fbpx
from €399,00
Book Now

КРСТАРЕЊЕ по ЕГЕЈСКО МОРЕ- ICONIC AEGEAN 20-24.10.2022 ( 4 дена/399Eur)

Not Rated

Duration

5 дена/ 4 ноќи

Tour Type

Specific Tour

Group Size

3 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Celestyal Olympia 4 дена / 3 ноќи – Иконски Егеј
All inclusive крстарење 2022 со организиран превоз од Македонија

Каде се патува: |Атина(Лаврио) | Миконос |Кушадаси | Патмос| Крит (Хераклион)| Санторини | Атина |

https://celestyal.com/en-cy/our-cruises/3-nights-en-cy/iconic-aegean-3-nights-summer/

Откријте ја богатата историја, фасцинантната култура и раскошната кујна на грчките острови натопени од сонцето. Со живописни пејсажи за истражување, нашето рстарење ве поканува да се препуштите на традиционалните вкусови, да се восхитувате на прекрасните пејзажи и да истражувате шармантни села.  Нашето дополнително специјално крстарење ве води на романтична и ненапорна Одисеја до бреговите натопени од сонцето, чудните рибарски села и иконитe историски места. Со посета на неверојатно убавите и посетени острови Санторини и Миконос, ќе имате можност да откриете скриени тајни и да се препуштите на автентичното искуство на медитеранската кујна и класичниот грчки начин на живот.

Брод: Celestyal Olympia

Поаѓање: Петок, 21 октомври 2022 година, 13:00 часот Пристаниште од: Лаврион, Атина

Пристигнување: Пон, 24 октомври 2022 година, 06:00 часот

Пристаниште до: Лаврион, Атина 

Опис: Атина | Миконос | Кушадаси | Патмос | Ираклион | Санторини

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 399 Еур/по лице
-во внатрешна кабина-
*можност за доплата за друг тип на кабини

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
– Автобуски превоз Битола-Атина-Битола ( ноќно возење)
-Крстарење со брод со Celestyal Olympia според програма (3ноќи/4дена) ;
– Сместување во избрана кабина за време на крстарењето на бродот (бања/тоалет, клима, сеф, фен, ТВ);
– СЕ ВКЛУЧЕНО на бродот (појадок, ручек, ужина, вечера, пијалоци);
– Пристанишни такси за 4-дневно крстарење ;
– Совети (хотелски услуги) во износ од 30 € по лице за целото крстарење;
* Вклучени 3 екскурзии за време на крстарење:
– екскурзија кон антички Ефес од Кушадаси
– Екскурзија Минојската палата во Кносос
– Екскурзија Атина и Акропол (доплата за влезница 12 Еур)
– Целодневна анимација;
-Забавна вечерна програма во салони и барови со жива музика;
-Користење на бродски простори и опрема (користење на библиотеки, фитнес центри, базени, лежалки, сауни, крпи,…);
– Претстави во театарот;
-Спортски активности (аеробик, истегнување, танцување на телото и слични активности);
-Дневни активности (игри, лов на изгубени добра, квизови, турнири, караоке, часови по танц, тематски забави итн.);
-Задолжителна доплата на гориво од 42 € по лице.

ЦЕНАТА на АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

· Третмани во велнес центар и козметички третмани со ангажман на личен тренер;
· Услуги на медицинскиот персонал на бродот;
· Екскурзии организирани од бродската компанија кои не се вклучени во оваа програма;
· Потребен е брз антигенски тест не постар од 24 часа.
– доплата за повратен трансфер Скопје, Велес, Прилеп, Струга, Охрид 10 Еур по лице

ОПИС ЗА БРОДОТ (КРУЗЕРОТ) :

Celestyal Olympia – Еден од флотата на Celestyal Cruises, долг 160 метри, бродот може да прими 1200 патници. Објектите на располагање на гостите вклучуваат 3 ресторани, 5 барови, казино, салон за убавина, теретана, сауна, отворен базен и сауна, конференциска сала, детско катче, библиотека, фришоп, продавница за сувенири, лекар и рецепција. Бродот има 476 кабини, од кои 313 се надворешни и 163 внатрешни кабини. Кабините се со големина од 11м2. Сите кабини имаат клима, ТВ, телефон, фен, сеф, бања (туш/тоалет). Внатрешната и надворешната кабина можат да сместат двајца возрасни и две деца до 12 години или четири возрасни (два стандардни кревети и два кревети на спрат). Во нашата понуда е внатрешна кабина IA. Овие кабини се наоѓаат на третата палуба на бродот. Надворешните кабини се означени со XA, а едната се наоѓа на другата страна на бродот. Услугата во бродот се базира на продолжен полн пансион (појадок, ручек и вечера и попладневен чај со колачиња). Појадокот се служи во шведска маса, ручекот и вечерата се служат во шведска маса, во зависност од желбата на патникот, сеопфатен пакет на пијалоци).

БАРОВИ : Местата за релаксација и дружење вклучуваат Хоризонс салон и бар лоцирани горе во инката на бродот што нуди поглед од 360 степени, баровите Таласа или Хелиос и салонот и барот Eclipse на спортската палуба.

ЗАБАВА И РЕЛАКСАЦИЈА : Muses Lounge е совршено место за седење, одмор и уживање во вечерното шоу. Секоја вечер има изведба во различен стил, од традиционални грчки танци до акробатски прикази. Ако се чувствувате среќни, можете да се упатите во казиното каде што ќе најдете класични игри како рулет, блек џек и покер, заедно со најновите автомати во Вегас стил. Или ако претпочитате малку побавно темпо, тогаш зошто да не се опуштите во СПА… Уживајте во сауна, парна соба или препуштете се на еден од многуте третмани што се нудат.

Kовид протоколи и здравстевено осигурување

Ве молиме имајте предвид дека здраственото, од отказ  и патничкото осигурување за COVID-19 се препорачуваат и за вашето крстарење и за целото патување.

Ве молиме имајте предвид дека медицинското, откажувањето и патничкото осигурување за COVID-19 се препорачуваат и за вашето крстарење и за целото патување.
Задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Сакаме нашите гости, нашиот персонал и заедниците што ги посетуваме да останат безбедни. Сите гости треба да бидат целосно вакцинирани до 14 дена пред поаѓањето. Сите гости на возраст од 12 и повеќе МОРА да бидат целосно вакцинирани за да тргнат на крстарење.
ВАЖЕЊЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА: 9 месеци по кои е потребна бустер доза за да се одржи валидноста на сертификатот за сите гости од 18 години и постари. За деца на возраст од 6 до 11 години за време на качувањето, мора да се обезбеди негативен сертификат за брз тест за антиген за тест направен во рок од 24 часа пред качувањето.
ВАЖЕЊЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ЗА ПРЕЛЕЖАН КОВИД: 6 МЕСЕЦИ по кои доколку вакцината не е применета, сертификатот ќе биде неважечки.
За жал, на гостите ослободени од вакцинација нема да им биде дозволено да крстарат.

 

Антички Ефес низ вековите хеленистички и римски (вклучена во цена)

Турa со водич во Ефес Ова е прекрасно патување низ некои од најважните и формативни периоди на историјата и се надеваме дека ќе бидете воодушевени од приказните за Хелените, Римјаните, Османлиите и за христијанството во нашето фасцинантно истражување на Ефес. Овој прекрасен град, кој се наоѓа на ридовите надвор од Кушадаси и со поглед на Егејот е чудесно археолошко чудо на отворено, основано од Грците околу 2000 година п.н.е. Тој бил еден од најважните градови во регионот и бил посветен на божицата Артемида.
Храмот изграден во нејзина чест бил едно од седумте чуда на античкиот свет. Имаше повеќе од 100 мермерни столбови, секој висок 56 стапки и му го донесе на градот името „Слуга на божицата“. На местото стои еден столб, пронајден за време на ископувањата во 1870-тите. Ќе можеме да ги видиме Агората, Одеон, Библиотеката на Целзус, чудесно поплочената главна улица Курети, бањите на Схоластика, Трајановата фонтана, храмот на Адријан и куќите на Коресус, каде што се наоѓаат богатите семејства од Антички Ефес живеел. Досега се откриени само 13 отсто од Ефес. Наодите од досегашните ископувања се чуваат во Археолошкиот музеј во Ефес во градот Селџук.Имаме време за купување теписи, накит, кожа и други сувенири на крајот од нашата турнеја.

Минојската палата на Кносос – 1-ва европска цивилизација(вклучена во цена)

Античкиот град Кносос, во близина на главниот град на Крит, Ираклион, беше местото што ја „роди“ првата цивилизација на Европа, Минојците. Така, можеме со сигурност да кажеме дека е најстариот град во Европа. Нашата екскурзија ќе го отвори светот на Минојците додека посетуваме едно од најважните археолошки богатства на континентот. Првите ископувања биле преземени во 1870-тите од Минос Калокаиринос, самиот Критјанец. Неколку децении подоцна, во раните 1900-ти, повеќе дела на сер Артур Еванс од Британија му го привлекоа вниманието на светот целосниот импресивен размер на Палатата Кносос, според легендата, резиденцијата на мудриот крал Минос. Ќе можеме да го истражиме големиот Централен двор, прекрасната соба на тронот, импозантните Големи скалила и да ја видиме фреската на „Принцот на лилјаните“. Додека се шетате низ становите во палатата и ги разгледувате археолошките наоди, мислиме дека ќе бидете само малку восхитени од богатото културно наследство на минојската цивилизација. Несомнено ќе ја слушнете критската легенда за Минотаурот, половина човек, половина бик кој живеел во лавиринтот и бил убиен од Тезеј. Но, тоа е друга приказна. Истражувајќи од соба во соба, повторно ќе го доживееме времето во Салата на кралската гарда и одајата на кралот, слушајќи за извонредното владеење на кралот Минос.

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ (со доплата по избор)

1.Спектакуларното село Иа  на Санторини сместено на работ на калдерата

Ако сте првпат посетител на Санторини, таа ќе ви го одземе здивот. И, дури и ако сте редовен посетител, со нејзините високи пејзажи и варосани куќи, таа сепак ќе го прави тоа секој пат. Редовно ја опишуваат како едно од најубавите места на планетата. Има многу магични моменти на нашата екскурзија. Еден од најголемите спектакли е селото Оја сместено на работ на Калдерата, остатоци од вулканска ерупција. Санторини е прстен од карпи околу морето. Замислете го тоа како работ на стар вулкан. Најпрво се упатуваме кон Мегалохори, едно од најавтентичните и најнерасипани села на островот, задржувајќи ја својата препознатлива архитектура, карактер и шарм. Нашето патување продолжува кон исток низ голем број традиционални заедници како Фиростефани и Имеровигли додека не пристигнеме во Оја. На нашето патување ќе ја имаме калдерата слична на тантела на запад, малите островчиња Тирасија, Палеа и Неа Камени и неверојатен, ненадминлив панорамски поглед. Има многу време во Оја за истражување, прошетка по уличките поплочени со мермер, посета на преслатки продавници и снимање на моментите на камера. Восхитувајте се на традиционалните градби врежани во карпите и необичните капетански имоти, населбата Аммуди во подножјето на калдерата

2.Екскурзија Куќа на Богородица Антички Ефес

Марија во Ефес? Митот и мистеријата Велиме со Celestyal секој момент е дестинација и секоја дестинација е чудо.

Тоа е повеќе од само фигура на говор. Во некои случаи тоа е буквално точно. Така, нашата посета на Ефес нè носи до местото на четвртото од нашите седум чуда. Ефес бил антички грчки град на брегот на Јонија. Сега е во Турција. Беше познат по блискиот храм на Артемида, едно од седумте чуда, завршен околу 550 п.н.е. На храмот, со повеќе од 100 мермерни столбови од секој висок 56 стапки, биле потребни 120 години за да се изгради и градот го добил името „Слуга на божицата.“ На местото стои еден осамен столб, пронајден за време на ископувањата во 1870-тите. Како и со многу места во источниот Медитеран, Ефес се менувал многу пати во текот на вековите. Но, тој останува еден од најголемите римски археолошки локалитети во регионот. Ќе бидете воодушевени од овој неверојатен историски комплекс и урнатините што ги истражувате сè уште даваат одредена идеја за оригиналниот сјај на Ефес. Меѓу знаменитостите на кои сè уште треба да се восхитуваат се иконата и веднаш препознатлива Библиотека на Целзус, Портата на Август, Магнезиската порта, Агората, Одеон, Куќите на патриците, Големиот театар, Храмот на Адријан и Куќата на Богородица. Една легенда сугерира дека Марија можеби ги поминала своите последни години овде следејќи ја Исусовата инструкција до Свети Јован Евангелист да се грижи за неговата мајка. Многумина сметаат дека тоа е нејзиниот последен дом и стана место за аџилак. Во 1957 година Ватикан го официјализираше ова признание. Тројца папи го посетија. Друга причина зошто Ефес е важен во христијанството е тоа што апостол Павле живеел, проповедал и пишувал опширно овде вклучувајќи го и неговото писмо до Коринтјаните. Нашата турнеја вклучува време за купување теписи, сувенири, накит, кожа и други производи. Ефес е еден од најголемите, најфасцинантните и најинспиративните археолошки музеи на отворено во светот. Ова е екскурзија која веројатно нема да ја заборавите.

3. Крстарење до островите и вулканите на Санторини

ПЛАН НА ПАТУВАЊЕ:

1 ден. 20 Октомври 2022 (четврток) Македоија – Атина Состанот на групата во 21.30ч. Поаѓање за Атина во 22 часот.

2 ден 21 Октомври 2022 (петок) Атина-Лаврио – Миконос Пристигање во Лаврио во претпладневните часови. Можност за краток одмор и припрема за качување на брод со претходно задолжително тестирање на корона со брз тест . Заминување на бродот во 13 часот кон Миконос. Пристигање на Миконос и можност за факултативна екскурзија.

3 ден 22 Октомври 2022 (сабота) Кушадаси-Ефес-Куќата на Богородица Пристигање во Кушадаси во утринските часови и заминување на платена ексурзија за Ефес.Овој прекрасен град, кој се наоѓа на ридовите надвор од Кушадаси и со поглед на Егејот е чудесно археолошко чудо на отворено, основано од Грците околу 2000 година п.н.е. Тој бил еден од најважните градови во регионот и бил посветен на божицата Артемида. Заминување за Патмос во 12 часот. Пристигање во Патмос во 16,30часот и можност за индивидуална прошетка или организирана екскурзии на Патмос. Заминување од Патмос во 21.30. Ноќна пловидба.

4 ден 23 Октомври 2022 (недела) Крит – Ираклион Пристигнување на Крит во Ираклион во 07.00 часот наутро. Организирана платена екскурзија до Античкиот град Кносос, во близина на главниот град на Крит, Ираклион, беше местото што ја „роди“ првата цивилизација на Европа, Минојците. Можност за слобободно време на островот или факултативна екскурзија. Заминување за Санторини во 12 часот. Пристигнување на Санторини во 16,30 часот и можност за слободна прошетка или факултативен излет. ЗАминување од Санторини во 21 часот.

5 ден 24 Октомври 2022 Понеделник Пристигнување во Атина во 07.00 часот и заминување на организиран разглед на градот и Акропол (вклучена во цена)  Панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омониа, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…) Слободно време за прошетка, шопинг и ручек. Заминување за Македонија во поппладневните часови. Пристигање во Македонија во раните устрински часови и ирганизирани трансфери по градови.

 

 

 

View More

Tour's Location

from €399,00

You might also like