[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55
Траење: 29 Дек 2018 - 01 Јан 2019
Локација: Атина, Грција
Цена: 99 Eur
Резервирај сега!
Print Friendly, PDF & Email

***Нова Година Атина***(Пелопонез-Сунион-Пиреа)


Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски25659438-first-minute-deals-grunge-rubber-stamp-on-white-vector-illustration градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

ath0

Програма на патувањето:

29.12.2018 (Сабота) Македонија-Атина

Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

 

30.12.2018 (Недела) Атина

Пристигнување во Атина во предпладневните часови. Сместување во хотел. Можност за мал одмор и освежување од патувањето. Заминување за панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…) Враќање во Атина и слободно време за индивидуални активности. Заминување за Пиреа – најголемото пристаниште на Балканот како и живописното гратче Пиреа. Ноќевање1.

 

31.12.2018 (Понеделник) Атина–Пелопонез-Епидауруис-Микена

Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија до Пелопонез со стручен водич. Се поминува Коринтскиот канал, кој го соеднинува Саронскиот залив на Егејското море и Лахејскиот залив на Јонското море од каде се оди до островот Пелопонез. Ке имате можност да се направат преубави фотографии од мостот над самиот канал. Се посетува и Епидаурус – родното место на Асклепии, бог-лечител од митологијата. Тука се наоѓа и најубавиот запазен антички театар со неверојатна акустика. Се продложува кон Нафплио – првата столица на новата Грчка држава. Се посетува златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон, откриен од археологот Хајнрих Шлиман воедно претставува најважен археолошки објект во Грција. Ќе ја видите величестевната лавовска порта на влезот од микенската тврдина, руините од дворецот и царските гробници, како и гробницата на Агамемнон.. Враќање во Глифада. Ноќевање2. Враќање во хотелот. Новогодишна вечера во хотелот со музика и ДЈ. (Факултативно 30 Еур)

 

01.01.2019 (Вторник) Атина – Сунион – Глифада

Појадок. Одјавување од хотел. Факултативно (10 еур) 0рганизирана екскурзија со посета на Сунион – најјужната точка на Атика (Посејдоновиот храм, Аполоновата обала и Глифада) Слободно време во Глифада. за индивидуални активности. Поаѓање за Македонија.Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

 

Цена на аранжманот: 99 Еур/6,130,00 МКД

за уплата до 10/12/2018 ……. 89 Еур/5,520,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 Еур/3700,00

Еднокреветна соба 155 Еур. Трето лице на додатен лежај 86 Еур. Сопствен превоз -30 Еур од цената.

 

Во цената се вклучени следниве услуги:

-Превоз со високо туристички автобус
-2 ноќевања со појадок во хотел 3* (Хотел Лондон – Глифада) www.londonhotelathens.com  или Athens Coast(www.athenscoasthotel.gr) *во зависност од расположивост во моментот на резервација
-Организиран разглед на градот со локален водич
-Организација и водство на патувањето

 

Во цената не се вклучени следниве услуги:

-Свечена Вечера во хотелот со пригодно мени и музика 30 Еур
-Целодневна екскурзија до Пелопонез (25 Еур со превоз и водич)
-Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
Микена (8 еур) и Епидаурус (6 еур)
-Екскурзија Сунион-Аполонов Храм 10 Еур (ГРАТИС за уплата до 15/11/2018)
-Патничко и здравствено осигурување 150 мкд
-Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице

ОРГАНИЗИРАНИ ПОАЃАЊА ОСТАНАТИ ГРАДОВИ:

29.12.2018 (Сабота)

17.30 часот- Скопје Дрводекор,

18.15 часот Велес  Бензиска пупма Макоил,

19,45 часот Прилеп Бензиска Пумпа Лукоил

18,30 часот Струга
19.00 часот Охрид
19.30 часот Ресен

НОВОГОДИШНО МЕНИ (NEW YEAR’S EVE BUFFET)
Welcome drink
Assortment of Greek & International Cheese with fig chutney and breadsticks
Bruschetta with aubergine salad & gruyere flakes
Savoury mini tarts with smoked salmon mousse and citrus syrup
Veloute of potato, flavoured with leeks, chives and smoked bacon
Green salad with grilled manouri cheese and cherry tomatoes
Rucola with pomegranate dressing and orange dressing
Beetroot salad with yoghurt, walnuts and spearmint
Greek salad with Cretan rusks, feta cheese and olives
Pork fillet stuffed with sun-dried tomato & cheese on a sauce of raisins and
Samos wine
Chicken with greek noodle pasta and Florina peppers sauce
Beef with lemon sauce flavoured with celeriac and thyme
Risotto with mushrooms
Baked vegetables glazed with balsamic vinegar cream and sesame
Baby potatoes baked with olive oil and smoked paprika
Double chocolate mousse shots
Mini cheesecakes with forest fruit compote
Pannacotta with butterscotch caramel
Includes 1 bottle of wine per 2 persons

НАПОМЕНА: За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

 

Courtesy of www.AirPano.com