fbpx
from €249,00
Резервирај

РИМ-НЕАПОЛ-Св.КИРИЛ (20-25 Maj 249 Eur)

Нема оценки

Времетраење

5 days 3BB

Тип

Specific Tour

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

Зошто Рим е толку посебен? „Вечниот град“ изобилува со античка историја, од Колосеумот до пристаништето Остиа Антика, до величествениот Ватикан и Сикстинската капела. Поради неговата историја, уметност, архитектура и убавина – а можеби и поради неверојатно вкусниот сладолед и неодминливата “pasta”…Рим е еден од најпопуларните градови во светот! Што го прави Рим прекрасен град? Овој град може да се пофали со античка историја долга повеќе од 2500 години, прекрасни градби од минатото, споменици на најголемите италијански уметници на сите времиња и безброј ремек-дела во смисла на уметност, архитектура и култура, како и единствена аура… Дали Рим е градот на љубовта? Рим – синоним за романса, СЕ е во името. Како што ќе Ви кажат Римјаните, кратко и јасно – ако го превртиш зборот „ROMA“ (италијанскиот збор за Рим), ќе добиеш „AMOR“ – што значи љубов. А љубовта е нешто што одекнува низ целиот град…затоа, СИТЕ ПАТИШТА водат кон т.а.ПАЛАС, која ќе Ви овозможи незаборавно доживување со овој аранжман!!!

1ДЕН 20 05 .20 22 петок ) : БИТОЛА Состанок на групата на Градската Автобуска станица во 1 4 3 0 часот.
Поаѓање за Драч во 1 5 0 0 часот. Патот води преку Струга, Елбасан… денско и ноќно патување со кратки попатни
одмори. Пристигнување во Драч во вечерните часови тран сфер на траект. Планирано поаѓање за Бари околу
2 3 .00 Ноќевање.

2ДЕН ( 2 1.0 5 2 02 2 сабота ) : БАРИ НЕАПОЛ РИМ Пристигнување во Бари во утринските часови.
П родолжување на патот за Неапол. Пристигнување во Неапол во пладневните часови… панорамск и разглед на
градот со стручен водич… обиколка на Градскиот плоштад, Општинската зграда, замокот Castelo Nuovo Театарот
San Carlo палатата Reale црквата San Francesco , како и најстарата пицерија во Неапол и воопшто во Италија ,
пицерија чии гости биле С офија Лорен, Бред Пит, Анџелина Џоли, Мадона Da Mateo слободно време за
истражување на живописниот и полн со бои стар дел на градот наречен Spaccanapoli состанок на групата на
претходно договореното место во 1 8 0 0 часот. Поаѓање за Рим. Пристигнување в о Рим во вечерните часови,
сместување во хотел. Ноќевање.

3ДЕН 2 2 05 .20 22 недела ) : РИМ Појадок. Сите патишта водат кон воодушевувачкиот, неверојатно
романтичен, спектакуларен и едноставно неповторлив град кој едностав н о ќе Ве остави без
здив…факул тативен разглед на градот со стручен водич црквите, базиликите и плоштадите : San Giovanni
Laterano, San Clement е вечното престојувалиште на Св.Кирил), Piazza Venezia, Altar de la Patria Vittorio
Emanuele олтарот на татковината )), Fontana Di Trevi, Sp agna Шпанските скали) Античкиот Рим : Colosseo,
Campidoglio, Fioro Romani Слободно време за шопинг на Via del Corso , или индивидуален разглед на градот.
Состанок на групата во касните попладневни часови. Враќање во хотел… Ноќевање.

4ДЕН 2 3 .0 5 .20 22 п онеделник ) : РИМ ВАТИКАН Појадок. По појадокот факултативна посета на Ватикан со
стручен водич…запознајте ја Папската држава со целиот нејзин сјај, богатство и гламур… Ватиканските музеи
Систинската капела ремек делото на Микеланџело како и бази ликата „Св. своевремено најголемата
базилика во Католичкиот духовен свет… прошетката продолжува низ Рим…посета на Castel Sant Angelo
Адриановата палата )), Судската палата, преминуваме преку реката Тибер на Ponte del e Angeli мостот на
Ангелите) и пристигнуваме на најубавиот плоштад во Рим Piazza Navona …слободно време за уживање со
едно Италијанско espresso во Caffe Domiziano или ручек во еден од многуте мали ресторани
tratoria)tratoria)…прошетката продолжува до Пантеонот (Храмот на сите богови) е динствената градба во Рим,
зачувана онаква како што е изградена уште во 6.век н.е. Слободно време за индивидуален разглед на градот
или шопинг. Состанок на групата во 18.00 часот. Враќање во хотелот. Ноќевање.

5ДЕН 2 4 0 5 .20 22 вторник ) : РИМ ТИВОЛИ БАРИ Појадок. По појадокот одјавување од хотелот и
заминување за Тиволи факултативна посета на најрепрезентативната вила Дел’Есте и нејзиниот парк со 1000
фонтани…патувањето продолжува кон Бари…пристигнување во Бари во попладневните часови…посета на
базиликата Св.Никола, прошетка низ стариот град, базиликата Сан Сабино…трансфер на фери околу 21.00 часот.
Поаѓање за Драч…ноќна пловидба.

6.ДЕН (25.05.2022 – понеделник) : ДРАЧ – БИТОЛА Пристигнување во Драч околу 8.00 часот…продолжување на патот кон Битола и пристигнување во попладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 15.440,00 ден. (249 €)

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ : 30 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА : Автобуски превоз на горенаведената релација; посета и разглед на Неапол со стручен водич; 3 НП во Рим (околина) во хотел со 3*; бродски превоз (дек-седишта) на релација  Драч – Бари (доплата за 1/4 кабина – 10 € по лице во правец, за 1/3 кабина – 15 € по лице во правец, за 1/2 кабина – 20 € по лице во правец – резервација во агенцијата); посета на Тиволи; посета на Бари; организација, водство и реализација на аранжманот; ТРАНСФЕР на ПАТНИЦИ – БЕЗ НАДОКНАДА, од Скопје, Велес, Кавадарци, Прилеп, Ресен, Охрид и Струга;

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА : Факултативните излети и посети; влезниците при посета на културно-историските споменици; патничкото осигурување – БЕЗ ФРАНШИЗА – 200,00 ден. по лице; ЦЕНИ за ФАКУЛТАТИВАТА : разгледот на Рим (трансфер+стручен водич+метро карти) – 30 € по лице;  Ватиканските музеи заедно со Сикстинската Капела – 45 € по лице (трансфер+влезница+ стручен водич+ слушалки+метро карти); влезница за Villa Del Este (Тиволи) –  10 € по лице;

ПОТРЕБНИ COVID – документи (кои моментално се бараат) за ВЛЕЗ во Р.ИТАЛИЈА :

–          Негативен PCR тест, не постар од 72 часа од денот на влегување во Италија ИЛИ

–          Негативен RAPID антигенски тест, не постар од 48 часа од денот на влегување во Италија ИЛИ

–          EU Сертификат (вакцинален пасош, за примени 2 дози на вакцина, не постар од 270 дена од денот на влез во Р.Италија и тоа од следните производители : Pfiser-BioNtec; Moderna, AstraZeneca или Johnson & Johnson) ИЛИ

–          EU Сертификат за примена трета (booster) доза ИЛИ

–          EU Сертификат за прележан COVID 19, не постар од 180 дена од денот на влез во Р.Италија

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 

Прочитај Повеќе

Маршута

Вклучува/Не вклучува

Локација

од €249,00

Можеби ќе ви се допадне