fbpx
from €129,00
Book Now

8ми Март Дубровник-Пељешац-Цавтат

Not Rated

Duration

2 ноќи/5 дена

Tour Type

Specific Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

1 ден – петок, 04.03.2022 │ БИТОЛА – ДУБРОВНИК Состанок на групата на Спортска сала Битола во 19.30ч. Поаѓање за Хрватска во 20,00 ч.Патот води преку Албанија и Црна гора со ноќно патување и попатни одмори.

2 Ден  – сабота, 05.03.2022 │ Пристигнување во ДУБРОВНИК и пауза за краток одмор и освежување. Доколку постои можност сместување во хотел.  Поаѓање на разглед на градот во придружба на локален водич на хрватски јазик. Портата Пила, Страдун, големата фонтана Онофрио, Францисканскиот манастир, палатата Спонца, црквата Свети Блез, Ректорската палата, катедралата и Гундулиќева Пољана се само дел од глетките што ќе ги видиме за време на турата. Слободно време. По разгледот предлагаме факултативна посета на дубровничките ѕидини и возење со жичарница до Срѓ во придружба на локален водич. Факултативната посета на ѕидовите вклучува билет и разглед на ѕидовите и билет за жичарница во придружба на локален водич. Плаќање карта за ѕидините и билети за жичара на лице место. Ѕидините на Дубровник некогаш го штителе градот од опасност, а денес се една од најважните знаменитости на Дубровник и најпосетуваниот споменик во Хрватска; тие се долги речиси 2 километри, високи 25 метри и широки до 6 метри. Тие се уникатна сцена за филмската индустрија, но и сцена која нуди неверојатен поглед на градот. Следи возење со жичарница до врвот на ридот Срѓ од каде Царската тврдина со векови го надгледува пристапот до градот, а вие ќе имате можност да уживате во панорамата со Дубровник и Елафитските острови на дланка. . Остатокот од денот слободно време за лични програми. Можност за факултативна забава во ресторан со музика 25 Еур. Ноќевање1.

Ден 3 – недела, 06.03.2022 │ ДУБРОВНИК – СТОН-ПЕЉЕШАЦ (факултативно патување Стон и Пељешац) Појадок. Факултативно посетете го Стон и вториот по големина хрватски полуостров Пељешац. Поаѓање околу 11 часот. Возење од Дубровник на север по должината на дубровничкиот брег и погледите на архипелагот Елафити и чинарите во Арборетумот Трстен не води до Стон, вториот најважен град во поранешната Република, утврден со третите најдолги одбранбени ѕидови во светот. Ќе го видиме заливот Мали Стон и познатите фарми за остриги, солените тави Стон кои произведуваат сол на ист начин како и пред 500 години. По кратка посета на Стон, продолжуваме со возењето низ лозјата на хрватска Тоскана, како што се нарекува Пељешац, местото од каде потекнуваат најдобрите хрватски вина, вклучувајќи го и кралот на сите хрватски црвени вина, познатиот Дингач. За време на патувањето ќе посетиме локална винарија и ќе ги вкусиме вината што ги произведуваат, ќе слушнеме за вековното производство на вино, а ќе имаме и традиционална локална закуска. Враќање во хотелот. Слободно време. Ноќевање 2.

Ден 4 – понеделник, 07.03.2022 │ ДУБРОВНИК – ЦАВТАТ -КОТОР – БИТОЛА Појадок. Одјавување од хотелот и возење по брегот на заливот Жупа Дубровачка до Цавтат. По пристигнувањето во Цавтат следува ориентациона прошетка со туристички водич. Цавтат бил основан од античките Грци во 6 век п.н.е. како древен епидаурум, а меѓу најважните знаменитости се црквата Свети Никола, манастирот Богородица на снеговите, Мавзолејот на Мештровиќ на семејството Рачиќ и куќата на познатиот зограф Влахо Буковац. Заминување за Котор со попатна посета на овај прекрасен град каде ќе ги посетиме разглед на католичката црква Св.Антун Падовански (заштитник на градот Тиват), плоштадот „Култура“, црквата Св.Сава, Летниковецот Буча, комплексот “Порто Монтенегро”, Ботаничката градина…посета на Котор : Поморскиот музеј, катедралата Св.Трифун, црквата Св.Лука, Столбот на срамот, црквата Св.Никола…Заминување за Македонија.

Ден 5 – вторник 08.03.2022 Пристигнување во Битола во раните утрински часови. Крај на програмата.Трансфер до останати градови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 129 Еур/7,998,00 МКД

ЦЕНАТА  НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

– автобуски превоз на наведената релација 
– разглед на Дубровник, локален водич на хрватски,
– сместување во хотел со 3* во Дубровник на база 2НП двокреветна собa http://www.sol.hr/en/hotel-petka
 -туристички пратител за време на патувањето
– гаранција и трошоци за подготовка на патувањето.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
-трошоци од лична природа,
-се што не е наведено во цената вклучува патничко осигурување – препорачуваме.
– Посета на ѕидините на Дубровник  и возење на жичарница во придружба на локален водич до Пила со јавен превоз. Плаќање на лице место.
– целодневна екскурзија до полустровот Пељешац со посета на винарија и вклучен ручек 40 Eur
– влезница за стариот град на Котор

View More

Itinerary

Included/Excluded

  • - автобуски превоз на наведената релација 
  • - разглед на Дубровник, локален водич на хрватски,
  • - сместување во хотел со 3* во Дубровник на база 2НП двокреветна собa http://www.sol.hr/en/hotel-petka
  •  -туристички пратител за време на патувањето
  • - гаранција и трошоци за подготовка на патувањето.
  • -трошоци од лична природа,
  • -се што не е наведено во цената вклучува патничко осигурување - препорачуваме.
  • - Посета на ѕидините на Дубровник  и возење на жичарница во придружба на локален водич до Пила со јавен превоз. Плаќање на лице место.
  • - целодневна екскурзија до полустровот Пељешац со посета на винарија и вклучен ручек
  • - влезница за стариот град на Котор

Tour's Location

from €129,00

You might also like