from €109,00
Book Now

Нова Година – Евиа и Атина

Created with Sketch. Edipsos, Evia
Not Rated
Created with Sketch.

Duration

4 дена

Created with Sketch.

Tour Type

Specific Tour

Created with Sketch.

Group Size

50 people

Created with Sketch.

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

НОВА ГОДИНА НА ЕВИА И АТИНА

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ
30.12.2019 (Понеделник) Битола-Евиа
Состанок на групата во 23:00 часот Скопје Дрводекор. Тргнување од Битола во 31/12 Вторник  02:00 часот од главна автобуска станица. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.
31.12.2019 (Вторник) Евиа, Едипсос
Пристигнување во утринските часови во Глифа и со траект префрлување до Агиокампос на островот Евиа. Се упатуваме кон градчето Едипсос. Сместување во хотелот IFIGENIA MARO 3*. Време за слободни активности. Индивидуален разглед на Едипсос. Можност за користење на некој од спа – центрите во Едипсос и топлите извори на плажата покрај морето. Во вечерните часови, новогодишна забава со вклучена свечена вечера. Ноќевање 1
01.01.2020 (Среда) Атина(факултатива)
Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија до Атина. Поаѓање за Атина во 08:00 часот Панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Враќање во Атина и слободно време за индивидуални активности. Враќање во Евиа. Ноќевање 2

02.01.2020 (Четврток) Евиа – Манастири(факултатива) – Битола
Појадок. Факултативно (10 Еур) организирана посета на Манастирите Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите како и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Едипсос. Заминување за Битола. Патување со попатни паузи.

Цена на аранжманот: 109 Еур/6,758,00 МКД
ЗА УПЛАТА ДО 01.12.2019 – ГРАТИС ФАКУЛТАТИВА – ПОСЕТА НА МАНАСТИРИТЕ
Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 Еур/3700,00
Еднокреветна соба 155 Еур. Трето лице на додатен лежај 86 Еур. Сопствен превоз -30 Еур од цената.

BLACK FRIDAY OFFER – 10 % ПОПУСТ ЗА ЦЕЛОСНА УПЛАТА НА 29 И 30 НОЕМВРИ!

Во цената се вклучени следниве услуги:
-Превоз со високо туристички автобус;
-2 ноќевања со појадок во хотел IFIGENIA MARO 3*;
– новогодишна свечена вечера;
-Организација и водство на патувањето.
Во цената не се вклучени следниве услуги:
-Целодневна екскурзија до Атина (25 Еур со превоз и локален водич);
-Посета на манастирите (10 еур);
-Патничко и здравствено осигурување;
-Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице.

Термини за поѓање по градови:
30/12/2019 Понеделник  23.00 ч Скопје Дрводекор
31/12/2019  Вторник 00.15 ч Струга (Хотел Дрим)
00.45 ч Охрид (Лукоил)
01.00 ч Дреново (Макпетрол)
01,30   Прилеп (Лукоил)
02.00 ч  Битола (автобуска Транскоп)

Едипсос, или како што се нарекува Лутра Едипсос, е најпознатата и најстара бања во Грција, и се карактеризира со комбинација на термални води и море. Во прилог е фактот дека една од најстарите бањи ќе биде спомената во делата на познатиот грчки филозоф Аристотел. Римските императори Адријан, Септимус Севера и Маркус Аурелиус ја примија во Римската империја. Од тоа време на римските бањи е позната како Сила. Бањата ја наруши византискиот император Теодосиј како објект за собирање на незнабожците. Денес, градот има околу десет илјади жители, 198 хотели, од кои 18 се со спа објекти.

Едипсос е еден од најпознатите летувалишта во Грција, кој е познат по своите термални извори, кои се влеваат директно во морето со температура од 34-70 степени. Едипсос е лежерно развиена туристичка дестинација, нудејќи добро сместување, како и мноштво кафулиња, ресторани и други туристички објекти. Фактот што градот живее и лета и во зима го прави идиличен за посетителите во текот на целата сезона.

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

НАПОМЕНА: За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

Хотел- апартмани  Ифигенија Маро Едипсос

View More

HIGHLIGHTS

  • Едипсос, или како што се нарекува Лутра Едипсос, е најпознатата и најстара бања во Грција, и се карактеризира со комбинација на термални води и море. Во прилог е фактот дека една од најстарите бањи ќе биде спомената во делата на познатиот грчки филозоф Аристотел. Римските императори Адријан, Септимус Севера и Маркус Аурелиус ја примија во Римската империја. Од тоа време на римските бањи е позната како Сила. Бањата ја наруши византискиот император Теодосиј како објект за собирање на незнабожците. Денес, градот има околу десет илјади жители, 198 хотели, од кои 18 се со спа објекти.

Itinerary

Expand All
30.12.2019 (Понеделник) Битола-Евиа

30.12.2019 (Понеделник) Битола-Евиа
Состанок на групата во 23:00 часот. Тргнување од Битола во 23:30 часот од главна автобуска станица. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

31.12.2019 (Вторник) Евиа, Едипсос

31.12.2019 (Вторник) Евиа, Едипсос
Пристигнување во утринските часови во Глифа и со траект префрлување до Агиокампос на островот Евиа. Се упатуваме кон градчето Едипсос. Сместување во хотелот IFIGENIA MARO 3*. Време за слободни активности. Индивидуален разглед на Едипсос. Можност за користење на некој од спа – центрите во Едипсос и топлите извори на плажата покрај морето. Во вечерните часови, новогодишна забава со вклучена свечена вечера. Ноќевање 1

01.01.2020 (Среда) Атина(факултатива)

01.01.2020 (Среда) Атина(факултатива)
Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија до Атина. Поаѓање за Атина во 08:00 часот Панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Враќање во Атина и слободно време за индивидуални активности. Враќање во Евиа. Ноќевање 2

02.01.2020 (Четврток) Евиа – Манастири(факултатива) – Битола

02.01.2020 (Четврток) Евиа – Манастири(факултатива) – Битола
Појадок. Факултативно (10 Еур) организирана посета на Манастирите Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите како и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Едипсос. Заминување за Битола. Патување со попатни паузи

Included/Excluded

  • Превоз со високо туристички автобус;
  • 2 ноќевања со појадок во хотел IFIGENIA MARO 3*;
  • Новогодишна свечена вечера;
  • Организација и водство на патувањето.
  • Целодневна екскурзија до Атина (25 Еур со превоз и локален водич);
  • Посета на манастирите (10 еур);
  • Патничко и здравствено осигурување;
  • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице.

Tour's Location

Created with Sketch. Edipsos, Evia

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €109,00

You might also like

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox