fbpx
from €99,00
Book Now

Велигден на Евиа

Pefki, Evia
Not Rated

Duration

4 days

Tour Type

Specific Tour

Group Size

4 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Велигден на ЕВИА

Манастирите Св.Давид и Св.Јован Руски

Eвиа, второт по големина остров во Грција или трет на источниот Медитеран, се наоѓа на одалеченост од околу 400 км од Битола. Богатата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, мноштвото убави плажи и термални извори, ја чинат Евиа една од најпопуларните дестинации помеѓу домашното население.

Едипсос, или како што се нарекува Лутра Едипсос, е најпознатата и најстара бања во Грција, и се карактеризира со комбинација на термални води и море. Во прилог е фактот дека една од најстарите бањи ќе биде спомената во делата на познатиот грчки филозоф Аристотел. Римските императори Адријан, Септимус Севера и Маркус Аурелиус ја примија во Римската империја. Од тоа време на римските бањи е позната како Сила. Бањата ја наруши византискиот император Теодосиј како објект за собирање на незнабожците. Денес, градот има околу десет илјади жители, 198 хотели, од кои 18 се со спа објекти.

Градчето Пефки, е мало рибарско место лоцирано на северниот брег од островото Евиа. Неговата местоположба, збогатена со поглед кон планинскиот масив Пилион и познатиот остров Скиатос, дополнително ја збогатува неговата туристичка атрактивност. Пефки е карактеристичен и по долгата и широка песочна плажа со крупен песок, која се простира на околу четири километри должина покрај самото место. Дополнителна убавина на градската плажа и ја овозможува кристално чистата вода на синото и мирно море. Пефки има и сопствено мало пристаниште, на кое се усидрени неколкуте рибарски и туристички бродчиња.

3 ноќи/4 дена/ бус+брод

ПРОГРАМА

1.Ден 22.04.2022 (петок) БИТОЛА – ЕВИА
Тргнување од Битола во 01:00 часот од на главна автобуска станица. (Можност за организиран трансфер од други градови со доплата) Патување кон Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Агиокамбос. Продолжување на патувањето за Пефки. Сместување на групата во хотел-апартмани. Запознавање со местото. Слободно време. Ноќевање 1

2.Ден 23.04.2022 (сабота) ЕВИА – Лихадонисја

Појадок. Слободно претпладне. Можност за факултативна посета на архипелагот Лихадонисја. Кога станува збор за екскурзии на Евија, можеби најинтересно е тоа што им нуди на туристите можност да се запознаат со познатите вулкански острови Лихадонисја, за кои честопати можат да се слушне изразот  грчките Сејшели. Она што е особено интересно за  овие острови, што се создале од природна сила по ерупцијата на вулкан и  се смета за своевиден рај на земјата, пред се поради тоа што биле населени во минатото, но денес тие немаат жители и се познати како посебна атракција за туристите. Слободно попладне. Посета на локалната црква во Пефки. Ноќевање 2.

3.ден 24.04.2022 (недела) Евиа – Разглед на островот – Едипсос, Св.Давид, Св.Јован Руски- Велигден

Појадок. Организирана посета на Манастирите Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите како и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Пефки. Можност за организиран велигденски ручек со традиционална храна(факултативно). Слободно попладне. Ноќевање 3.

4.ден 25.04.2022 (понеделни ) Евиа – Битола

Појадок. Слободно претпладне. Напуштање на хотелот. Преку Агиокамбос, со траект до Глифа. Попатна посета на клисурата Темби како и црквата Св.Петка. Во вечерните часови пристигнување во Битола. Трансфер до останати градови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 99 € (6,138,00 ден.)

Цената на аранжманот опфаќа:

 • Превоз со современ туристички автобус;
 • Сместување во апарт-хотел Анемос во Пефки на база 3 ноќевања
 • Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос
 • Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
 • Трошоци за организација на патувањето.

Цената на аранжманот не опфаќа

 • Посета на манастирите Св.Јован Руски и Св.Давид 20 Еур
 • Екскурзија до архипелагот Лихадонисја 20 Еур
 • Велигденски ручек 15 Еур
 • Повратен трансфер од останати градови 10 Еур
 • Патничко осигурување

Доплата:

 • доплата за 1/1 соба е 50% од цената на аранжманот
 • Деца од 2 – 12 години плаќаат 50% од цената на аранжманот
 • Доплата за трансфер од останати градови 10 Еур повратно.

 

НАПОМЕНА:

 • За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници;
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ

Втор остров по големина во Грција, со 180км должина и нешто помал од Крит е островот Евиа. Се протега долж брегот на Беотија и Атика од северните Споради до островот Андрос во близина на Киклада. Халкида е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, низ островот Скиатос. Се карактеризира со долга песочна плажа од 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата флора и фауна, долга сезона. Близу до Атина е, и тоа е предност за сите оние кои сакаат да го запознаат грчкиот главен град. Пристигнувањето до островот е многу едноставно, од правецот на северна Грција ( автопат Солун-Атина) се патува спрема Атина па до градот Глифа од каде се заминува со траект до Агиокампоса од каде што пак Едипсос е на 20км.

 

 

View More

HIGHLIGHTS

 • Еден од најстарите егејски острови кој сé уште не доживеал толкава популарност е островот Евиа. Можеби затоа тука можете вистински да уживате и да се опуштите.
 • Нема многу туристи, како што знае да биде случај со попознатите острови, па поради тоа ова место нуди мир и спокој за секого. Евиа го претставува античкиот дух на Грција преку историските знаменитости сместени на островот.
 • Прекрасните плажи со бујно зеленило и цвеќиња го прават овој остров вистински рај за посетителите. Ако сте во можност, посетете го градот Едипсос каде има лековити термални води.

Itinerary

1.Ден 22.04.2022 (петок) БИТОЛА - ЕВИА
1.Ден 22.04.2022 (петок) БИТОЛА - ЕВИА

Тргнување од Битола во 01:00 часот од на главна автобуска станица. (Можност за организиран трансфер од други градови со доплата) Патување кон Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Agiokampos. Продолжување на патувањето за Пефки. Сместување на групата во хотел-апартмани. Запознавање со местото. Слободно време. Ноќевање 1

2.Ден 23.04.2022 (сабота) ЕВИА - Лихадонисја
2.Ден 23.04.2022 (сабота) ЕВИА - Лихадонисја

Појадок. Слободно претпладне. Можност за факултативна посета на архипелагот Лихадонисја. Кога станува збор за екскурзии на Евија, можеби најинтересно е тоа што им нуди на туристите можност да се запознаат со познатите вулкански острови Лихадонисја, за кои честопати можат да се слушне изразот  грчките Сејшели. Она што е особено интересно за  овие острови, што се создале од природна сила по ерупцијата на вулкан и  се смета за своевиден рај на земјата, пред се поради тоа што биле населени во минатото, но денес тие немаат жители и се познати како посебна атракција за туристите. Слободно попладне. Посета на локалната црква во Пефки. Ноќевање 2.

3.ден 24.04.2022 (недела) Евиа – Разглед на островот - Едипсос, Св.Давид, Св.Јован Руски- Велигден
3.ден 24.04.2022 (недела) Евиа – Разглед на островот - Едипсос, Св.Давид, Св.Јован Руски- Велигден

Појадок. Организирана посета на Манастирите Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите како и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Пефки. Можност за организиран велигденски ручек со традиционална храна(факултативно). Слободно попладне. Ноќевање 3.

4.ден 25.04.2022 (понеделни ) Евиа – Битола
4.ден 25.04.2022 (понеделни ) Евиа – Битола

Појадок. Слободно претпладне. Напуштање на хотелот. Преку Agiokampos, со траект до Глифа. Попатна посета на клисурата Темби како и црквата Св.Петка. Во вечерните часови пристигнување во Битола. Трансфер до останати градови.

Included/Excluded

 • Превоз со современ туристички автобус;
 • Сместување во апарт-хотел Анемос во Пефки на база 3 ноќевања
 • Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос
 • Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
 • Трошоци за организација на патувањето.
 • Посета на манастирите Св.Јован Руски и Св.Давид 10 Еур
 • Екскурзија до архипелагот Лихадонисја 20 Еур
 • Велигденски ручек 15 Еур
 • Повратен трансфер од останати градови 10 Еур
 • Патничко осигурување

Tour's Location

Pefki, Evia

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

from €99,00

Tour Packages

Select Hotel Package

You might also like