fbpx
from €339,00
Book Now

Божиќен Ski Opening во Терме Церкно-Словенија 22-25/12/22

Not Rated

Duration

4 дена/2 полупансиони/3 ски денови

Tour Type

Specific Tour

Group Size

45 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Spa and ski Hotel Cerkno

Направете чекор надвор  од вашето  секојдневие и препуштете се на магична атмосфера во пријатна средина среде церкланските планини. На само чекор од главните патишта, ќе најдете се што ви треба за подолг или пократок одмор во секоја сезона. Израдувајте се на одличната хотелска понуда, термална вода, уредени ски стази и магијата за Божиќните празници.

Церкљанско со своите историски и географски карактеристики е одличен избор за совршен одмор. Далеку од метежот и вревата на градот, но сепак доволно блиску што возењето со автомобил од Љубљана трае само околу еден час. Модерно реновираниот хотел во лето нуди бројни можности за екскурзии, прошетки и рекреација, додека во зима љубителите на доброто скијање „доаѓаат на себе“.

Програма на патувањето:

22.12.2022 (Четврток) Македонија-Словенија Состанок на групата на Спортска сала Битола во 16,30 часот. Поаѓање во 17:00 часот со попатно застанување во Скопје. Ноќно возење преку Србија и Хрватска со попатни паузи за одмор.

23.12.2022 (Петок) Церкно- Скијање – Словенија Пристигнување во Церкно во утринските часови. Појадок. Доколку постои можност сместување во хотелот ќе се сместиме во собите,  или пак симнување на багажот и опремата за скијање, и заминување на скијалиштата. За оние кои нема да скијаат на располагање им се сите содржини од хотелот (базен, сауна, џакузи) – ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНА. Враќање во хотелот и можност за одмор и користење на хотелските содржини. Вечера. Ноќевање 1

24.12.2022 (Сабота) Церкно- Скијање- Љубљана Појадок. Слободен ден за скијање, прошетка, користење на хотелскиот спа и велнес центар. Враќање во хотелот. Вечера. Организирана ноќна екскурзија до Љубљана со можност за запознавање со градот во вечерно светло и божиќна магија. Враќање во хотелот. Ноќевање 2

25.12.2022 (Недела ) Церкно – Скијање – Македонија Појадок. Слободен ден за скијање, прошетка, користење на хотелскиот спа и велнес центар. Попладнето заминување за Македонија. Пристигнување во Македонија наредниот ден во раните утрински часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 339 Еур/21.018,00/по лице

ЦЕНА ЗА РАНА УПЛАТА  до  15/11/2022  -10 % ПОПУСТ

деца 0-6 години 59 Еур;   деца 6-14 години 279 Еур

Сопствeн превоз  – 50 Еур од цената за возрасен

Во цената СЕ вклучени следниве услуги:
-Превоз со високо-туристички автобус
-Сместување во 1/2 соби на база 2 ноќевања на база полупансион (појадок+вечера) во хотел Церкно 4* www.hotel-cerkno.si
-Ски карти за ски центарот Церкно  (3 ски дена ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНА)  https://www.ski-cerkno.com/
– Користење на термални базени и фитнес (ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНА) http://www.ski-cerkno.com/en/relaxation.html
-Организиран вечерен разглед на Љубљана  со локален водич https://www.visitljubljana.com
-Организација и водство на патувањето

Во цената НЕ се вклучени следниве услуги:
– туристичка такса 2,4 Еур/ден
– пијалоци во текот на вечерата
– патничко осигурување
– Останати ненапоменати услуги

 • Доплата за повратен трансфер во МК: Ресен, Струга, Охрид, Тетово, Гостивар, Штип  10 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата. Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

ХОТЕЛ ЦЕРКНО и ТЕРМЕ ЦЕРКНО ***

Локација: Во центарот на градот Церкно, 10 км одалечен од Ски центарот Церкно, поврзан со ски автобус.

Во хотел Церкно ве очекуваат реновирани, модерно опремени соби кои на гостинот му овозможуваат пријатен комфор. Многубројните понудени можности ќе донесат радост и задоволство дури и на најпребирливиот гостин. Во близина на хотелот има организирани и обележани пешачки патеки, долги од еден до четири часа, од кои некои се погодни и за возење планински велосипеди.

Стандардни соби: двокреветни соби со можност за дополнителен кревет за едно или две деца; некои соби се прилагодени за лица со посебни потреби; сите соби имаат WC, телефон, сателитска ТВ, мини бар, бесплатен WI-FI, влез со картичка, балкон. Стандардни соби +: двокреветни соби со можност за дополнителен кревет за едно или две деца; сите соби TWC, понов мебел, телефон, САТ ТВ, клима, мини бар, бесплатен WI-FI, влез со картичка. Хотелска понуда: ресторан, бар, продавница, паркинг, перална, фризерски салон, две сали за семинари, помала спортска сала, загреана просторија за скии и панцири.

Услуга: самопослужен појадок и вечера – шведска маса (со акцент на локалната храна), достапни диетални и вегетаријански оброци Понуда за деца: детско катче во хотел, дел од базен за деца, анимација

Дополнителна понуда: три терени на песок за тенис на отворено, терен за одбојка, кошарка и бадминтон, уредени патеки за пешачење и возење велосипед, нордиско пешачење… Неограничени можности за лов, риболов, планинарење, берење печурки, …

Терме Церкно е мала термална бања во Словенија со корисна термална вода, која се наоѓа во склоп на хотелот Церно. Во 1994 година во Церкно на длабочина од 2000м под земја е откриена термална вода која има извонредно лековито и благотворно делување на организмот. Во декември 2016 година ќе биде отворено новото Терме Церкно. По скијањето, можете да се опуштите во термалниот базен, џакузи, сауни, салон за масажа или да соберете нови сили во модерниот фитнес центар.
Поволните ефекти на термалните извори, кои се користат за рекреативни и туристички цели, се добри и за рехабилитација. Добро е утврдено дека термалната вода е универзално корисна и корисна за здравјето.

Во Церкно се наоѓа единствената словенечка термална бања под Јулијанските Алпи – како дел од хотелот Церно – која всушност се смета за една од помалите словенечки термални бањи. Церкно се наоѓа покрај познатата фрактура Идрија, низ која, како што покажуваат мерењата, проникнуваат моќни лековити енергии. Уште во праисторијата, луѓето веќе знаеле за овие енергии и ги користеле за лекување. Термалната вода е богата со минерали и благотворно делува на човечкото тело. Термалната вода се испумпува од дупка на длабочина од 2.000 метри во непосредна близина на хотелскиот комплекс. Терме Церкно е погодно за релаксација, рекреација, подготовки за пливачки клубови и разни вежби. Внатрешниот базен со температура од 30 °C комбинира бројни атракции. Можете да се одморите на кревети за масажа, гејзери, во џакузи и во детски базен.

Награда: Трето најдобро бањско одморалиште во категоријата мали бањски одморалишта во Словенија во сезоната 2017 година.

 

View More

HIGHLIGHTS

 • Направете чекор надвор  од вашето  секојдневие и препуштете се на магична атмосфера во пријатна средина среде церкланските планини. На само чекор од главните патишта, ќе најдете се што ви треба за подолг или пократок одмор во секоја сезона. Израдувајте се на одличната хотелска понуда, термална вода, уредени ски стази и магијата за Божиќните празници.

Itinerary

Included/Excluded

 • Во цената СЕ вклучени следниве услуги:
 • -Превоз со високо туристички автобус
 • -Сместување 2 ноќевања на база полупансион (3 појадок + 2 вечери) во хотел Церкно 4* www.hotel-cerkno.si
 • -Ски карти за ски центарот Церкно (3 дена)
 • -Организиран разглед на Љубљана со локален водич
 • -Организација и водство на патувањето
 • Во цената НЕ се вклучени следниве услуги:
 • - Туристичка такса 2,4 Еур/ден
 • - Пијалоци во текот на вечерата
 • - Патничко осигурување
 • - Останати ненапоменати услуги

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

from €339,00

You might also like