fbpx
from €0,00
Резервирај

РИМ 8 МАРТ

Нема оценки

Времетраење

Тип

Дневна Тура

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

РИМ ВАТИКАН

БАРИ – НЕАПОЛ

Сите патишта водат во РИМ Вечниот Град кој е музеј на отворено за милионите туристи кои го посетуваат. Седиштето на “светата столица” – Ватикан е во самото срце на Рим, каде се наоѓа најголемиот христијански храм во светот – ”Св. Петар”, седиште на сите цркви.

08.03.2023 Поаѓање на групата во 15 ч се патува преку Игуменица за Бари. Поаѓање во 23 ч со брод од Игуменица за Бари (Италија).

09.03.23 Пристигнување во Бари во утринските часови и посета на црквата Св. Никола каде се наоѓаат моштите на православниот светец.Продолжување за Рим.Попладнето разглдеување на Рим со локален водич: Римскиот Форум, Колосеумот, Форумот на цар Трајан, Капитол, плоштадите Венеција и Еспанија, Шпанските скали, Фонтана Ди Треви… Сместување во хотел кај Рим. Ноќевање.

10.03.23 Појадок. Факултативно разгледување на Ватикан со локален водич: Ватикан -ските музеи, цр Св. Петар, Сикстинската Капела…Факултативна посета на паркот Тиволи-со влез во вила Де Есте.Слободно попладне во центарот на Рим..Потоа посета на трговски шопинг центар и враќање вo хотел. Ноќевање.

11.03.23 Појадок. Поаѓање за Неапол,разгледување на знаменитостите на градот: Кралската палата, плоштадот и црквата Сан Франческо Ди Паола,најстариот активен театар Сан Карло,замоците Кастел Нуово и Кастел дел Ово….Продолжување за Бари,од каде вечерта се поаѓа со брод за Игуменица.

12.03.23 Рано утрото пристигнување во Игуменица, а во Македонија во пладневните часови.

.Цена: 14900 ден.,за резервации до 10.02.2023; Потоа =15900ден.

Во цената е пресметано:

 • превоз со туристички автобус на дадената релација

 • превоз со брод Игуменица – Бари на “DECK” и бродска такса

 • сместување во хотел со 3* – 2 нокевања со појадок кај Рим

 • разгледување на Рим со локален водич

 • попатни посети на Бари и Неапол

 • организација и придружник на екскурзијата

Во цената не е пресметано:

 • задолжително здравствено патничко осигурување – без франшиза – 300 денари

 • превоз, влез и разглед со слушалки на Ватикан со локален водич – 30 евра

 • превоз и влез до вила Де Есте во паркот Тиволи – 20 евра

 • доплата за кабина Игуменица-Бари: 30 еур по лице во 1/4 кабина, 40еур во 1/3 и 55еур во 1/2 кабина во 1 правец (плаќање при резервацијата во Т. А.)

 • влезници за културно – историските споменици

Напомена: Рок на пријавување до 01.03.2023 година.

Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.

Прочитај Повеќе

Маршута

Вклучува/Не вклучува

Локација

од €0,00

Можеби ќе ви се допадне