fbpx
from €99,00
Book Now

11ти Октомври на Евиа – Едипсос и Св.Јован Руски

Not Rated

Duration

4 дена/3 ноќи

Tour Type

Specific Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

11ти Октомври

на ЕВИА – Едипсос и Св.Јован Руски

Островот Евија е втор по големина остров во Грција. Се протега по брегот на Беотија и Атика од северните споради до островот Андрос во близина на Киклади. Главниот град на Халкидис е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, преку островот Скијатос. Се карактеризира со долга плажа со песочна камче, долга 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата со флора и фауна, долга сезона. Близината на Атина е предност за сите оние што сакаат да се запознаат со грчката престолнина.

Пефки е мирно место сместено на крајниот север на Евиа. Самото име Пефки значи дека местото е опкружено со борова шума која е преставува воздушна бања и е идеална за оние кои сакаат природа, чист воздух, кои во комбинација со прекрасното море се наслада за Вашите сетила и здравје, право место за вистински одмор. По краткото возење со ферибот од само 25 мин. пристигнувате во Агиокампос, а Пефки е на само 20 км источно од пристаништето. Се работи за мирно и мало место, но со сите потребни содржини за пријатен одмор. Тука се и таверните, маркетите, продавниците, кафетериите, љубезните домаќини… Долж местото се протега камчесто-песочна плажа, со баровите со чадори и лежалки, каде што со пијалок можете да ги користете бесплатно. Покрај  плажата е поплочено долго шеталиште со голем број ресторани и таверни. Цените тука се поповолни од останатиот дел на Грција. Од Пефки постои можност за поволна посета на Скијатос, па вреди да ја искористите оваа можност и да го збогатите својот одмор.

Едипсос, или како што се нарекува Лутра Едипсос, е најпознатата и најстара бања во Грција, и се карактеризира со комбинација на термални води и море. Во прилог е фактот дека една од најстарите бањи ќе биде спомената во делата на познатиот грчки филозоф Аристотел. Римските императори Адријан, Септимус Севера и Маркус Аурелиус ја примија во Римската империја. Од тоа време на римските бањи е позната како Сила. Бањата ја наруши византискиот император Теодосиј како објект за собирање на незнабожците. Денес, градот има околу десет илјади жители, 198 хотели, од кои 18 се со спа објекти. Едипсос е еден од најпознатите летувалишта во Грција, кој е познат по своите термални извори, кои се влеваат директно во морето со температура од 34-70 степени. Едипсос е лежерно развиена туристичка дестинација, нудејќи добро сместување, како и мноштво кафулиња, ресторани и други туристички објекти. Фактот што градот живее и лета и во зима го прави идиличен за посетителите во текот на целата сезона.

2 ноќи/3 дена/ бус+брод

ПРОГРАМА

1.Ден 08.10.2022 (сабота) Битола-Евиа
Тргнување од Битола во 01:00 часот од на главна автобуска станица. (Можност за организиран трансфер од други градови со доплата) Патување кон Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Агиокампос. Посета на Едипсос, најастарата бања во Грција која ја посетиле едни од најпознатиет светски личности. Можност за капење во термалните води кои се со температура од 39C и истовремено се влеваат во морето. Продолжување на патувањето за Пефки. Сместување на групата во хотел-апартмани. Запознавање со местото. Слободно време. Ноќевање 1

2.ден 09.10.2022 (недела) Евиа – Разглед на островот – Едипсос- Св.Јован Руски

Појадок.Организирана посета на  манастирот Свети Јован Руски  каде се наоѓа црквата со моштите на свети Јован Руски. Тука е сместено нераспаднатото тело на светецот кое е пренесено од Местото Прокопиев во Русија, во местото Нова Прокопиа на Едипсос. Можност за земање на света вода и свето миро кое непрестајно извира од телото на светецот.Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Поаѓање за Едипсос, со можност за попладневно капење во термалните води. Враќање во Пефки. Можност за организиран ручек со традиционална храна(факултативно).  Ноќевање 2.

3.ден 10.10.2022 (понеделник ) Евиа – Лихадонисја – Битола

Напуштање на хотелот. Заминување за  посета на архипелагот Лихадонисја. Кога станува збор за екскурзии на Евија, можеби најинтересно е тоа што им нуди на туристите можност да се запознаат со познатите вулкански острови Лихадонисја, за кои честопати можат да се слушне изразот  грчките Сејшели. Она што е особено интересно за  овие острови, што се создале од природна сила по ерупцијата на вулкан и  се смета за своевиден рај на земјата, пред се поради тоа што биле населени во минатото, но денес тие немаат жители и се познати како посебна атракција за туристите.

4.ден 11.10.2022 (вторник ) Евиа – Едипсос – Битола

Напуштање на хотелот и организирано заминување за Едипсос, каде ќе имаме можност за прошетка и можност за претпладневно капење во надалеку прочуените лековити води на Бањата Едипсос. Можност за ручек и заминување за Македонија. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 99 € (6,138,00 ден.)

Деца: 2-12 години 49 Еур.

Цената на аранжманот опфаќа:

 • Превоз со современ туристички автобус;
 • Сместување во апарт-хотел во Пефки на база 3 ноќевања
 • Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос
 • Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
 • Трошоци за организација на патувањето.

Цената на аранжманот не опфаќа

 • Посета на манастирот Св.Јован Руски  10 Еур
 • Екскурзија со брод на  архипелагот Лихадонисја  10 Еур
 • Свечена вечера ручек 15 Еур
 • Повратен трансфер од останати градови 10 Еур
 • Патничко осигурување

Доплата:

 • доплата за 1/1 соба е 50% од цената на аранжманот
 • Деца од 2 – 12 години плаќаат 50% од цената на аранжманот
 • Доплата за трансфер од останати градови 10 Еур повратно.

 

НАПОМЕНА:

 • За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници;
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ
 • За влез во Грција е потребен негативен ПЦР тест направен не повеќе од 72 часа, потврда за примена вакцина од сите типови или тест за антитела.
 • Доколку при тестирањето се појави патник со позитивен ПЦР тест, агенцијата ги рефундира средствата во целост.
 • За време на патувањето ќе бидат применети сите неопходни  Ковид мерки со исполнетост на автобусот и движење на патниците, како и во самите сместувачки објекти во Пефки.

Втор остров по големина во Грција, со 180км должина и нешто помал од Крит е островот Евиа. Се протега долж брегот на Беотија и Атика од северните Споради до островот Андрос во близина на Киклада. Халкида е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, низ островот Скиатос. Се карактеризира со долга песочна плажа од 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата флора и фауна, долга сезона. Близу до Атина е, и тоа е предност за сите оние кои сакаат да го запознаат грчкиот главен град. Пристигнувањето до островот е многу едноставно, од правецот на северна Грција ( автопат Солун-Атина) се патува спрема Атина па до градот Глифа од каде се заминува со траект до Агиокампоса од каде што пак Едипсос е на 20км.

 

 

View More

Included/Excluded

 • Превоз со современ туристички автобус;
 • Сместување во апарт-хотел Анемос во Пефки на база 3 ноќевања
 • Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос
 • Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
 • Трошоци за организација на патувањето
 • Посета на манастирот Св.Јован Руски  10 Еур
 • Екскурзија со брод на  архипелагот Лихадонисја  10 Еур
 • Свечена вечера ручек 15 Еур
 • Повратен трансфер од останати градови 10 Еур
 • Патничко осигурување

Tour's Location

from €99,00

You might also like