fbpx
from €119,00
Book Now

Нова Година 2022 Атина – Сунион – Пелопонез

Grigoriou Lampraki 25, Glifada 166 75, Greece
Not Rated

Duration

4 дена

Tour Type

Specific Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

***Нова Година 2022 ***

(Атина-Сунион-Пелопонез)

*Екскурзија Пелопонез – ВКЛУЧЕНА ВО ЦЕНА

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Програма на патувањето:

30.12.2021 (Четврток) Македонија-Атина Состанок на групата на Спортска сала Битола во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

31.12.2021 (Петок) Атина-Разглед -Нова Година Дочек . Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за дочек на Нова Година  во центарот на Атина со новогодишната прослава на Атинскиот плоштад “Синтагма„ или факултативно – Новогодишна вечера во хотелот со богато мени и неограничен пијалок (35 Еур). Ноќевање1.

01.01.2022 (Сабота) Атина-Сунион Појадок. Факултативна екскурзија  (10 Еур) покрај Аполоновиот брег на Атика: летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и  рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат над самиот рт’ во слава на богот Посејдон. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

02.01.2022 (Недела) Атина-Коринт-Пелопонез Појадок. Целодневна екскурзија на Арголида (вклучена во цена): Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек во локална таверна, како и можност за посета на работилница – продавница за производство на сувенири од порцелан и керамика. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до градови. Крај на аранжманот.

Цена на аранжманот: 119 Eур/7.378,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 79 Еур/ 4,898,00   Еднокреветна соба 159 Еур.

Во цената се вклучени следниве услуги:
-Превоз со високо туристички автобус
-2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада https://www.athenscoasthotel.gr/
-Организиран разглед на градот со локален водич
-Екскурзија  на Арголида – Пелопонез (вклучен во цена)
-Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:
-Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег 10 Еур
-Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
-Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
-Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата. Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

КОВИД МЕРКИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА
* Патникот треба да поседува еден од следните документи:
– Валиден сертификат за целосна вакцинација добиен од здравстевните органи по втората вакцина, по која треба да бидат поминати минимум 14 дена.
– Доколку не е вакциниран патникот треба да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.
– Патниците треба да го пополнат онлајн дигиталниот формулар за локализација на патниците (PLF формулар) на веб страницата https://travel.gov.gr/#/ и истиот да се прикаже на сите овластени лица кои тоа ќе го побараат, во дигитална форма на смартфон или отпечатен на хартија.
– За влез во Македонија невакцинираните патници ќе треба да поседуваат негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.

 

View More

Itinerary

Expand All
30.12.2021 (Четврток) Македонија-Атина

Состанок на групата на Спортска сала Битола во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

31.12.2021 (Петок) Атина-Разглед -Нова Година Дочек

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет...) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон...). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за дочек на Нова Година  во центарот на Атина со новогодишната прослава на Атинскиот плоштад “Синтагма„ или факултативно - Новогодишна вечера во хотелот со богато мени и неограничен пијалок (35 Еур). Ноќевање1.

01.01.2020 (Сабота) Атина-Сунион

Појадок. Факултативна екскурзија  (10 Еур) покрај Аполоновиот брег на Атика: летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и  рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат над самиот рт’ во слава на богот Посејдон. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

02.01.2021 (Недела) Атина-Коринт-Пелопонез

Појадок. Целодневна екскурзија на Арголида (вклучена во цена): Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек во локална таверна, како и можност за посета на работилница - продавница за производство на сувенири од порцелан и керамика. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до градови. Крај на аранжманот.

Included/Excluded

 • -Превоз со високо туристички автобус
 • -2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада покрај море www.londonhotel.gr
 • -Организиран разглед на градот со локален водич
 • -Екскурзија  на Арголида - Пелопонез (вклучен во цена)
 • -Организација и водство на патувањето
 • -Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег 10 Еур
 • -Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
 • -Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
 • -Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

Tour's Location

Grigoriou Lampraki 25, Glifada 166 75, Greece
from €119,00

You might also like