fbpx
from 429 €
Резервирај

ПАРИЗ – Јануари 2023

Нема оценки

Времетраење

Тип

Дневна Тура

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

17.jануари (вторник)  СКОПЈЕ – ПАРИЗ
Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 04:30 часот. Полетување за Париз во 06:40 ч. Пристигнување во Париз на аеродромот “Боувез” во 09:45 часот. Трансфер и панорамски разглед на градот: Париската опера, плоштадот Вандом, црквата Мадлена, музејот Лувр, Kралската палата, центарот Бобур, плоштадот Конкорд, Градската куќа, плоштадот Бастиља, катедралата Нотр-Дам на островото Сите, универзитетот Сорбона, Пантеонот, Домот на Инвалидите, Трокадеро, Ајфеловата кула, Марсовите полиња, Триумфалната порта, Елисејските полиња… слободно време за индивидулани активности и прошетки, Ноќевање.

18.jануари (среда) ПАРИЗ – ДИЗНИЛЕНД
Појадок. Можност за факултативна посета (првоз со градска железница) до најголемиот забавен парк за возрасни и деца во Европа – ДИЗНИЛЕНД. Европскиот Дизниленд е посветен на децата и оние кои што знаат да се радуваат како деца, со надеж дека ќе биде извор на среќа и инспирација за целиот свет. Вoлт Дизни студиото е посветено на безвременската фасцинација и приврзаност кон киното и телевизијата. Дизниленд во Париз се состои од два парка, Дизниленд Парк и Валт Дизни Студио Парк, како и шопинг област. Во шопинг зоната има продавници, ресторани, бутици…Враќање во Париз. Ноќевање.

19.jануари (четврток)  ПАРИЗ – ВЕРСАЈ 
Појадок. Полудневен факултативен излет во Версај – еден од најлуксузните кралски дворци во Европа изграден во XVII век, кој е воедно и последната резиденција на француските кралеви… Дворецот бил седиште на француската монархија и центар на моќта од 1682 год. кога Луј XIV се преселил од Париз во Версај, па се додека кралското семејство не било приморано да се врати во Париз поради Француската револуција. Посета на апартманите на кралот и кралицата, салата на огледалата…Слободно време за шопинг низ познатата улица Риволи, галеријата “Lafayette”. Навечер, можност за индивидуална посета на “спектакл“ програма во познатите кабареа во Париз “Moulin Rouge”, “Crazy Horse” и други. Ноќевање.

20.jануари (петок)  ПАРИЗ – Лувр /  Ајфелова Кула / Крстарење по Сена
Појадок. Mожност за факултативна посета на најголемиот и најпосетен музеј во светот – Лувр. Во музејот се чуваат едни од најпознатите уметнички дела на светот: Мона Лиза од Леонардо Да Винчи, Венера од островот Милос, Крилестата победа “Nike” од Самотраки, “Сплавот на медузата”… како и голем број на познати слики од Рембрант, Рубенс, Титијан, Пусен… (одење и враќање со метро). Можност за индивидуални прошетки и посети низ центарот на Париз: Катедралата Нотр Дам, Латинската четврт, Луксембуршките градини, или уметничкиот кварт Монтмартр со катедралата Сакр Кер, од каде се пружа прерасен поглед на Париз… прошетката може да продолжи низ квартот Пигал, каде се наоѓа и познатото кабаре “Мулен Руж”. Факултативна посета на Ајфеловата кула – симболот на Париз (изградена за светската изложба во 1889 год.). Единствената прилика да се види прекрасната панорама на Париз од врвот на Ајфеловата кула. Факултативно вечерно крстарење по реката Сена. Романтично пловење со брод и прекрасните звуци на француската шансона, додека се набљудува панорамата на градот од една друга перспектива. Враќање во хотел со метро. Ноќевање.

21.jануари (сабота)  ПАРИЗ – СКОПЈЕ
Појадок. Рано наутро трансфер до аеродромот “Бовез”. Лет за Скопје во 10:20. Пристигнување во Скопје во 13:00ч.

Цена на аранжманот во претпродажба: 429 € (26.598,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено: 
– Авионски превоз на релација: Скопје – Париз – Скопје (со Wizz Air)
– Аеродромски такси
– Организирани трансфери со автобус во Париз на релација: аеродром – хотел – аеродром
– Сместување во хотел Ibis La Defence***, на база 4 ноќевања со појадок,
– Туристичка такса за сместување
– Организиран панорамски разглед на Париз
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Посета со влезница за Ајфелова кула, влезница (17€-27€)
– Kрстарење по Сена, билет (16€)
– Посета на Лувр, резервација, влезница и придружба: (20€) *уплата при продажба
– Посета на Версај превоз, резервација, водич и влезница: (75€) *уплата при продажба
– Превоз со метро
– Посета на забавниот парк Дизниленд.
– Патничко здравствено осигурување
– Голема кабинска торба (55x40x23), максимум 10кг или чекиран багаж 20кг, информации во агенција.

НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници.
– За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош со важност најмалку 3 месеци.
– Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на
тргнување
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 15 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.

Маршута

Вклучува/Не вклучува

 • Во цената на аранжманот е вклучено: 
 • - Авионски превоз на релација: Скопје - Париз - Скопје (со Wizz Air)
 • - Аеродромски такси 
 • - Организирани трансфери со автобус во Париз на релација: аеродром - хотел – аеродром
 • - Сместување во хотел Ibis La Defence***, на база 4 ноќевања со појадок, 
 • - Туристичка такса за сместување 
 • - Организиран панорамски разглед на Париз
 • - Организација на аранжманот и придружник на патувањето
 • Во цената на аранжманот не е вклучено:
 • - Посета со влезница за Ајфелова кула, влезница (17€-27€)
 • - Kрстарење по Сена, билет (16€)
 • - Посета на Лувр, резервација, влезница и придружба: (20€) *уплата при продажба
 • - Посета на Версај превоз, резервација, водич и влезница: (75€) *уплата при продажба
 • - Превоз со метро
 • - Посета на забавниот парк Дизниленд.
 • - Патничко здравствено осигурување 
 • - Голема кабинска торба (55x40x23), максимум 10кг или чекиран багаж 20кг, информации во агенција.

Локација

од 429 €

Можеби ќе ви се допадне