from €119,00
Book Now

8ми Март Врњачка бања – Жича – Ниш

Not Rated

Duration

3 дена

Tour Type

Specific Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

8ми Март Врњачка бања – Манастир Жича – Ниш

3 дена/2 ноќевања/бус

Врњачка Бања е посебно убава во рана пролет. Совршениот спој на чистиот воздух, големите паркови и термалните извори го прави ова место идеално за викенд бегство од секојдневниот живот, а особено кога заедно со природата се будат и Вашите чувства…

Се наоѓа на 300 км од Скопје позната е по своите лековити води и претставува центар со најсовремена медицинска служба за превенција ,лечење, дијагностицирање и рехабилитација на органите за варење и шеќерни болести.Топлата вода во Врњачка Бања има температура од 36.5 степени целзјусови колку што е температурата на човечкото тело, по што е единствена во Европа.

Врњачка Бања располага со 7 познати минерални извори: Снежник, Слатина ,Топла Вода, Езеро,Борјак, Бели извори и Врњачко врело, од кои 4 се за лековита терапија (Снежник,Слатина,ТоплаВода и Езеро) додека другите две се користат за флаширање на минерална вода ( Борјак и Врњачко врело ).

1 ден 05.03.2021 Петок Битола-Скопје-Врњачка Бања

Поаѓање во 04:00 часот од пред Спортска сала Младост. Патот води преку Прилеп, Велес, Скопје , Ниш со попатни паузи. Пристигнување во пладневните часови, сместување во Хотел Крал 3* http://www.hotelkralj.rs/wellness/ . Време за одмор и слободни активности, како и користење на спа центарот во хотелот. Во попладневните часови посета на изворите . Враќање во хотелот и организирана свечена вечера. Ноќевање.

2 ден 06.03.2021 Сабота Врњачка Бања – Манастир Жича 

Појадок. После појадокот , слободно време за користење на спа центарот. Во попладневните часови посета на минералните извори. Црквата Пресвета Богородица, Врњачките паркови , Мостот на љубовта, старите врњачки вили итн. Во вечерните часови враќање во хотелот.  Можност за факултативна организиран посета на манастирот Жича кај Краљево (10 Еур). Жича е српски средновековен манастир од првата половина на 13 век, кој се наоѓа во близина на Краљево и припаѓа на жичката епархија на српската православна црква. Ја подигнал тогашниот прв крал на Србија од династијата Немањиќи  а најзначајна улога во неговото подигање имал и неговиот брат Свети Сава. Главната манастирска црква, изградена во рашки стил, посветена на Воскреснување на Христос (Свети Спас), според мислењето на научникот и историчар на уметноста Војислав Ј. Ѓуриќ, кога била завршена црквата, станала пример, и тоа во текот на целиот 13 век, со што во историјата на рашкото градителство, имала клучно место. Внатре во црквата има два слоја на фрески.Ноќевање

3 ден 07.03.2021 Недела Врњачка Бања – Ниш

Појадок. Можност за претпладневно користење на хотелскиот СПА центар или прошетка низ прекрасното гратче. Одјавување од хотелот. Тргнување за Македонија во пладневните часови, попатна пауза и разглед на преубавиот Ниш со можност за шопинг. Враќање во Македонија во вечерните часови.

Цена на аранжманот со вклучен превоз:

119 евра по лице /7,378 денари

*Деца до  7 години бесплатн во хотел (плаќа само бус 30 Еур)

*Деца од 7- 11.99 години плаќаат 69 евра / 4,278 денари. Сопствен превоз  -20 Еур.

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

– 2 ноќевања на база на ноќевање со појадок  во хотел Краљ 3* Врњачка Бања  http://www.hotelkralj.rs/

– свечена вечера со пијалок

Kористење на: внатрешниот базен , џакузи, парна Бања, Калдариум. Тепидариум, Руска Спа ,Финска Сауна

*Услугите на спа центарот можат да се користат од 10-21 часот

ревоз со туристички автобус

Организиран повратен трансфер од хотелот до бањите

– Организација и придружник на патувањето

– Посета на Ниш

Во цената на аранжманот не е вклучено:

  • Трансфери останати градови (10 Еур)
  • Влезници за музеите и културно историските споменици
 • Патничко осигурување
 • Останати ненапоменати услуги

НАПОМЕНА: За реализација на аранжманот потребни се минимум 30 патници. Како за сите наши туристички програми така и за  оваа програма важат пропишаните мерки за заштита од Ковид19.

За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Ариес

View More

Included/Excluded

 • - 2 ноќевања на база на ноќевање со појадок  во хотел Краљ 3* Врњачка Бања  http://www.hotelkralj.rs/
 • - свечена вечера со пијалок
 • - Kористење на: внатрешниот базен , џакузи, парна Бања, Калдариум. Тепидариум, ''Руска'' Спа ,''Финска'' Сауна
 • *Услугите на спа центарот можат да се користат од 10-21 часот
 • -Превоз со туристички автобус
 • - Организиран повратен трансфер од хотелот до бањите
 • - Организација и придружник на патувањето
 • - Посета на Ниш
 • Останати ненапоменати услуги

Tour's Location

Created with Sketch.
from €119,00

You might also like