fbpx
from €109,00
Book Now

8ми Март Атина со Егина

Posidonos avenue 38, Glifada 166 74, Greece
Not Rated

Duration

4 days

Tour Type

Specific Tour

Group Size

4 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

***8ми Март ***(Атина-Пиреа-Егина)

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Програма на патувањето:

 

1.ден 03.03.2022 (Четврток) Македонија-Атина Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

2.ден 04.03.2022 (Петок) Атина-Разглед . Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна прошетка во центарот на Атина и Плака. Ноќевање1.

3.ден 05.03.2022 (Сабота) Атина-Егина Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (25 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

4 ден 06.03.2022 (Недела) Атина-Македонија Појадок. Организиранo заминување за Сунион-најјужната точка на Балканскиот полуострово со посета на Посејдоновиот храм (факултативно 10 Еур). Слободно време за прошетка и ручек. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Цена на аранжманот: 109Еур/ 6,758,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 Еур/ 3700,00

Еднокреветна соба 135 Еур. Трето лице на додатен лежај 89 Еур.

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Превоз со високо туристички автобус

 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3*

 • Организиран разглед на градот со локален водич

 • Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Факултативен излет на островот Егина (бус+брод) 25 Еур

 • Екскурзија на Сунион 10 Еур
 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);

 • Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

 

View More

HIGHLIGHTS

 • Атина е еден од најстарите градови на светот, а историјата на овој град започува уште 3000 години п.н.е. Наречена е уште колевка на цивилизацијата затоа што кај неа за прв пат се појавува демократијата, западната филозофија и литература, како и Олимписките игри и математичките теории.
 • Старите Грци верувале дека со светот владеат богови кои живеат на планината Олимп. Верувале дека божицата Атина и богот Посејдон се препирале за тоа кој ќе владее со градот. За таа цел на жителите на градот Посејдон им ја подарил водата, а Атина маслиновото дрво.
 • Олимписките игри започнале токму на тлото на овој прекрасен град. Победниците се натпреварувале голи и на крајот добивале маслиново гранче.
 • Дури и првите театри доаѓаат од тука. Во чест на богот Дионис подготвувале трагедии во кои без оглед на полот на ликот, мажите биле тие кои глумеле.

Itinerary

03.03.2022 (Четврток) Македонија-Атина

Состанок на групата во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

04.03.2022 (Петок) Атина-Разглед
04.03.2022 (Петок) Атина-Разглед

. Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет...) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон...). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна прошетка во центарот на Атина и Плака. Ноќевање1.

05.03.2022 (Сабота) Атина-Егина
05.03.2022 (Сабота) Атина-Егина

Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (25 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

06.03.2022 (Недела) Атина-Македонија
06.03.2022 (Недела) Атина-Македонија

Појадок. Организиранo заминување за Сунион-најјужната точка на Балканскиот полуострово со посета на Посејдоновиот храм (факултативно 10 Еур). Слободно време за прошетка и ручек. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

Included/Excluded

 • Превоз со високо туристички автобус
 • Автобуски превоз
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* www.londonhotel.gr
 • Организиран разглед на градот со локален водич
 • Организација и водство на патувањето
 • Факултативен излет на островот Егина (бус+брод) 25 Еур
 • Екскурзија на Сунион 10 Еур
 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
 • Патничко и здравствено осигурување 150 мкд
 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

Tour's Location

Posidonos avenue 38, Glifada 166 74, Greece

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

from €109,00

Tour Packages

Select Hotel Package

You might also like