fbpx
from €0,00
Book Now

ВЕЛИГДЕН ВО БУДИМПЕШТА

Not Rated

Duration

Tour Type

Daily Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Будимпешта-град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината.
Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и Пешта кои формирале еден град, односно Будимпешта. Познат по своите бројни топли природни и вештачки извори кои датираат уште од 1934 година, му ја подарија титулата на “Градот на Бањите“.
Космополитско место на неочекувани, елегантни и фасцинантни предизвици. Иако денес Будимпешта е целосно во духот на Европа во неа се апсорбирани брановите на миграциите на етничките групи. Најпрво се доселиле Унгарците кои навлегле пред околу илјада години. Следни биле Турците, Германците, Словените, Евреите и Ромите, кои создале своја бујна култура која врие и денес.
Градот со душа си има своја пишана историја и еклектичен склоп на раскошна архитектура која се движи од барокот, до нео класичноста и високата уметност, a благодарение на тој раскош голем дел од центарот е прогласен како светско културно наследство.

Цена на аранжманот 139 евра по лице/ 8.620мкд

Промо цена 109 евра по лице/ 6.760мкд за резервации до 15.03.2022

Програма на патување (21.04-24.04.2022)

21.04.2022 (Четврток) Скопје – Будимпешта
Состанок на групата на Дрво Декор во 16.00час. Поаѓае за Будимпешта во 16.30 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце и Србија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор.

22.04.2022 (Петок) Будимпешта
Пристигнување во Будимпешта. Оставање на куферите во хотел. Факултативен разглед на градот, кој ќе започне од плоштадот на Хероите, Унгарскиот парламент, односно од третата најголема зграда во светот чија изградба траела цели 20 години и тоа исклучиво со унгарски материјали. Разгледот го продолжуваме кон Базиликата на Св. Стефан, најголемата црква во Будимпешта изградена во 50-ите години на 18 век, потоа Плоштадот Елизабета, Мостот Сечени, Жичарата Хил, Замокот Буда кој исто така е познат и под името Кралската Палата, претставувал дом на раскошни церемонии за време на Австро-Унгарска империја, а денес прекрасен Музеј на Будимпешта. По разгледот на прекрасниот музеј се упатуваме кон црквата Матијаш каде се крунисани Франц Јозеф I и неговата жена Елисавета во 1867 година со што започнува и основањето на Австро-Унгарската империја. По разгледот на импозантната црква се упатуваме кон Рибарската Тврдина, прекрасна знаменитост составена од седум кули кои ги претставуваат седумте Маџарски племиња. Се наоѓа на врвот на замокот Хил и обезбедува спектакуларен поглед на градот и реката Дунав. По разгледот враќање во хотел.
Слободно време за одмор.
Вечерта предлог индивидуална прошетка до некој од плоштадите во Будимпешта.
Ноќевање.

23.04.2022 (Сабота) Будимпешта -Естергом-Вишеград-Сент Андреа
Појадокот. По појадокот можност за целодневен факултативен излет до Ст.Андреа, Вишеград и Естергом-некогашните центри на кралска Унгарија, со вклучени влезници и превоз. Пристигнување во Естергом – град кој лежи на обалата на Дунав, воедно и природна граница помеѓу Р.Унгарија и Р.Словачка. Разглед и посета на Естергомската катедрала која е највисоката црква во Р.Унгарија. Патот продолжува кон Вишеград, каде се наоѓа летната резиденција на кралот Матијас, некогашното кралско седиште на Унгарија. Од тука се упатуваме кон живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, богато со голем  број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви.
Враќање во Будимпешта. Вечерта факултативно крстарење и вечера во национален ресторан Чарда.
Ноќевање.

24.04.2022 (Недела) Будимпешта-Скопје
Појадок. Одјавување од хотел. Посета на шопинг центар Арена и во попладневните часови поаѓање за Македонија. Се патува преку Србија со кратки попатни паузи. Ноќно возење.
Пристигнување во Скопје во утринските часови, на 25.04-Понеделник.

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Превоз со високо туристички автобус
• 2 ноќевања со појадок во хотел 3*
• Посета на познатата улица Ваци и трговскиот центар Арена
• Организација и водство на патувањето
Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Факултативен разглед на градот со локален водич (10 еур)
• Факултативно крстарење по Дунав со чаша шампањ ( 20 еур)
• Факултативна посета на Сент Андреа со Естергом и Вишеград (25 еур)
• Факултативна вечера во национален ресторан (35 еур)
• Патничко и здравствено осигурување 200 мкд
• Индивидуални трошоци
• Доплата за еднокреветна соба 30еур

Ковид политика:
Агенцијата гарантира поврат на уплатени средства во случај:
• Потврдено приуство на корона вирус на еден или повеќе лица на кој се оденсува резервацијата (доказ позитивен ПЦР тест)
• Затварање на граници

НАПОМЕНА:

• За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници
• Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
• Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
• Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето
• За реализација на факултативите потребно е да се пријават минимум 25 патници
• За Унгарија може да се патува со сертификат за вакцинација (признаени се сите вакцини) или со негативен ПЦР тест (не постар од 72 часа)
• За враќање во Македонија, за лица над 18год. потребно е да приложат сертификат за вакцинација: негативен антиген или ПЦР тест.

Tour's Location

from €0,00

You might also like