fbpx
from €370,00
Book Now

Скијање Италија во Април – Val Di Sole – Pejo 3000

Not Rated

Duration

7 полупансиони + ски карта

Tour Type

Specific Tour

Group Size

40 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Скијање Италија во Април

 Val Di Sole-Pejo 3000

Името „Вал ди Соле“, што значи „Долина на сонцето“, не  e  даденo случајно. Сонцето навистина е протагонист на  ова место многу денови во сите сезони. Пејзажот е неодолив. Позадината е составена од планини како Ортли, Севедале, Пресанела, Адамело и Брента Доломити. Од Мостизоло до Пасо Тонале, можете да ги најдете најдобрите елементи на планински предел што треба да ги понудите: зачудувачки масиви кои  со снег за скијање дури и во текот на летото на глечерот Пресена, како и прекрасни густи шуми за прошетки. На подножјето на долината, можете да најдете потоци што преполнуваат риби, замоци, стари населби каде времето останува мирно и многу цркви. Животот, обичаите, традициите и локалната гастрономија се од друго време. Надминатото, во зимската сезона, туристичките станици Фолгарида, Марилева, Пејо и Пасо Тонале можат да понудат висококвалитетна удобност и совршено снежни падини покриени со снег, за секој кој доаѓа да ја посети. Во летото, нашите планини нудат прошетки и планинарење на природни патеки за оние кои сакаат да се восхитуваат на флората и фауната што ги населува планините. За спорт или одмор за одмор, Вал ди Соле е задолжително.

Вал ди Пејо, покрај Вал ди Соле, е познат по изворите на минерална вода, минерални бањи, топлински бањи и по тоа што е долина која е затворена од планинскиот венец Ортлес-Севедале. Околината е особено евокативна, со огромни области на екстремни врвови, повеќегодишни глечери, природни езера и две големи вештачки области за хидроелектрично производство: езерото Касер (2.603 м) и Пијан Пали (1.800 м). Пејо е важен туристички центар, кој во летните месеци нуди можност за одење на екскурзии во националниот парк Стелвио, а во зимските месеци вежбање алпско скијање, нордиско скијање и уметничко лизгање. Денешниот Peio Fonti е добро познат спа-центар, во кој има неколку сместувачки места, сите лоцирани близу до најновиот спа и ски-лифтови. Сите овие фактори ја прават Пејо Фонти идеално место за оние кои сакаат да поминат одмор посветен на благосостојба, релаксација и контакт со природата и чистиот воздух. Покрај тоа, овие планини се исто така дом на музејот на Првата светска војна.

 

Националниот парк Стелвио

Националниот парк Стелвио е најголемиот историски парк во Италија и до ден денес е најголем на Алпите. Основан е во 1935 година со цел да се заштити флората, фауната и прекрасниот пејзаж на планинскиот венец Ортлес-Севедале, како и да се промовира развој на одржлив туризам во односните долини. Раздвижената природа и чистата, незагадена вода се секако клучни елементи на заштитено подрачје каде морфолошката разновидност на живеалиштата дозволува соживот на широки екосистеми. Глечерите езера и пените планински потоци создаваат совршено живеалиште за неколку видови на животни и ретки растенија кои живеат во паркот.

Термин: 29/03 – 05/04/2020

Цена: 370 Еур по лице.

Деца 0-2 години гратис. Деца 2-12 години 190 Еур.  Деца 12-18 години 290 Еур.
 Сместување во 1/2, 1/3 и 1/4 соби во   хотел со 3* на база   7 полупансиони (спиење+доручек+вечера)

Туристичката такса од 1,5 Еур на ден се плаќа на лице место.

www.aurorahotel.info

 

 

Во цената е ВКЛУЧЕНА  СКИ КАРТА на сосема нова PEJO 3000 е жичарницата која ве носи до 3.000 метри, од каде можете да скијате или сноуборд на една од најемотивните скијачки падини на Алпите, падината Вал дела Мите, долга 8 километри.

Гондолата  PEJO 3000 беше отворена 2011 година. Не пропуштајте ја шансата да се качите на една од најновите современи жичари во светот! PEJO 3000, за само неколку минути,  Ве води од Тарлента (2.000 метри) до 3.000 метри надморска височина на старата планинска колиба „Мантова“, во срцето на планините Ортлес-Севедале .

https://www.skipejo.it/en/skiarea/pejo-3000/

Модерната и пространа машинерија која се искачува до Valle della Mite, Ви овозможува  да се нурнете во возбудливото и прекрасно искуство од 8 км до Peio Fonti. Жичарница гондола, со уште подолгата скијачка патека и со скоро вертикален пад, легендарната падина на Вал дела Мите, неверојатна  патека со фантастичната глетка на Националниот парк Стелвио. Патека од 8 км, која започнува од падината на познатата планина Виоз, води до 2.000 метри надморска височина од месноста Тарлента. Во првото растојание од патеката, ве воодушевува прекрасна долина која има неколку издигнувања на височина: природен амфитеатар за секој љубител на скијање и планините. Второто продолжение е попространо и ви овозможува да скијате со помалку скијачко знаење и  потешкотии во широката област на основната станица на жичарницата.

НАПОМЕНА: Во цената не е вклучен превозот.

За повеќе информации за видови на превоз обратете се во агенција.

Што ни нуди аранжманот:

  • ГУРМЕТ ХРАНА

Најголемо внимание на деталите се посветува во кујната која има богата разновидност на специфичноста на Трентино, за сите ллокални специјалитети и интернационални јадења што се нудат. Како и широко мени за избор, исто така има и вклучен варен и суров зеленчук и овошје. Доручекот  нуди широк спектар на топли и ладни јадења. Се поддржуваат високи стандарди за чистота и услуга.

  • МЕСТО ЗА РЕЛАКСАЦИЈА И ОДМОР

Во хотелот Аурора во Пејо, можете да сметате дека имате прекрасна тераса на располагање. Што повеќе можете да побарате? Поблиску до природата во секоја сезона: во хотелската градина, ќе поминеш часови релаксирајќи мирно во погледот на Доломититте. Опкружена  со вековни дрвја, ќе можете да потонете во вашите соништа, да се вовлечете во книгата која ја читате или едноставно да уживате во мирисот на природата и  во слаткоста да не правите ништо. Среќата не е ограничена со времето или просторот!

  • ХОТЕЛСКИ БАР

Нашиот внатрешен бар е идеален за аперитив или други пијалоци, и е совршено место да се загреете со убаво топло чоколадо, или некој од  нашите пијалоци-инфузии по еден напорен  ден поминат на снег, или да уживате во едноставно кафе, внатре или во големата хотелска градина додека се восхитувате  на импресивните околни врвови.

  • ХОТЕЛСКИ СОБИ

Просториите се пространи и осветлени, со многу балкони со панорамски поглед на околните планини. Секоја соба е опремена со сопствено купатило, ТВ во боја, фен и греење. Дополнителните тоалети се обезбедени заедно со сите безбедносни услуги наведени во најновите регулативи.

  • Термо-бањата Peio

И во текот на летото и во зимскиот период, термо-бањата Пејо ви нуди можност да се изгубите во одморалиште посветено на терапија, релаксација и да станете едно со природата; Комплексот се наоѓа во заштитеното подрачје на Националниот парк Стелвио кој е дом на широк спектар на растителни и видови на животински свет. Од длабочината на карпите, се појавуваат разни минерални извори кои се единствени за нивниот хемиски состав и нивните корисни својства. Употреба со доплата.

Алпска фонтана, со многу мала содржина на минерали
Старата фонтана, вода богата со железо и бикарбонати
Новата фонтана, вода богата со бикарбонати калциум магнезиум, железо и природна ефикасност

Овие термални води се познати по нивното стимулативно дејствување и здравствените придобивки. Тие се ефикасни на кожата, мускулно-скелетниот систем, венските и лимфните садови, уринарните патишта и респираторниот систем. Јаглеродни гасни бањи, водени патеки, џакузи, терапија со инхалација, различни техники за масажа и третмани за убавина се состојките на програмите што се градат околу индивидуалните потреби за психо-физичко закрепнување. Во внатрешноста на термоцентарот ќе најдете здравствен центар со теретана, шампањска џакузи со када; и во центарот за благосостојба, масажи, турски бањи, ароми бањи и салони за убавина и тен.

Доплата за  втор тип СКИ КАРТА  – СКИРАМА ДОЛОМИТИ 50 Еур (6 ски дена) по желба.

За оние кои сакаат да скијаат и рзгледаат цела област на Доломитите, има можност за доплата за ски карта која важи за цела област. Еве што значи тоа:

Скирама во бројки      BROCHURE_SKIRAMA

Со 150 ски лифтови и 380 км ски стази , Адемало Брента СКИРАМА ДОЛОМИТИ е една од најважните скијачки области на Алпите, во Италија. Скијачките центри на СКИРАМА ДОЛОМИТИ се: Мадона ди Кампилио и Пинзоло во Вал Рендена, Фолгарида-Марилева, Пејо и Понтедилегна – Тонале во Вал ди Соле, Андало-Фаи дела Паганела, Монте Бондоне и Фолгарија-Лаварон-Луцена.
СКИРАМА ДОЛОМИТИ адамело брента нуди можност за скијање од ноември до април, благодарение на високата надморска височина на падините (до 2.500 м.н.н.в. кај Мадона ди Кампилио и до 3.000 м. и глечерот Пресена) и на одличните системи за снег, кои покриваат 90% од падините.


View More

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

from €370,00

You might also like