from €69,00
Book Now

Велигден во Ртањ, Сокобања и Ниш

Not Rated

Duration

2 ноќевања

Tour Type

Specific Tour

Group Size

Unlimited

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

Велигден во Ртањ, Сокобања и Ниш

 

РТАЊ е планина обвиткана со мистерија и многумина, барем до неодамна, затоа што тука може да се случат необјасниви настани. На Ртањ, ако планината ве „прифати“, ќе ја видите енергијата како делува на „натрапниците“. Батериите на телефонот нагло се трошат, камерите не можат да се вклучат, апаратите се тресат …Природната пирамида во Источна Србија, за која се верува дека е шуплива внатре, сите влезови во неа се затворени, бидејќи, како што велат, кој поминувал низ неа веќе не бил истата личност. Пирамидите треба да ја имаат целата своја енергија на врвот, но Ртањ ги испраќа своите најсилни бранови на дното, што е само една од особеностите на Ртањ. Иако истражувањето на академик Јован Давидовиќ и научникот Саша Нафефеј започнало кон крајот на 20 век, оваа планина им била позната на луѓето со милениуми по своите необични способности. Значењето на Ртањ за Словените низ вековите најдобро се објаснува со фактот дека Ртањ бил важен како Олимп за Грците уште од античко време. Се верува дека Ртањ ја апсорбира енергијата со својот врв „колку што достигнува нејзината сенка“, кои се електрични, магнетни и органски. Подоцна, таа енергија од планината зрачи и се „апсорбира“ од оние на кои им е потребна. Ефектот на овие енергии може да се почувствува во Светилиштето, исто така познато како „Врело“.

1 ДЕН (01.05.’21 – сабота) : БИТОЛА – РТАЊ Состанок на групата на Градската Автобуска станица во 03.30. Поаѓање за Србија во 04.00 часот…денско патување, со кратки попатни одмори. Патот води покрај Прилеп, Велес, Скопје, Врање, Лесковац, Ниш…пристигнување во подножјето на планината – посета на местото познато како „Врело“…сместување во етно-хотел „Балашевиќ“ (www.balasevicrtanj.com), слободно време за одмор и/или релаксација во СПА-центарот на хотелот…Ноќевање.

2 ДЕН (02.05.’21 – недела) : РТАЊ – СОКО БАЊА Појадок. По појадокот – слободно време за уживање во пратечките објекти на хотелскиот комплекс, или посета (факултативно) на Соко Бања, една од најстарите бањи во Србија…прошетка низ центарот на градот (забранета зона за сообраќај, каде што доминира “мермерното шеталиште“ – кое изобилува со кафе-барови, пицерии, сувенирници…место кое претставува центар на културните збиднувања во Соко Бања на отворено), Амамот (Турско купатило каде до ден-денес се користи топла минерална вода), градската црква на Светото Преображение, ЛЕПТЕРИЈА – природниот феномен познат како „Богородица во стена“…посматрајќи го малку оддалеку – јасно се отцртуваат силуетите на мајка Богородица и нејзиното дете…враќање во хотел во попладневните часови…можност за Велигденски ручек во ресторанот на хотелот. Ноќевање.

3 ДЕН (03.05.’21 – понеделник) : РТАЊ – НИШ – БИТОЛА Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Заминување за Ниш – посета на центарот на градот…Нишката тврдина – на која се сочувани зидините, а во склопот на тврдината можете да ги посетите Амамот, лапидариумот, Античката улица, арсеналот, Бали-беговата џамија, споменикот на Милан Обреновиќ…Ќеле-кулата (единствен ваков споменик во чест на Чегарската битка), Нишката чаршија и Казанџискиот сокак…можност за шопинг во ТЦ „Форум“…планирано поаѓање за Македонија во 17.00 часот. Пристигнување во Битола во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 4.280,00 денари (69 €)

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ : 30 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

ОПИС НА МЕСТАТА КОИ СЕ ПОСЕТУВААТ:

 • СОКО БАЊА

Сокобања е место со најдолга туристичка традиција во поранешна Југославија. Сепак, и пред овој период, Бањата беше место кое беше посетено дури и од најоддалечените делови на тогашната Отоманска империја. Во центарот на градот сè уште има турска бања, а принцот Михаило Обреновиќ изградил пансион до него. Туристите можат да ја видат и кадата што ја користел славниот принц. Центарот на градот е делот каде сообраќајот не е дозволен, има убаво уредено мермерно шеталиште и тоа е центар на културни настани во текот на сезоната. Покрај кафулиња, пицерии, слаткарници, продавници за брза храна, има и трговци со сувенири и детски играчки. Веднаш до шеталиштето е парк со игралиште за деца, и дел за прошетка со клупи за одмор и уживање. Вервериците се постојани жители на овој парк. Во рамките на овој парк има и инхалатор во кој се користи природно топла вода за инхалација, која тече низ самиот парк. Постои и Турска бања која исто така користи природно топла вода. Изградена е на темелите на римска бања и зградата е многу автентична, и надвор и внатре, дури е зачувана и кога Кнез Милош на времето дошол во Соко Бања да ги користи придобивките од оваа лековита вода (XVIII век ). Поради автентичноста, во ова купатило е снимен дел од филмот „Зона Замфирова“. Покрај шеталиштето е локалната црква Свето Преображение, обновена пред неколку години, и е прекрасна градба со прекрасно насликани фрески.

Денес Сокобања се смета за еколошка општина, а во Туристичката асоцијација, посетителите можат да добијат „пасош за вечна младост“ од „Зелената република“…

 • НИШ

Античкиот Naissus бил град на бреговите на реката Нишава, на раскрсницата на патиштата што водат од Централна Европа кон Блискиот исток и од Јадранот до Црното Море.

Поради својата позиција, тој брзо се развива и расте. Воениот логор прераснува од дрвено утврдување, наречено каструм, во голема камена тврдина. Населението се занимава со земјоделство, но се повеќе со трговија и занаетчиство. Во Naissus се произведува оружје за елитни воени единици, се лијат златни прачки… Во втората половина на 3.век, во градот е роден Флавиј Валериј Константин, кој подоцна ќе стане првиот христијански император, Константин Велики.

Археолошкиот парк „Медијана“, Ќеле-кулата, Нишката тврдина, Соборниот храм, црквата Св. Пантелејмон (која ја подигнал Стефан Немања и во која се сретнал со Фридрих I Барбароса за време на Крстоносните војни), Нишката тврдина и Казанџискиот сокак, се само еден дел од атракциите со кои Ниш ќе го доживеете на еден подруг начин…

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 • Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.

 • За ова патување не е потребен PCR тест.

 • Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.

 • Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.

 • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

За отказ на резервација важат опшите услови, односно :


– за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
– за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
– за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
– за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Агенцијата го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата (застој во сообраќај, локални штрајкови, локали предупредувања, каснење на патници, непочитување на сатница закажана однапред од страна на агенцијата.

View More

Included/Excluded

 • Автобуски превоз на горенаведената релација
 • 2 НП во хотел со 3* во РТАЊ (етно-хотел БАЛАШЕВИЌ; www.balasevicrtanj.com;)
 • посета на Ниш
 • ТРАНСФЕР на патници од Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје и Куманово
 • организација, водство и реализација на аранжманот
 • Влезниците при посета на културно-историските споменици
 • патничкото осигурување (150,00 ден. – по лице)
 • таксата за престој во хотелот (се плаќа на лице место) – 1,4 € по лице на ден
 • посета на Соко Бања – 10 € по лице (минимум 25 патници)
 • факултативниот Велигденски ручек во ресторанот на хотелот - € по лице
 • трансфер на патници од Струга, Охрид, Ресен, Кичево – доплата од 10 € по лице

Tour's Location

Created with Sketch.
from €69,00

You might also like