from €79,00
Book Now

11 Октомври во Будва, Тиват, Котор и Острошки манастир

Not Rated

Duration

4 дена

Tour Type

Specific Tour

Group Size

40 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

11 ти Октомври Будва- Котор – Острошки манастир

 

2 ноќевања со појадок + бус + трансфери

1 ден: 08.10.2021 Петок Поаѓање за Будва од Битола на паркингот Спортска сала во 20.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Р.Албанија по новиот автопат. Ноќно возење со попатни одмори.

2 ден: 09.10.2021 Сабота Пристигнување во Будва во утринските часови (кафе-пауза и фотографирање на Св. Стефан-едно од најмонденските остров-летувалишта на Јадранското море), Разглед на градот: прошетка на стариот дел на градот во кои се наоѓаат најважните културно-историски споменици, цитадела, градските ѕидини, Музејот, Галеријата, спомен куќа на Стјепан Митров Љубиша, цркавата Св.Јован Крстител, цркавата Св.Иван цркавата Св. Сава, марината, полуосторвот Св. Стефан. Сместување во хотел 3*. Попладнето прошетка по стариот град и можност за шопинг.  Ноќевање1.

3 ден: 10.10.2021 Недела Појадок. Организирана екскурзија за Тиват и Котор со туристички водич: католичката црква Св.Антун Падовански (заштитник на градот), црквата Св.Сава, плоштадот Култура, Летниковецот Буча, луксузниот комплекс “Порто Монтенегро”, Ботаничката градина и посета на прекрасниот стар град – Котор: катедралата св.Трифун, Столбот на срамот, цркавата Св.Лука, Поморскиот музеј, црквата Св.Никола…. Поаѓање за Будва во попладневните часови. Вечерта можност за свечена вечера со музика (факултативно 15 Еур). Ноќевање2.

4 ден: 11.10.2021 Понеделник Појадок. По појадокот заминување на излет до манастирот Острог-сместен во височините на планината Острошка греда во близина на Даниловград (основан од митрополит Василије-светец и чудотворец во 17-от век со можност да се поклоните на моштите на светецот). Слободно време за негово разгледување. После посетата на манастирот организиран ручек со специјалет јагнешко печење – факултативно. Попладне поаѓање за Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Битола во доцните вечерните часови.

ЦЕНА: 79 евра (4.898 денари)

со можност за плаќање на рати

Во аранжманот се вклучени следните услуги:

 • превоз со туристички автобус на наведената релација
 • сместување во хотел со 3* во Будва  на база 2 ноќевања со појадок  https://www.hotelskyprime.com/
 • Разглед на Будва и Острошки манастир
 • Пратител за време на патувањето

Во аранжманот не се вклучени следните услуги:

 • Влезници за културно историските споменици
 • Трансфери останати градови 10 Еур
 • Организирана екскурзија за Тиват и Котор (10 Еур)
 • Останати ненапоменати услуги

НАПОМЕНА: За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници

За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Ариес

Чудата на Острог не престануваат:
Манастирот во кој што почива Свети Василиј Острошки е место на кое што многу верници успеаа да го пронајдат и својот спас…

Манастирот Острог во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гроб и Светата гора, ова е третото најпосетено светилиште во христијанскиот свет.

Причината за тоа се бројните чуда кои што се случуваат во ова карпесто црквено здание. Од тие безбројни исцеленија мал број е запишан и објавен пред минатата светска војна. Манастирот Острог се смета дека претставува вистинско место за одмор на душата и пронаоѓање на Бога во себе си. Дури и самиот пат и пристапот до ова свето место претставува вистински предизвик.

Реки од верници го посетуваат манастирот во кој што доаѓаат пешки, а голем процент од посетителите се брачни парови кои што не можат да имаат деца. Но, не е мал и бројот на жените кои што после посетата на вечната куќа на прочуениот светец останале бремени, а сите до една веруваат дека токму свети Василиј ги благословил, па останале бремени.

Се верува и дека виновата лоза која што расте покрај карпите на прочуениот манастир е лековита, поточно дека нејзините плодови ја лечат неплодноста.Највпечатлив дел од манастирот е Горен Острог,каде се сместени две мали цркви:горна-посветена на Светиот Крст, и втората посветена на Воведение на Богородица.Сместување во Долен Манастир,кој поседува 29 повеќе креветни соби (8,10 кревети во соба)или можност за сместување во Горниот Манастир во повеќекреветни простории со кревети на спрат или во манастирскиот двор.Во манастирот се добиваат ќебиња и душек.
Во манастирот се влегува пристојно облечен; мажите во долги панталони, блузи или кошули со ракави, а жените би требало да бидат облечени во здолниште (сукња) со пристојни блузи со ракави и по можност да имаат марама на главата

View More

Included/Excluded

 • Превоз со туристички автобус на дадената релација
 • Сместување во хотел во Будва на база 2 ноќевања со појадок
 • Излет до манастирот Св.Василије Острошки (вклучен трансфер со комби до манастирот)
 • Организација и пратител на патувањето
 • Влезници за посети
 • Патничко осигурување

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €79,00

You might also like