from €179,00
Book Now

Велигден на Кефалонија

Not Rated
Created with Sketch.

Duration

4 дена/ 3 ноќи

Created with Sketch.

Tour Type

Specific Tour

Created with Sketch.

Group Size

Unlimited

Created with Sketch.

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

 

Велигден  на

Кефалонија и Јонско море

 

Кефалонија

3 ноќи / 4 Дена автобус

Јонско море и неговата прочуена убавина ќе ја видите во една програма од 4 дена. Кефалонија и Итака со причина ги нарекуваат островите од бајките : белата боја на карпите, школките и песокта, сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите, чемпресите, шаренилото на цвеќињата, маслиновите дрвја…

1 ден 17.04.2020 – Петок ( Битола – Кефалонија)

Состанок на групата во 01,30 пред Спортска сала Битола . Поаѓање за Грција во 02:00 ч. преку граничен премин Меџитлија. Возење со попатни паузи за освежување. Пристигнување во  Астакос во пладневните часови. Можност за кратка пауза за разгледување на местенцето прошетка по нејзините тесни улички и амбиентални продавници и ресторани додека се качиме на брод за Сами-Кефалонија. Пристигнување на Аргостоли (Кефалонија) после час и половина патување со брод. Сместуваме во хотел Poseidon Residence 4* во Спартиа. Вечерта организирана прошетка до Аргостоли. Враќање во хотел. Ноќевање 1.

2 ден 18.04,2020 Сабота ( Кефалонија – разглед на јужниот дел на островот )

Појадок. Заминување на организиран разглед со водич на островот од неговите две страни , со прекрасната природа, надалеку прочуените плажи и крајбрежја, како и запознавање со богатата историја на островот кој ја дели судбината на повеќето острови од јонскиот архипелаг. Можност за ручек во рибен ресторан-таверна. Враќање во Спартиа. Слободно време за одмор, прошетка и плажа. Вечерта можност за организирана Грчка вечер со вечера, бесплатно вино, како и запознавање со фолклорот на Кефалонија низ игри и танци – факултативно 25 Еур. Ноќевање 2.

 

3 ден 19.04,2020 Недела (Кефалонија – Итака)

Појадок. Островот кој те фасцинира од првиот момент кога ќе стигнеш. Придружете ни се да откриеме голем дел од Кефалонија што можете само да го запознаете и да го изуживате само со брод (доколку дозволуваат временските услови) Придружете ни се на нашето патување до Итака, родното место на Одисеј и нговата Пенелопа. Незаборавни глетки кои ќе ви останат врежани уште долго во сеќавање. (Факултативно 20 Еур). Ноќевање 3.

4 ден 20.04,2020 Понеделник (Кефалониаја – Битола)

Појадок. Заминување кон копно  за Астакос и  заминување кон Јанина и посета на маркетите Џамбо и Икеа. Заминување за Битола. Пристигнување во Битола во вечерните часови.

Цена: 179 Еур/11.098 MKD

со можност за плаќање на 6 рати со кредитна картичка

Деца 2-12 години со 2 возрасни 129 Еур. Сопствен превоз – 139 Еур.

Цената на аранжманот вклучува:

 • Автобуски и бродски превоз на наведената релација
 • 3 ноќевања со појадок во хотел Посејдон Ресиденс со 4 *
 • Разглед на Кефалонија
 • Организација и придружник на патувањето

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Патничко осигурување
 • Факултативни излети и влезници
 • Екскурзија со брод до Итака 20 Еур
 • Грчkа вечер со комплетно мени, неограничено вино, музика и танци 25 Еур
 • Индивидуални трошоци на патниците
 • Поаѓање од останати градови 10 Еур повратен трансфер
 • Време на поаѓање од останати градови:
 • 23:00 h Скопје (Дрводекор)
  23:45 h Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија)
  01:30 h Кавадарци (бензинска пумпа Макпетрол,Дреново)
  01:30 h Прилеп (бензинска пумпа Лукоил)
  02:00 h Битола (Пред спортска Сала)
  01.00 h Ресен (спроти автобуска станица) – Трансфер до Битола
  24:00 h Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола)
  23,30 h Струга (Хотел Дрим) – Трансфер до Битола

Важат Општите услови на патување на СКТМ и ТА Ариес.

View More

Included/Excluded

 • Автобуски и бродски превоз на наведената релација
 • 3 ноќевања со појадок во хотел Посејдон Ресиденс со 4 *
 • Разглед на Кефалонија
 • Организација и придружник на патувањето
 • Патничко осигурување
 • Факултативни излети и влезници
 • Екскурзија со брод до Итака 20 Еур
 • Грчkа вечер со комплетно мени, неограничено вино, музика и танци 25 Еур
 • Индивидуални трошоци на патниците
 • Поаѓање од останати градови 10 Еур повратен трансфер

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €179,00

You might also like

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox