fbpx
from €139,00
Резервирај

8ми Март Атина-Пелопонез-Егина (09-12 Mарт)

Нема оценки

Времетраење

3 дена/2 ноќи/3 екскурзии

Тип

Specific Tour

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

***8ми Март ***(Атина-Пелопонез-Егина)

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Програма на патувањето:

1.ден 09.03.2023 (Четврток) Македонија-Атина

Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

2.ден 10.03.2023 (Петок) Атина-Разглед -Глифада

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…). Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање 1.

3.ден 11.03.2023 (Сабота) Атина-Егина

Појадок. Слободен ден за прошетка и уживање во прекрасната Глифада или во Атина. Можност за Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (50 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер со можност за заедничка ноќна посета на  Плака.  Ноќевање 2.

4 ден 12.03.2023 (Недела) Атина-Пелопонез-Нафплион-Македонија

Појадок.  Слободен ден за прошетка и уживање во прекрасната Глифада или во Атина. Факултативна посета (40 Еур) на  Пелопонез со водич. Се поминува Коринтскиот канал, кој го соединува Саронскиот залив на Егејското море и Лахејскиот залив на Јонското море од каде се оди до островот Пелопонез.Ќе имате можност да направите преубави фотографии од мостот над самиот канал. Се посетува и Епидавр или Епидариус – родното место на Асклепии, бог – лечител од митологијата. Тука се наоѓа и најубавиот антички театар со неверојатна акустика. Се продложува кон Нафплио – првата столица на новата Грчка држава познат и како градот на трите тврдини (средновековната тврдина Palamidi, древната тврдина Akronavplia, отоманската тврдина Bourtzi). Се посетува златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон, откриен од археологот Хајнрих Шлиман воедно претставува најважен археолошки објект во Грција. Ќе ја видите величестевната лавовска порта на влезот од микенската тврдина, руините од дворецот и царските гробници, како и гробницата на Агамемнон… Враќање во хотелот. Поаѓање за Македонија  околу 19 часот. Пристигнување во Битола во раните утрински часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Цена на аранжманот: 139Еур/ 8,618,00 МКД

Цена на аранжманот за уплата до 31/01/2023: 125Еур/ 7,750,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 89 Еур/ 5518,00 . Еднокреветна соба 189 Еур/11.718,00

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада   www.londonhotelathens.com/
 • Организиран разглед на градот со локален водич
 • Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативна посета на Пелопонез (40 €)-не се вклучени влезниците за театарот во Епидариус (6 €) и Микена (6 €)
 • Влезница за во Акропол со водич (10 еур)
 • Факултативна посета на Егина со брод (50 Еур)
 • Туристичка такса 4 Еур по лице за две ноќевања (се плаќа во хотел)
 • Индивидуални трошоци
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата. Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

 

Прочитај Повеќе

Вклучува/Не вклучува

 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада
 • Организиран разглед на градот со локален водич
 • Организација и водство на патувањето
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативна посета на Пелопонез (40 €)-не се вклучени влезниците за театарот во Епидариус (6 €) и Микена (6 €) Аполоновиот храм Суниоун (5 Еур)
 • Посета на Сунион  (10€)
 • Влезница за во Акропол со водич (10 еур)
 • Факултативна вечера во таверна
 • Туристичка такса 4 Еур по лице за две ноќевања (се плаќа во хотел)
 • Индивидуални трошоци

Локација

од €139,00

Можеби ќе ви се допадне