fbpx
from 99 €
Резервирај

Атина и Егина

Нема оценки

Времетраење

4 days

Тип

Specific Tour

Големина на група

50 people

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

***8ми Декември ***(Атина-Пиреа-Егина)

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

ath0

Програма на патувањето:

ath2

06.12.2019 (Петок) Македонија-Атина Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

07.12.2019 (Сабота) Атина-Разглед . Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна прошетка во центарот на Атина и Плака. Ноќевање1.

08.12.2019 (Недела) Атина-Егина Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (25 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

09.12.2019 (Понеделник) Атина-Македонија Појадок. Организирана посета на шопинг центар The Mall Athens, во Атина. Слободно време за прошетка и ручек. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Цена на аранжманот: 99 Еур/ 6,138,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 Еур/ 3700,00

Еднокреветна соба 125 Еур. Трето лице на додатен лежај 69 Еур.

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Превоз со високо туристички автобус

 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* www.londonhotel.gr

 • Организиран разглед на градот со локален водич

 • Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Факултативе излет на островот Егина (бус+брод) 25 Еур

 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);

 • Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

 

Прочитај Повеќе

HIGHLIGHTS

 • Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Маршута

Expand All
06.12.2019 (Петок) Македонија-Атина

Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

07.12.2019 (Сабота) Атина-Разглед .
07.12.2019 (Сабота) Атина-Разглед .

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет...) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон...). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна прошетка во центарот на Атина и Плака. Ноќевање1.

08.12.2019 (Недела) Атина-Егина
08.12.2019 (Недела) Атина-Егина

Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (25 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

09.12.2019 (Понеделник) Атина-Македонија

Појадок. Организирана посета на шопинг центар во Атина. Слободно време за прошетка и ручек. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Вклучува/Не вклучува

 • Во цената се вклучени следниве услуги:
 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* www.londonhotel.gr
 • Организиран разглед на градот со локален водич
 • Организација и водство на патувањето
 • Во цената не се вклучени следниве услуги:
 • Факултативен излет на островот Егина (бус+брод) 25 Еур
 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
 • Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

Локација

Reviews

0/5
Нема оценки
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

од 99 €

Можеби ќе ви се допадне