from €0,00
Check Availability

Вила Асимина – Пефки, Евиа

Created with Sketch. Ιστιαίας-Αρτεμισίου Pefki 342 00 Greece View on map
Not Rated from 0 review
0/5
100% of guests recommend

Description

Print Friendly, PDF & Email

Островот Евија е втор по големина остров во Грција. Се протега по брегот на Беотија и Атика од северните споради до островот Андрос во близина на Киклади. Главниот град на Халкидис е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, преку островот Скијатос. Се карактеризира со долга плажа со песочна камче, долга 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата со флора и фауна, долга сезона. Близината на Атина е предност за сите оние што сакаат да се запознаат со грчката престолнина.

Пефки е мирно место сместено на крајниот север на Евиа. Самото име Пефки значи дека местото е опкружено со борова шума која е преставува воздушна бања и е идеална за оние кои сакаат природа, чист воздух, кои во комбинација со прекрасното море се наслада за Вашите сетила и здравје, право место за вистински одмор. По краткото возење со ферибот од само 25 мин. пристигнувате во Агиокампос, а Пефки е на само 20 км источно од пристаништето. Се работи за мирно и мало место, но со сите потребни содржини за пријатен одмор. Тука се и таверните, маркетите, продавниците, кафетериите, љубезните домаќини… Долж местото се протега камчесто-песочна плажа, со баровите со чадори и лежалки, каде што со пијалок можете да ги користете бесплатно. Покрај  плажата е поплочено долго шеталиште со голем број ресторани и таверни. Цените тука се поповолни од останатиот дел на Грција. Од Пефки постои можност за поволна посета на Скијатос, па вреди да ја искористите оваа можност и да го збогатите својот одмор.

  GPS: 39.00457819256661 23.206762075424194

Вила Асимина А категорија – е мала вила на самиот морски брег, Вилата нуди трокреветни студија. Сите единици се опремени со кујна, фрижидер, бања, ТВ, клима уред (ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА), Wi-FI, прекрасно уредено двориште опремено со маси и столици со поглед на заливот во Пефки скали за влез во море дирекно пред вилата, како и плажа во непосредна близина. Воедно добивате и крпи на користење.

Структура на кревети: 1/3 STD= брачен кревет + единечен

Ценовник бр. 2 со важност од 15.06.2021

Евиа 2021 НОВИ ТЕРМИНИ НОВИ ПОПУСТИ! ПЛАЌАТЕ 7, ЛЕТУВАТЕ 9 ДЕНА!
Вила Асимина А категорија 0 метри од море Јули Август Септември
01 10 19 28 06 15 24 02 11 20 29
Број на ноќевања 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
1/2 студио (2 лица) € 189 € 259 € 309 € 329 € 339 € 339 € 309 € 249 € 209 € 159 € 149
1/3 студио (3 лица) € 199 € 269 € 339 € 359 € 359 € 359 € 329 € 269 € 239 € 179 € 169
  / / / / / / / / / / /
Цените се дадени за наем на студио на 9 ноќи во Еур за уплата исклучиво во МКД по курс 62 ден/Еур.
Автобуски превоз Битола, Скопје, Велес, Прилеп 50 Еур возрасни.
Попусти за деца 2 -12 години минус 10 Еур од цената за возрасен.
Доплата за превоз други градови 5 Еур по лице. За уплата на 2 и повеќе термини одобруваме 7% попуст.
Клима вклучена во цена. Попустите не може да се комбинираат.
ЛЕТУВАТЕ 9 ДЕНА ПО ЦЕНА ЗА 7. ДОБИВАТЕ ДВА ДЕНА ГРАТИС!
За оваа понуда важат ваучерите изададени Ковид19. Важат Општите услови за патување на СКТМ.

Автобуски превоз
Автобускиот превоз е организиран со високотуристички лиценцирани автобуси со клима, тв, и придружник на патвањето. Поаѓањето започнува од Скопје, преку Велeс, како и од Битола, а на граничен премин Евзони. Организирани трансфери од останати градови со доплата.
Време на поаѓање превоз Евиа:
00:00 h Скопје (Дрводекор)
00:45 h Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија) трансфер до Битола
23:30 h Штип (паркинг пред пошта) трансфер до Велес
02:00 h Неготино (бензинска пумпа Макпетрол)
02:30 h Прилеп (бензинска пумпа Лук Оил)
03:00 h Битола (Спортска Сала)
02.15 h Ресен (спроти автобуска станица) – Трансфер до Битола
01.00 h Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола)
00.30 h Струга (Хотел Дрим) – Трансфер до Битола
Време на заминување од Грција: Пефки 15h по МК време.

Траект Глифа-Агио Камбос   https://www.ferriesglyfa.gr/timetable-glyfa-ferries-en.php

Individual – € 2.30
Children (from 5 to 10 years old) – € 1.20
Children (under 5 years old) (Free) – € 0,00
Students (-50%) – € 1.20
Ν.Α.Τ. (-30%) – € 1,70
Soldiers – € 1.20
Family having many children – € 1.20
Private Cars up to 4,25m. – € 13.30
Private Cars over 4,25m. – € 15.00
Agricultural Vans (one tonne) – € 19.10
Agriculture vans (Half Tonne) – € 16.40
Motorbike over 250cc – € 4.50
Motorbike up to 250cc – € 2.80
Taxi – € 10.40
Disabled car up to 4,25m. – € 6.70
Disabled car over 4,25m. – € 7.70
Trucks per meter – € 4.40
Campers per meter – € 3.00
Trailers per meter – € 3.00
Bicycles (Free) – € 0,00

 

Екскурзии и излети

Екскурзија до островите Лихадонисja

Кога станува збор за патувања во Евија, можеби најинтересно е она што им се нуди на туристите, можност да се запознаат со познатите Вулкански острови Лиhадонизија, кои многу често може да се слушнат како ги нарекуваат грчки Сејшели или Бахамите. Она што е особено интересно е појавата на овие острови, кои бile создадени од природната сила по ерупцијата на вулканите и сега се сметаat за рај на земјата, пред сè, затоа што биле населени во минатото, но денес нема жители и се познати како посебна привлечност за туристите. Покрај тоа што се фасцинирани од убавината на овие острови, некои туристички агенции нудат и тури за разгледување места, така што најверојатно ќе имате можности да ја набудувате не само убавината на самите острови, туку и морското дно. Немојте да се изненадите кога гледате делфини и морски фоки што живеат во водата. Најчесто станува збор за еден од островите, кој е најголем од нив, каде имате време за капење и сончање и можете да имате ручек. Цената на оброк во локална таверна во повеќето тури не е вклучен во цената на патувањето, а сувлаки чини околу 3 евра. Постои можност за посета на познатата бања „Едипсос“, и во тој случај, а потребно е околу еден час за да стигне во бањата. Од Пефки до Лихадонисја, потребни се околу два часа да се патува, а потоа околу островот со глисери.

Екскурзија од Евиа до Скијатос

Доколку сте заинтересирани за екскурзии од Евија, не се сомневаме дека вашиот избор ќе биде поврзан со турата на островот Скијатос, што ќе ве однесе за само околу 90 минути со брод од Пефки. Додека престојувате во Скијатос, ќе ја посетите и познатата плажа Кукунарис, која ви ја нудиме по одлична цена, не повисока од 20 тина евра.
Обично екскурзијата е организирана на таков начин што ќе бидат потребни три часа да останете во главниот град на островот и на споменатата плажа, така што дефинитивно ќе имате време да ги откриете многуте знаменитости на овие интересни локации.
Она што ја прави плажа Кукунарис посебна е бојата на песок што е исклучителна, но и тиркизно сино море, карипско сино. Во непосредна близина на плажата е познатата плажа Амбелакија, а на нејзината спротивна страна е уште една помала и многу убава плажа, позната како Марата.
Во главниот град на островот Скијатос, можете да купите што ви сака душа, но имајте на ум дека ова е дестинација која е поскапа, така што цените се секако повисоки отколку на Евија, на пример. Но, сите наши туристи кои имаа доволно среќа да го посетат овој фантастичен остров, се согласуваат дека вреди секој сувенир.
Исто така, треба да знаете дека распоредот за тури може да варира, и во зависност од изборот на агенција и ситуацијата во градот или плажата, така што некои агенции прво одат во градот, а некои прво на плажа. Без оглед каква и да е релацијата, голема е веројатноста ова патување да остане во вашата меморија долго време.

Екскурзија Атина

Патувањето до Атина обично се организира со автобус и патува низ градот Прокопи, што е особено интересно во моштите на Свети Јован Руски чувани во црквата со истото име, каде што обично го посетуваат сите агенции за кратка посета. Имајте на ум дека патот за Атина е со кривини , ако започнувате од Едипсос и преку Халкида, па ако страдате од гадење, дефинитивно треба да ги земете таблетите. Кога ќе пристигнете во грчката престолнина, автобусот најпрво ќе ве однесе низ централните градски улици каде ќе имате можност од локален водич да слушнете убави приказни за знаменитостите на Атина. Обично се симнувате од автобусот во подножјето на Акропол и обично имате слободно време до доцна попладне. Да бидеме прецизни, тоа е во 18 часот по локално време, а состанокот на патниците е претежно пред зградата на грчкиот парламент, за да можете да присуствувате на стража-смена и да го видите познатиот Евзон.
Ако имате предвид колку е стара Атина и што има да понуди, ќе ви биде јасно дека времето од пладне до 18 часот не е доволно за да ја видите целата нејзина убавина, но секако тоа не значи дека нема да уживате. Дефинитивно е препорака да се напиете кафе во едно од кафулињата на познатите Плака или Тиси.
Ако одлучите да посетите музеј во Акропол, треба да се купи билет (20 евра за возрасни, 10 евра за деца).
Исто така, треба да имате на ум дека доколку сакате да го посетите Акрополис, многу е веројатно дека нема да имате многу време да ги видите Манастираки, Плака, улицата Ерму или плоштадот Синтагма, бидејќи времето ќе помине многу брзо. Се разбира, под услов да го видите целиот музеј како што треба и да се искачите на Партенон, од каде можете да уживате во прекрасен поглед на блискиот рид Ликавитус и цела Атина.
Бидете сигурни дека е добро да ги посетите многуте продавници за сувенири за кои е добро познат Монастираки.

Други патувања на Евија

Постојат екскурзии до плажите на Елиника и Василики, но најчесто овие екскурзии се организираат само за време на висока сезона, или кога има доволно заинтересирани туристи. На Елиника Бич ќе можете да видите мала црква посветена на Свети Никола, сместена на мал остров. Во спротивно, нема лежалки, чадори и кафулиња,
така што ќе уживате во вистински мир. Од друга страна, плажата Василики, која се наоѓа во близина на ресортот Пефки, честопати се смета за идеална дестинација за ентузијасти во кампување. Цените за ова патување обично се околу 6 €, но цените исто така може да варираат.
Интересно е да се посети и познатата тврдина Карабаб на Халкида, сместен во центарот на Евија, како и црквата Свети Јован Руски и манастирот Свети Давид.
Некои агенции исто така може да понудат екскурзија до островите Скопелос и Алонисис, и треба да патуваат нешто помалку од 3 часа со брод, што може да биде причина помал број туристи да одлучат да одат на оваа екскурзија.

View More

Hotel Facilities

Air Conditioning
Flat Tv
Internet – Wifi
Kitchen
Parking
Yard

Hotel Theme

Best value
Budget
Evia
Апартмани-Студиа
Лето 2021
Остров Евиа

Rules

Check In 13:00 pm
Check Out 09:00 am

Rooms

1/3 Трокреветно студио Асимина

Created with Sketch.
25м2m2

Created with Sketch.
x3

Created with Sketch.
x3

Created with Sketch.
x2

Reviews

Review score

0/5
Not Rated
Based on 0 review

Traveler rating

Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0

Summary

Sleep
0 /5
Location
0 /5
Service
0 /5
Clearness
0 /5
Rooms
0 /5
0 review on this Hotel - Showing 1 to 0

Write a review

Created with Sketch.
avg €0,00 /night

Owner

Aries Travel

Member Since 2019

Hotel Nearby