from €109,00
Book Now

11 Октомври во Атина и Егина

Not Rated

Duration

2 ноќевања

Tour Type

Specific Tour

Group Size

45 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

***11ти Октомври ***(Атина-Пиреа-Егина)

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Програма на патувањето:

08.10.2021 (Петок) Македонија-Атина Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

09.10.2021 (Сабота) Атина-Разглед . Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна прошетка во центарот на Атина и Плака. Ноќевање1.

10.10.2021 (Недела) Атина-Егина Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (25 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

11.11.2020 (Недела) Атина-Македонија Појадок. Слободно претпладне. Организиранo заминување за Сунион-најјужната точка на Балканскиот полуострово со посета на Посејдоновиот храм (факултативно 10 Еур). Слободно време за прошетка и ручек. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Цена на аранжманот: 109Еур/ 6,758,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 Еур/ 3700,00

Еднокреветна соба 135 Еур. Трето лице на додатен лежај 89 Еур.

  • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.
Духовен живот и спaсение – инспиративни патувања!
Чудата на Светителот Св.Нектариј Егински!
Некогаш човек не е ни свесен колку се Бог и Светителот блиску до нас, па кога ќе се случи чудо, тогаш сфаќаме…
„Онаму каде што сака Бог и законите на природата се надминуваат”.
Егина е еден од саронските острови во Грција во Саронскиот Залив, 27 километри од Атина. Традицијата го добива името од Егина, мајката на херојот Ајак, која е родена на островот и стана нејзин крал.
До овој магичен остров лесно може да се стигне со редовна врска со траект или спидбот од Пиреја. Егина има многу посебна енергија и автентична убавина. Покрај тоа што е недопрен остров за одмор, неговата трансформациска енергија направи многу луѓе да одлучат да се преселат, дури и оние што го обиколија светот ширум светот. Егина ве прави да се чувствувате како дома.
Во 1904 година, сега светски познатиот чудотворен исцелител Свети Нектариј избра да се пресели во Егина; го претвори опустошениот манастир во свој дом и место на богослужба. До денес, неговиот манастир служи како место за удобност и е една од најпосетуваните знаменитости на островот. Поради својата посебна светлина, многу уметници ја избраа Егина како основа и инспирација за креативност. Во сегашно време, островот служи како популарна локација за работилници, семинари и изложби.
Егина можеби е островот од каде започнува вашето духовно патување. Но, дозволете да ве предупредиме, Егина не е остров на поаѓање, тоа е остров на враќање! Сигурен сум дека ги читате овие зборови со причина. Не ја наоѓате Егина, ЕГИНА ЌЕ ВЕ НАЈДИ, и тоа го прави во вистинскиот момент.
Уверете се во исцелителната моќ на постхумните остатоци од овој светец и неговиот манастир.

View More

Included/Excluded

  • Превоз со високо туристички автобус
  • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* www.londonhotel.gr
  • Организиран разглед на градот со локален водич
  • Организација и водство на патувањето
  • Факултативен излет на островот Егина (бус+брод) 25 Еур
  • Екскурзија на Сунион 10 Еур
  • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
  • Патничко и здравствено осигурување 150 мкд
  • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €109,00

You might also like