fbpx
from 0 €
Резервирај

Малдиви | Индивидуални патувања

Нема оценки

Времетраење

Тип

Дневна Тура

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

Малдиви, службено Република Малдиви е островска држава во Индискиот океан, југозападно од Индискиот полуостров. Се состои од околу 1200 острови, групирани во 26 атоли, меѓу кои околу 200 се населени, а 80 се користат исклучиво за туризам. Официјалната религија е Ислам, а јазикот на поголемиот дел од жителите е дивехи, индоевропски јазик сроден на сингалски, главниот јазик на Шри Ланка. Индустријата се темели врз туризам и риболов.

Малдивите се најмалата Азиска земја, како по површина, така и по бројот на жители. Главниот и најголем град на републиката е Мале, со преку сто илјади жители. Топло и чисто море и рајски плажи, недопрена природа и поволна клима, нудат одлични услови за незаборавен одмор. Секој остров претставува посебна приказна и се е подредено за уживање. Најчесто ги посетуваат младенци, познавачи на подводниот свет и нуркачи, љубителите на мир и романтични дестинации.

Авион

Поаѓање>15:50-23:30
Софија-Qatar Airways-Доха
00:40-07:30
Доха-Qatar Airways-Мале
Заминување
20:55-23:55
Мале-Qatar Airways-Доха
08:10-14:20
Доха-Qatar Airways-Софија

Хотел

Bandos hotel Maldives 4*
Bandos
Со појадок
€1190
Тип на соба: Стандард | Трансфер: speed boat (€90)
Kuredu Ressort & Spa 4*
Kuredu
Со појадок
€1199
Тип на соба: Бунгалов | Трансфер: sea plane (€380)
Sun Island & Ressort 4*
Sun Island
Полупансион
€1470
Тип на соба: Вила | Трансфер: sea plane (€250)
Meeru Island 4*
Meeru Island
Со појадок
€1190
Тип на соба: Стандард | Трансфер: sea plane (€170)

Во цената е вклучено

 • Авионски билет од Софија со Qatar Airways со вклучени аеродромски такси и 25 кг багаж
 • 9 дена, 7 ноќевања во хотел, услуга ноќевање со појадок
 • Асистенција на аеродром на Мале

Во цената не е вклучено

 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром на Малдивите(цени во прилог)
 • Организиран превоз до и од Аеродром Софија (цена околу 100 еур од правец)
 • Факултативни екскурзии
 • Таксата за престој се плаќа директно во хотел
 • Дополнителни трошоци во хотел (телефон, ручек и вечера, минибар, пијалоци)
 • Виза за влез на Малдиви не е потребна
 • Задолжителен PCR тест

Важна напомена:

 • Горенаведените цени зависат од местата во авион и хотел
 • Цените за трето лице или деца кои патуваат со возрасно лице дополнително се добиваат во зависност од расположивост во хотел и авион
 • Цените се по лице и важат кога патуваат минимум две лица. Плаќање исклучиво во денари 1 eur=61.8 ден
 • Пасошот треба да биде валиден минимум 6 месеци од денот на враќање
 • Плаќање при резервација 50%,доплата 25 дена пред поаѓање,авионскиот билет се плаќа веднаш
 • Потребен е PCR тест (преведен на англиски) не постар од 72 часа
Прочитај Повеќе

Локација

од 0 €

Можеби ќе ви се допадне