fbpx
from €999,00
Book Now

КРСТАРЕЊЕ по ЕГЕЈСКО МОРЕ- IDYLLIC AEGEAN 04-11.09.2022 (7дена)

Not Rated

Duration

8 дена

Tour Type

Specific Tour

Group Size

3 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Celestyal Crystal 8 дена / 7 ноќи – Eгејска идила
All inclusive крстарење 2022

Каде се патува: Солун | Кушадаси | Родос | Крит | Санторини | Милос | Миконос | Атина | Солун

Откријте ја богатата историја, фасцинантната култура и раскошната кујна на грчките острови натопени од сонцето. Со живописни пејсажи за истражување, нашето 7-ноќно крстарење ве поканува да се препуштите на традиционалните вкусови, да се восхитувате на прекрасните пејзажи и да истражувате шармантни села. Вклучуваме дури и посети со водич на средновековниот акропол на Линдос и интригантниот град Ефес, еден од најдобро зачуваните археолошки локалитети во источниот Медитеран. Нашето дополнително специјално крстарење ве води на романтична и ненапорна Одисеја до бреговите натопени од сонцето, чудните рибарски села и иконитe историски места. Со посета на неверојатно убавите и посетени острови Санторини и Миконос, ќе имате можност да откриете скриени тајни и да се препуштите на автентичното искуство на медитеранската кујна и класичниот грчки начин на живот.

 8 дена/7 ноќи ”IDYLLIC AEGEAN”
Ден Пристаниште Пристигање Испловување
НЕДЕЛА СОЛУН 19:00
ПОНЕДЕЛНИК Кушадаси (Ефес) 13:00 21:00
ВТОРНИК Родос 09:00 18:00
СРЕДА Ираклион, Крит 07:00 12:00
СРЕДА Санторини 16:30
ЧЕТВРТОК Санторини 02:00
ЧЕТВРТОК Миконос 08:00
ПЕТОК Миконос 02:00
ПЕТОК Миконос 09:00 19:00
САБОТА Атина 07:00 17:00
НЕДЕЛА Солун 10:00
* Термините може да се променат од временските услови

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 999 Еур по лице во внатрешна кабина

*можност за доплата за друг тип на кабини

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
· Крстарење со брод со Celestyal Crystal според програма;
· Сместување во избрана кабина за време на крстарењето на бродот (бања/тоалет, клима, сеф, фен, ТВ);
· СЕ ВКЛУЧЕНО на бродот (појадок, ручек, ужина, вечера, пијалоци);
· Пристанишни такси за осумдневно крстарење во износ од 289 € по лице;
· Совети (хотелски услуги) во износ од 30 € по лице за целото крстарење;

· Екскурзии за време на крстарења:
– екскурзија кон антички Ефес од Кушадашиј (вредност на патувањето 74 €);
– екскурзија на Родос и Линдос и разгледување на Акропол и цитадела (вредност на екскурзија 74 €);
– Трансфер од новото пристаниште во Миконос до центарот на градот (вредност на трансферот 5 €);
– Целодневна анимација;
-Забавна вечерна програма во салони и барови со жива музика;
-Користење на бродски простори и опрема (користење на библиотеки, фитнес центри, базени, лежалки, сауни, крпи,…);
– Претстави во театарот;
-Спортски активности (аеробик, истегнување, танцување на телото и слични активности);
-Дневни активности (игри, лов на изгубени добра, квизови, турнири, караоке, часови по танц, тематски забави итн.);

–Задолжителна доплата на гориво од 42 € по лице.

ЦЕНАТА на АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

– Трансфери до Солун и обратно (инфомации во агенција)
· Третмани во велнес центар и козметички третмани со ангажман на личен тренер;
· Услуги на медицинскиот персонал на бродот;
· Екскурзии организирани од бродската компанија кои не се наведени во оваа програма;
· Потребен е брз антигенски тест не постар од 24 часа.

ОПИС ЗА БРОДОТ (КРУЗЕРОТ) :

Celestyal Crystal – Еден од флотата на Celestyal Cruises, долг 160 метри, бродот може да прими 1200 патници. Објектите на располагање на гостите вклучуваат 3 ресторани, 5 барови, казино, салон за убавина, теретана, сауна, отворен базен и сауна, конференциска сала, детско катче, библиотека, фришоп, продавница за сувенири, лекар и рецепција. Бродот има 476 кабини, од кои 313 се надворешни и 163 внатрешни кабини. Кабините се со големина од 11м2. Сите кабини имаат клима, ТВ, телефон, фен, сеф, бања (туш/тоалет). Внатрешната и надворешната кабина можат да сместат двајца возрасни и две деца до 12 години или четири возрасни (два стандардни кревети и два кревети на спрат). Во нашата понуда е внатрешна кабина IA. Овие кабини се наоѓаат на третата палуба на бродот. Надворешните кабини се означени со XA, а едната се наоѓа на другата страна на бродот. Услугата во бродот се базира на продолжен полн пансион (појадок, ручек и вечера и попладневен чај со колачиња). Појадокот се служи во шведска маса, ручекот и вечерата се служат во шведска маса, во зависност од желбата на патникот, сеопфатен пакет на пијалоци).

БАРОВИ : Местата за релаксација и дружење вклучуваат Хоризонс салон и бар лоцирани горе во инката на бродот што нуди поглед од 360 степени, баровите Таласа или Хелиос и салонот и барот Eclipse на спортската палуба.

ЗАБАВА И РЕЛАКСАЦИЈА : Muses Lounge е совршено место за седење, одмор и уживање во вечерното шоу. Секоја вечер има изведба во различен стил, од традиционални грчки танци до акробатски прикази. Ако се чувствувате среќни, можете да се упатите во казиното каде што ќе најдете класични игри како рулет, блек џек и покер, заедно со најновите автомати во Вегас стил. Или ако претпочитате малку побавно темпо, тогаш зошто да не се опуштите во СПА… Уживајте во сауна, парна соба или препуштете се на еден од многуте третмани што се нудат.

Kовид протоколи и здравстевено осигурување

Ве молиме имајте предвид дека здраственото, од отказ  и патничкото осигурување за COVID-19 се препорачуваат и за вашето крстарење и за целото патување.

Ве молиме имајте предвид дека медицинското, откажувањето и патничкото осигурување за COVID-19 се препорачуваат и за вашето крстарење и за целото патување.
Задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Сакаме нашите гости, нашиот персонал и заедниците што ги посетуваме да останат безбедни. Сите гости треба да бидат целосно вакцинирани до 14 дена пред поаѓањето.
Сите гости на возраст од 12 и повеќе МОРА да бидат целосно вакцинирани за да тргнат на крстарење.
ВАЖЕЊЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА: 9 месеци по кои е потребна бустер доза за да се одржи валидноста на сертификатот за сите гости од 18 години и постари.
За деца на возраст од 6 до 11 години за време на качувањето, мора да се обезбеди негативен сертификат за брз тест за антиген за тест направен во рок од 24 часа пред качувањето.
ВАЖЕЊЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ЗА ПРЕЛЕЖАН КОВИД: 6 МЕСЕЦИ по кои доколку вакцината не е применета, сертификатот ќе биде неважечки.
За жал, на гостите ослободени од вакцинација нема да им биде дозволено да крстарат.

Сакаме нашите гости, нашиот персонал и заедниците што ги посетуваме да останат безбедни. Сите гости треба да бидат целосно вакцинирани до 14 дена пред поаѓањето.
Сите гости на возраст од 12 и повеќе МОРА да бидат целосно вакцинирани за да тргнат на крстарење.
ВАЖЕЊЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА: 9 месеци по кои е потребна бустер доза за да се одржи валидноста на сертификатот за сите гости од 18 години и постари.
За деца на возраст од 6 до 11 години за време на качувањето, мора да се обезбеди негативен сертификат за брз тест за антиген за тест направен во рок од 24 часа пред качувањето.
ВАЖЕЊЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ЗА ОКРАВУВАЊЕ: 6 МЕСЕЦИ по кои доколку вакцината не е применета, сертификатот ќе биде неважечки.
За жал, на гостите ослободени од вакцинација нема да им биде дозволено да крстарат.

Упастсто за патници со сопстевн трансфер до Солун

Превоз до и од пристаништето на качување/поаѓање – СОЛУН:
За пристигнување и враќање од Солун, пристаништа на качување и спуштање, ги препорачуваме следниве опции за транспорт:

– Превоз со сопствен автомобил со паркинг на паркинг на улица.
Цена ~ 7,50 € на ден.
Паркиралиште се наоѓа во внатрешноста на пристаништето Солун.

Плаќањето се врши со следниве упатства:

Патникот влегува во солунското пристаниште од улицата „Саламинос“ (локацијата на мапата) и му ја покажува картата за бордирање на обезбедувањето на влезот на пристаништето.
Следејќи ги упатствата на мапата, патникот го паркира автомобилот на наменскиот „Паркинг за крстарење“ и го информира вработениот (означен како „информации“ на картата).
Од патникот ќе бидат прашани неговото име, регистарска табличка, мобилен телефон, датум и проценето време на поаѓање.
Патникот добива паркинг картичка и го плаќа паркирањето, директно на инфо пултот со картичка или готовина, а потоа го плаќа.

Вашето внимание го обрнуваме на фактот дека има уште еден паркинг наречен ThPA parking, а доколку ги користите нивните услуги, цените се значително повисоки и не се применува попуст за патниците на Celestyal Cruises.

View More

Tour's Location

from €999,00

You might also like