fbpx
from 0 €
Резервирај

Св.Кирил и Методиј во Хрватска

Нема оценки

Времетраење

Тип

Дневна Тура

Големина на група

Неодредено

Јазик

___

Опис

Print Friendly, PDF & Email

Св.Кирил и Методиј во Хрватска

(19.05.2022-23.05.2022)

 

Прв ден: 19.05.2022 година (четврток) Поаѓање на групата од Битола во 21.00 часот и од Скопје во 23.30 часот (пред Вип Хотел ) кон Хрватска со попатни застанувања и одмори.

 Втор ден: 20.05.2022 година (петок)  Пристигнување во Загреб во претпладневните часови. Организиран разглед со локален туристички водич: Стариот дел на градот со средновековните квартали Каптол со катедралата и Градец со камената порта со чудотворната икона на Богородица и Христос, Црквата „Свети Марко“, кулата Лотршчак, Парламентот… Потоа сместување на групата во хотел lНотел Нови“ 4*** . Во вечерните часови препуштете се на уживањето во единствената атмосфера на различни локации низ улиците во градот каде има забава за секого –  Враќање во хотелот. Ноќевање.

 Трет ден: 21.05.2022 година (сабота) Појадок. Заминување на групата кон Истра со попатни паузи.  Ноќевање.

 Четврт ден: 22.05.2022 година (недела) Појадок. Околу пладне одјавување од хотелот и заминување на групата кон Македонија со попатни одмори. Пристигнување во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ………169 евра (10.480 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 

– Превоз со туристички автобус на наведената релација

– Две ноќевања со појадок во хотел „Central“ 3*** во Загреб

– Излет до Грабовица со вклучена влезница во SalajLand

– Локален туристички водич за разглед на Загреб

– Организација на патувањето и туристички придружник

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 

– Доплата за еднокреветна соба – 30 евра (за двете вечери)

– Туристичка такса во Загреб (се плаќа во агенцијата) – 200 денари за двете вечери

– Патничко осигурување

 

НАПОМЕНА: За реализација на патувањето потребни се минимум 35 патници

Последен рок за пријавување: 15. Ноември 2021

 

Напомена за услови за влез во Хратска за државјаните на трети земји

(земји кои не се членки на ЕУ)

 

Според Одлука на Штабот за цивилна  заштита на Р.Хрватска  (до 31 октомври 2021 година):

 

–          Поседување на негативен ПЦР тест  не постар од 72 часа од моментот на тестирањето или брз антигенски тест на SARS-CoV-2 кој е наведен на Заедничка листа на брзи антигенски тестови кои меѓусебно ги признаваат државите членки на ЕУ, а која ја објавува Европската комисија, ако резултатот не е постар од 48 часа од моментот на тестирање до доаѓањето на граничниот премин.

–          Поседување на потврда не постара од 365 дена по примени две дози вакцина која се користи во државите членки на ЕУ (Pfizer, Moderna, AstaZeneca, Gamaleya, Sinopharm), и е  поминато 14 дена од примената втора доза на вакцина против COVID -19. Или доколку се работи за вакцина која се прима само во една доза (Janssen/Johnson&Johnson) и ако е поминато 14 дена од примањето на таа една доза, поседување на потврда не постара од 365 дена од примањето на едната доза.

–         Деца помлади од  12  години кои патуваат во придружба на родители/старатели се изземени од обврската за прикажување на негативен резултат и самоизолација ако родителите/старателите поседуваат негативен ПЦР или брз антигенски тест, односно потврда за вакцинација или преболена болест на COVID-19.

 

Прочитај Повеќе

Локација

од 0 €

Можеби ќе ви се допадне