурзија по желба:

 • Посета на музејот Прадо со водич на бугарски јазик – еден од најпопуларните музеи во светот, кој е отворен во 1819 година.

Важно– неопходно е користење на градски транспорт

Ноќевање.

 

ДЕН-2

Мадрид – Толедо

Појадок.  Слободно време или по желба можност за дополнителни екскурзии:

 • Полудневна екскурзија до Толедо со водич на бугарски јазик – еден од најубавите историски градови во Шпанија.
 • Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.
 • Празнична Новогодишна вечера – дополнително ќе се објават.

ДЕН-3

СРЕЌНА НОВА ГОДИНА!

Мадрид – Авила – Сеговија

 • Појадок. Слободно време или
 • Целодневна екскурзија до Авила и Сеговија со водич на бугарски јазик. Посета на градот Авила, објавен за дел од Светското културно-историско наследство на УНЕСКО и Сеговија, еден од најживописните и важни градови во Кастилија. Заминување кон хотел.

Ноќевање.

 

ДЕН-4 Мадрид – Софија

Појадок или сув пакет. Напуштање на хотелот. Трансфер до аеродром.Лет за Софија.

 

 • Молам, да имате во предвид , дека редоследот на програмата може да биде променет според работните време на објектите за посета.