from €99,00
Book Now

8ми септември во Валона

Not Rated

Duration

4 дена

Tour Type

Specific Tour

Group Size

4 people

Languages

___

Overview

Print Friendly, PDF & Email

8ми септември во Валона – на брегот на Јадранско и Јонско море

Валона прераснува во европска туристичка дестинација, на самата граница помеѓу Јадранското и Јонското море. Се чини, место идеално за летување на просечно македонско семејство. Поефитно од Грција, дури и од Скопје. Официјална валута е „лек “, сепак не е проблем и да платите во евра, но кусурот го добивате во леки. Во секој маркет, ресторан, кафуле – за 1 евро добивате 130 леки. Отприлика 1:2 е соодносот со македонскиот денар.

3 ноќевања со појадок + бус

1 ден: 05.09.2020 Сабота  Поаѓање за Валона  од Битола на паркингот Спортска сала во 03.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан  низ Албанија по новиот автопат. Пристигнување во Валона  во претпладневните часови, сместување во хотел 4* во областа Радиме. Ноќевање1.

2 ден: 06.09.2020 Недела Појадок. Ден за слободни активности и одмор. Можност за факултативна посета (10 еур) на манастиорот Звернек,  кој се наоѓа на малиот остров прекриен со борова шума, византиски манастир од 13 век посветен на Пресвета Богородица. За да стигнете до манастирот, се патува на  дрвен мост (270 метри). Амбиентален ентериер. Целата област е многу живописна, особено на зајдисонце.

3 ден: 07.09.2020 Понеделник Појадок. Ден за слободни активности и одмор. Вечерта организирана  прошетка до град со можност за шопинг  со како и можност за организирана вечера со музика (факултативно 15 Еур).

2 ден: 08.09.2020 Вторник Појадок. По појадокот  слобиден ден за  уживање во тиркизното море.  Попладне во 17 часот, поаѓање за Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Битола во доцните вечерните часови.

ЦЕНА: 99 евра (6.138 денари)

Еднокреветна соба 129 Еур. Деца 2 -12 години 69 Еур. Трет возрасен 79 еур. Сопствен превоз -20 Еур од цената.

Во цената се пресметани следните услуги:

 • Превоз со туристички автобус на дадената релација

 • Сместување во хотел 3* во Валона (Радиме) на база 3 ноќевања со појадок

 • Hotel San Saena 3* – наша препорака  за патници со сопствен превоз
 • Hotel Denta 3* – одличен хотел со сопствена плажа и рибен ресторан со врвни препораки

Хотелот располага со двокреветни и трокреветни пространи соби, широко двориште со зеленило и играчки за деца, сопствена уредена плажа со лежалки и чадори (ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНА) https://hoteldenta.com

 • Излет до градот Валона (вклучено во цена) http://albania.al/destinations/vlora/

 • Излет до познатото летовалиште со најубавите плажи – Дерми и попатна посета на паркот Логара(Факултативно 10 еур)  http://albania.al/destinations/dhermi/
 • Организација и пратител на патувањето

Во цената не се пресметани следните услуги:

 • Организирана вечера со пијалок (15 Еур)

 • Трансфери останати градови (10 Еур)
 • Патничко осигурување

НАПОМЕНА: За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници

За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Ариес

Хотел Дента 3* Радима/Валона

Сместен во Валона, на 2,8 км од плажата Радима, хотелот Дента располага со ресторан, бесплатен сопствен паркинг, бар и градина. Одликувајќи се со семејни соби, хотелот исто така им обезбедува на гостите детско игралиште. Собите во хотелот се опремени со ТВ со рамен екран со сателитски канали. Сите единици во хотелот Дента вклучуваат климатизација и биро. Доручек се служи на шведска маса.

 

View More

Included/Excluded

 • Во цената се пресметани следните услуги:
 • Превоз со туристички автобус на дадената релација
 • Сместување во хотел во Валона (Радиме) на база 3 ноќевања со појадок
 • Излет до градот Валона
 • Организација и пратител на патувањето
 • Во цената не се пресметани следните услуги:
 • Екскурзија до манастирот Звернек
 • Организирана вечера со пијалок (15 Еур)
 • Патничко осигурување

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

Created with Sketch.
from €99,00

Tour Packages

Select Activity Package
Select Car Package

You might also like