fbpx
from €0,00
Book Now

КРСТАРЕЊЕ низ ЕГЕЈОТ-4 дена-ICONIC AEGEAN 28.04- 02.05.2022

Not Rated

Duration

Tour Type

Daily Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Потребен е само викенд за да го промените начинот на кој го гледате светот. Во Вашата 4-дневна авантура, ќе бидете сведоци на прекрасни глетки кои ќе Ве исполнат со страст…од ветерниците на Миконос до калдерата на Санторини. Ќе истражувате нови перспективи во Патмос, во „центарот“ на Апокалипсата и во Ефес – стоејќи пред чудото на Античкиот свет. Заедно ќе направиме трите ноќевања да траат доживотно…Се гледаме на бродот!

КРСТАРЕЊЕ Бр.1

ICONIC AEGEAN

ТРАЕЊЕ : 4 ДЕНА/3 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА

Дестинација : АТИНА – МИКОНОС – КУШАДАСИ – ПАТМОС – КРИТ (Хераклион) – САНТОРИНИ

БРОД (Крузер) : CELESTYAL OLYMPIA

Можеби ова е кратко крстарење, но ќе бидете изненадени колку гледаме. Миконос и неговите познати ветерници, Кушадаси во Турција, точката за запирање за Ефес, местото на едно од седумте чуда на античкиот свет и чудесните грчки острови Патмос, Крит и Санторини. Вашето патување низ прекрасниот Егеј може да изгледа како сон до моментот кога ќе се вратите.

ПРОГРАМА на ПАТУВАЊЕТО :

1.ДЕН (28.04.2022 – четврток) БИТОЛА Состанок на групата на Градска Автобуска Станица (на перон) во 22.30 часот. Поаѓање за Грција во 23.00 часот. Патот води преку Птолемаида, Кожани, Лариса, ЛАмиа…ноќно и денско патување, со кратки попатни одмори.

2.ДЕН (29.04.2022 – петок) : АТИНА (Лаврио) – МИКОНОС Пристигнување во Лаврион во утринските часови. Трансфер на крузер. Испловување во 13.00 часот…ја напуштаме историската и класична престолнина на Грција и пловиме кон нашата прва дестинација, прекрасниот остров Миконос, исто така познат како Остров на ветровите. Прошетајте вечерта низ атмосферскиот Стар град со неговите беспрекорно бело варосани куќи, улички со калдрма, убавите мали црквички и прекрасни ресторани – распослани на самиот раб од морето. Несомнено ќе ја препознаете разгледницата со бели ветерници кои седат рамо до рамо, со поглед кон морето. Ноќевање 1.

3.ДЕН (30.04.2022 – сабота) : КУШАДАСИ – ПАТМОС – Пристигнуваме во шарениот Турски град на море – Кушадаси наутро. Ова е крајбрежна порта до хеленистичките урнатини на Ефес, познат по едно од седумте чуда на Античкиот свет, Храмот на Артемида. Оваа екскурзија е вклучена во посета на ова место, и несомнено ќе биде еден од незаборавните моменти од ова патување…Патмос, еден од најсеверните острови на Додеканезите и еден од најмалите, има свој шарм…познато е по тоа што е претпоставена локација на визијата за Јован Крстител во Книгата на Откровението каде и беше напишана. Повеќето научници велат дека ова е веројатно некој друг, но зошто да се расипе толку добра приказна? Ноќевање 2.

4.ДЕН (01.05.2022 – недела) : КРИТ (Ираклион) – САНТОРИНИ – добредојдовте на Крит, најголемиот Грчки остров, место на мистерии, митови и легенди. Имате шанса да се вклучите во духовноста на градот Ираклион и некои необични археолошки и историски факти за Крит. Можете исто така да дознаете повеќе за уметноста и креативноста на Минанците. Вклучивме и комплементарна посета на палатата Кносос, некогаш дом на најстарата европска цивилизација и амбиент за легендата за грчкиот херој Тезеј и Минотаурот. Нашата одисеја продолжува додека поминуваме една вечер во Санторини, чие зачудувачко лице е веднаш препознатливо низ целиот свет. Сигурни сме дека Санторини ќе Ви го одземе здивот, со неговите високи предели, гроздовите од бело варосани куќи во главниот град Фира, и секако иконската сино-куполна црква во Ија. Не заборавајте да седнете во еден од многуте ресторани кои се лоцирани на работ на калдерата. Ноќевање 3.

5.ДЕН (02.05.2022 – понеделник) : АТИНА (Лаврио) – Пристигнување во Лаврио во раните утрински часови. Напуштање на крузерот. Попатна посета и разглед на главниот град на Грција…плоштадот Омонија, плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот (стражата од Евзоните), Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата порта, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитетот, Акропол со Партенон…можност за ручек во Монастираки, во некоја од безбројните таверни, распослани во подножјето на Акропол…Поаѓање за Македонија околу 15.00 часот. Денско и ноќно  патување, со кратки попатни паузи. Пристигнување во Битола во касните вечерни часови.

ICONIC AEGEAN – ИТИНЕРАР на КРСТАРЕЊЕТО
ДЕН ПРИСТАНИШТЕ ПРИСТИГАЊЕ ПОАЃАЊЕ
Петок Атина-Грција 13.00
Петок Миконос-Грција 18.00 23.00
Сабота Кушадаси-Турција 07.00 13.00
Сабота Патмос-Грција 16.30 21.30
Недела Крит-Хераклион-Грција 07.00 12.00
Недела Санторини-Грција 16.30 21.30
Понеделник Атина-Грција 06.00

ЦЕНА на АРАНЖМАНОТ : 22.940,00 ден. (370 €) – ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА МЕСТА !!! 

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност

ЦЕНАТА на АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :

–          Превоз на релација Битола – Атина (Лаврио) – Битола

–          3 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА (појадок – ручек – вечера – меѓуоброци) на крузерот CELESTYAL OLYMPIA

–          Сместување во внатрешни кабини

–          Неограничена консумација на алкохолни и безалкохолни пијалоци

–          Користење на сауната, како и fitness центарот

–          Користење на БАЗЕНОТ (во зависност од временските услови)

–          Забавни програми, анимации (дневни и ноќни)

–          ЕКСКУРЗИЈА за АНТИЧКИ ЕФЕС (Кушадаси)

–          ЕКСУРЗИЈА за Миноанската Палата на Кносос (Крит)

–          Шатл бус за Миконос (стариот град)

–          Шатл брод за Санторини (Ија)

–          Бакшиши – вклучено во цена

–          Пристанишни такси – вклучено во цена

–          Посета и разглед на Атина

ЦЕНАТА на АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

–          Патничкото осигурување

–          Влезници при посета на културно-историските споменици

–          Интернет конекција (доплата на самиот крузер)

–          Медицински интервенции и услуги

–          СПА-центар и салон за убавина

ОПИС ЗА БРОДОТ (КРУЗЕРОТ) :

Елегантната Олимпија го одразува и слави Грчкото наследство, традиција и култура и нуди топло медитеранско гостопримство. Таа има сончеви, светли, воздушни салони и ресторани, пространи соби, два базени и дарежлива површина од тиково платно. Бродот го добил името по локацијата во Западна Грција, посветена на Зевс, каде што се одржувале античките Олимписки игри. Сметана како скапоцен камен во круната на флотата на CELESTYAL, Олимпија беше подложена на целосно реновирање во 2016 година и е дом на максимум 1.664 гости на секое крстарење, за кое се грижи екипаж од нешто повеќе од 540 лица. Вашето време на бродот ќе изгледа неизбрзано и опуштено и ќе има доволно време да ги истражите возбудливите места каде што ќе ве однесе Олимпија.

АПАРТМАНИ И СТАЦИОНАРНИ СОБИ : Олимпија има 694 соби и 30 апартмани. 9 од нив се со приватни балкони. Сите апартмани и соби се со ТВ и клима. Сите апартмани имаат минибар.

РЕСТОРАНИ : Опциите за јадење се движат од Aura Grill или Leda Buffet за лежерно јадење на палубата бр.9 и ресторанот Аеgean кој нуди медитеранска и интернационална кујна. Можете да уживате во јастог и медитеранска риба во специјализираниот ресторан.

БАРОВИ : Местата за релаксација и средба вклучуваат Хоризонс салон и бар лоцирани горе во инката на бродот што нуди поглед од 360 степени, баровите Таласа или Хелиос и салонот и барот Eclipse на спортската палуба.

ЗАБАВА И РЕЛАКСАЦИЈА : Muses Lounge е совршено место за седење, одмор и уживање во вечерното шоу. Секоја вечер има изведба во различен стил, од традиционални грчки танци до акробатски прикази. Ако се чувствувате среќни, можете да се упатите во казиното каде што ќе најдете класични игри како рулет, блек џек и покер, заедно со најновите автомати во Вегас стил. Или ако претпочитате малку побавно темпо, тогаш зошто да не се опуштите во СПА… Уживајте во сауна, парна соба или препуштете се на еден од многуте третмани што се нудат.

ПОТРЕБНИ COVID – документи за ВЛЕЗ во Р.ГРЦИЈА и КОНКРЕТНО за ОВОЈ АРАНЖМАН :

–          EU СЕРТИФИКАТ НЕ ПОСТАР од 6 МЕСЕЦИ од ДЕНОТ на ЗАВРШУВАЊЕ на АРАНЖМАНОТ (вакцинален пасош, за примени 2 дози на вакцина и тоа од следните производители : Pfiser-BioNtec; Moderna, AstraZeneca, Sinovac, Sputnik V & SINOPHARM)

–          EU СЕРТИФИКАТ за ПРИМЕНА BOOSTER (трета) ДОЗА на ВАКЦИНА

–          EU СЕРТИФИКАТ за прележан COVID 19 (не постар од 6 месеци од денот на влез во Р.Грција)

УПАТСТВА за време на патувањето и престојот во Р.ГРЦИЈА :

–          ВАЖНО : Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.

–          Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

–          Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. За влез во ЕУ, пасошот треба да важи минимум 3 месеци од денот на завршување на аранжманот, во спротивно можно е патникот да не биде пуштен на територијата на ЕУ.

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 15 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

View More

Itinerary

Included/Excluded

Tour's Location

from €0,00

You might also like