from €129,00
Book Now

11 Октомври во Тирана, Драч, Круја и Берат

Not Rated
Created with Sketch.

Duration

3 дена

Created with Sketch.

Tour Type

Specific Tour

Created with Sketch.

Group Size

Unlimited

Created with Sketch.

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

11-ти Октомври Албанија

Тирана – Драч- Круја -Берат

2 ноќевања/полупансион/бус

1 ден: 10.10.2020 Сабота Поаѓање за Круја и Тирана  од Битола на паркингот Спортска сала во 03.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија по новиот автопат. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана постоел уште од 17 век, а главен град на земјата е од 1920 год. Тој е најголемиот град во Албанија, град кој има своја боја. Панорамски разглед на градот од автобус: плоштадот со споменикот на националниот херој Скендербег, џамијата Етем бег од ХVІІ век, Пирамидата замислена како музеј на поранешниот диктатор Енвер Хоџа, Националниот историски музеј, Палатата на претседателот, зградите на Министерствата, администрацијата, новите згради на банките, канцелариите, хотелите и првиот локален облакодер. Заминување  за Драч и  сместување во хотел Премиум бич  5* во областа Голем. Вечера. Ноќевање1.

2 ден: 11.10.2020 Недела Појадок. Претпладне  за слободни активности и одмор. Организирана екскурзија за Берат. Тврдина која со векови сведочи за историјата на градот Берат со својата широка порта, кулата за 24-часовно набљудување, музејот каде што се наоѓаат икони, урнатините од џамии, цркви и многу други објекти, продолжува да го привлекува вниманието на локалните и странските туристи. Враќање во хотел. Слободна вечер за прошетка и шопинг. Вечера. Ноќевање2. 

3 ден: 12.10.2020 Понеделник Појадок. Слободно претпладне за користење на хотелските содржини. Поаѓање за Македонија со попатна посета на најголемиот шопинг ценатр во Тирана – ТЕГ. Пристигнување во Битола во доцните вечерните часови.

Цена: Хотел Премиум 5*  129 Еур/ 7.998,00

                Хотел ТА Стела Ресорт 4 * 109 Еур/6.758,00

 

Еднокреветна соба  149 Еур. Деца 2 -12 години 79 Еур. Сопствен превоз -20 Еур од цената.

Во цената се пресметани следните услуги:

 • Превоз со туристички автобус на дадената релација

 • Сместување во хотел 5* во Драч-Голем или во хотел 4* во Тирана  на база 2 полупансиони (доручек+вечера)

 • Hotel Premium beach 5* -Модерен хотел со 5 ѕвезди кој е на само 30 метри од плажа. Ги нуди сите потребни удобности и карактеристики за пријатен престој.Хотелските соби имаат поглед кон базен или кон градина. Сите се климатизирани, опремени со ТВ, мини бар, сеф. Во тоалетите има туш кабина или када.Ресторанот во хотелот нуди избор на специјалитети од локална или медитеранска кујна. Бесплатниот безжичен интернет е распространет низ цела територија на хотелот, а сопствениот паркинг на хотелот е бесплатен за гостите.Premium Beach Hotel 5* има спа центар, со внатрешен базен, сауна, парна бања, соби за релаксација и масажа. Исто така, дел од хотелот се и надворешниот базен и фитнес салата. https://premiumbeachhotel.com/
 • Хотел ТА Стела Ресорт 4* оддалечен од автопатот SH2 што ги поврзува Тирана и Драч, одморалиштето Те Стела вклучува елегантен хотел, ресторан за пиво-градина, спа-објекти и неколку базени. Гостите имаат корист од бесплатен Wi-Fi, бесплатен паркинг, попуст употреба на бањата и бесплатно користење на фитнес салата.
  Сите соби се светло украсени и располагаат со клима уред, ЛЦД-сателитска телевизија, а некои од нив се со балкон. Секој од нив има комплетно опремена приватна бања со туш и други комфор.
  Различни велнес и спортски објекти во одморалиштето се достапни на доплата. Постои отворен базен со бар и ресторан веднаш до него. Затворениот спа центар нуди различни третмани, како и 2 затворени базени, часови по аеробик и танцување во сала за танцување. https://testela.al/en/

Во цената не се пресметани следните услуги:

 • Трансфери останати градови (10 Еур)
 • Влезници за музеите и културно историските споменици
 • Патничко осигурување

НАПОМЕНА: За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници

За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Ариес

Тирана

Како град основан е во 1614 година, но регионот што денес одговара на територијата на градот бил постојано населен од бронзеното време. Тирана се наоѓа во центарот на земјата опкружена со планини и ридови, со Дајт на исток и со мала долина и пространство на северозапад, со поглед на Јадранското Море во далечината. Поради својата локација во рамнината на Тирана и близината на Јадранското Море, градот е под влијание на медитеранската сезонска клима. Таа е меѓу највлажните и најсончевите градови во Европа, со 2.544 часа сонце годишно.
Како примарен град, Тирана се смета за економски и културен центар на Албанија, поради неговата значајна локација и значење во медиумите, забавата, уметноста, меѓународната трговија, образованието, услугите, истражувањето и здравството. Сите поголеми компании во земјата, медиумите и научните институции имаат седиште во градот.Во Тирана исто така се наоѓаат седиштата на Владата на Албанија, резиденцијата на претседателот и премиерот на Албанија.

TA Stela Resort 4*

e оддалечен од автопатот SH2 што ги поврзува Тирана и Драч, одморалиштето Те Стела вклучува елегантен хотел, ресторан со пивница, спа-објекти и неколку базени. Гостите имаат корист од бесплатен Wi-Fi, бесплатен паркинг, попуст употреба на бањата и бесплатно користење на фитнес салата.
Сите соби се светло украсени и располагаат со клима уред, ЛЦД-сателитска телевизија, а некои од нив се со балкон. Секој од нив има комплетно опремена приватна бања со туш и други комфор.
Различни велнес и спортски објекти во одморалиштето се достапни со доплата. Постои отворен базен со бар и ресторан веднаш до него. Затворениот спа центар нуди различни третмани, како и 2 затворени базени, часови по аеробик и танцување во сала за танцување.
Единствено место од ваков вид во Албанија, ова туристичко одморалиште е во сопственост на компанијата за пиво „Бира Стела“. Отворен во декември 2009 година, се простира на повеќе од 15.000 м² и се наоѓа веднаш до фабриката Бира Стела. Тури низ фабриката и процесот на производство на пиво може да се организираат на лице место.
Одморалиштето Те Стела е на 500 метри од живиот Трговски центар QTU. Локалните автобуси што водат кон центарот на градот застануваат покрај QTU на секои половина час. Потребно им е околу 15 минути да стигнат до центарот, кој е оддалечен 7 км. Меѓународниот аеродром во Тирана е на растојание од 9 км.

Hotel Premium Beach 5*

View More

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €129,00

You might also like

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox