fbpx
from €0,00
Book Now

Вечниот град РИМ

Not Rated

Duration

Tour Type

Daily Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Вечниот град –  РИМ   

3 дена / 2 ноќевања со појадиок/ АВИОН

 

24 април                               СКОПЈЕ – РИМ                                             

Состанок на групата на аеродром Скопје во 16:00 часот. Лет за Рим  во 18:30 часот. Слетување во Рим во 20:10 часот. Трансфер до хотел. Сместување. Ноќевање.

 

25 април                               РИМ

Појадок. Панорамски разглед со автобус и локален водич (траење 2 часа): Св. Јован Латерански, Порта Маџоре, Аурелијански ѕидини, Св. Петар и Павле, Каракалини терми, кејот на Тибар, замокот Ст. Анџело, Св.Петар, Св.Павле надвор од ѕидини – фотостоп и посета на гробот на Св. Павле, плоштадот Дел Попопло … Пауза за ручек. Попладне, факултативно разглед на Барокен Рим, (траење околу 2 часа)  –  уживање во убавините на градот: Шпанските скали, познати како “дневна соба на градот”, Фонтаната Ди Треви и легендата за фрлање паричка за повторно враќање во Рим, Пантеон, плоштадот Навона, Нептиновата фонтана, фонтаната на Четирите реки, фонтаната на Маврот … Вечерта, на атрактивна локација, може да украдете дел од културата на италијанците…пица, паста, вино, кафе, сладолед… Ноќевање.

 

26 април                               РИМВАТИКАН – СКОПЈЕ

Појадок. Факултативно – организирана посета на Ватикан: Ватиканските музеи со восхутивачките колекции на слики, скулптури, стари мапи…, Систинска капела чиј свод е украсен од Микеланџело и најголемата Црква Св. Петар…. Пауза за ручек и кафе. Слободно претпладне. Организиран трансфер до аеродром (оклу 17.00ч). Полетување за Скопје во 20:45 часот. Пристигнување во Скопје во 22.30 часот.

 

ЦЕНА за уплата до 23.03             299(18.540 мкд)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ           359€  (22.260 мкд)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз: Скопје – Рим – Скопје со Визер
 • Кабинска тоба со димензии 40х30х20 до 8кг
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Сместување во хотел на база 4* ноќевања со појадок
 • Организиран панорамски разглед на Рим
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Аеродромски такси 3.500 мкд
 • Туристичка такса 740 мкд (се плаќа во агенција)
 • Визер приорити, торба со димензии 55x40x23см,  до 10кг – 1.600мкд
 • Доплата за чекиран багаж – куфер до 10кг – 2.800 мкд, куфер до 20кг – 3.500 мкд *(цената може да се промени како наближува летот)
 • Влезници во музеите и културно историските споменици
 • Карти за локален превоз (метро)
 • Патничко – здравствено осигурување
 • Доплата за еднокреветна соба 3.700 мкд
 • Факултативни излети:

Ватикански музеј, Св.Петар, Сикстинска капела,  – 60 евра

Барокен Рим –  Рим 20 евра

 

Напомена:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници.
 • За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 особи.
 • За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.
 • За овој програм важат Опшите Услови на патување на ТА Ариес.
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето
 • За ова патување патниците треба да имаат сертификат за примена Фајзер вакина и ПЦР негативен тест.

 

Начини на плаќање:

 • Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата (важи и за цената во предпроидажба). Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

 

Општи напомени за патување:

 • Т.А. Ариес го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена нараспоредот во програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
View More

Tour's Location

from €0,00

You might also like