from 199 185
Резервирај

Велигден во Атина-Егина-Пелопонез (02-06 мај’24)

Glyfada, Greece
Нема оценка
Времетраење

4 дена/3 ноќевања/4 екскурзии

Вид на аранжман

Specific Tour

Големина на група

50 луѓе

Јазик

___

Преглед

Print Friendly, PDF & Email

***ВЕЛИГДЕН 2024 ***

(Атина-Егина-Пелопонез-Сунион)

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Програма на патувањето:

02.05.2024 (Четврток) Македонија-Атина Состанок групата на Спортска сала Битола во 20,30 часот. Поаѓање во 21:00 часот. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

03.05.2024 (Петок) Атина разглед – Акропол – Глифада Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, Универзитет…  Посета на Акропол (доплата за влезница 20 Еур) -Пропилеј, Партенон, Ерџтејон со професионален водич. Спуштање во самото срце на Атина-Плака, со можност за прошетка и уживање во многуте локални продавници и ресторани. Заминување за Глифада и  сместување во хотел на прекрасна локација покрај плажа и зеленило во една од најмонденските населби на Атина. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна посета на Атина и дистриктот Плака, кој посебно е убав навечер. Ноќевање1.

04.05.2025 (Сабота) Атина-Коринт-Пелопонез  Појадок. Целодневна екскурзија на Арголида (факултативно 40 Еур): Коринтски канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус  – најакустичниот антички амфитеатар (влезница 12 еур), Микена -древниот град на митскиот крал Агамемнон (влезница 12 Еур) и завршуваме со прекрасното монденско гратче Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и можност да уживаме во ова надалеку познато место изградено во типичен венецијански стил. Планиран одмор со можност за ручек во една локалните таверни кои ги посетуваат илјадници туристи кои специјално доаѓаат за да ги вкусат медитеранските специјалитети. Заминување за Атина и враќање во хотел. Слободна вечер со можност за прошетка и уживање во монденската Глифада или пак индивидуална посета на Атина ( јавен превоз).  Можност за посета на локалната црква и присутво на велигденска литургија. Во Грција Велигден се слави на посебно свечен начин и со многу активности. Ноќевање 2.

05.05.2024 (Недела) Велигден на  Егина Појадок. Слободен ден за прошетка и уживање во прекрасната Глифада или во Атина. Можност за Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (50 Еур) која преставува незаборавно искуство на овај магичен остров, а посебно на најголемиот христијански празник – Велигден. Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на многу антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. Можност за велигденски ручек во одличните таверни покрај море на Егина уживајки во медитераснката храна и сонце. Поаѓање кон пристаништето во Пиреја со попатен панорамски разглед  на познатата Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 3.

06.05.2024 (Понеделник) Атина-Сунион-Македонија Појадок. Слободно  претпладне со мoжност за прошетка и уживање во прекрасната Глифада или Атина, како и можност за Факултативна екскурзија (10 Еур) покрај Аполоновиот брег на Атика: летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и  рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно и пат со прекрасни панорамски глетки покрај море- вистинско уживање.  Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат над самиот рт’ во слава на богот Посејдон и местото каде по легендада Егејско море е наречено во чест на кралот Егеј.Враќање во Глифада. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до градови. Крај на аранжманот.

Цена на аранжманот: 199 Eур/12.338,00 МКД

Цена за уплата до 29/02/24  185 Eур/11.470,00 МКД

Деца: 2-12 години со двајца возрасни 149 Еур/ 9,238,00   Еднокреветна соба 259 Еур.

Во цената се вклучени следниве услуги:
-Превоз со високо туристички автобус
-3 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада https://www.londonhotelathens.com/
-Организиран разглед на градот со локален водич
-Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:
-Факултативен излет на Велигден  Пиреа-Егина  (50 Еур)
-Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег (10 Еур)
-Екскурзија  на Арголида – Пелопонез (40 Еур + влезници)
-Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, наплата на рецепција во хотел

Цени за влезници:
-Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (20 еур); Микена (12 Еур);  Епидаурус (12 Еур) Аполоновиот храм на Сунион (10 Еур)
-Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје, Велес, Прилеп, Охрид, Ресен, Струга и Кавадарци 10 Еур/лице
 • НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата. Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Ариес.

 

 

Агенда

Вклучува/Не вклучува

 • Во цената се вклучени следниве услуги:
 • -Превоз со високо туристички автобус
 • -3 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада https://www.londonhotelathens.com/
 • -Организиран разглед на градот со локален водич
 • -Организација и водство на патувањето
 • Во цената не се вклучени следниве услуги:
 • -Факултативен излет на Велигден  Пиреа-Егина  (50 Еур)
 • -Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег (10 Еур)
 • -Екскурзија  на Арголида - Пелопонез (40 Еур + влезници)
 • -Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, напалата на рецепција во хотел
 • -Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (20 еур); Микена (12 Еур);  Епидаурус (12 Еур) Аполоновиот храм на Сунион (10 Еур)
 • -Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

Локација на аранжманот

Glyfada, Greece
- 7%
од 199 185

You might also like