fbpx
from €0,00
Резервирај

БУКУРЕШТ 8 МАРТ

Нема оценки

Времетраење

Тип

Дневна Тура

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

БУКУРЕШТ

ДРАКУЛА ТУРА

(Трансилванија – Романија)

09.03.2023 Поаѓање за Букурешт во 19 ч со автобус преку Софија, Русе. Ноќно возење со попатни одмори.

10.03.2023 Пристигнување во Букурешт во утринските часови, кој често го нарекуваат „Мал Париз„. Разгледување на Букурешт со водич: Патријаршијата, Парламентот, Плоштадот на револуцијата, Кралската Палата, Универзитетот, Палатата на Правдата, Триумфалната Порта,архитектонскиот комплекс Куртија Веке најстариот дел од Букурешт – кој во средината на XV век го подигнал познатиот Влашки владар Влад Тепеш – Дракула, “селото”-Музеј,едно од првите Етнографски музеи на отворено во светот -од 1936г. Сместување во хотел. Ноќевање.

11.03.23 Појадок. Факултативен целодневен излет за Синаја – монденското одморалиште во Јужните Карпати каде се посетува дворецот Пелеш – еден од најубавите дворци во Европа,некогашна летна резиденција на Романските кралеви. Продолжување и посета на замокот Бран од XIII век во кој во 1462 г. бил затворен грофот Дракула. Патувањето продолжува до градот Брашов – Трансилванија, слободно време за прошетка низ центарот на градот:Стариот градски плоштад, Црната црква,прекрасни градби како од Средниот век,кафе барови… Враќање во Букурешт. Ноќевање.

12.03.23 Појадок. Слободно предпладне во стариот дел на градот-центарот на Букурешт, со можност за посета на трг.шопинг центар; Факултативно,можност за посета на еден од најголемите велнес центри (на 30000м2, на 20км од Букурешт) со топла термална вода во 8 грејани базени.Попладнето поаѓање за Македонија,ноќно возење со попатни паузи.

13.03.23 Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

ЦЕНА: 6900 ден. за резервации до 10.02.2023. Потоа 7900 ден.

Во цената е вклучено:

– автобуски превоз на дадената релација

– сместување во хотел со 3* на база 2 ноќ/појадок

– разгледување на Букурешт со водич

– лиценциран придружник на патувањето

Во цената не е вклучено

– задолжително здравствено патничко осигурување – 200 денари.

– целодневен излет до Синаја-дворецот Пелеш, Замокот Бран и Брашов = 20 евра
– доплата за влезници за наведените културни историски споменици (на лице место+-20е)

Факултативна посета на велнес центар-Терме –превоз 5еур +влезница на лице место

За реализација на програмата потребен е минимун од 40 патници.

Напомена: Рок на пријавување до 25.02.2023година.

Прочитај Повеќе

Маршута

Вклучува/Не вклучува

Локација

од €0,00

Можеби ќе ви се допадне