[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55
[LayerSliderWP] Slider not found
Print Friendly, PDF & Email

 

БАНСКО

iko5БАНСКО – Ски бисер на Балканот
Сликовитото планинско гратче Банско се наоѓа во едно од најубавите места во Јужна Бугарија – на падините на Пирин планина. УНЕСКО го прогласи  за светско природно наследство кое се наоѓа помеѓу планините Рила и Родопи. Во текот на последната деценија, градот стана модерен зимски центар и омилена дестинација за одмор за жителите на Бугарија, како и многу други туристи. Банско – познат по своите нови и добро организирани ски-услуги, се наоѓа на надморска височина од 936 метри. Највисока точка е 2600 метри и најниска 990 метри. Ова е несомнено еден од повеќето модерни скијачки центри на Балканот. Банско е изграден од страна на австриски експерти по најнови технологии.

Времето во Банско
Јануарскиите температури во просек се движат од + 1 ° C до 9 ° C , во планините на од 0 ° C до -16 ° C. Длабочината на снегот, кој е од Декември до Мај, достигнува и до 2 метри.  Благодарение на планинската алпска клима, сезоната во ски-центарот Банско започнува во Декември и завршува речиси во Мај.

Лифтови во Банско
Центарот има современи лифтови: 1 затворен (осум Гондоли), 8 лифтови, 6 ски-лифтови и неколку ски-лифтови за деца.

Патеки во Банско
Вкупната должина е околу 75 км. Условите за скијање во Банско се одлични. Пирин има два врвови, од кои еден е висок над 2900 метри. Има патеки за скијачи и сноубордери на сите нивоа, за почетници и  за најискусни – главниот пат Томба, Bunderitza и Tsirna гробот (Ctzurna гробот) – за професионалци.

Предности на ски-центар Банско
Благодарение на својата позиција со сончеви падини, на ски-центар Банско, може да се скија до вечерта.. Патеката навечер е осветлена.
Снегот е со длабочина до 2 метри.
Патеките со вештачки снег, опремени се со 160 снежни топови за одржување, дури и во отсуство на врнежи.
Продавниците продаваат и изнајмуваат ски опрема.

Други предности:
Има снег парк за сноубордери.
Ски и аикидо училиште за сите возрасти и сите нивоа на вештини.
Банско е совршен избор за семејства со деца.
Постојат одлични услови за рекреација, за млади љубители на зимски спортови. Има ски училиште, искусни инструктори кои внимателно се грижат за децата и младите, обезбедувајќи  многу позитивни впечатоци и значително зголемување на нивните вештини за неколку дена во Банско. Исто така работи ски градинка за деца постари од 4 години на “Banderishka Glade”.
Забава. СПА. Воден парк. Голем број на убави и погодни ресторани и барови се наоѓаат низ целата должина на патеката. По авантуристичкиот ден на падините, можете да уживате во остатокот од денот во локалните ресторани. Постојат многу барови и ноќни клубови, каде што може да се продолжи со забава до утрото.
Неверојатна комбинација на античката историја на Банско, со постојните објекти. Банско – не е само скијачко одморалиште,  стариот град има необична убавина, историски градби,  има многу музеи и историски атракции. Запишан на листата за светско наследство на УНЕСКО.
Исклучителна природна убавина на Банско – “Кончето”, “Банките Суводол”,  пештерите “Banderitsa” и “Казанова” – од најдлабоките во земјата, природниот резерват “ULEN”, кристални езера (повеќе од 100 ) – атракции кои заслужуваат внимание.

Банско е комбинација на  спорт и релаксација, уживање и забава, секогаш возбудлив микс на снежните падини, модерна туристичка инфраструктура, важни историски и културни знаменитости, природни убавини и гостопримство.

Меѓународни ски-центри
Ски-центарот Банско се смета за еден од најголемите на Балканот, изграден од страна на австриски експерти по највисоките стандарди. Идеален за сите скијачи – деца, почетници, аикидо-е, професионалци и спортисти.

 • пристапни цени
  Широкиот спектар на услуги во комбинација со ниски цени е еден од главните фактори кои влијаат на популарноста.
 • Голем избор на хотели
  Од економски до луксузни. Повеќето хотели се во близина на ски-лифтовите, но кога ќе треба превоз, сите хотели имаат бесплатен шатл до ски лифтовите.
 • Украсени и добро означени ски патеки
  Патеки на различни степени на сложеност: 5 мали, средни и тешки 9 2. Вкупната должина на ски патеки 75 км. Крос-кантри скијање – 9 км.
 • модерни лифтови
  Гондола со 8 седишта за Банска Benderishka (2400 лица на час), 8 лифтови и столици, 6 ски-лифтови, неколку обични лифтови, рампи. Надморска височина се движи од 990 m до 2600 m. Највисоката точка на ски центарот е 2600m.
 • долга сезона
  Од 15 Декември до 15 Април, има блага клима. Просечната температура во Јануари во Банско  се движи од + 1 ° C до 9 ° C, а на планините од 0 ° C до -16 ° C.

 

БОРОВЕЦ

iko5БОРОВЕЦ е најголемиот и најпопуларниот скијачки центар во Бугарија со долга и интересна историја. Се наоѓа на северните падини на планината Рила, на надморска височина од 1300 метри, во подножјето на Мусала (2925 м), највисок во Бугарија и на Балканот. Тоа е 70 километри од Софија и на 120 километри од Пловдив.
Живописните борови шуми на падините на Рила планина, еден синџир на седум езера со кристално чиста вода, чист воздух и мирис на борови иглички, направија ова туристичко место да биде атрактивна дестинација и во летните месеци. На крајот од Ноември, кога паѓа првиот снег, Боровец се претвора во снежна бајка што трае до крајот на Април.

Боровец е составен од три ски-патеки: Sitnjakovo, Jasterbec и Маркуджик. Максималната Visinka (разликата меѓу овие области е 1209 м), има 24 означени патеки со различна тежина. Вкупната должина е 58 км. Во Sitnjakovu се патеки за почетници како и за умерени скијачи. Jasterbec има три црвени и една црна трага погодна за просечните скијачи. Во Маркуджик, на надморска височина од 2208-2543 м, постојат црвени и сини патеки. Најдолгата патека во Боровец се протега на 12 километри. Постојат две рампи во должина 50-75 метри, 18 посебни патеки за аикидо, крос-кантри и слалом. Таа има 16 ски-лифтови, кои се достапни од 9:00-16:30 ч. Навечер патеките се осветлени – за сите љубители на ноќното скијање. Зa деца се организирани ски училишта со искусни инструктори. Климата е идеална за зимски спортови. Температурата ретко паѓа под 5 ° C, а висината на снежната покривка  може да достигне до 1,5 м. Снег се задржува од Декември до крајот на Април.
Боровец, ски-центарот не е познат само во Бугарија, туку во цела Европа. Двапати бил организатор на меѓународен куп во алпско скијање, а во 1993 година беше домаќин на Светското првенство во биатлон.
Карактеристики:
Боровец не е само познат по своите снежни убавини и спортски активности. Бројни барови, таверни, на гостите им нудат програми со многу изненадувања и авантури. По напорниот ден, гостите можат да се забавуваат и да се релаксираат во ноќните клубови, дискотеки или ресторани – традиционалните бугарски ресторани. Со посебен шарм на Боровец се организира ски карневал, кој се одржува секоја недела во текот на ноќта. Рефлекторите, шарените костуми, блескавиот снег, го прават овој настан незаборавен.
Боровец има богата историја и култура. Се организираат посети на стариот кралски дом, ски патување до езерото Рила, Муса и Маловиќ, православниот манастир на Рила, на патот за Софија, Пловдив и Мелник. Може да се учествува во “фото сафари” или панорамски знаменитости – скијачки центри од хеликоптери,  вечера  збогатена со бугарски фолклор, дегустација на вино, како и бугарски специјалитети за сечиј вкус.

Боровец ќе гарантира незаборавен одмор!

Сандански – бањи во Бугарија

Сандански – од најпознатите спа-центар во Бугарија. Се наоѓа на надморска височина од 240-300 метри на надворешниот југо-западните падини на Пирин планина, во долината на Бистрица реката Сандански, 160 километри од Софија. Таа се наоѓа само 20 километри од границата со Грција.
На лековитите својства на своите минерални извори луѓе ја разбрале со векови. Затоа Римјаните изградена тука, градот бил именуван Dedusava исто така е искористена и изградена минерални извори за капење, и за изградба на храм посветен на богот Асклепиј на лекување. Остатоци траги датираат од овој период, може да се види и денес.
Минерални суровини Сандански – на hyperthermal извори. Температурата на водата беше 42 ° C-81 ° C. Во однос на хемискиот состав, водата содржи натриум, хидрокарбонати и сулфати. На елементите кои го сочинуваат вода му ја даде лековити својства. Минерална вода извира Сандански – јасен, пријатен вкус и нема мирис и боја. Затоа, на вода е погодна за третман на мускулна систем, централниот и периферниот нервен систем, гинеколошки, и дерматолошки заболувања и алергии, како и за третирање на дебелина – вода за пиење е во наведениот количини. има позитивен ефект на третманот на гастроинтестиналниот тракт, бубрезите, црниот дроб, и жолчните канали.
Но, најважната функција на санаториум, неговата специјалност се третманот на бронхијална астма и други респираторни заболувања, Otolaryngology, (хроничен бронхитис, пневмонија, фарингитис, ринитис) кај деца и возрасни. Истражувањето спроведено од страна на експертите покажуваат дека лековитите својства на минерални суровини Сандански толку силна што само една недела по почетокот на третманот во 75% од пациентите со бронхијална нарушувања симптоми полека исчезнуваат, а во половина од пациентите со симптоми на астма да исчезне сосема. Ова е значително олеснета од страна на единствена клима Сандански спа-центар, што е блиску до Медитеранот. Лета тука се суви и топли, со просечна температура од 25 степени, а зима – благи. И покрај фактот дека бањата е опкружен со планини, просечната зимска температура не пониска од -2,5 ° С, а просечната годишна температура од 14 до 16 °. Според статистичките податоци, во Сандански спа-центар има 278 дена или 2450 часа на сонце годишно, влажноста е ниска – 66%. Бањата е zaštićean планините во северниот дел на силни ветрови и постојана бриз дува долж реката, која обезбедува одлична аерација, чиста атмосфера, која игра клучна улога во превенција и лекување на хронични респираторни болести. Бидејќи на околните одморалишта не постои индустрија и затоа нареди на воздухот е чист.
Денес во Сандански за голем одморалиште, клиника, 3 Спа клиники, kinetoterapi соби, термо базени, сауни. Спа во рамките на своите капацитети вклучуваат голем број на спортски активности: фитнес, тениски игралишта. Во медицински и здравствени програми кои се собрани за секој пациент поединечно, користете балнеолечение, кал терапија, вежби за дишење, физикална терапија, и мноштво на други современи методи lečenja.Grad има прекрасен парк, еден од најдобрите во Бугарија, каде можете да се одморите. Исто така, како дел од нејзината содржина ова место нуди кино и концертна сала, ресторани, барови и базен сали. За љубителите на прошетки во организација на одличен патеки на планината во, патувања до атрактивни потрага на планината. Сандански се наоѓа во близина на градот Мелник, кој е многу атрактивен традиционалната архитектура. Исто така во овој град произведува парична казна вина, чиј вкус може да се ужива. Село Рожденскиот е познат по својот православен манастир.
Спа-центар Сандански, Бугарија, благодарение на својата единствена квалитет, се смета за еден од најдобрите центри во Европа и секоја година станува се повеќе и повеќе станува популарен меѓу нејзините жители.

 

 

Скијање – во Пампорово

Пампорово – еден од најубавите места во Бугарија. Ова е втор најголем и најважен скијачки центар во Бугарија, откако Банско.
Припаѓа на планинскиот венец Родопи, познат по митови на античка Грција. Постои, според легендата, бил роден и живеел митските поет Орфеј. Највисокиот врв Родопските врв Снежанка, кој се наоѓа на надморска височина од 1926 метри, ски-центар Пампорово во ногата на 1620 метри надморска височина. Од Софија е 260 километри и од Пловдив – уште еден голем град во Бугарија – 85km и само 55 километри од Солун. Во ликовната времето, врвот Снежанка можат да уживаат пати на Егејското Море.
Пампорово веќе долго време е добро позната и популарна дестинации. Тоа е најстарата ски-центар во Бугарија, започна уште во 1933 година. Скијачи сакале да дојдат тука за повеќе од половина век. И со добра причина !! Поради близината на Егејското Море зимите се благи, но има доволно снег. Снежна покривка достигнува височина од 1,5 m е доволно силен. Резерви од средината на декември до средината на април. Просечната годишна температура се движи од – 5,5-8 ° C.
Името “Пампорово” доаѓа од зборот “pampor”, што значи “караван”. Постојат понекогаш помина антички каравански патеки. Ова, патем, и само зимско одморалиште, каде што ски-лифтови работат во лето.
Пампорово – најсончевите ски-центар во Бугарија. Во споредба со другите скијачки одморалишта во Бугарија, има најголем број на сончеви денови годишно, со други зборови, интервјуа има сонце круг речиси целата година. Ова, сепак, не влијае на квалитетот на снежната покривка, која се ‘уште ја задржува својата цврстина. Ако снегот се топи и малку или без напад во доволна количина, а потоа доаѓаат на помош на голем број на “снежни топови” кои обновени.
Климата во регионот е многу погодна за зимски одмор. Сонце, снег и планински воздух оживува и дава сила. Тука во одморалиштето, постојат и други опции – во воздухот се негативни јони, кои според мислењето на современиот лекар фактори на долговечноста.
Pamporovo- рај за љубителите на зимските спортови, во никој случај не инфериорен во однос на популарните европски градови. Нејзините 15 обележани патеки со вкупна должина од 37 км се наоѓа на северниот, источниот и западниот падините Snezanka, на надморска височина од 1926m до 1450 м. Трагите се прилагодени за скијачи од сите категории и нивоа. Во еден дел има 13 песни: 1 зелена, сина 5, 4 црвени и 3 црни. Нивната вкупна должина – 24 км. Најдолгата патека – 3800 м.
Постои добро развиен систем на лифтови: 13 лифтови и 5 седишта капацитет од околу 10.000 луѓе на час. Во работењето од 08:00 до 16: 30ч.
Благодарение на благите падини Snezanka, Пампорово е многу погодна за почетници и почетниците скијачи. Должина Снежанка 1 и Снежанка 6 – песна (5130 м). Таа е погодна за двете скијање и санкање. Патеки – Снежанка, Снежанка 5 и патеки во Studence, наменета за ски обука.
Услугите на искусни инструктори, кои ќе ве упатат до сите карактеристики на вистинскиот пат и да помогне за подобрување на вештините на скијање. Снежанка 2, 3 и 4 се посветени професионалци. На патот кон Jastrebac-Stenata, тесни и стрмни, многу сложен. 4 сложен пат. Висина на патеки – 480 м.
За напредни скијачи има меѓународен патека на гигант надолнини, кој бара посебни вештини, како и патеки за биатлон. Нивната вкупна должина е околу 34 километри. На овие патеки се одржува и сноуборд. Овој вид на зимски спорт е многу популарен во Пампорово. Исто така постои и аикидо училиште.
За најсложените скијачи специјално подготвени песна Stenata 2, каде што е можно skijatii во вечерните часови од 17: 22 до 30ч: 00 часот.
Се разбира, децата не се запоставени. Во одморалиштето има една од најпопуларните детски ски училиште во Европа – за деца на возраст од 7 до 12 години. Ниво на обука е поделена во пет класи, според степенот на сериозност (А, Б, Ц, Д, Е) во групи или индивидуално. Ски обука се спроведува во две класи. Часовите ќе се одржи од 3 до 14 дена, 4 часа на ден. Во тоа време, децата учат од почетник да го израмни прилично добро скијање. За помладите деца (4-7), под услов градинка која е отворена од 8 до 16.30h. Професионални наставници и инструктори се грижи за децата и ги научи вештините на скијање во прв план.
Се дојде до падините на Пампорово е прилично лесен, од сообраќај и автобуси.
За оние кои не сакаат да го носат сите потребни опрема, постојат 9 точки за опрема за изнајмување, нудејќи повеќе од 5.000 комплети модерен ски и сноуборд опремата, за возрасни и за деца, главно, лоцирани во близина на ски-лифтови.
Технички персонал на одморалиштето постојано се одржува најдобрата композиција услови, така што тие се целосно безбедни. Повеќе од 100 искусни инструктори кои зборуваат англиски и руски јазик, се постојано во патеки на потребата да се обезбеди помош за скијачи. Тоа беше постојано на должност планината спасувачка служба.
Пампорово – совршено место за семејството, зимски одмор. Одење низ убавите снежните поле, со врвот Снежанка нуди прекрасен поглед на околните планини и интервјуа. Многу популарен меѓу туристите и разгледување со хеликоптер. За многумина тоа е традиција да ја прослават Нова Година со своето семејство во снежните и сончево Пампорово.
Пампорово е идеална дестинација за љубителите на зимските лов и риболов. Меѓу густата, борова шума, планински патеки водат наменет за туристи. Во прилог на задоволствата на снег и сонце, туристите можат да уживаат во прекрасните базени, сауни, фитнес центри, стрелаштво, куглање, билијард и други активности.
Пампорово е исто така познат по својата кујна, толку многу барови и ресторани се реално искушение за туристи. Можете да уживате во различни национални јадења, како и познатиот вина и ракии.
Ноќен живот на Пампорово започнува пред мракот. 19 ресторани, 2 ноќни клубови и барови 2 во служба на гости, а по еден ден помина во областа, имаат енергија да танцуваат.
Пампорово е постојано се одржуваат и разни настани: скијање, аикидо, итн .. Исто така, имаше Европскиот куп во алпско скијање, како и бројни други натпревари.
Секој кој сака да не само да се релаксираат, но, исто така, да се запознаат со историјата и културата на земјата и регионот да учествуваат во екскурзии во Пловдив, од античкото село Чепеларе, Смолјан, етнографски село Широка Лика, посетете Bačkovski манастир се наоѓа во близина Pamporova. За туристите се организирани тури на места Руен, Smoljanskih езерото и околните, живописни села.
Село Широк Светлина се наоѓа на 20 километри од Pamporova. Таа е позната по музиката училиштето – бугарската народна музика. Во близина на селото постои планетариум со еден од најмодерните и најсовремени телескопи во светот. Користи за истражувачки цели. Планетариум е отворена за јавноста во текот на ноќта. Интересно е тоа што во овој регион од најјасните небо на Источна Европа во текот на годината. Можеби тоа е причината зошто често се откриваат нови ѕвезди.
Тоа се одржува ски карневали, различни културни и фолклорни настани. За бизнис патници постои бизнис центар, каде што е можно да се користи интернет, компјутери и други средства за комуникација.
Ако се одлучат за зимскиот распуст во интервјуа, на вашиот престој ќе биде незаборавен!
Зошто да изберете Пампорово?
Првата комбинација на ниски цени и услуги на европски квалитет
2 љубители на зимски спортови, како и оние кои сакаат да се релаксираат, може да најдете сè што треба
3 голем избор на модерна опрема Трага
4 голем избор на хотели прилагодени вкус одговараат на секого и буџет
5 единствена национална кујна
6, со широк спектар на забава, зимски активности.