fbpx
from €0,00
Резервирај

ЕГИПЕТ – Велигден 2023

Нема оценки

Времетраење

Тип

Дневна Тура

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

ЕГИПЕТ Велигден 2023
(Хургада и Крстарење по Нил)

9
дена / 7 ноќевања / лет од Скопје
(
14.04.2023 22.04.2023)
ЕГИПЕТ
земја со 5.000 години цивилизациска историја, најстариот сведок на човештвото; земја во
која природата, божествата, вр
емето и вечноста се спојуваат.
Од крајот на IV милениум пред новата ера, на овој простор секогаш се случувало нешто многу важно за целата
човечка цивилизација, било да се во прашање големите градежни работи, научни достигнувања или големите
борбени освојувања.
Иако познат по нив, Египет не се само пирамидите, храмовите, античките богатства и
културно историски споменици, туку и прекрасното Црвено Море, нуркањето, богат ноќен живот, луксузни хотели и

ресторани, романтични крстарења по Нил, адреналински сафа
ри тури …Тоа е земја на весели и срдечни луѓе,
добра музика, возбудливи пејсажи и можност за добри авантури.

Програмата Крстарење по Нил се одвива помеѓу Асуан и Луксор, во должина од окулу 220 км
и опфаќа повеќе
импозантни храмови
и други значајни места од богатата историја на Египет. Тое е можност да се ужива во
раскошната убавина по долината на реката Нил, а од исток и запад погледот ви го земаат вечните пустини.

Ова патување е прилика да се запознаете не само со најстарата цивилизација на планетата, каде
културата, уметноста и науката значајно влијаеле врз развојот на човештвото, туку и да ја доживеете
убавината на земјата чија судбина со векови е врзана за НИЛ, мајка на реките, која што претставува
единствен извор на живот и опстанок на североисточна Африка. Истовремено ова патување нуди
можност за неколкудневен одмор покрај водите на прекрасното, тропско Црвено Море.


Програма на патување:


1 ден
14.04: СКОПЈЕ ИСТАНБУЛ ХУРГАДА
Состанок на групата на Аеродром Скопје во
18:15 часот. Лет за Истанбул со TK1006 во 20:15 часот. Слетување
во
22:45 часот. Полетување за Хургада со TK 702 во 02:10 Слетување на аеродромот во Хургада во 03:50 часот
на
152. Април. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до хотел . Ноќевање.


2
ден 15.04: ХУРГАДА
Појадок.
Престој во прекрасен 5* хотел на база на СЕ ВКЛУЧЕНО. Слободен ден за одмарање, сончање, капење и
уживање покрај брегот на тропското, корално и беспрекорно чисто Црвено Море
. Ноќевање.


3 ден
16.04: ХУРГАДА
Појадок.
Слободен ден за индивидуални активности, одмор или уживање на брегот на Црвеното море. Можност
да го збогатите вашиот престој со некоја од Факултативните екскурзии кои се во понуда на нашиот локален

партнер (Џип сафари,
крстарење до рајскиот остров, Каиро, итн.). Ноќевање.
Ноќевање.

4 ден 17.04: ХУРГДА ЛУКСОР
Појадок. По појадокот со спакуван багаж заминуваме кон Луксор. Пристигнување во Луксор
, сместување на брод
и започнување
со програмата Крстарење на Нил. осета на огромниот и импознатен комплекс на храмови
Карнак, кој на ова место е поставен окулу 2.000 години пред новата Ера, но најголемиот развој го достигнува со

Новото Кралство. Комплексот е граден илјада години од повеќе генерации на фараони. Централен и можеби

најзначаен дел од Карнак е
храмот посветен на богот Амун, познат по своите столбови кои се во форма на пакет
од папирус.
Овој храм се смета за еден од најамбициозните примери за развиената архитектура и инжињерство
низ античките фараонски времиња.
Враќање назад на бродот.Вечера. Ноќевање.


5
ден 18.04: ДОЛИНАТА НА КРАЛЕВИТЕ
По појадокот патувањето продолжува со премин кон Западниот брег на Нил за да ја посетиме Долината на
кралевите и Кралиците, огромниот град на мртвите, каде што величествените гробови биле врежани во
пустинските карпи и исполнети со богатства за задгробниот живот од генерациите на фараоните. Потоа ќе
отидеме до подножјето на карпата за да го видиме Храмот на кралицата Хатшепсут, единствената жена што
владеела со Египет во историјата на фараонот. Овој Храм се смета дека е еден од најубавите храмови изградени
во Египетското царство
. На враќање кон реката Нил, нашиот пат поминува покрај познатиот Колос од Мемнон,
познат во Ант
ичко Грчките времиња по нивните прогонувачки гласови во зори. Враќање на бродот. Вечера.
Но
ќевање.


6
ден 19.04: ЕДФУ КОМ ОМБО АСУАН
Појадок. Пловење кон Едфу. По пристигнување посета на Храмот посветен на Богот Хорус, едно од најстарите
божества, изграден во времето на Клеопатра. Прикажан е со глава на сокол и се поврзува со многу фараони во
текот на нивниот живот и владеење. Ова е најголемиот и најсочуван Храм кој претставува комбинација од
Египетската и Грчката архитектура. Враќање на бродот, ручек. Пловењето по Нил го продолжуваме во тивка и
релаксирачка атмосфера, со незаборавни погледи кон плодните долини кои ја опкружуваат реката и креираат
разигран контраст со жолтите пустински предели во позадина. Пристигнуваме во КОМ ОМБО каде се посетува
Храмот на Собек и Хароерис. Посветен е на Собек – древен бог со глава на крокодил на кого старите Египќани му
принесувале жртви за да не бидат напаѓани од крокодили во текот на своите пловидби по реката Нил. Храмот
стои на свиокот во Нил, каде што во древни времиња светите крокодили се одмарале на сонцето на брегот на
реката. Испловување кон Асуан. Вечера. Ноќевање на брод.


7
ден 20.04: АСУАН
Појадок, по кој ја започнуваме турата во Асуан со посета на Високата брана, инженерско чудо изградено во 60
тите години од каде се протега најголемото вештачко езеро на светот – Насеровото езеро. По посетата на
Високата Брана (
High Dam висока 111м), разгледот продолжува со посета на замокот посветен на египетската
божица Изида кој се наоѓа на островот Фили
во реката Нил 12км јужно од Асуан. Фили е остров и археолошки
лок
алитет. Поради изградбата на Асуанската брана, храмовите во 1969год се пренесени на друг остров како не би
биле оштетени од поплави. Замокот е под заштита на UNESCO од 1979 година.
Потоа продолжуваме кон посета
на Незавршениот обелиск, најголемиот познат антички обелиск, изграден по наредба на кралицата Хатшепсут

(1508
1458 п.н.е.). Враќање на бродот. Вечера. Ноќевање.


8 ден
21.04: АСУАН ХУРГАДА
Појадок на бродот и искрцување.. Слободно време за прошетка низ
Асуан. Окулу пладне, поаѓање кон
аеродромот во Хургада
со климатизиран туристички автобус. Патувањето трае окулу 89 часа, со попатни паузи.


9 ден
22.04: ХУРГАДА ИСТАНБУЛ СКОПЈЕ
Пристиг
нување на аеродромот во Хургада. Лет за Истанбул со TK1430 во 00:35 часот. Слетување во Истанбул во
0
4:20. Лет за Скопје во 07:25 со TK1003. Слетување во 07.50.

УСЛУГИ 3AI + 4FB
НО
ЌЕВАЊА / ДЕНОВИ 7Н / 9Д


Редовна
Цена по лице во двокреветна соба 1.395€ / 86.490мкд


EARLY BOOKING Цена по лице (
резервации до 15.03.2021) 1.295 / 80.290мкд


Цена
за дете до 05,99 години 750€ / 46.500мкд
Цена
за дете од 06 до 11,99 години 995€ / 61.690мкд
Доплата за еднокреветна соба
260€ / 16.120мкд


ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е
МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучи
телно во денари по курс од 62мкд за 1
Општите услови за патување н
а Аурора Турс се составен дел од овој аранжман
Во цената е вклучено :

Повратен авио билет Скопје – Истанбул – Хургада – Истанбул – Скопје, со
Turkish Airlines.
3 хотелски ноќевања во Хургада во Хотел со
5* на база се вклучено.
Крстарење по нил 4 ноќевања на брод 5* на база полн пансион
(Појадок, ручек, вечера, без пијалоци).
Сите трансфери према програмата.

Сите
разгледи посети со вклучени влезници, према програмата.
Стручен локален водич.

Техничко водство / Пратител на групата
.
Во цената не е вклучено :

Египетска виза – се вади на аеродром по слетување – 25
$
Факултативни излети (Крстарење до рајски остров
; Пустинско сафари; итн)
Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата.

Задолжително патничко осигурување.

ПЦР тест (доколку е потребен – за лица
над 12г. без Ковид19 вакцинални потврди).
Задолжителен бакшиш за шоферите и возачите 30 € (се плаќа на претставникот при пристигнување во
Египет)
.

Прочитај Повеќе

Маршута

Вклучува/Не вклучува

Локација

од €0,00

Можеби ќе ви се допадне