from €95,00
Book Now

Нова Година – Софија (автобус)

Not Rated
Created with Sketch.

Duration

3 дена

Created with Sketch.

Tour Type

Specific Tour

Created with Sketch.

Group Size

Unlimited

Created with Sketch.

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Нова година во Софија

Софија се наоѓа во Софиската котлина цо централниот дел на западна Бугарија.Софија е главен град на Бугарија и е главниот административен , економиски и културен центар на земјата.Софија го носи името на доцно античката катедрала на градот “Света Софија” , а бидејќи Светата маченица Софија е мајка на Верата, Надежта и Љубовта, празникот на светиците е 17 септември, се слави како денот на Софија,а исто така се слави и 4 јануари, кога 1878 година руските војници го ослободиле градот од турско владеење. Па да ја започнеме Новата Година во градот на верата , надежта и љубовта.

 

 

1.Ден 30.12.2019 Скопје – Софија

Поаѓање од Скопје во 05:00 часот .Патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.Пристигнување во Софија. Организиран разглед на градот со локален водич(градски полоштаф, Цумот, Парламентот, Националниот и Историски музеј, црквите Ротонда, Св.Софија, Св.Недела, Руската црква, Храмот Александар Невски со дванаесетте позлатени куполи, Дворецот на културата. Сместување во избраниот хотел. Слободно време за индивидуални активности. Во вечерните часови можност за факултативна посета на некој од бројните клубови во Софија. Ноќевање.

 

2.Ден 31.12.2019 Софија

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки или организирана посета на Ikea или Ring Mall.Дочекот на НОВАТА 2020 ГОДИНА на некој од плоштадите во Софија или слободна организација на дочекот во некој од локалните ресторани, кафулиња или дискотеки...Ноќевање.

 

3.Ден 01.01.2020 Софија – Скопје

Појадок. Одјавување од хотелот во 10:30 часот. Организирана посета за шопинг во Paradise Centar. Во попладневните часови тргнување за Скопје. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Хотел Rila 4*- Софија

За уплата до:15.11.2019:87

Цената на аранжманот:95

Itinerary

Expand All
1.Ден 30.12.2019 Скопје – Софија

1.Ден 30.12.2019 Скопје – Софија

Поаѓање од Скопје во 05:00 часот .Патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.Пристигнување во Софија. Организиран разглед на градот со локален водич(градски полоштаф, Цумот, Парламентот, Националниот и Историски музеј, црквите Ротонда, Св.Софија, Св.Недела, Руската црква, Храмот Александар Невски со дванаесетте позлатени куполи, Дворецот на културата. Сместување во избраниот хотел. Слободно време за индивидуални активности. Во вечерните часови можност за факултативна посета на некој од бројните клубови во Софија. Ноќевање.

2.Ден 31.12.2019 Софија

2.Ден 31.12.2019 Софија

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки или организирана посета на Ikea или Ring Mall.Дочекот на НОВАТА 2020 ГОДИНА на некој од плоштадите во Софија или слободна организација на дочекот во некој од локалните ресторани, кафулиња или дискотеки...Ноќевање.

3.Ден 01.01.2020 Софија – Скопје

3.Ден 01.01.2020 Софија – Скопје

Појадок. Одјавување од хотелот во 10:30 часот. Организирана посета за шопинг во Paradise Centar. Во попладневните часови тргнување за Скопје. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Included/Excluded

  • Превоз со високотуристички автобус
  • Разглед со локален водич
  • 2 ноќевања во избраниот хотел (Shipka Hotel 3* ili Rila Hotel 4*)
  • Организирана посета на Paradaise Centar , Ikea, Ring Mall и Decalthon
  • Придружник и организација на патувањето
  • Патничко осигурување
  • Tуристичка такса(2€ по лице од ден)
  • Индивидуални трошоци
  • Факултативни излети
  • Трансфер до Скопје од Битола, Прилеп, Дреново, Велес – 10еур

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €95,00

You might also like

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox