fbpx
from €79,00
Резервирај

Декември во Истанбул

Нема оценки

Времетраење

4 дена

Тип

Specific Tour

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

Декември во Истанбул

09-12 Декември (2 ноќевања+бус+водич)

 

Можеби не е најубав во светот, но има најнеобична географска позиција …. Најголемиот град на Република Турција се наоѓа на бреговите на теснецот Босфор и морето Мармара, на пресекот на патиштата што водат од Балканскиот Полуостров до Мала Азија и од Средоземното Море до Црното Море. Овој голем град, единствен во светот што треба да се подигне на два континента, распрснат од моќниот Босфор од исток, водите на заливот на Голден Рог од север и Мермерното Море од југ, има површина од 5.712 км2 и во својата област вклучува група на острови од мермерното море познати како кнезови. Климата се карактеризира со топли медитерански ветрови, кои се спротивставуваат на зачестеноста на студените бранови од Црното Море. На местото на малата Византија, се појави нов Рим, со името Константинопол или град на Константин. Подоцна се викал Цариград, а денес е ИСТАНБУЛ. Истанбул денес е најважниот град во Турција со над 20 универзитети, колеџи и средни училишта, библиотеки и центри за култура. Истанбул е економско и културно седиште на турската држава, важен меѓународен и транспортен центар и силен туристички центар.

1 ден 09.12.2021 Четврток Битола – Истанбул Состанок на групата во 16 ч.Поаѓање во 16.30 часот . По граничните формалности продолжување за Истанбул преку  преку Грција со попатни одмори и ноќно возење…..

2 ден: 10.12.2021 Петок Истанбул- Султанахмед-Капали чаршија Пристигнување во утринските часови. Доколку има  слободни соби во хотелот и има  можност сместување во хотел , ако не, ќе имаме малку време за одмор и освежување од патувањето, па заминување на разглед со локален водич: Султанахмет, Хиподормот, Плавата џамија, Аја Софија, па Топкапи палатата ( содржи влезница 25 Еур). На враќање по желба може да влезе и остане и прошета во Капали чаршија, со можност за шопинг. Одмор се до вечерта, па по додоговор со групата организирана посета на турска вечер  со вечера  (факултативно 30 Еур). Ноќевање1.

3 ден: 11.12.2021 Сабота Истанбул-разглед-Крстарење по Босфор

Појадок. По појадокот заминивање на организиран панорамски разглед на градот почнувајки од ридот Чамлиџе – област со посебен шарм и прекрасен поглед на градот, потоа следи посета на Долмабахче палатата (факултативно 25 Еур), крстарење со брод по Босфорот (факултативно 20 Еур), како и Сафир зградата (261 м висина со прекрасен поглед на градот, како и 4Д проекција на најзначајните атракции на Истанбул  (влезница 10 Еур) . Враќање во хотел и слободни активности со можност за прошетка и шопинг. Ноќевање2.

4 ден: 12.12.2021 Недела Истанбул

Појадок.  Заминување од хотел и заминување на посета на големиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, како и влез во познатиот Аквариум (факултативно 10 еур) . Попладнето  поаѓање за Македонија преку Грција со попатни паузи и ноќно возење….

5 ден: 13.12.2021 Понеделник. Планирано пристигнување во Македонија во раните утринските часови. Крај на програмата.

Цена на аранжманот: 79 Еур / 4.898 денари

Цената вклучува:

-Превоз со модерен туристички автобус по програмата
-Сместување во хотел со 4* на база 2 ноќевања со појадок во областа Аксарај/Лалели
-Разглед на градот со професионален локален водич
-Организација и водство на аранжманот

Цената не вклучува:
– крстарење со брод по Босфор – 20€;
– посета на Долма Бахче Сарај (превоз | влезница | локален водич) – 25€
– посета на Аја Софија – бесплатно
– посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) – 25 €;
– влезница за SAPHHIRE SEIRTERASI со 4Д проекција– 10 € (највисоката зграда во Истанбул)
– Истанбул аквариум -10 €
Се што не е наведено во програмата или е наведено како факултативно.Цената е вкалкулирана на база на најмалку 40 лица
При патувањето ќе бодат запазени сите Ковид протоколи,
За влез во република Турција е потребна вакцина или негативен ковид тест. Важноста на пасошот треба да е минмум 6 месеци.
Составен дел на аранжманот се и Општите услови на работење на Т.С. Ариес и СКТМ

Прочитај Повеќе

Локација

Reviews

0/5
Нема оценки
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

од €79,00

Можеби ќе ви се допадне