from 399 359
Резервирај

8ми Март во Будимпешта – кралицата на Дунав (06-10 март’24) 359 Eur

Нема оценка
Времетраење

5 дена/4 ноќи/ 4 екскурзии

Вид на аранжман

Specific Tour

Големина на група

30 луѓе

Јазик

___

Преглед

Print Friendly, PDF & Email

Highlights

 • Будимпешта-Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи... Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Ако сте љубители на уметноста, архитектурата и историјата Будимпешта е вистинскиот избор за Вас. Будимпешта е посебно убава во пролет кога времето е убаво и природата почнува да се буди, прекрасните паркови  и термалните води на оваа европска престолнина кој се во непосредна близина.

Агенда

Вклучува/Не вклучува

 • ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
 • - авионски превоз со Wizzair на релација Скопје-Будимпешта РТ , (рачен багаж 40 х 30 х 20 cm 10kg)
 • - сместување во хотел 3* на база 4 ноќевања со појадок во Будимпешта (Star City Hotel3*)
 • https://www.mellowmoodhotels.com/hotels/star-city-hotel/
 • - панорамски разглед на градот со професионален водич
 • - придружник од агенцијата за време на патувањето,
 • - организација и реализација на аранжманот
 • ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
 • - крстарење со брод по Дунав - 25 евра
 • - екскурзија  на Сент Андреа - 60 евра
 • - посета на бања Сечении во Будимпешта 25 Еур
 • - патничко осигурување-300 денари
 • - задолжителна туристичка такса - 2.5€ по лице по ноќевање
 • - сет карти за јавен транспорт по избор
 • - трансфер од: Битола, Прилеп, Охрид, Струга, Ресен, Кавадарци (Црна река), Велес 15 Еур (повратно)

Локација на аранжманот

- 10%
од 399 359

You might also like