from €103,00
Book Now

8ми Март – Златибор

Not Rated

Duration

2 ноќевања

Tour Type

Specific Tour

Group Size

34 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

ЗЛАТИБОР е брановидна висорамнина и припаѓа на Динарските планини. Просечната надморска височина е околу 1000 м. Најголемите врвови се наоѓаат во јужниот дел на Златибор, додека надморската височина се повеќе се намалува кон север. Природата му подари на Златибор прекрасни предели, влажни ридови обраснати со бор, ела и смрека, пространи ливади украсени со нарциси и други разнобојни цвеќиња, пријатна – блага клима, голем број сончеви денови, незагаден воздух и други погодности.

Климата на Златибор е субалпска. Температурните разлики се минимални и има повеќе од 2000 сончеви часа годишно. Просечната годишна температура е 7,5 0C, а просечната дневна температура 18 0C. Планината е многу погодна за љубителите на скијање бидејќи има над 100 дена погодни за овој спорт. Летото е топло со свежи вечери и е ограничено на периодот јуни-септември. Најтопли денови се, се разбира, во јули и август. Врнежите на Златибор варираат од место до место. Најголеми врнежи има во мај и октомври, додека најсушен месец е март. Најчести и најбрзи ветрови на Златибор се оние што доаѓаат од југозапад и североисток. Од медицински аспект, субалпската клима е поволна за третман на бронхијална астма и други алергиски болести.

Кога станува збор за хидрографијата, на Златибор има изобилство вода во добро распределени и бројни водотеци. Реките и потоците се богати со разни видови риби. Реката Увац тече низ јужниот дел на Златибор со длабоко корито и прекрасни кањони. Има исклучителна и квалитетна вода за пиење и снабдува до градовите од Ариље до Горњи Милановац. Моќта што ја дадоа притоките е толку голема што нејзините брегови се претворени во прекрасни, диви и волшебни кањони. Златибор има и свои извори на природна минерална вода. Најпозната е онаа кај селото Рожанства.

СТУБЛИНИ – често на Златибор можете да најдете шупливо дрво закопано во земјата полна со чиста изворска вода. Ваквите извори се популарно познати како стублини. На дното на стублината, која е претежно направена од бука, има мали камења кои служат за филтрирање на водата. Покрај стеблото, обично има два камења кои служат како потпора при пиење.

1.ДЕН (05.03.2021 – петок) : БИТОЛА Состанок на групата на Градската Автобуска во 22.30 часот. Поаѓање за Р.Србија во 23.00 часот. Патот води преку Скопје, Куманово, г.п.Табановценоќно и денско патување, со кратки попатни одмори.

2.ДЕН (06.03.2021 – сабота) : СИРОГОЈНО – ЗЛАТИБОР Пристигнување во Сирогојно во утринските часови. Краток одмор. Разглед и прошетка низ уникатниот Музеј на отворено „Старо Село“ со стручен водич…истото претставува група на 50-на куќи (брвнари) и дрвени згради собрани од сите страни на Златибор. Во 2008 година, беше отворен Музејот во чест на плетачките од Сирогојно (посета на истиот). Со својата работа тие создаваа и создаваат уникатни предмети за облека (претежно џемпери) и ги прославија Сирогојно и Златибор ширум светот. Музејот е богат со текстови од разни модни списанија во кои се сликани и опишуваат прозводите кои плетачките ги создаваат, слики од познати личности (Јованка Броз, Ненси Реган, Лив Улман, па дури и славниот моден креатор Пјер Карден) кои купиле-добиле барем еден нивен производ…сместување во хотел/ите. Вечера. Ноќевање.

3.ДЕН (07.03.2021 – недела) : ЗЛАТИБОР Појадок. По појадокот – поѓање преку селото Рудине и доаѓање во селото Рожанство, каде е предвидено обиколка на пештерата Стопиќ, геоморфолошкиот бисер на западна Србија, познат по своите големи базени од бигор, кои се нејзин заштитен знак. Пештерата Стопица е една од најпознатите и најпосетуваните пештери во Србија. Годишно го посетуваат околу 90.000 посетители. Од Белград е оддалечено 250 км, а најблискиот град е Ужице, оддалечен 30 км. Пештерата е опкружена со прекрасна природа и зеленило. Сместено е на левиот брег на реката Приставица помеѓу селата Рожанство и Трнава. Над самата пештера се наоѓа главниот пат Сирогојно-Златибор. Беше изградена ограда со ракохват покрај пештерата, така што спуштањето до пештерата е безбедно. Пештерата има импресивен влез широк 35 и висок 18 метри. Долг е 1691,5 м и се наоѓа на надморска височина од 711 м. Се состои од 5 дела: Светлосна сала, Темна сала, Голема сала со кади, Канал со кади и Речен канал. Откако ќе поминете низ отворот, влегувате во Светлата сала, која го доби своето име поради големото количество светлина што ја осветлува, и поради големиот отвор и поради отворот во таванот на пештерата…враќање во Златибор во раните попладневни часови. Можност за индивидуален разглед на градот…нашата препорака е да го посетите пазарот во Златибор, надалеку прочуен по домашните производи кои овде се продаваат и ги има во изобилство…Златиборската свинска и говедска пршута, кајмак, чварци, Златиборската ракија „шљивка“…Вечера. Ноќевање.

4.ДЕН (08.03.2021 – понеделник) : ЗЛАТИБОР – БИТОЛА Појадок. Одјавување од хотелот. Поаѓање во посета на уште една атракција во овој регион, а тоа е брдото Мечавник, на кое се наоѓа „Дрвениот град“ кој е создаден од познатиот режисер Емир Кустурица…Дрвенград е село во форма на правоаголник. На едниот крај има влезна порта од каде што започнува главната улица и се протега на другиот крај каде има мала дрвена православна црква. Над 90% од зградите се направени од дрво, па дури и тротоарот по кој чекорите, па оттука и неговото име. Куќите се направени исто како и оние од областа на Златибор и Тара од 19 век, освен што внатрешноста е прилагодена на помодерен начин на живот. Сопственик на ова прекрасно етно катче е познатиот филмски режисер Емир Кустурица. Емир Кустурица излезе со идеја да го направи Дрвенград за време на снимањето на филмот „Животот е чудо“, каде што повеќе од половина од акциите на филмот се одвиваа токму тука и на Шарганската осмица. Дрвенград има сè што треба да има еден мал град, а тоа се галерии, библиотека, слаткарница со домашни колачи, ресторан со локална српска традиционална кујна, продавница за сувенири итн. Во центарот на местото има и лимузини кои потсетуваат на оние од времето на Тито или од Хавана. Слободно време за прошетка, уживање во специјалитетите од домашната кујна, кафе или колачи…поаѓање за Македонија во 13.00 часот. Денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори. Пристигнување во Битола во касните вечерни часови.

ЦЕНА на АРАНЖМАНОТ по лице

ХОТЕЛ

УСЛУГА

ЦЕНА

Комплекс All Seasons Residence

НОЌЕВАЊЕ со ПОЈАДОК

6.390,00 ден. (103 €)

ЧИГОТА 3*

ПОЛУПАНСИОН

7.440,00 ден. (120 €)

КЛУБ САТЕЛИТ 4*

ПОЛУПАНСИОН

8.370,00 ден. (135 €)

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ : 30 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

Хотел CLUB SATELIT 4* (www.satelit.rs) е еден од најбараните сместувачки капацитети на Златибор за домашни и странски гости. Добитник е на бројни награди за квалитетот на работата. Трите најважни карактеристики на објектот се луксузна опрема, невообичаено пријатен амбиент и љубезен персонал што досега беше домаќин на повеќе од 20 000 задоволни гости. СПА-центарот (бесплатно користење) располага со внатрешен базен, сауна, џакузи, џакузи на отворено…можност за разни видови масажа (со доплата).

Хотел CIGOTA 3* (www.cigota.rs) Се наоѓа во центарот на Златибор, обиколен со борова шума на 1000 м.н.в. Покрај здравствените програми, нуди и други можности, бидејќи дејствува и како туристички објект од висока категорија. Капацитетот на овој објект го сочинуваат 340 кревети, распоредени во 30 апартмани, 67 еднокреветни, 79 двокреветни, 9 трокреветни и 2 четирикреветни соби. Од пропратните објекти се издвојуваат : затворен полу-олимписки базен, фитнес сала, spa&wellness центар (сауна, солена соба, амам, масажи, третмани за лице и тело…

Комплекс ALL SEASONS Residence (www.aparthotelzlatibor.com) го сочинуваат 5 модерно опремени вили со преку 60 апартмани, погодни за сместување од 2 – 4 лица…комплексот е опкружен со борова шума и е на само 100 м. од центарот на збиднувањата. Од пропратни објекти располага со фитнес центар.

ОПИС на МЕСТАТА КОИ СЕ ПОСЕТУВААТ :

 • СИРОГОЈНО

Сирогојно е село во општината Кајетина во областа Златибор. Според пописот од 2011 година, имало 630 жители. Сместено е во источниот дел на Златибор. Во Сирогојно живеат 643 возрасни лица, а просечната возраст на населението е 43,8 години. Во населбата има 232 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 3,29. Оваа населба е во голема мерка населена со Срби, а во последните 3 пописи е забележано намалување на бројот на жители. Сирогојно се развил околу црквата изградена на почетокот на 19 век. Со текот на времето, беа основани училишта, задруги, кафулиња и пекари. Во 1821 година е изградена црквата Свети Петар и Павле и е ставена под државна заштита. Во оваа црква се чуваат многу вредности, како и икони од 19 век, а на нејзините wallsидови се испишани имињата на паднатите воини од Првата светска војна. Областа на Сирогојно има значителен број споменици или обележја од Втората светска војна, како што е споменикот на Владајам, бистата на Протеј Милан Сми Smаниќ (Милан Смиilаниќ беше штитеник-ставрофор на Српската православна црква, учесник во Балканските војни и Народноослободителната борба и државен политичар). , спомен-плоча на училишната зграда во Трнава каде учеше националниот херој Саво Јовановиќ Сирогојно и родната куќа на овој херој во Трнава. Овде се наоѓа и основното училиште „Саво Јовановиќ Сирогојно“. На 15-годишна возраст, Саво Јовановиќ доброволно се приклучил на партизаните и се приклучил на Втората пролетерска бригада.До крајот на 1942 година, тој станал бомбаш, за што добил бројни пофалби и една од Штабот на Втората пролетерска дивизија. Сирогојно има и етно село, музеј на отворено „Старо село“. Претставува група на Златибор куќи и дрвени згради собрани од сите страни на Златибор. Во 2008 година, Музејот на плетачи беше отворен во чест на плетачите Сирогојно. Со својата работа тие создадоа уникатни предмети за облека и ги прославија Сирогојно и Златибор. Во текот на сезоната, тука се организираат уметност, литература, музика и сл. состаноци, разни изложби, предавања и летни школи што секој треба да ги посети.

 • Пештера СТОПИЌ

Пештерата Стопиќ е една од најпознатите и најпосетуваните пештери во Србија. Годишно го посетуваат околу 90.000 посетители. Од Белград е оддалечено 250 км, а најблискиот град е Ужице, оддалечен 30 км. Пештерата е опкружена со прекрасна природа и зеленило. Сместено е на левиот брег на реката Приставица помеѓу селата Рожанство и Трнава. Над самата пештера се наоѓа главниот пат Сирогојно-Златибор. Беше изградена ограда со ракохват покрај пештерата, така што спуштањето до пештерата е безбедно. Пештерата има импресивен влез широк 35 и висок 18 метри. Долг е 1691,5 м и се наоѓа на надморска височина од 711 м. Се состои од 5 дела: Светлосна сала, Темна сала, Голема сала со кади, Канал со кади и Речен канал.

Покрај големите базени од бигор, пештерата Стопиќ е позната и по подземниот водопад, кој симболично се нарекува „Извор на живот“, затоа што кога светлата во пештерата ќе се изгаснат од надворешниот влез, до неа доаѓа зрак светлина. На повисоките води достигнува висина до 10 m. За разлика од другите пештери, пештерата Стопиќ нема изразен пештерски накит, но има кади со бигрени што ја прави уникатна. Првите научни траги од пештерата Стопиќ, кои се заведени, датираат од 1901 година и потекнуваат од Записникот на српското спелеолошко друштво. Автор беше Радосав Васовиќ. Подоцна, спелеолошките истражувања на оваа пештера беа извршени од Јован Цвијиќ двапати, во 1909 и 1913 година.

 • МЕЧАВНИК – ДРВЕНГРАД

Дрвенград е етно село лоцирано на раскрсницата Тара и Златибор. Изграден на ридот Мечавник според идејата на филмскиот режисер Емир Кустурица заради снимање на филмот „Животот е чудо“. Мечавник се кули над селото Мокра Гора и е на исто ниво со железничката станица Јатаре. Главната улица именувана по Иво Андриќ започнува од влезната порта на Дрвенград, а покрај неа се наоѓаат улиците Ернесто Че Гевара, Диего Марадона, Миодраг Петровиќ Чкаља, Фелини и Бергман. Една улица е именувана по српскиот тенисер Новак Џоковиќ. Во селото има мала дрвена православна црква со дрвена камбанарија. Црквата е изградена според ликот на руските дрвени цркви и е посветена на Свети Сава. Во централниот дел на селото, плоштадот е поплочен со дрвена коцка и исечени дрвени прагови и опкружен со дрвени кабини. Кабините со трупци се автентични и пренесени, некои од тие делови, а други од Република Српска, во форма на скелети и поставени на камени темели. Во секоја од нив има објекти карактеристични за градот: хотел Мечавник, галерија со слики Мацола, библиотека, подземно кино (сместено под земја), слаткарница Аница, со домашни колачи и природни сокови, национален ресторан Лотика, продавница за народна уметност од овие простори. Сопственик на ова прекрасно етно катче е нашиот познат филмски режисер Емир Кустурица. Емир Кустурица излезе со идеја да го направи Дрвенград за време на снимањето на филмот „Животот е чудо“, каде што повеќе од половина од акциите на филмот се одвиваа токму тука и на Шарганска осмица. Она што е интересно е што голем број на познати личности го посетуваат Дрвенград. Вистинска атракција беше посетата на славниот актер nyони Деп, потоа беше откриена неговата биста, а тој ден помина со музика, веселба, храна, па дури и огномет. Други познати личности исто така го посетија Дрвенград, како Моника Белучи со која Кустурица соработува веќе подолго време, Никита Михалков и други. На почетокот на секоја година, Кустендорф се одржува во Дрвенград – филмски и музички фестивал што започнува во средината на јануари. Трае 7 дена, а програмата се објавува 7 дена однапред.

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 34 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 • Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.

 • За ова патување не е потребен PCR тест.

 • Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.

 • Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.

 • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

За отказ на резервација важат опшите услови, односно :


– за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
– за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
– за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
– за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Агенцијата го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата (застој во сообраќај, локални штрајкови, локали предупредувања, каснење на патници, непочитување на сатница закажана однапред од страна на агенцијата.

ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ПРИЈАВА : 26.02.2021 !

Со оваа програма важат Општите услови на СКТМ.

ОВАА ПРОГРАМА НЕ Е ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА НА TА АРИЕС, И ЗА ИСТАТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ КОРИСТИ КОВИД ВАУЧЕР!

View More

Included/Excluded

 • Автобуски превоз на горенаведената релација (високоподен, со аудио и видео опременост)
 • 2 ПП (полупансиони) во хотели со 3* или 4* во Златибор
 • услуги во Wellness&Spa центрите
 • фитнес центар; бесплатен WI-FI
 • разглед на Сирогојно со стручен водич
 • влезница за Музејот на плетачките
 • излет до селото Рожезнство
 • влезница за Степиќ – пештерата
 • посета на „Дрвенград“ и влезница за истиот
 • ТРАНСФЕР на патници без надокнада од Струга, Охрид, Ресен, Кичево Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје и Куманово;
 • организација водство и реализација на аранжманот
 • Патничкото осигурување
 • таксата за престој во хотелот (се плаќа на лице место) – 1,1 € по лице на ден
 • трансфер на патници (Струга, Охрид, Ресен, Кичево) – доплата од 10 € по лице

Tour's Location

Created with Sketch.
from €103,00

You might also like