from €3.116,00
Book Now

ПЕРУ – ИМПЕРИЈАТА НА ИНКИТЕ 13 ДЕНА

Not Rated

Duration

13 дена/авион/автобус

Tour Type

Specific Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

ПЕРУ – ИМПЕРИЈАТА НА ИНКИТЕ 13 ДЕНА

 

Перу е една од најразновидните земји во светот. Мултикултурна земја, полна со традиции, наградувана гастрономија и огромни природни резервати. Има 12 светски наследства признати од УНЕСКО. Перу се наоѓа во западниот дел на Јужна Америка и ги дели своите граници со Еквадор, Колумбија, Бразил, Боливија и Чиле. На својата огромна територија, од повеќе од 1,2 милиони km², покрива три региони: брег, Сиера и Селва. Нејзиното сегашно население надминува 31,5 милиони жители.

Шпанскиот е официјален јазик на Перу. Сепак, во земјата се зборуваат 47  јазици, вклучувајќи ги кечуаните и ајмарите.

ЛИМА-ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИ ОСТРОВИ-НАСКА-АРЕКИПА-КАЊОН КОЛКА-ПУНО-ЕЗЕРОТО ТИТИКАКА-КУСКО-ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ-МАЧУ ПИЧУ

1 ден    10.03.2022  СКОПЈЕ-АМСТЕРДАМ-ЛИМА   

Состанок на аеродромот во Скопје. (2 часа пред летот)
Лет за Амстердам во 04;10 ч. (Air Serbia) во 09;15 ч. слетување во Амстердам.
Во 12.35 часот лет Амстердам – ​​Лима (KLM), пристигнување во Лима во 18;05 ч.
Трансфер до хотелот. Слободно време. Ноќевање во Лима

2 ден    11.03.2022  ЛИМА

Појадок. Разглед пешки на колонијална Лима-гробот на Пизаро, Плаза де Армас, катакомбите на манастирот „Сан Франциско“. Време за ручек.
Попладне-посета на модерниот кварт Мирафлорес и боемскиот Баранко. Посета на Музејот за антропологија, археологија и историја. Ноќевање во Лима.

3 ден    12.03.2022  ЛИМА-ПАЧАКАМАК-ПАРАКАС

Појадок. Овај ден е предвиден за патување 280 км долж пан-американскиот автопат, преку пустинскиот брег и низ плодни долини и насади за памук. Попатно ќе бидат посетени урнатините на Прединковите култури и пророкот Пачакамак. Се поминува покрај живописни рибарски села, мал одмор. Попладне – влегување во паркот „Паракас“, некогаш дом на истоимената индианска култура, каде што ќе уживате во еден од најневеројатните пустински пејзажи. Паркот е природна средина на типична јужноамериканска фауна. Трансфер до хотелот. Ноќевање во Паракас.

4 ден    13.03.2022  ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИТЕ ОСТРОВИ-НАСКА 

Појадок. Во 07:15 часот трансфер до пристаништето и патување со брод до Највисоките острови, најголемиот природен резерват во Перу и прибежиште за стотици китови, делфини, морски лавови, морски птици, фламинга и пингвини Хумболт. Се верува дека фигурата Канделабро, која ќе ја видите на полуостровот Паракас, позната и како „Три крстови“, е поврзана со линиите Наска и како прибежиште за пиратите. По двочасовна турнеја со брод по островите, продолжуваме по копно до Наска, по пат го посетуваме Музејот во Ика и оазата Хуакачина, опкружена со 100 метри песочни дини. Пристигнување во Наска попладне. Лет со мал авион (факултативно) над неверојатните пустински линии и фигурите на Наска откриени од Марија Рајче. (плаќање за овај лет на лице место во локална валута.) Ноќевање во Наска.

5 ден    14.03.2022  НАСКА-АРЕКИПА

Појадок. Посетете ги аквадуктите на Инките, кои сè уште добиваат вода од Андите во пустинските села. Го продолжуваме патувањето од 600 км. (околу 10 часа) јужно до Арекипа, „белиот град“, кој се наоѓа во подножјето на вулканот „Ел Мисти“, на 2.400 м. надморска височина. Ноќевање во Арекипа.

6 ден    15.03.2022  АРЕКИПА-КОЛКА КАЊОН

Појадок. Разглед на Арекипа, вториот по големина град во Перу – Манастирот Санта Каталина, катедралата, Језуитската црква и центарот на колонијалниот град. Слободно време. Ноќевање во Арекипа / Чиваи. Објаснување: Учесниците на екскурзијата кои не сакаат да го посетат кањонот Колка остануваат во Арекипа. За оние кои одбрале екскурзија до Кањонот Колка – попладне поаѓање за Чиваи. Ноќевање.

7 ден    16.03.2022  КОЛКА КАЊОН- ТИТИКАКА-ПУНО.

Појадок. За оние кои не учествуваат на екскурзија до Кањонот Колка, слободно време во Арекипа до пладне.
По ручекот поаѓање за градот Пуно средба со останатите од групата.
Екскурзија до Кањонот Колка: Појадок. Поаѓање рано наутро, околу 06.00 часот – поаѓање кон Кањон Колка – Кањон Кондор. Ако е можно – следење на летот на кондори. Продолжуваме до утробата на „вистинските Анди“, до Пуно – пристаништето на највисокото пловно езеро во светот, Титикака. Попатно имате можност да запознаете претставници на фауната како алпака, лами и викука, а ќе имате можност да уживате во типичните глетки на Андите – езерата. Во Пуно ќе се сретнете со остатокот од групата. Ноќевање во Пуно.

8 ден    17.03.2022  ПУНО-КУСКО 

Појадок. Рано наутро – патување со брод до „пловечките острови“ Урос во езерото Титикака. Овие острови се исткаени од трска и кал од Индијанците од Урос, кои исто така живеат на езерото, не сакајќи да имаат пристап до околниот свет, а тој до нив. Следно е патување со брод на езерото и истражување на островот. Продолжуваме на север кон Силустани – погребните пирамиди на Прединк, на брегот на езерото Умајо. Попладне – продолжување кон Куско. Патот ја преминува високата висорамнина на Андите пред да се спушти во долината на реката Вилканота и да стигне до Папокот на светот и царскиот главен град Куско. На 100 км. пред Куско, посетете го единствениот зачуван култен центар на Инките Ракши, посветен на богот Виракоча (ако е можно навреме). Пристигнување во Куско во вечерните часови. Ноќевање во Куско.

9 ден    18.03.2022  КУСКО 

Појадок. Панорамска обиколка на археолошката престолнина на Америка, „папокот на светот“ – Куско. Главниот град на Империјата на Инките има контури на тело на пума и има зачувано многу ремек-дела на архитектурата на Инките: храмскиот комплекс Кориканча, тврдината Саксајуаман, церемонијалниот центар Кенко, Пукапукара и Тамбомачаи – термалните бањи на Инките. Факултативно – посета на базиликата во Куско (влезот се доплаќа) и слободно време. Факултативно – посета на фолклорна програма со вечера во ресторан во центарот на Куско. Ноќевање во Куско.

10 ден  19.03.2022  ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ 

Појадок. Патување низ Светата долина на Инките – на патот можете да ја видите Археолошката зона во Писак, посета на индианскиот занаетчиски пазар во селото Писак. Слободно време за ручек (еден час). Продолжуваме до Ојантаитамбо низ долината на реката Урубамба. Разглед на археолошкиот локалитет Ојантаитамбо. Сместување во хотел и ноќевање во Ојантаитамбо.

11 ден  20.03.2022  МАЧУ ПИКЧУ 

Појадок – (ланч) сув пакет. Рано поаѓање на возот до градот Агуас Калиентес (поаѓање од хотелот во 05:00-05:30 часот), над кој се издига Мачу Пикчу изгубената цитадела на Инките и најдобро зачуваниот град на Инките. Слободно време за ручек. Факултативно – посета на топол минерален извор пред да заминете назад во Ојантаитамбо. Трансфер во Куско. Ноќевање во Куско.

12 ден  21.03.2022  КУСКО-ЛИМА-АМСТЕРДАМ 

Појадок. Трансфер до аеродром. Во 14.52 часот – домашен лет Куско – Лима. Пристигнување во Лима во 16.18 часот. Меѓународен лет Лима – Амстердам во 21.05 часот со KLM.

13 ден  22.03.2022  АМСТЕРДАМ – СКОПЈЕ 

Слетување во Амстердам во 14.55 ч. Слободно време до летот за Скопје
Во 17:40 ч.лет од Амстердам за Скопје, пристигнување во Скопје наредниот ден во 00;10 ч.

Цена по лице во двокреветна соба 3.116 €
Доплата за еднокреветна соба 460 €
Цените се во €, се плаќа во денари 1€=62 денари

Во цената e вклучено:
Авио билети за сите меѓународни летови: Скопје-Амстердам-​​Лима, Лима-Амстердам-​​Скопје;
Авио билети за домашниот лет Куско-Лима;
Аеродромски такси за меѓународни летови 495 € (07.01.2020) – предмет на потврда;
Аеродромски такси за домашниот лет Куско – Лима;
Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
11 ноќевања со појадок во хотели со 3* во Перу;
2 ноќевања во Лима
1 ноќевање во Паракас
1 ноќевање во Наска
1 ноќевање во Арекипа
1 ноќевање во Чиваи
1 ноќевање во Пуно
3 ноќевања во Куско
1 ноќевање во Ојантаитамбо
(пријавувањето во хотелите е помеѓу 14.00 и 16.00 часот)
Разглед на Лима – (втор ден);
Посета на Пачакамак – (3 ден);
Посета на паркот „Паракас“ – (3 ден);
Патување со брод до островите Баласт (4-ти ден);
Двочасовна тура со брод по Баластните Острови (4-ти ден);
Лет со мал авион над фигурите во Наска (4-ти ден);
Посета на аквадуктите на Инките – (5-ти ден);
Разглед на Арекипа – (6ти ден);
Патување со брод до пловечките острови Урош – (8-ми ден);
Туристичка тура на Куско – (9ти ден);
Посета на археолошката зона во Писак и Ојантаитамбо – (10-ти ден);
Патување со воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу (11-ти ден);
Билети за воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу преку Андите (11-ти ден);
Посета на Мачу Пикчу – (11-ти ден);
Влезовите на сите археолошки паркови и музеи;
Копнен превоз со туристички автобус и воз;
Услуга од локален водич и превод на македонски, српски или бугарски јазик од водичот кој ја придружува групата.

 

Во цената не е вклучено:
Патничко осигурување ( задолжително е да се има-препорака максимално осигурување)
Бакшиш за услуга на водич и возач за време во Перу 50 УСД. (задолжително сите патници плаќаат)
Доплата за летови над фигуруте во Наска 25 соле (околу 10 УСД) во локална валута (4-ти ден);
1 ручек за време на турата во Лима (втор ден) 20 УСД
Екскурзија до Колка кањонот (7-ми ден) 135 УСД (4-6 лица) 90 УСД (7-12 лица)
Посета на фолклорна програма со вечера во Куско 40 УСД (9-ти ден);
Сите дополнителни екскурзии и настани (се плаќаат на лице место во домашна валута Соле):
Влез во базиликата во Куско-околу 10 УСД (9-ти ден);
Посета на топол минерален извор околу 7 УСД (11-ти ден);
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги
Пијалоци за време оброците ( освен предвиденотот од хотелот)

Прочитајте ги информациите, корисни се:

 1. Цената е за минимум од 15 платежни патници и со важност за резервации 6 месеци од датумот на поаѓање, (доколку има оформена група можни се дополнителни запишувања кдоколку има места на авионите) за помала група од 15 платежни лица следи доплата.
  2. Посетата на Мачу Пикчу се врши по строг редослед, определен од управата на археолошката зона, во која пристапот до различните локалитети во зоната се отвора и затвора на ротациона основа. Ова сугерира дека секогаш ќе има ограничени пристапни точки за време на работното време на Мачу Пикчу. Начинот на кој се прави обиколката на Мачу Пикчу од ден на ден го одредува управата со оглед на археолошките активности и работи за одржување кои се вршат на територијата на областа.
  3. Летовите наведени во програмата се ажурираат по потврда на групата, што може да доведе до промени во програмата за првиот и вториот ден, како и последните два дена од програмата.
  4.За домашни летови, ограничувањето на багажот е 20 кг. за голем багаж и 7 кг. за рачен багаж.
  За меѓународно летови, ограничувањето е 23 кг. за голем багаж и 7 кг. за рачен багаж.
  5.Цените на дополнителните екскурзии и настани се од дата 01.07.2020 г. (можни измени)
  6.Сите екскурзии и настани на барање однапред се плаќаат во канцеларијата на тур-операторот.
  7.Туроператорот го задржува правото да ги промени аеродромските такси и цената на патувањето во случај на промена на аеродромските такси од страна на авиокомпанијата.
  Во овој случај, разликата во аеродромските такси мора да ја плати патникот.
  8.На барање на патниците може да се организира секој ден вечера во ресторан, цена за патник од 15-25 УСД.
  9.Цените на дополнителните екскурзии и настани, ареодромски такси како и цените за доплата за еднокреветна соба се заклучно со 01.07.2020 година и се предмет на ажурирање.
  10.Посочените цени се ексклузивни за објавениот  период.
  Патувањето  не е погодно  за лица со ограничена подвижност.
  11.Некои од  дополнителните екскурзии се реализираат при определен минимум.
  Можна е промена на цените на дополнителните екскурзии предложени на лице место или откази од причини кои не зависат  од  туроператорот, како лоши метеоролошки услови или слични.
  Можна е промена  во редоследот  на разгледувње  на забележителностите во програмата.

Информации за предвидени хотели (или слични):

ХОТЕЛИ

LIMA – HOTEL MIRAMAR   3*  //hotelmiramarperu.com/
PARACAS – HOTEL GOLF PARACAS 4*//www.hotelgranpalma.com/
NASCA – HOTEL HACIENDA NAZCA OASIS 4* https://www.nascaoasis.com/en-us
AREQUIPA – CASONA PLAZA HOTEL COLONIAL 3* https://casonaplazahoteles.com/
CHIVAY – TRADICION COLCA 3*//www.tradicioncolca.com/
PUNO – CASONA PLAZA HOTEL CENTRO 4*   //casonaplazahoteles.com/
CUSCO – CASA REAL HOTELES 3* https://www.casarealhoteles.com/en-gb
OLLANTAYTAMBO – TUNUPA LODGE 3* //www.tunupalodge.com/

LIMA – HOTEL MIRAMAR   3*  //hotelmiramarperu.com/
PARACAS – HOTEL GOLF PARACAS 4*//www.hotelgranpalma.com/
NASCA – HOTEL HACIENDA NAZCA OASIS 4* https://www.nascaoasis.com/en-us
AREQUIPA – CASONA PLAZA HOTEL COLONIAL 3* https://casonaplazahoteles.com/
CHIVAY – TRADICION COLCA 3*//www.tradicioncolca.com/
PUNO – CASONA PLAZA HOTEL CENTRO 4*   //casonaplazahoteles.com/
CUSCO – CASA REAL HOTELES 3* https://www.casarealhoteles.com/en-gb
OLLANTAYTAMBO – TUNUPA LODGE 3* //www.tunupalodge.com/

УСЛОВИ:

Начин и услови на плаќање:
Во готово (во агенцијата)
Со кредитна картичка (во агенцијата)
Банкарски трансфер

Услов за резервација:
Авансна уплата од 1.500 €
Целосна доплата на аранжманот 30 работни денови пред поаѓањето

Ве молиме внимателно да ги прочитате условите за патување.
Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион од страна на организаторот.

Неопходни информации за лицата кои ќе патуваат:
Име и презиме по пасош;
Единствен матичен број (ЕМБ) и дата на раѓање;
Број на пасош и дата на важност ;
Туроператорот не носи одговорност за испратени неточни податоци.

Неопходни документи:
Меѓународен пасош со минимална валидност 6 месеца од датата на враќање

 

View More

HIGHLIGHTS

 • Перу е една од најразновидните земји во светот. Мултикултурна земја, полна со традиции, наградувана гастрономија и огромни природни резервати. Има 12 светски наследства признати од УНЕСКО. Перу се наоѓа во западниот дел на Јужна Америка и ги дели своите граници со Еквадор, Колумбија, Бразил, Боливија и Чиле. На својата огромна територија, од повеќе од 1,2 милиони km², покрива три региони: брег, Сиера и Селва. Нејзиното сегашно население надминува 31,5 милиони жители.

Itinerary

1 ден 10.03.2022 СКОПЈЕ-АМСТЕРДАМ-ЛИМА

Состанок на аеродромот во Скопје. (2 часа пред летот)
Лет за Амстердам во 04;10 ч. (Air Serbia) во 09;15 ч. слетување во Амстердам.
Во 12.35 часот лет Амстердам – ​​Лима (KLM), пристигнување во Лима во 18;05 ч.
Трансфер до хотелот. Слободно време. Ноќевање во Лима

2 ден 11.03.2022 ЛИМА

Појадок. Разглед пешки на колонијална Лима-гробот на Пизаро, Плаза де Армас, катакомбите на манастирот „Сан Франциско“. Време за ручек.
Попладне-посета на модерниот кварт Мирафлорес и боемскиот Баранко. Посета на Музејот за антропологија, археологија и историја. Ноќевање во Лима.

3 ден 12.03.2022 ЛИМА-ПАЧАКАМАК-ПАРАКАС

Појадок. Овај ден е предвиден за патување 280 км долж пан-американскиот автопат, преку пустинскиот брег и низ плодни долини и насади за памук. Попатно ќе бидат посетени урнатините на Прединковите култури и пророкот Пачакамак. Се поминува покрај живописни рибарски села, мал одмор. Попладне – влегување во паркот „Паракас“, некогаш дом на истоимената индианска култура, каде што ќе уживате во еден од најневеројатните пустински пејзажи. Паркот е природна средина на типична јужноамериканска фауна. Трансфер до хотелот. Ноќевање во Паракас.

4 ден 13.03.2022 ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИТЕ ОСТРОВИ-НАСКА

Појадок. Во 07:15 часот трансфер до пристаништето и патување со брод до Највисоките острови, најголемиот природен резерват во Перу и прибежиште за стотици китови, делфини, морски лавови, морски птици, фламинга и пингвини Хумболт. Се верува дека фигурата Канделабро, која ќе ја видите на полуостровот Паракас, позната и како „Три крстови“, е поврзана со линиите Наска и како прибежиште за пиратите. По двочасовна турнеја со брод по островите, продолжуваме по копно до Наска, по пат го посетуваме Музејот во Ика и оазата Хуакачина, опкружена со 100 метри песочни дини. Пристигнување во Наска попладне. Лет со мал авион (факултативно) над неверојатните пустински линии и фигурите на Наска откриени од Марија Рајче. (плаќање за овај лет на лице место во локална валута.) Ноќевање во Наска.

5 ден 14.03.2022 НАСКА-АРЕКИПА

Појадок. Посетете ги аквадуктите на Инките, кои сè уште добиваат вода од Андите во пустинските села. Го продолжуваме патувањето од 600 км. (околу 10 часа) јужно до Арекипа, „белиот град“, кој се наоѓа во подножјето на вулканот „Ел Мисти“, на 2.400 м. надморска височина. Ноќевање во Арекипа.

6 ден 15.03.2022 АРЕКИПА-КОЛКА КАЊОН

Појадок. Разглед на Арекипа, вториот по големина град во Перу – Манастирот Санта Каталина, катедралата, Језуитската црква и центарот на колонијалниот град. Слободно време. Ноќевање во Арекипа / Чиваи. Објаснување: Учесниците на екскурзијата кои не сакаат да го посетат кањонот Колка остануваат во Арекипа. За оние кои одбрале екскурзија до Кањонот Колка – попладне поаѓање за Чиваи. Ноќевање.

7 ден 16.03.2022 КОЛКА КАЊОН- ТИТИКАКА-ПУНО

Појадок. За оние кои не учествуваат на екскурзија до Кањонот Колка, слободно време во Арекипа до пладне.
По ручекот поаѓање за градот Пуно средба со останатите од групата.
Екскурзија до Кањонот Колка: Појадок. Поаѓање рано наутро, околу 06.00 часот – поаѓање кон Кањон Колка – Кањон Кондор. Ако е можно – следење на летот на кондори. Продолжуваме до утробата на „вистинските Анди“, до Пуно – пристаништето на највисокото пловно езеро во светот, Титикака. Попатно имате можност да запознаете претставници на фауната како алпака, лами и викука, а ќе имате можност да уживате во типичните глетки на Андите – езерата. Во Пуно ќе се сретнете со остатокот од групата. Ноќевање во Пуно.

8 ден 17.03.2022 ПУНО-КУСКО

Појадок. Рано наутро – патување со брод до „пловечките острови“ Урос во езерото Титикака. Овие острови се исткаени од трска и кал од Индијанците од Урос, кои исто така живеат на езерото, не сакајќи да имаат пристап до околниот свет, а тој до нив. Следно е патување со брод на езерото и истражување на островот. Продолжуваме на север кон Силустани – погребните пирамиди на Прединк, на брегот на езерото Умајо. Попладне – продолжување кон Куско. Патот ја преминува високата висорамнина на Андите пред да се спушти во долината на реката Вилканота и да стигне до Папокот на светот и царскиот главен град Куско. На 100 км. пред Куско, посетете го единствениот зачуван култен центар на Инките Ракши, посветен на богот Виракоча (ако е можно навреме). Пристигнување во Куско во вечерните часови. Ноќевање во Куско.

9 ден 18.03.2022 КУСКО

Појадок. Панорамска обиколка на археолошката престолнина на Америка, „папокот на светот“ – Куско. Главниот град на Империјата на Инките има контури на тело на пума и има зачувано многу ремек-дела на архитектурата на Инките: храмскиот комплекс Кориканча, тврдината Саксајуаман, церемонијалниот центар Кенко, Пукапукара и Тамбомачаи – термалните бањи на Инките. Факултативно – посета на базиликата во Куско (влезот се доплаќа) и слободно време. Факултативно – посета на фолклорна програма со вечера во ресторан во центарот на Куско. Ноќевање во Куско.

10 ден 19.03.2022 ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ

Појадок. Патување низ Светата долина на Инките – на патот можете да ја видите Археолошката зона во Писак, посета на индианскиот занаетчиски пазар во селото Писак. Слободно време за ручек (еден час). Продолжуваме до Ојантаитамбо низ долината на реката Урубамба. Разглед на археолошкиот локалитет Ојантаитамбо. Сместување во хотел и ноќевање во Ојантаитамбо.

11 ден 20.03.2022 МАЧУ ПИКЧУ

Појадок – (ланч) сув пакет. Рано поаѓање на возот до градот Агуас Калиентес (поаѓање од хотелот во 05:00-05:30 часот), над кој се издига Мачу Пикчу изгубената цитадела на Инките и најдобро зачуваниот град на Инките. Слободно време за ручек. Факултативно – посета на топол минерален извор пред да заминете назад во Ојантаитамбо. Трансфер во Куско. Ноќевање во Куско.

12 ден 21.03.2022 КУСКО-ЛИМА-АМСТЕРДАМ

Појадок. Трансфер до аеродром. Во 14.52 часот – домашен лет Куско – Лима. Пристигнување во Лима во 16.18 часот. Меѓународен лет Лима – Амстердам во 21.05 часот со KLM.

13 ден 22.03.2022 АМСТЕРДАМ – СКОПЈЕ

Слетување во Амстердам во 14.55 ч. Слободно време до летот за Скопје
Во 17:40 ч.лет од Амстердам за Скопје, пристигнување во Скопје наредниот ден во 00;10 ч. Крај на аранжманот.

Included/Excluded

 • Авио билети за сите меѓународни летови: Скопје-Амстердам-​​Лима, Лима-Амстердам-​​Скопје;
 • Авио билети за домашниот лет Куско-Лима;
 • Аеродромски такси за меѓународни летови 495 € (07.01.2020) – предмет на потврда;
 • Аеродромски такси за домашниот лет Куско – Лима;
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • 11 ноќевања со појадок во хотели со 3* во Перу;
 • 2 ноќевања во Лима
 • 1 ноќевање во Паракас
 • 1 ноќевање во Наска
 • 1 ноќевање во Арекипа
 • 1 ноќевање во Чиваи
 • 1 ноќевање во Пуно
 • 3 ноќевања во Куско
 • 1 ноќевање во Ојантаитамбо
 • (пријавувањето во хотелите е помеѓу 14.00 и 16.00 часот)
 • Разглед на Лима – (втор ден);
 • Посета на Пачакамак – (3 ден);
 • Посета на паркот „Паракас“ – (3 ден);
 • Патување со брод до островите Баласт (4-ти ден);
 • Двочасовна тура со брод по Баластните Острови (4-ти ден);
 • Лет со мал авион над фигурите во Наска (4-ти ден);
 • Посета на аквадуктите на Инките – (5-ти ден);
 • Разглед на Арекипа – (6ти ден);
 • Патување со брод до пловечките острови Урош – (8-ми ден);
 • Туристичка тура на Куско – (9ти ден);
 • Посета на археолошката зона во Писак и Ојантаитамбо – (10-ти ден);
 • Патување со воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу (11-ти ден);
 • Билети за воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу преку Андите (11-ти ден);
 • Посета на Мачу Пикчу – (11-ти ден);
 • Влезовите на сите археолошки паркови и музеи;
 • Копнен превоз со туристички автобус и воз;
 • Услуга од локален водич и превод на македонски, српски или бугарски јазик од водичот кој ја придружува групата.
 • Патничко осигурување ( задолжително е да се има-препорака максимално осигурување)
 • Бакшиш за услуга на водич и возач за време во Перу 50 УСД. (задолжително сите патници плаќаат)
 • Доплата за летови над фигуруте во Наска 25 соле (околу 10 УСД) во локална валута (4-ти ден);
 • 1 ручек за време на турата во Лима (втор ден) 20 УСД
 • Екскурзија до Колка кањонот (7-ми ден) 135 УСД (4-6 лица) 90 УСД (7-12 лица)
 • Посета на фолклорна програма со вечера во Куско 40 УСД (9-ти ден);
 • Сите дополнителни екскурзии и настани (се плаќаат на лице место во домашна валута Соле):
 • Влез во базиликата во Куско-околу 10 УСД (9-ти ден);
 • Посета на топол минерален извор околу 7 УСД (11-ти ден);
 • Личен трошок на патникот
 • Неспомнати услуги
 • Пијалоци за време оброците ( освен предвиденотот од хотелот)

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €3.116,00

You might also like