Кападокија за 23 Октомври

ПРАЗНИЧНО ОКТОМВРИСКО ПАТУВАЊЕ КАПАДОКИЈА – Колевка на Христијанството Авионска програма со 3 ноќевања (22.10 – 25.10.2020) 1 ден 22.10.2020 Скопје – Истанбул – Кајсери Состанок на групата на аеродром Skopje International Airport во 08:00 ч. (3 часа пред лет). Лет до Кајсери со меѓуслетување во Истанбул. Слетување во Кајсери во 17:50 ч. по локално време. Трансфер од аеродром до хотел. Сместување во хотел со 3*. Ноќевање. 2 ден 23.10.2020 Појадок во хотел. Заминување на разглед […]

Read More

23ти Октомври во Истанбул

23ти Октомври во Истанбул 22-25 Октомври 2020 (2 ноќевања+бус+водич)   Можеби не е најубав во светот, но има најнеобична географска позиција …. Најголемиот град на Република Турција се наоѓа на бреговите на теснецот Босфор и морето Мармара, на пресекот на патиштата што водат од Балканскиот Полуостров до Мала Азија и од Средоземното Море до Црното Море. Овој голем град, единствен во светот што треба да се подигне на два континента, распрснат од моќниот Босфор од […]

Read More

Викенд во Валона

Викенд во Валона – на брегот на Јонско море Валона прераснува во европска туристичка дестинација, на самата граница помеѓу Јадранското и Јонското море. Се чини, место идеално за летување на просечно македонско семејство. Поефитно од Грција, дури и од Скопје. Официјална валута е „лек “, сепак не е проблем и да платите во евра, но кусурот го добивате во леки. Во секој маркет, ресторан, кафуле – за 1 евро добивате 130 леки. Отприлика 1:2 е […]

Read More

Септември во Валона (викенд пакети)

СЕПТЕМВРИ ВО ВАЛОНА 2 Ноќевања со појадок + бус 1 ден: Петок  Поаѓање за Валона од Битола на паркингот Спортска сала во 03:30 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија по новиот автопат. Пристигнување во Валона во претпладневните часови, сместување во хотел 4* . Ноќевање1. 2 ден: Сабота Појадок. Ден за слободни активности и одмор. Во попладневните часови можност за факултативна посета (10 еур) на манастиорот Звернек, кој се наоѓа на малиот […]

Read More

11 Октомври во Тирана, Драч, Круја и Берат

11-ти Октомври Албанија Тирана – Драч- Круја -Берат 2 ноќевања/полупансион/бус 1 ден: 10.10.2020 Сабота Поаѓање за Круја и Тирана  од Битола на паркингот Спортска сала во 03.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија по новиот автопат. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана […]

Read More

11 Октомври во Будва, Тиват, Котор и Острошки манастир

11 ти Октомври Будва- Котор – Острошки манастир   2 ноќевања со појадок + бус + трансфери 1 ден: 09.10.2020 Петок Поаѓање за Будва од Битола на паркингот Спортска сала во 20.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Р.Албанија по новиот автопат. Ноќно возење со попатни одмори. 2 ден: 10.10.2020 Сабота Пристигнување во Будва во утринските часови (кафе-пауза и фотографирање на Св. Стефан-едно од најмонденските остров-летувалишта на Јадранското море), Разглед на градот: прошетка на […]

Read More

23 Октомври во Атина и Егина

***23ти Октомври ***(Атина-Пиреа-Егина) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри! Програма […]

Read More

11 Октомври во Кападокија

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ПО ЛИЦЕ – 209 евра ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА ДО 01.09.2020 – 189 евра Прв ден (07.10.2020) – среда 08:30ч. Собир на групата пред спортската сала Младост Битола. Заминување кон Турција во 09.00 часот. Патот води преку Прилеп, Велес, Скопје преку Бугарија и истото трае отприлика 24 часа со предвидени паузи за одмор и царински формалности. Втор ден (08.10.2020) – четврток Предвидена подолга пауза пред пристигнувањето на второто по големина солено езеро Туз Ѓолу […]

Read More

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox